Rusia a incercat sa decupleze tara de la World Wide Web

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 16 octombrie 2015, 19:38 Actualitate | Internaţional


Internet
Foto: MorgueFile.com
Autoritatile rusesti au incercat sa decupleze tara de la World Wide Web, intr-un experiment esuat care aduce insa aminte de cenzura online practicata de China, scrie The Telegraph.

Aceste teste sunt considerate de experti pregatiri pentru un blocaj informatic in cazul unei crize politice interne

Andrei Semerikov, director general al furnizorului de internet Er Telecom, a declarat ca ministerul Comunicatiilor si autoritatea nationala de reglementare, Roskomnadzor, au ordonat hub-urilor controlate de principalii furnizori rusi de internet sa blocheze traficul pe canalele externe de comunicatii folosind un sistem de control al traficului denumit DPI.

Obiectul era de a vedea daca Runet - numele informal pentru internetul rusesc = poate continua sa functioneze izolat de internetul global.

Experimentul, care a avut loc in primavara acestui an, a esuat deoarece mii de provideri mici, asupra carora Roskomnadzor nu are un foarte mare control, au continuat sa ofere acces, a precizat Semerikov.

Furnizorii mici de internet detin peste 50% din piata in unele regiuni ale Rusiei, nu dispun in general de tehnologia DPI folosita de marile companii pentru a implementa ordinele de blocare si adeseori folosesc conexiuni prin satelit ce nu pot fi blocate cu usurinta.

Oficialii rusi au negat ca un astfel de experiment ar fi avut loc.

Aceste informatii vin dupa unele similare legate de un test din iulie 2014, cand agentii de securitate - printre care FSB, ministerul Apararii si cel de Interne - au colaborat cu operatorul national de telefonie pentru a vedea daca intranetul national format din domenii cu terminatii .ru sau .рф poate opera daca este deconectat de restul internetului.

Acest test ar fi fost ordonat personal de presedintele Vladimir Putin, care dorea sa vada daca netul rusesc poate opera in cazul in care sanctiunile internationale ar fi deconectat tara de la WWW.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15718 vizualizari

  • -67 (75 voturi)    
    ar fi incercat (Vineri, 16 octombrie 2015, 19:50)

    xanti [utilizator]

    Una e sa te desprinzi definitiv de www alta e ar fi incercat.
    Propaganda amerloca.
    • +24 (32 voturi)    
      nici de net nu scapati (Vineri, 16 octombrie 2015, 21:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      decat..daca renuntati la Pufoaika.ru
    • +2 (18 voturi)    
      Busted ! That was an easy one... (Vineri, 16 octombrie 2015, 21:45)

      PostacHunter [anonim] i-a raspuns lui xanti

      щас по ебалу получишь, сука, блядь!
    • +9 (9 voturi)    
      Pai da... (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 5:45)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Pai da, dar atunci cum o sa mai intrii pe HN sa faci propaganda pentru tactu Phutin?

      Sau speri la un regim preferential sa iti dea acces la www?
  • +45 (51 voturi)    
    Si atunci in alte dictaturi cum se poate? (Vineri, 16 octombrie 2015, 19:55)

    emil bobu [utilizator]

    Bai rusilor, aveti multe de invatat in materie de dictatura. Nu faceti nimic cum trebuie.

    Intrebati-l pe Kim Jong Un ce sa faceti.
    • +17 (17 voturi)    
      nu,nu (Vineri, 16 octombrie 2015, 20:26)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      stai tu linistit ca de la ei (stalin,lenin,brejnev) a invatat si kim.
      • +4 (4 voturi)    
        Hmmmm (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 5:46)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        De pe lista nenorocitilor, l-ai uitat intentionat pe junele Phutin?
  • -14 (22 voturi)    
    "probabil", "a incercat" (Vineri, 16 octombrie 2015, 20:26)

    jackalphonse [utilizator]

    alaltaieri era o informatie de la securitatea USA cu probabil, acum alta cu ar fi incercat.
    P R O P A G A N DA!
    avem nevoie sa fim informati, nu indoctrinati!
  • +17 (21 voturi)    
    Se impute treaba, rau, in patria lui phurtin (Vineri, 16 octombrie 2015, 20:44)

    Parzivall [utilizator]

    Patria in care ai atata libertate cat iti ofera fsb/ul
  • +27 (33 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 16 octombrie 2015, 20:45)

    [anonim]

    • -3 (15 voturi)    
      noroc cu renault ca revitalizeaza (Vineri, 16 octombrie 2015, 21:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui

      masina mujica mosckvich..altfel...tungus ii asteapta pe mujici..dracanatul de Putin si camarila ..vor fugi curand cin Mujicia
    • +8 (16 voturi)    
      Dincolo de termenii tehnici bineveniti (Vineri, 16 octombrie 2015, 21:36)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui

      dar absolut fara sens pentru o persoana tehnofoba care scrie la gazeta, sa retinem totusi un amanunt mai interesant:

      Rusia "a testat". Adica nu vrea sa taie netul acum ( ce ai spus cu firmele care sar in cap e adevarat ), insa se pregateste pentru ceva. Ce anume ? Nu stim si sa speram ca nu vom afla niciodata.
      • +15 (15 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 16 octombrie 2015, 22:02)

        [anonim] i-a raspuns lui gigel

    • +4 (4 voturi)    
      Multam fain (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 7:17)

      Toataziua [utilizator] i-a raspuns lui

      Binevenita detalierea , pentru cei care suntem mai ,,ageamii".
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 20:31)

        [anonim] i-a raspuns lui Toataziua

  • +14 (20 voturi)    
    E foarte clar pentru mine (Vineri, 16 octombrie 2015, 20:53)

    danielcoil [utilizator]

    Putin isi pierde mintile, niciodata izolarea nu a functionat de a lungul istoriei, ce dracul o avea in cap papagalul asta. Asta se intimpla cind un mardeias de cartier, ajunge sa conduca o tara. Foarte trist pentru poporul rus.
  • +6 (14 voturi)    
    Internetul e riscant (Vineri, 16 octombrie 2015, 20:56)

    Daniels22026 [utilizator]

    Degeaba te desprinzi de WWW daca raman in functiune un minim de servicii internet. Doar de atat este nevoie pentru o organizare rapida a unui protest spontan. In Moscova de pilda, dupa cateva saptamaini de saracie si foamete si minciuni de ingheata Volga.
    • +14 (16 voturi)    
      Supraestimezi... (Vineri, 16 octombrie 2015, 22:56)

      Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Supraestimezi riscul... sau subestimezi propaganda.
      Bineinteles ca prostilor lor le vor spune ca le-au taiat americanii/europenii/ucrainienii/romanii internetul. Pana afla si Aliosha ca n-a fost asa, sunt cu bocancul securitatii pe grumaz demult...
  • +7 (13 voturi)    
    cel mai bine era /ar fi (Vineri, 16 octombrie 2015, 21:50)

    baimarean [utilizator]

    sa nu fi reusit sa se recupleze.
    Sau?
  • +14 (16 voturi)    
    si asa.... (Vineri, 16 octombrie 2015, 23:31)

    un oarecare [utilizator]

    ....il pierdem pe mazeta...
    • +9 (11 voturi)    
      si (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 2:05)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      pe giacalfons, colonelu turcescu, potaiasa, io, qu, etc, sau astia scriu din sediul antena varanului, cel neconfiscat de anaful albanezului proturc...
  • +7 (7 voturi)    
    Hmmm... (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 5:52)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    Ce se va intampla cu propagandistii lor de tastatura?
    • +6 (6 voturi)    
      pai tot pe kiseleff nitzel mai sus (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 10:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      e o coshmlie roshietica...inainteaza acolo, in catacombele ei...