Ministrul grec de Interne: Grecia nu va putea plati transa din iunie catre FMI

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 24 mai 2015, 12:59 Actualitate | Internaţional


Grecia nu dispune de banii necesari pentru a putea plati transa din iunie catre Fondul Monetar International, a declarat duminica ministrul de interne grec, citat de Reuters.

"Cele patru transe catre FMI pentru luna iunie se ridica la 1,6 miliarde de euro, acesti bani nu vor fi platiti, nici nu exista ca sa poata fi dati", a declarat Nikos Voutsis pentru postul de televiziune grec Mega TV.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5202 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    :) (Duminică, 24 mai 2015, 14:17)

    Xorciser [utilizator]

    Cine s-a asteptat vreodata ca sa aiba banii sa plateasca inapoi la FMI?
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Luni, 25 mai 2015, 9:02)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Nici macar grecii...
      • +2 (4 voturi)    
        si atunci, de ce au fost imprumutati? (Luni, 25 mai 2015, 11:03)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        se platesc sume fabuloase unor birouri de risc, statisticienilor samd. aia sunt specializati in evaluarea roiscului prin probabilitatea ca imprumutatul sa nu poata returna banii si garantia sa nu acopere nici macar valoarea imprumutului. atunci, stau ci ma intreb: de ce i s-a imprumutat greciei bani ca sa acopere datorii mai vechi?
        s-a acceptat in mod deliberat rostogolirea datoriilor: imprumuturi vechi, mai "ieftine", erau acoperite cu imprumuturi noi, "mai scumpe", in conditiile in care se stia coruptia din Grecia.
        nu asunt adeptul "conspiratiilor", dar nu pot sa nu observ ca unele imprumuturi erau folosite pentru cumpararea de submarine nemtesti, in conditiile in care la vremea aceaa Germania facea lobby (adica trafic de influenta) pentru Grecia.
        • +1 (1 vot)    
          ... (Luni, 25 mai 2015, 11:47)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Mai jackalphonse nu pricep in ruptu' capului de ce ma intrebi pe mine...

          Grecii nu cumparau doar submarine cat au fost in rahat. Mai cumparau (si cumpara in continuare) armament la greu. De peste tot. Din motive de Turcia, spun ei.

          Acuma', treaba cu rostogolitu' datoriei, parerea mea, sta cam asa: astia chiar au crezut ce Grecia va implementa un program de reforme. Desi, eu unul, nu as fi crezut asa ceva in vecii vecilor amin!
          • 0 (2 voturi)    
            tu sau eu om fi mari bancheri (Luni, 25 mai 2015, 14:31)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

            de ne am prins, in timp ce aia de la bce si fmi or fi niste amatori. pathfinder, ce sa mai...aia erau siguri ca grecii au suficient bani sa fure si sa cumpere armament. pana si bunica stia ca grecii nu vor avea bani sa dea inapoi...

            fiecare a smuls o bucata din Grecia exact ca niste crocodili dintr un cadavrui de hipopotam
        • -1 (1 vot)    
          :) (Luni, 25 mai 2015, 12:50)

          Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          E o problema mai complexa.

          1. Au fost imprumutati pt ca a fost prezentat pachetul ca fiind sigur- cred ca GS i-a ajutat sa faca prezentarea.

          2. Au fost imprumutati pt ca analistii au facut greseli de previzionare. De care grecii au profitat.
          • 0 (2 voturi)    
            2. analistii au stiut ce au facut (Luni, 25 mai 2015, 14:31)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

            de ce au raportat eronat, este o alta poveste.
  • +11 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 24 mai 2015, 15:57)

    [anonim]

    • -19 (21 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 24 mai 2015, 16:51)

      [anonim] i-a raspuns lui

    • +13 (13 voturi)    
      bonus :) (Duminică, 24 mai 2015, 16:51)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui

      Iar ca si bonus ar fi de adaugat scaderea EUR in raport cu toate valutele ceea ce va face exporturile din UE catre alte tari in afara uniunii mult mai atractive. Nu mai este un secret faptul ca BCE vrea o moneda mai slaba. Asteptam cu nerabdare paritatea EUR-USD (asa cum ar fi si normal tinand cont de PIB-urile SUA comparat cu PIB-ul UE).
    • -12 (18 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 24 mai 2015, 18:36)

      [anonim] i-a raspuns lui

  • +12 (24 voturi)    
    Cum , nu le plateste Phutin ratele? (Duminică, 24 mai 2015, 17:13)

    Parzivall [utilizator]

    Sau chinejii? Se simt bine grecii acum ca s-au trezit din betie si tre sa plateasca consumatia?
    • -11 (19 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 24 mai 2015, 17:23)

      [anonim] i-a raspuns lui Parzivall

    • +5 (7 voturi)    
      ... (Luni, 25 mai 2015, 9:03)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Da' de ce spui ca s-au trezit din betie?!?
      Inca-s mahmurei asa.
      Se vor trezi abia cand vor primi bine-meritatele suturi in spate (asta ca sa ma exprim elegant)...
  • -3 (7 voturi)    
    sa nu plateasca (Luni, 25 mai 2015, 10:25)

    xanti [utilizator]

    Cand Germania le baga pe gat armament erau cu datorii si se adanceau si mai tare.
    Sa plateasca Germania datoriile grecilor si dupa aia sa se duca dracu UE.
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Luni, 25 mai 2015, 11:51)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nu le baga nimic Germania pe gat.

      Cauta te rog, cu Gogule:
      Greece: High military expenditures despite
      the financial crisis
      By Jan Grebe and Jerry Sommer
    • +1 (3 voturi)    
      Poate voi rusnacilor (Luni, 25 mai 2015, 12:42)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Sa va bucurati la un asa scenariu. Acum ca s-a lamurit lumea ca numai gura e de voi si daca nu aveti vodka nu putei gandi, asteptati ca altii sa cada. Puneti mana si munciti, dati-l jos pe putinel si intrati in randul lumii. Grecia isi va rezolva problemkele financiare si EU e cel mai sigur loc pentru tarile mici din Europa (spre ciuda rusnacilor asiatici ce ar fi dorit sa controleze ei zona).
  • -1 (3 voturi)    
    :) (Luni, 25 mai 2015, 12:43)

    CarmenCocora1 [anonim]

    Da pentru Eurovision au avut bani?!
  • 0 (2 voturi)    
    Grecii le-au tras teapa FMIlui si creditorilor ! (Luni, 25 mai 2015, 14:38)

    andreesanu [utilizator]

    Daca Romania si Bulgaria este tinuta pe tusa UE cu MCV pe post de haturi si cu vizite de urmarire a acordurilor cu FMI;BM; BE,tot asa trebuia sa fie tinuta din scurt Grecia care a raportat ce-a vrut ,a intrat in UE
    cu surle si tobe !!!,practica o politica sociala (vezi pensii comparabile cu Elvetia sau Norvegia in top !!!).
    UE are doua politici ,doua viteze pentru unii si stilul pe loc sau alta data pentru Romania.
    Azi ca-i clara teapa trasa de Grecia nu pot decat sa ma bucur ca -s tepuiti si FMI si UE.