ONU denunta Cehia pentru detentia "sistematica" si "degradanta" a migrantilor, inclusiv a copiilor

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2015, 14:16 Actualitate | Internaţional


Cehia incalca sistematic drepturile omului prin detentia "sistematica" a imigrantilor, pana la 90 de zile, si efectuarea de perchezitii corporale pentru depistarea banilor cu care acestia sa isi poata plati detentia, a acuzat joi Inaltul comisar al ONU pentru drepturile omului, Zeid Ra'ad al-Hussein, citat de Reuters.

Acesta s-a declarat alarmat de discursul public xenofob, inclusiv declaratiile islamofobe ale presedintelui Milos Zeman, si si-a exprimat ingrijorarea fata de conditiile din centrele de primire.

Acestea a acuzat si faptul ca sunt detinuti copii, ceea ce este inacceptabil.

"Incalcarea drepturilor omului in cazul migrantilor nu este izolata si nu se face intamplator, ci sistematic, ea pare sa faca parte din politica integranta a guvernului ceh pentru descurajarea migrantilor si a refugiatilor de a intra sau ramane in tara", a afirmat acesta, citat intr-un comunicat.

Un purtator de cuvant al presedintelui ceh a acuzat, la randul lui, o "intensificare a campaniei impotriva Cehiei".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1378 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Senzatie,,, (Joi, 22 octombrie 2015, 14:39)

    luciusbv [anonim]

    Numai mie imi pare ca ONU are tot atata relevanta in lumea actuala, cat un teatru de papusi de provincie ?
    • 0 (0 voturi)    
      ... ca shi Liga Natiunilor ... (Vineri, 23 octombrie 2015, 7:55)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui luciusbv

      ... este sortit pieririi... .
  • +11 (11 voturi)    
    In sarcina caror tari a mai stabilit ONU obligatia (Joi, 22 octombrie 2015, 15:06)

    Maniu [utilizator]

    de a primi refugiati?
  • +9 (11 voturi)    
    ce-i ONU ?unde erai cand s-a atacat Serbia ? (Joi, 22 octombrie 2015, 15:25)

    andreesanu [utilizator]

    Ce-i ONU ???,la ce foloseste aceasta organizatie ?,pe cine favorizeaza ?,ca de aparat vro tara de agresiune or de niste servicii secrete care instruiesc insurgenti care sa rastoarne guverne n-am auzit.
    De cand ONU dicteaza politica unui stat ?.
    Cum a ajutat ONU refugiatii din Irak,Afganistan,Siria Libia ???.
    Ce statut au acei "refugiati " proveniti din Albania si infiltrati intre sirieni ?.
    Ce statut au acei emigranti care nu au acte si care nu se supun procedurilor de identificare ???.
    Ce statut au acei refugiati care nu respecta legile statului in care intra fortind granita sau agreseaza
    autoritatile ??? .
    Mai intii este ordinea,identificarea ,carantina sanitara si dupa aceea sunt drepturile omului !!!..
    • -1 (5 voturi)    
      the wrong question (Joi, 22 octombrie 2015, 19:13)

      aresul [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      intrebarea ta imi aduce aminte de o secventa din filmul ,,The Matrix", cand, din dorinta de a-si creea propria lume, agentu' Smith interoga capetenia mizeriei umane: Morpheus.
      In locul tau as intreba ,,cine a infiintat ONU?". Astfel, raspunde si la intrebarea ta.
      Aceasta organizatie a fost infiintata si finantata de catre oameni ce au dorit sa se limiteze de mizeria umana. Acum, acestia au propria lume.
      • +2 (2 voturi)    
        cine a infiintat ONU? (Joi, 22 octombrie 2015, 21:15)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui aresul

        hai spune-ne nu ne fierbe in suc propriu.
  • +14 (14 voturi)    
    Din cate stiu eu... (Joi, 22 octombrie 2015, 15:30)

    AKM [utilizator]

    Infractorii sunt tinuti in detentie. Acesti indivizi au trecut fraudulos granitele mai multor tari, inclusiv ale Cehiei, deci sunt INFRACTORI. Nu vad ce drepturi le sunt incalcate.
  • +3 (5 voturi)    
    o, (Joi, 22 octombrie 2015, 19:43)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nu.
  • +4 (6 voturi)    
    vai, (Joi, 22 octombrie 2015, 19:55)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    vai, dar cum se poate sa perchezitionezi maimutele musulmane, dar e dreptul lor sa aiba bani, arme, bombe, orice le trece prin creierasul lor islamic neted.
    Si cum sa platesca ele pentru cazare si hrana, asta e un drept al lor de la alah si onu.
    Si cum isi permite cehia sa nu le primeasca, si in general cum isi permit cehii sa aiba o parere proprie?
    Iar ''islamofobul'' zeman ia in deridere simbolurile islamice sfinte, burca, nicabul si jgheabul, e cam apostat, si nu e bine,isi bate joc de viitoarea religie paneuropeana oficial recunoscuta de onu.
    Ce bine de noi ca avem prim ministru albanez promusulman, ctitor de moschei, si presedinte caruia nu-i pasa de nimic, in afara de salariu, protocol si ''prima doamna''. Sintem in gratiile marelui for onu.
  • +3 (3 voturi)    
    Zeid Ra'ad al-Hussein (Joi, 22 octombrie 2015, 20:52)

    NituCt [utilizator]

    Dl Zeid Ra'ad al-Hussein Muslman din tata in fiu isi permite sa critice o tara Europeana ca nu accepta invadatori. Ar fi bine sa se ia de mana cu Faisal bin Hassan Trad (Arabia Saudita) noul chairman al UNHRC.