Prim-ministrul ungar Viktor Orban isi apara linia dura: Migrantii seamana cu o armata

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 23 octombrie 2015, 0:01 Actualitate | Internaţional


Prim-ministrul ungar Viktor Orban si-a aparat linia dura fata de criza migrantilor, asigurand ca 70% dintre migranti "sunt barbati" care par "sa formeze o armata", potrivit Agerpres.ro.

"Noi nu suntem in fata unei crize a refugiatilor. Aceasta este o miscare migratorie compusa din migranti economici, refugiati si combatanti straini", a insistat el intr-un discurs la Congresul Partidului Popular European (PPE), care regrupeaza partidele conservatoare din Uniunea Europeana, joi la Madrid, noteaza France Presse.

"Dreptul la demnitate si securitate sunt drepturi fundamentale, dar stilul de viata german si stilul de viata din Ungaria nu sunt drepturi fundamentale ale tuturor locuitorilor Pamantului", a adaugat el. El si-a aparat din nou obiectivul de "a-i ajuta pe migranti sa-si gaseasca o viata demna si a-i trimite inapoi in tarile lor".

Orban s-a intrebat de asemenea despre rolul mass-media in actuala criza: "Oare mass-media respecta libertatea de informare si de exprimare aratand doar femei si copii, in timp ce 70% dintre migranti sunt barbati care arata ca o armata?".

Zeci de mii de migranti au tranzitat din Serbia in Ungaria la Roszke la sfarsitul verii, inainte ca Budapesta sa-si inchida la 15 septembrie frontiera protejata de un gard de sarma ghimpata anti-imigranti ridicat intre cele doua tari. Ungaria si-a inchis de atunci de asemenea frontiera cu Croatia pentru migranti, deturnand fluxul de refugiati spre mica Slovenie vecina, aminteste AFP.

Peste 500.000 de migranti, in principal veniti din Orientul Mijlociu dar si din Pakistan, au intrat in Europa prin Balcani de la inceputul anului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2216 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Nu trebuie discriminati (Vineri, 23 octombrie 2015, 0:54)

    Victtor [utilizator]

    Nu conteaza ca arata ca niste luptatori, este important sa nu ii jignim prin exprimarea parerilor noastre.
    Ei au dreptul sa marsaluiasca catre Europa iar europenii au dreptul sa taca si sa nu ia atitudine.
    Adevaratii cuceritori nu sunt milioanele de orientali, sunt politicienii europeni care i-au adus.
    • +3 (9 voturi)    
      ARGUMENTELE, UNDE-S ARGUMENTELE ? (Vineri, 23 octombrie 2015, 8:24)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Victtor

      Si tu aveai dreptul sa taci si daca uzai de el, n-ai fi spus prostii. Ai ratat insa cu gratie ocazia. In principiu, oricarui drept ii corespunde o obligatie corelativa. La tine, "dreptul" europenilor "sa taca si sa nu ia atitudine" fata de faptul ca unii (musulmani) care "arata ca niste luptatori", in virtutea dreptului pe care il au de a marsalui spre Europa, vin cu sutele de mii pe acest continent, suna ca o obligatie. Atunci asculta una de la mine, tot in "stilul"tau. EUROPENII AU DREPTUL SA VORBEASCA SI SA IA ATITUDINE, fata de ceea ce se intampla acum in Europa si au dreptul saii trimeata pe emigranti, inapoi de unde au venit.
      • +3 (3 voturi)    
        Cred ca era ironic (Vineri, 23 octombrie 2015, 11:12)

        NituCt [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Foarte adevărat ce a scris, dar cred ca era ironic ; fără masuri clare împotriva acestor invadatori si a celor ce doresc destabilizarea Europei, e singurul lucru ce ne mai rămâne : "sa radem, ca sa nu plângem".
        • 0 (0 voturi)    
          ERATA (Vineri, 23 octombrie 2015, 11:20)

          NituCt [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

          "Foarte adevărat ce ai scris"
        • -1 (1 vot)    
          IRONIA NU ESTE ULTIMA ARMA ! (Vineri, 23 octombrie 2015, 12:13)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

          Daca lipsea ultimul alineat " Adevaratii cuceritori nu sunt milioanele de orientali, sunt politicienii europeni care i-au adus", poate. Dar aceasta fraza scrisa tot in ton serios, dar neavand nimic ironic in ea, nici macar o "adiere" de ironie, ma face sa fiu sigur de ce am afirmat vis a vis de Robert M. Iar tu, da-mi voie sa-ti spun, esti prea pesimist.
  • +8 (10 voturi)    
    Completare (Vineri, 23 octombrie 2015, 0:54)

    NituCt [utilizator]

    A mai uitat sa adauge ca majoritatea nu sunt din Siria, multi nu au acte iar multi au acte false.
    Pana acum, planul Zinostilor de creare de haos si distrugere a Europei (la fel ca in Africa si in Orientul Mijlociu) funcționează acceptabil. Dar cine mai știe ? poate, poate "buturuga mica va răsturna carul mare".
  • +15 (15 voturi)    
    Nu credeam să o zic... (Vineri, 23 octombrie 2015, 1:52)

    Blackhat [anonim]

    ...dar BRAVO ORBAN! Este consecvent, ceea ce nu este puțin lucru in ziua de azi. Sa nu ne miram daca la un moment dat transilvanenii se vor simti mai in siguranta langa un astfel de politician.
    • +8 (8 voturi)    
      IAR EU NU CREDEAM CA N-O SA TE CRITIC (Vineri, 23 octombrie 2015, 8:50)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Blackhat

      Poate om intelege cu totii, de ce in Ungaria il tot aleg ungurii pe Orban, desi din punct de vedere economic stau mai rau ca noi ! Toti birocratii de la Bruxelles, "totii corectii politici" care ii mai dau cate-o palma dupa ceafa si-il apeleaza, mai in gluma, mai in serios cu "ce mai faci dictatorule",il inteleg si cred ca unii, in secret ii dau dreptate. Discursul pe care l-a tinut la Congresul PPE este al unui conducator interesat in primul rand de tara sa si mai apoi de Europa . E un discurs de barbat adevarat , care nu se teme sa spuna ce are de spus, nu-si retracteaza spusele, la prima amenintare aruncata stupid de unul sau de altul. Eu sper ca transilvanenii sa nu fie vreodata in situatia de a se intreba langa cine sunt mai in siguranta.
  • +11 (11 voturi)    
    Socant. (Vineri, 23 octombrie 2015, 2:10)

    mitg [anonim]

    Pariah europei de ieri a ajuns singurul lider politic din Uniunea Europeana care reprezinta opinia publica si spune lucrurilor pe nume.
    Bravo lui, si-a asigurat un loc in istorie.
  • +7 (7 voturi)    
    Da. (Vineri, 23 octombrie 2015, 6:19)

    vlad [anonim]

    Orban apara drepturile europenilor Bravo orban! Rusine guvernantilor romani oricum in viitorul apropiat nu veti mai conduce voi tara.
  • +4 (8 voturi)    
    are dreptate orban (Vineri, 23 octombrie 2015, 7:07)

    kripton [utilizator]

    fara discutie! mi-e rusine ca nimeni de la bucuresti nu se ridica la inaltimea lui!
    ne pune intr-o situatie imposibila deoarece daca lucrurile continua asa,ardelenii ar putea sa se gandeasca la o asociere cu ungaria si sa renunte la fostul regat!!