FMI: Grecia este cea mai necooperanta tara cu care am avut de-a face. Oficiali germani: Sa incerci convingerea guvernului de la Atena e ca si cand ai calari un cal mort

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2015, 16:36 Actualitate | Internaţional


Alexis Tsipras
Foto: Agerpres/Xinhua
Oficiali ai Fondului Monetar International (FMI) au spus colegilor lor din zona euro ca Grecia este cel mai necooperant stat cu care organizatia a avut de-a face de-a lungul celor 70 de ani de la infiintare, au declarat doua surse apropiate discutiilor, citate de Bloomberg.

Intr-o scurta, dar aprinsa conferinta telefonica, oficiali ai FMI, ai Bancii Central Europene (BCE) si ai Comisiei Europene s-au plans ca reprezentantii Greciei nu vor sa aprobe extinderea acordului de bail-out convenita in februarie sau sa coopereze, au declarat sursele citate.

Oficiali din cadrul finantelor germane au spus ca a incerca sa convingi guvernul de la Atena sa realizeze un program economic riguros e ca si cand ai calari un cal mort, au mai dezvaluit sursele citate.

Liderii europeni se tem din ce in ce mai tare ca guvernul recalcintrantului Alexis Tsipras va forta Grexit-ul, in conditiile in care tara sa, in nevoie disperata de bani, refuza sa ia masurile care ar debloca ajutorul financiar necesar.

Tsipras isi pune mari sperante intr-o rezolvare a situatiei saptamana aceasta la Bruxelles, cand va avea o intalnire cu seful BCE, Mario Draghi, cu cancelarul Angela Merkel, cu presedintel Frantei, Francois Hollande si cu seful Comisiei Europene,  Jean-Claude Juncker.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4330 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    O nelamurire (Miercuri, 18 martie 2015, 16:54)

    Anonim [anonim]

    Eu totusi nu inteleg ceva.

    Oki, am inteles discursurile cu demonizarea FMI si EU si tot tacamul. Sunt clasice. Aceleasi discursuri preluate de la comunistii de acum 100 de ani.

    Grecii au traiat multe peste posibilitati (si da, au trait, altfel nu ar fi trebuit sa imprumute bani ca orbetii), cu salarii medii de peste 1000 de euro.

    Chiar daca le-ar scadea salariile, in sistemul bugetar cu vreo 200 de euro, tot nu inteleg unde e acea catastrofa cu muritori de foame, cu lamentari, cu dezastre umanitare etc.

    La altii cum se poate trai cu mai putini bani? Daca RO ar angaja inca vreo 300.000 in administratie, si ar plati toti bugetarii cu salarii de 1000 de euro pe luna, am ajunge fix in acelasi punct. E logica economica.

    Si atunci, de ce tot FMI e de vina si UE ca vor ca guvernul sa adopte masuri de echilibrare fiscala? La noi s-au taiat 25% la bugetari, la ei s-au inghetat acele salarii de 1000 de euro timp de 4-5 ani, adica fara mariri. Unde e tragedia greaca?

    Cum adica vine asta? 300.000 de familii sa fie scutite de la a plati curentul electric? Cine a mai auzit de asa ceva?

    Eu inteleg: comunisti comunisti, dar pe deasupra si pe banii altora? Si apoi, si comunisti, si pe banii altora, dar mai facem si nazuri? Ne mai si lamentam? Mai si santajam?

    Asta e tot ce poate da poporul grec? Ar fi dezamagitor daca da...
    • -14 (18 voturi)    
      Ei, uite (Miercuri, 18 martie 2015, 17:58)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Ei, uite ca, chiar daca este peste intelegerea matale, guvernantii greci pun deasupra FMI-ului interesele Greciei.
      Socant, nu-i asa?
      • +10 (10 voturi)    
        Mai exact (Miercuri, 18 martie 2015, 18:25)

        sile [anonim] i-a raspuns lui newlook

        Interesele pe termen scurt. Dar prin Balcani suntem obisnuiti cu asta, noi nu contruim pe termen lung, noi "ne descurcam".
        • -10 (12 voturi)    
          Nu ai matale competenta sa masori... (Miercuri, 18 martie 2015, 19:57)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui sile

          Nu ai matale competenta sa masori..."termen scurt", "termen lung". Mai ales in curtea altora.
          Pana una-alta, grecii sunt pe acele pamanturi CA STAT SI NATIE de 3000 de ani. O fi lung, o fi scurt? Matale, dpdv istoric, de cand ai numele de roman?
          • +7 (9 voturi)    
            Niste inexactitati istorice (Miercuri, 18 martie 2015, 20:11)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui newlook

            Sa stii ca aici exista niste carente istorice in ceea ce te priveste newlook.

            Grecia ca stat exista fix din anul 1832. Deci nu sunt chiar 3000 de ani. Inainte a fost Imperiu Bizantin, e drept, dar acela se numea in epoca lui Imperiul Roman. Iar capitala sa se afla la Constantinopol, care actual se afla in Turcia.

            Iar grecii moderni au in comun cu grecii vechi, cam cat au in comun arabii moderni cu asirienii vechi.
            Greaca actuala nici macar nu e mutual inteligibila cu greaca veche.

            In plus, incepand cu 1832, cand au devenit stat independent, au dat faliment ca tara de fix 6 ori. Deci au cam dat-o in bara financiar, si pe termen scurt, si pe termen lung.

            Dumnealui are numele de roman, de cand s-a nascut...asa ca poate mai putina ironie, si putina smerenie nu strica din partea ta.

            Si mai mult citit istorie, inainte de a arunca ironii in completa necunostiinta de cauza. Poate putina documentare nu ar strica.
            Sau pe la Kremlin nu se face decat istorie rusa?
          • 0 (0 voturi)    
            Si atunci de ce stau cu mana intinsa? (Joi, 19 martie 2015, 15:27)

            Close [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Mereu aud "aia din vest, nenorocitii", "capitalismul e crima" si alte balarii de-astea de puberi hormonali. Interesul tarii? Buna asta, dau ce vor oamenii ca sa stea la putere si sa-si tina viloaiele. Vand viitorul copiilor si ameninta ca iau bani de la rusi. Ei o sa moara si copiii raman cu datoriile la rusi si stim cu totii ce mama buna e Rusia.

            Dar daca e asa rau de ce alearga toata lumea catre vest? De ce le cumpara masinile? De ce nu se muta la rusi, sa conduca Lada si sa-si faca concediul in Crimeea (clima mai mult decat placuta).?

            Toti trag sa aiba ce au vesticii, capitalistii, nenorocitii dar sa aiba "pe gratis".

            "De la fiecare dupa abilitati, pentru fiecare dupa nevoi". Adica unii alearga si ceilalti se lasa trasi. Nu prietene. Daca nu vrei, nu-ti convine, nu mai bate la usa.
      • +11 (11 voturi)    
        Cum? (Miercuri, 18 martie 2015, 18:26)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui newlook

        Domnul new(old)look,

        Si cum pun ei deasupra FMI-ului interesele Greciei?

        1. Guvernand dezechilibrat, refuzand cu incapatanare proletara sa echilibreze bugetul?

        2. Subventionand curentul electric la o parte mare din populatie? (Cine a mai pomenit asa ceva?)

        3. Angajand in sistemul de stat alte sute de mii de persoane, chiar daca nu e nevoie de ele si vor taia practic Frunze la caini? Si asta pe mii de euro salarii?

        4. Lasand evaziunea sa prospere?

        5. Distrugand imaginea Greciei in fata natiunilor care asigura numarul cel mai mare de turisti?

        Si fac toate acestea de deasupra, plus multe alte tampenii, in conditiile in care, din punct de vedere financiar sunt in "fundul gol"?

        Intr-adevar e socant sa vezi atata populism desantat, si atata inconstienta pe niste lideri!

        Intr-adevar e socant sa vezi cu cata voiosie isi duc liderii tara la dezastru!

        Trebuie sa fi suferit de traumatisme craniene grave sa crezi ca bunastarea vine in urma pomenilor si a gratuitatilor, si nu in urma cresterii competitivitatii si productivitatii tarii!
        • -10 (12 voturi)    
          Lasa, bre, ca lumina nu vine de la FMI (Miercuri, 18 martie 2015, 20:52)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          Lasa, bre, ca lumina nu vine de la FMI si UE, in ciuda credintelor matale.
          Citeste orice statistica pertinenta, in general, citeste, ca nu doare: in cei 5-6 ani de cand grecii s-au dat complet pe mana Troicii,, datoriile grecilor AU crescut.
          E cazul sa schimbe modelul; cu asta ajung sa sclavageasca 2000 de ani. Ar fi trebuit s-o faca de la inceput, modelul argentinian a fost pozitiv, dar grecii s-au pacalit cu promisiunile UE.
          Uite ca nu mai tine.
          Vorbele matale, mania proletara, tine-o pentru o cauza mai buna, din curtea matale. Lasa-i pe altii sa-si faca ordine la ei cum vor, cu angajati la stat, su salarii de mii de euro si cu tot ce te mai framanta pe matale grija de vecin.
      • +10 (12 voturi)    
        ... (Miercuri, 18 martie 2015, 18:39)

        Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Vad ca in mod repetat vii cu atacuri la persoana in loc de argumente si cu un limbaj ironizator, chestii gen "peste intelegerea matale". Pare foarte ok ce a spus omul de deasupra.

        Care sunt interesele Greciei si de ce sunt ele mai importante decat ale celorlalte tari atata timp cat nu traiesc intr-un vid autosuficient ci intr-o lume foarte conectata economic? Daca se poate fara atacuri la inteligenta.
        • -10 (12 voturi)    
          Prietene, daca nici acum nu ai inteles (Miercuri, 18 martie 2015, 21:03)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

          Prietene, daca nici acum nu ai inteles ca guvernantii unei tari TREBUIE sa serveasca interesele tarii si natiunii respective, vorbim vorbe.

          Serios, ori eu, ori matale suntem intr-o realitate paralela, legile fizicii sunt schimbate si ploua de jos in sus.

          Observi? Nu ti-am atacat inteligenta; nu am cum.
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Miercuri, 8 aprilie 2015, 21:01)

            Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Ce agresiv esti boss, mare viteaz de internet. Nu ai cum sa imi ataci inteligenta desi incerci complet aiurea (iar vii cu "matale", cocalarescul "prietene", "nu am cum" sa iti atac inteligenta, etc.) pentru ca ce spui nu are sens oricum.
      • +9 (9 voturi)    
        dar (Miercuri, 18 martie 2015, 18:50)

        alex [anonim] i-a raspuns lui newlook

        ce mult imi doresc sa imi dai niste bani cu imprumut pentru ca, mai apoi, cand ii vei cere inapoi, sa iti declar ca eu pun interesele mele mai presus de ale tale...

        democratie, ce sa-i faci!
        • -9 (9 voturi)    
          Pai poti sa-ti doresti (Miercuri, 18 martie 2015, 20:58)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui alex

          Pai poti sa-ti doresti. Trebuie sa mai am si eu chef sa te imprumut...
      • +8 (8 voturi)    
        Degeaba (Miercuri, 18 martie 2015, 18:53)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui newlook

        Newlook,

        Faptul ca guvernantii comunisti actuali ai Greciei promit marea si sarea, plus Luna de pe cer, nu se cheama ca pun interesele Greciei deasupra FMI.

        Se cheama ca mint cu nerusinare poporul. Pana la urma, oricate ar promite ei, logica fundamentala aritmetica, de clasa a III-a invinge mereu.

        Daca eu am 100 de lei in buzunar, si iti promit tie ca iti dau 200 lei, nu se cheama ca sunt Mesia ta. Se cheama ca te mint nerusinat.

        Populismul si nationalismul asta virulent nu tine de logica umana fundamentala. Nu pot sa iti dau ce nu am. Oricat ti-as promite de arzator.
        • -8 (10 voturi)    
          Comunisti, necomunisti (Miercuri, 18 martie 2015, 21:10)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          Comunisti, necomunisti, guvernantii actuali ai Greciei par sa puna deasupra altor interese chiar interesele Greciei. Am mai scris-o pe forumul asta: nu m-ar mira ca in 6 luni-un an Grecia sa obtina o reducere semnificativa a datoriei externe, peste 100 miliarde dolari, daca nu pana la jumatate. Matale ramai cu etichetele de comunisti, grecii castiga 100-250 de miliarde dolari. O fi bine, o fi rau?
          • +3 (3 voturi)    
            100-250 miliarde e pretul coloniei (Joi, 19 martie 2015, 10:36)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            uresese..vezi Osetia..Gagauzia..uresese cat mai scoate bani din petrol si nu plateste salarii..isi cumpara Tari..cu Muietzi is Posmagii
  • +8 (10 voturi)    
    oare viseaza cu ochii deschisi (Miercuri, 18 martie 2015, 16:59)

    ..13 [utilizator]

    Primul Ministru al Greciei???

    Nu stie ca liderii europeni discuta si agreaza cu expertii economici masurile???
  • -5 (9 voturi)    
    asa se negociaza (Miercuri, 18 martie 2015, 17:05)

    gigi1 [utilizator]

    dificili ca negociaza dur? e normal sa incerce sa le fie cat mai favorabil mai ales cand toti vor sa evite grexitul.
  • +8 (10 voturi)    
    Despre greci (Miercuri, 18 martie 2015, 17:18)

    Anonim [anonim]

    Eu totusi nu inteleg ceva.

    Oki, am inteles discursurile cu demonizarea FMI si EU si tot tacamul. Sunt clasice. Aceleasi discursuri preluate de la comunistii de acum 100 de ani.

    Grecii au traiat multe peste posibilitati (si da, au trait, altfel nu ar fi trebuit sa imprumute bani ca orbetii), cu salarii medii de peste 1000 de euro.

    Chiar daca le-ar scadea salariile, in sistemul bugetar cu vreo 200 de euro, tot nu inteleg unde e acea catastrofa cu muritori de foame, cu lamentari, cu dezastre umanitare etc.

    La altii cum se poate trai cu mai putini bani? Daca RO ar angaja inca vreo 300.000 in administratie, si ar plati toti bugetarii cu salarii de 1000 de euro pe luna, am ajunge fix in acelasi punct. E logica economica.

    Si atunci, de ce tot FMI e de vina si UE ca vor ca guvernul sa adopte masuri de echilibrare fiscala? La noi s-au taiat 25% la bugetari, la ei s-au inghetat acele salarii de 1000 de euro timp de 4-5 ani, adica fara mariri. Unde e tragedia greaca?

    Cum adica vine asta? 300.000 de familii sa fie scutite de la a plati curentul electric? Cine a mai auzit de asa ceva?

    Eu inteleg: comunisti comunisti, dar pe deasupra si pe banii altora? Si apoi, si comunisti, si pe banii altora, dar mai facem si nazuri? Ne mai si lamentam? Mai si santajam?

    Asta e tot ce poate da poporul grec? Ar fi dezamagitor daca da...
  • +5 (5 voturi)    
    ai dracu si aia, ai dracu si aia (Miercuri, 18 martie 2015, 19:02)

    fanel [anonim]

    sa speram ca nu se vor lua la 'bataie'. Putin abia asteapta sa sara in ajutorul comunitatii rusesti (cele cateva sute de turisti) din Grecia.
  • +3 (3 voturi)    
    Intrebarea e (Joi, 19 martie 2015, 7:40)

    andreivillablanca [utilizator]

    de ce grecii au fost imprutati daca se stia foarte bine ca nu vor restituí datoria
  • +2 (2 voturi)    
    Dragostea cu sila se chiama VIOL !!! (Joi, 19 martie 2015, 9:59)

    andreesanu [utilizator]

    Nu inteleg de ce nemtii vor sa coopereze cu Atena atit de strins ???.
    De unde atita dragoste ? ,ori nu vrea sa-i scape la FMI ca si clienti !!!.
    Cum grecii n-au nici un gand sa se apuce de munca sau de strins cureaua joaca strimb si mai nou se gudura pe linga Putin !!!.
    Grecii au in ADN :lenea,minciuna,tradarea ,hotia,lacomia.
    • 0 (2 voturi)    
      Uite de ce (Joi, 19 martie 2015, 13:29)

      travis [anonim] i-a raspuns lui andreesanu

      Nemtii,ca si francezii,le-au dat grecilor(pe datorie) armamaant.Adica avioane de lupta,poate si ceva nave,poate si ceva tunuri,rachete,radare,etc,cine stie.Asa ca le datoreaza bani.Nu pot sa le dea un sut in fu.nd,oricit ar dori(si noi)!
  • 0 (0 voturi)    
    helooo (Duminică, 12 iulie 2015, 19:57)

    ela [anonim]

    de ce? ca nu-si jecmaneste populatia?