"Trolii" internetului platiti de Kremlin/ 400 de angajati lucreaza in ture de cate 12 ore

de Vlad Moraru     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2015, 7:11 Actualitate | Internaţional


Agentia pentru Cercetarea pe Internet, situata la periferia St Petersburg-ului, este in realitate un "birou al trolilor", in care studentii sunt platiti strict pentru a scrie comenturi online prin care critica vestul si il slavesc pe Vladimir Putin, scrie RFERL.

Anul trecut in luna mai, Tatiana N a decis ca voia un salariu mai mare decat media pe care o asteapta un jurnalist.

Dupa ce a raspuns unei reclame pe popularul site de job-uri HeadHunter, ea a devenit unul dintre trollii internetului platiti de Kremlin. Tatiana - care la fel ca si celelalte persoane intervievate, a cerut sa nu ii fie folosit si numele de familie - lucra intr-o hala de 2.500 de metri patrati, in suburbiile St. Petersburg-ului.

Job-ul era salarizat cu 40.000 de ruble pe luna, mult peste salariul de 25.000 - 30.000 de ruble obtinut de majoritatea jurnalistilor. Insa acesta venea, dupa cum spunea ea, "cu un cost".

Tatiana s-a alaturat unei operatiuni neintrerupte, in care o armata de "troli" diseminau perspective pro-Kremlin si anti-Vestice pe bloguri si in sectiunile de comment-uri ale site-urilor de presa, atat in Rusia cat si in strainatate.

Operatiunea, Internet Research (Cercetare pe Internet), este finantata prin intermediul unei companii de holding condusa deEvgeny Prigozhin, "bucatarul personal" al lui Vladimir Putin.

"Asadar, scrii, scrii, scrii, din punctul oricui de vedere", a spus Tatiana in varsta de 22 de ani.

"Poti fi (sa te dai drept) o gospodina ce, in timp ce facea galuste, se decide subit: "Am o opine referitoare la ce a declarat Putin! Iar aceasta actiune a lui Vladimir Vladimirovich va salva Rusia!"", mai spune tanara.

Cei aproximativ 400 de angajati lucreaza in ture de cate 12 ore si sunt impartiti in departamente diferite. Unele se concentreaza pe completarea temelor si finalizarea sarcinilor, altele se concentreaza strict pe comentarea online, in timp ce altele dezvolta suporturile grafice pentru retelele sociale.


Citeste mai multe despre   
















15288 vizualizari

  • +45 (53 voturi)    
    Troli (Miercuri, 18 martie 2015, 3:18)

    alinconi [utilizator]

    Cu siguranta ca au un departament si in Rep. Moldova cel mai probabil in Transnistria.
    • -28 (38 voturi)    
      Mda (Miercuri, 18 martie 2015, 13:51)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui alinconi

      Mda, sursa informatiei este Radio Europa Libera (finantat de Congresul american), deci o sursa total independenta si echidistanta, nu-i asa?

      Printre alte articole din ultimele doua saptamani, RFREL a mai scris:
      - Internetul crede ca Putin a murit
      - Omul bolnav din Moscova (Vladimir Putin may well be seriously ill, or worse. (asa incepe...wow!)
      -Cu sau fara Putin (declarat mort in articolele anterioare)
      -Trei scenarii pentru succesiune in Rusia (Daca tot a murit Putin, cineva trebuie sa-i urmeze si ne spune cine anume tocmai radioul Congresului American)

      Cred ca stirea cu analiza geostrategului de talie mondiala, boxerul ukrainean, a ratat-o sau nu am fost eu atent.
      • +25 (29 voturi)    
        Scrii (Miercuri, 18 martie 2015, 14:47)

        Mao [anonim] i-a raspuns lui newlook

        dintr-o hala de 2500 mp nu? te descurci acum cu 40.000 ruble sau ai luat tura dubla?
  • +58 (68 voturi)    
    si pe la noi SIGUR (Miercuri, 18 martie 2015, 3:40)

    adi_b_razzor [utilizator]

    Mazeta, zizin, gustav , nyk si inca vreo cativa 'tovarasi"
    • +19 (23 voturi)    
      Mazeta e capitanul lor (Miercuri, 18 martie 2015, 12:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      E de notorietate
      • +23 (25 voturi)    
        Nici vorba (Miercuri, 18 martie 2015, 13:32)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Nu cred ca s-au obosit sa angajeze vorbitori de limba romana pe acolo. Suzeta&company o fac pe gratis din nevoie de atentie.

        Trolii pe bani nu dau impresia de trolli. Au zeci de identitati ca sa nu isi piarda credibilitatea si sa dea impresia ca un numar mare de oameni sustin acea parere.

        Cand postezi constant cu aceeasi identitate "compromisa" e clar ca nu o faci pe bani, o faci de plictiseala in beciul parintilor.
        • +14 (18 voturi)    
          nimic nu-i gratis (Miercuri, 18 martie 2015, 15:02)

          Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Close

          eii gratis...nimic nu-i gratis pe lumea asta.
          trebuie si Mazeta sa traisca , nu?
          Vrei sa moara la datoriee de foame?
        • +11 (15 voturi)    
          posibil, dar improbabil (Miercuri, 18 martie 2015, 16:45)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui Close

          Este posibil sa existe o strategie, trolli de rang 1, gen robot, si troli de rang 2, mai evoluati, ami dispersati, mai putin evidenti.
          Dar nu mi se pare probabil, mai curand se reflecta pur si simplu nivelul de inteleigenta, unii isi fac strict datoria, repeta mecanic sloganurile ce li s-au distribuit de la KGB, nu isi bat capul cum ar putea sa influenteze mai bine, cum ar putea sa fie si plauzibil ce spun ei ...
          • -6 (8 voturi)    
            Cine se crede (Joi, 19 martie 2015, 1:10)

            Eucris [utilizator] i-a raspuns lui hot news

            Mai exista si troli care nu stiu ca sunt troli genul tau.
            • +1 (3 voturi)    
              exista, dar termenul este altul! (Joi, 19 martie 2015, 14:34)

              hot news [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

              Desigur ca exista, dar termenul este diferit, pe vremea URSS erau numaiti "idioti utili". Si da, ia perfecta dreptate, poate exista si rangul 3, unii care NU STIU ca sunt troli! Impactul este mult mai marea cand cineva supe un lucru (care nu este corect) in care crede cu adevarat, decst atunci cand "isi face doar sarcina de servici" in slujba KBG.
              Sigur, astfel de trolli sunt mai greu de controlat, asta este arta , cum sa ii faci sa spuna ceva care sa aiba efectul dorit, pe cand la mazete si dorii este mult mai simplu, dai banii si inti recita credincios poesia ... este drept, fara prea mare impact asupra forumistilor!
    • +14 (14 voturi)    
      :)) (Miercuri, 18 martie 2015, 14:33)

      I [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      acum imi pare rau de ei daca am aflat ca muncesc 12 ore pe zi... dar nu chiar!
    • +15 (17 voturi)    
      patton nu a mai postat de mult (Miercuri, 18 martie 2015, 16:40)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      dar mai sunt destui, in afara celor mentionati: doru001,002 etc, echidistantul, newlook si altii
      • +9 (11 voturi)    
        Patton (Miercuri, 18 martie 2015, 21:05)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        si-a luat concediu. Medical. Probleme la "mansarda".
    • +7 (9 voturi)    
      Mai sunt... (Miercuri, 18 martie 2015, 21:03)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      Taras Bulba, newlook , etc.
  • +41 (53 voturi)    
    Sunt usor de identificat (Miercuri, 18 martie 2015, 5:49)

    trolisor [anonim]

    Comenteaza numai la articole despre Rusia, Putin si prietenii lui.
    Cursul francului elvetian, lipsa locurilor la gradinite, conditiile din spitale, ultima cucerire a Mihaelei Radulescu? Nici una din astea nu o intereseaza pe "gospodina care face galuste". Dar sa nu zici ceva de Putin, ca ia foc.
  • -47 (69 voturi)    
    Nu sint originali deloc (Miercuri, 18 martie 2015, 6:05)

    GRadu007 [utilizator]

    Tot englejii sint #1 la dezinformare. Ia uite ce scrie presa (informatia vine direct de la Financial Times, nu de la Moscova):

    "Meet the 77th Battalion – The British Army is Mobilizing 1,500 “Facebook Warriors” to Spread Disinformation"

    https://tinyurl.com/nah9amr

    p.s. Am auzit ca si institutiile de "specialitate" din Romania au contributii in acest domeniu foarte apreciate de aliatii strategici. ;-)

    Se pare ca avem nu doar cei mai tari piloti, militieni si securisti - astea le stim inca de pe lumea ailalta - ci si cei mai mincinosi dezinformatori si formatori de opinie din NATO. :-)))
    • +37 (47 voturi)    
      Toar'su gradu, mai imprastiat va rugam (Miercuri, 18 martie 2015, 8:40)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

      Am auzit ca englezii dezinformeaza ca sa ascunda degradarea si criza prin care trec ei si fostel lor colonii: US, Canada, Australia, Honk Kong-ul.
      Al doilea motiv ar fi ca tocmai se pregatesc sa invadeze India ca in fond e a lor si le-a lasat-o mostenire regina Elisabeta .Problema e ca nu au reusit atunci sa-i extermine pe indieni acum 150 de ani cum a facut rusii cu tatarii din Crimeea si trebuie sa se intoarca sa termine treaba.
    • -15 (27 voturi)    
      N-ai cu cine (Miercuri, 18 martie 2015, 13:29)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

      N-ai cu cine discuta.
      Sunt indoctrinati. Programele americanilor de propaganda si de formatare a creierului au cam functionat. Lasa-i sa se vaccineze, sa bea cola, sa asculte manele, sa foloseasca pasta de dinti cu pesticid, sa-i pupe pe americani...si bineinteles...sa se si laude cu asta. E viata lor, isi merita soarta.
      • +7 (11 voturi)    
        Chiar asa. (Miercuri, 18 martie 2015, 21:10)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Qu

        Nu aveti cu cine. Si daca tot ati observat ca aici nu aveti cu cine discuta ,puteti pleca. Va faceti un forum rusofil si acolo va bucurati in tihna sa-l scarpinati pe Putin pe spinare.Sau intre coarne.
        Chiar si lui ii va place.
        Aici va pierdeti vremea cu noi. Suntem indoctrinati si asa vom ramane !
    • -6 (10 voturi)    
      Troli UE (Joi, 19 martie 2015, 1:13)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

      Dezinformatorii profesionisti din Vest isi fac bine treaba, se vede dupa raspunsurile f simpatetice ale multora de aici.
      Inainte sa fiu acuzata de vrajitorie, pardon rusofilie, fac un disclaimer: doresc sa traiesc intr-o Europa libera dar ceea ce vad acum, este o Europa plina de troli neo-marxisti cocotati in UE.
      • +1 (3 voturi)    
        vezi ca ti se prind galustele (Vineri, 20 martie 2015, 2:35)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        de fund.
  • +31 (55 voturi)    
    Vrem si in Romania (Miercuri, 18 martie 2015, 6:18)

    Troll aspirant [anonim]

    De ce nu se face si la noi asa ceva?
    Vreau si eu sa fiu troll pe bani. Injur pe oricine fara sa clipesc pentru un salariu decent.

    Domnule Iohannis, domnule Ponta, dumneavoastra ce mai asteptati? Pina si aici o sa fim ultimii din Europa?

    P.S. Mentionez ca pot fi folosit si dupa intoarcerea armelor. N-am mama, n-am tata.
    • +46 (50 voturi)    
      Nu mai e loc (Miercuri, 18 martie 2015, 7:53)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Troll aspirant

      Antena 3 a luat toate posturile.
    • +24 (30 voturi)    
      Cred ca ai gresit site-ul! (Miercuri, 18 martie 2015, 8:03)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui Troll aspirant

      Nu cumva pe TNR trebuia sa intri? Ca aici vad ca te ia lumea in serios si-ti da cu minus....
    • +8 (8 voturi)    
      postac-sigur (Miercuri, 18 martie 2015, 15:00)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Troll aspirant

      hai mai...ca PSD-ul, PNL-ul (fost USL) nici PDl-ul nu-i strain...gasesti tu pe piata cevva.

      Eu stiu ca era 50 RON prestatia la miting la postari discuta cu Mazeta.
  • +26 (36 voturi)    
    mda (Miercuri, 18 martie 2015, 8:05)

    mda [anonim]

    avem si noi aici pe hotnews niste tovarasi din astia care lucreaza pe ruble...

    ii puteti identifica usor, critica orice inseamna UE si SUA, si lauda discret orice face putin (cu P mic)
    • -4 (8 voturi)    
      Orwell (Joi, 19 martie 2015, 1:18)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui mda

      In UE-ul laudat de tine, euthanasia si avortul a devenit un drept (!), oricine indrazneste sa spuna ceva de imigratie este catalogat imediat "rasist si homofob", iar siguranta persoanelor a scazut vertiginous de cand avem o multime de prieteni din lumea a 3-a. Asta promoveaza atat SUA cat si UE. Frumosi camarazi la Bruxell.
      Suedia a ajuns sa fie pe locul 2 la violuri, pe locul 1 este o tara din Africa. Asai ce mult ne iubeste UE?
      Libertatea de expresie este tot mai cenzurata, vom fi inchisi pt orice vorba spusa. Traim in Europa Orwelliana.
    • +1 (3 voturi)    
      Eucris ti-a confirmat! (Joi, 19 martie 2015, 14:41)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui mda

      noul trol, eucris, a confirmat perfect ce spuneai: laudele groasela adresa lui putin ar fi complet ineficiente, nu confing pe nimeni. Dar cirtica la adresa civilizatiei occidentale functioneaza mai bine, si chiar pot sa gaseasca aspecte REALE ce nu sunt functionale la noi!
      Ignora cu seninatate faptul ca tocmai asta este diferenta intre Est si Vest, in lumea libera nu toate sunt perfecte, dar macar ai dreptul sa critici, pe cand la riznaci orice critica este prompt sanctionata cu plumb!
  • -8 (28 voturi)    
    Dezinformari de tot felul (Miercuri, 18 martie 2015, 8:06)

    BEDE [utilizator]

    Marele viciu al dezinformarilor de specific comunist este ca mai toti stiu ca sunt minciuni.
    Minciunile cu specific capitalist sunt de toate felurile, pt toate gusturile si atat de variate incat fiecare gaseste unele pe gustul lui.
    Cei care sunt maestri in manipularea opiniei stiu ca nu se poate ca sa fie blocate complet opiniile care nu le convin, ci ca cele mai bune rezultate le obtin daca reusesc sa-i ridiculizeze pe cei care le exprima. Si asta o pot face platind la greu niste "cercetatori" cu doctorate pt ca sa exprime intr-un limbaj stiintific minciunile care le convin lor. Si atunci fraierii iau de buna minciuna numai pt ca limbajul este stiintific, desi nu este folosita o metoda stiintifica pt a demonstra ceea ce spun ei.
    De pilda, chestia ca sexul este ceva relativ, nu un dat biologic, unii cauta sa o combata cu argumente pseudo-stiintifice. Da, pt ca e politic-corect sa fie cat mai multi homo, lesbi si transsexuali!
  • +28 (38 voturi)    
    Credeam ca-i tine intr-un beci (Miercuri, 18 martie 2015, 8:29)

    emil bobu [utilizator]

    langa Moscova unde mai arunca Putin cate o halca de carne din cand in cand.

    Putin chiar crede ca poate prosti intreaga Europa in era informatiei? E ridicol. Aici nu e Orientul Mijlociu sa inchizi robinetul la internet oricand ai chef.
    • -27 (37 voturi)    
      Era dezinformatiei (Miercuri, 18 martie 2015, 9:07)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Care informatie ?
      Cum determini tu daca o informatie e adevarata sau nu ?
      Pentru ca statistic, majoritatea nu-s.
      • +25 (31 voturi)    
        Daca ai creier... (Miercuri, 18 martie 2015, 10:11)

        Herodot [utilizator] i-a raspuns lui Qu

        ... poti! Daca nu, nu! ;)
      • +10 (26 voturi)    
        penibil (Miercuri, 18 martie 2015, 11:25)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Qu

        frate sunteti de toata jena
        .
        va faceti de ras in fata poporului rus,muncitor si onest,in fata mamei cu salariul minim si 3 copii,in fata bunicilor vostrii care au luptat contra capitalismului. *urale prelungite*

        voi nici apelativul de troll nu-l meritati,aia avand o oarecare inteligenta si mai ales umor.
        on:cei din stirea de mai sus,se ocupa,cred,de treburile interne.in afara rusiei,ivan are o armata de profesionisti,intre care si ziaristi,care se ocupa de adevarata dezinformare.
      • +7 (7 voturi)    
        nu poate, dar incearca (Miercuri, 18 martie 2015, 16:48)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Qu

        Desigur ca nu poate sa prosteasca pe toti, dar INCEARCA!
        Si te rog nu mai folosi un pseudonim asa pleonastic: daca estei pentu Libertate, este deja clar ca vei fin impotriva lui Putin si a KGB-ului sau!
    • 0 (8 voturi)    
      Poate prosti Putin intreaga Europa?? (Miercuri, 18 martie 2015, 17:41)

      Radu56 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Paspuns : DA....Vezi Romania : 86 % voteaza de 25 de ani cu Iliescu si ai sai vajnici psd-isti....90% isi inscriu copii (din frica sau oportunism) (sa-i tampeasca si pe ei )...la orele de religie....
  • +13 (17 voturi)    
    troll? (Miercuri, 18 martie 2015, 8:42)

    mad [anonim]

    Eu zic ca nu-i bun termenul de troll, ci de postac (nu stiu care ar fi echivalentul in engleza).

    Conform Wiki:
    In Internet slang, a troll is a person who sows discord on the Internet by starting arguments or upsetting people, by posting inflammatory, extraneous, or off-topic messages in an online community with the deliberate intent of provoking readers into an emotional response or of otherwise disrupting normal on-topic discussion.
    This sense of the word troll and its associated verb trolling are associated with Internet discourse, but have been used more widely. Media attention in recent years has equated trolling with online harassment. For example, mass media has used troll to describe "a person who defaces Internet tribute sites with the aim of causing grief to families."
    Two studies published in 2013 and 2014 have found that people who are identified as trolls tend to have dark personality traits and show signs of sadism, antisocial behavior, psychopathy, and machiavellianism. The 2013 study suggested that there are a number of similarities between anti-social and flame trolling activities and the 2014 study suggested that the noxious personality characteristics known as the "dark triad of personality" should be investigated in the analysis of trolling, and concluded that trolling appears "to be an Internet manifestation of everyday sadism." The 2014 study found that trolls operate as agents of chaos on the Internet, exploiting hot-button issues to make users appear overly emotional or foolish in some manner. If an unfortunate person falls into their trap, trolling intensifies for further, merciless amusement.
  • -21 (33 voturi)    
    Si la americani ... (Miercuri, 18 martie 2015, 9:05)

    Qu [utilizator]

    http://www.theguardian.com/technology/2011/mar/17/us-spy-operation-social-networks

    In 2013 aveau 47000 angajati care se ocupau cu spionaj si in caz de necesitate troll-spam.
    • +18 (22 voturi)    
      Nelămurire (Miercuri, 18 martie 2015, 11:25)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      Unde ai găsit informația cu 47000 de angajați pe post de troli? În articol e vorba de un software făcut pentru limbile Arabic, Farsi, Urdu și Pashto.
      • -17 (19 voturi)    
        Sapa (Miercuri, 18 martie 2015, 13:26)

        Qu [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        Ia si sapa. Povestea cu dezinformarea e foarte mare.
        • +13 (17 voturi)    
          Sapă tu (Miercuri, 18 martie 2015, 14:41)

          trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Qu

          Așa și eu spun că aia 400 de angajați de la Kremlin care lucrează în două ture sunt doar bucătarii pentru adevărații postaci care sunt 400 000 și dacă mă întrebi de unde știu îți spun sapă.
  • +17 (25 voturi)    
    Angajatii de la consulatul rus ,fac acelasi lucru! (Miercuri, 18 martie 2015, 9:46)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Si alte organizatii infiltrate de angajati rusi si prorusi.
    Nu e asa @mbembe ?!
  • +20 (26 voturi)    
    pe bune? (Miercuri, 18 martie 2015, 9:56)

    un oarecare [utilizator]

    mazeta? pecereu, destanga, colonelu si inca unii care nu imi vin in minte sunt preferatii mei.
    dragilor, vreau sa va multumesc din suflet ca imi faceti cafeaua la birou mult mai buna decat este ea.
    fara voi diminetile mele ar fi lipsite de savoare.
  • -10 (26 voturi)    
    he he (Miercuri, 18 martie 2015, 10:57)

    Trojan.H [utilizator]

    Eu cred ca mazetele noastre sunt oameni obisnuiti, cu familie, cu serviciu, cu bucuriile si grijile lor. Doar opiniile lor sunt un pic diferite. Cine suntem noi sa judecam?
    • +16 (20 voturi)    
      Noi (Miercuri, 18 martie 2015, 11:52)

      george [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      Noi sintem ceilalti.
  • -12 (30 voturi)    
    vrem si noi (Miercuri, 18 martie 2015, 11:06)

    xanti [utilizator]

    Va rog rusilor platiti-ma cu 400 euro pe luna si scriu ce vreti voi.
    • +13 (21 voturi)    
      ... (Miercuri, 18 martie 2015, 13:03)

      mefisto [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Pe tine nu te platesc...stiu ca ai IQ-ul unei amoebe si o faci din convingere...
    • +11 (19 voturi)    
      . (Miercuri, 18 martie 2015, 13:07)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Tu esti in stare s-o vinzi si pe maica-ta pt niste bani, dar pe romani i-ai da gratis rusilor. Piei, Satana!
    • +9 (17 voturi)    
      Şi eu care (Miercuri, 18 martie 2015, 13:46)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      credeam că eşti demult în solda ruşilor ! Înseamnă că elucubraţiile matale sunt din pură pro...convingere !
    • +8 (14 voturi)    
      Ce e mai rau decat mujicul? (Miercuri, 18 martie 2015, 17:22)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      O sluga de mujic.
      Ce e mai rau decat o suga de mujic?
      O sluga de mujic proasta.
    • 0 (2 voturi)    
      Idiotii utili nu trebuie platiti (Vineri, 20 martie 2015, 12:35)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ca sa primesti bani trebuie sa fii mai maleabil in fata barbatului rus si sa-i arati cat de mult il iubesti.
  • +18 (26 voturi)    
    O GRESEALA STRATEGICA (Miercuri, 18 martie 2015, 11:07)

    arheopterix [utilizator]

    Rusia are o populatie aproape egala cu cea a Poloniei+Romania + Ucraina . In plus ea este in scadere , si nu prea mai produce bunuri industriale > Alocarea de resurse pentru propaganda este eficienta in dictaturi . Intr-o lume libera , unde nu poti baga pumnul in gura opozantului nu este eficienta . Daca trendul actual continua , in 30 -40 de ani (poate mai repede ) Rusia va fi o amintire (urita ) Daca putinica ar fi un om politic responsabil ar trebui sa incerce sa faca din ruinele URSS un stat modern , cum a facut Ataturk in 1918 in Turcia . Din nefericire(si pentru rusi si pentru noi ) putinica nu e facut din acelasi material.Precum faraonii el va fi inmormintat inconjurat de trolii sai credinciosi in frunte cu Mazeta .
    • +12 (18 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 18 martie 2015, 12:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      Mazeta CLAR va fi afectat, nu ii mai intra rublele pe card
    • +12 (18 voturi)    
      Putin a avut multe sanse (Miercuri, 18 martie 2015, 12:31)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      sa-si diversifice economia, dar a ales sa nu o faca, avand ambitii dictatoriale.

      Caderea Zidului Berlinului si destramarea URSS i-au lasat un gust amar.

      Cred ca in ciuda vastei lui experiente politice, nu prea a inteles ca un sistem bazat pe tiranie, furt si minciuna nu va rezista in timp.
  • +17 (17 voturi)    
    Chiar un subiect (Miercuri, 18 martie 2015, 12:14)

    george [anonim]

    Lumea asta este azi foarte ciudata. Popii,predicatorii si imamii nu cred o iota din ce spun, politicienii nici macar nu cunosc doctrina partidului propriu dar stau pe el pina se umfla ca lipitorile si apoi isi dau drumul (nu se mai regasesc..bla,bla). P(r)ostacii sau trolii fac balonase de diferite culori din apa chioara pe internet .
    Banii sint numitorul comun si singura pasiune a acestor fiinte jalnice. Mai au insa ceva in comun .Nu cunosc puterea si amploarea ,imensitatea internetului,a retelei. Aici adevarul nu mai poate fi acoperit opiniile sint libere. Este un mare cistig al omenirii. Lumea trebuie sa fie libera si va fi ,chiar daca va fi sa mai ne enervam cu niste putini si prostanacii aferenti .
    • +10 (10 voturi)    
      Adica raspopitul fan Al varanului (Miercuri, 18 martie 2015, 12:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui george

      Asa face ?
    • -4 (12 voturi)    
      Adevar ai grait (Miercuri, 18 martie 2015, 13:37)

      mihai badic [anonim] i-a raspuns lui george

      Cu tot respectul, ai scris "Banii sint numitorul comun si singura pasiune a acestor fiinte jalnice"... Mi se pare mie sau dai, in mod subtil, in "capitalisti" ?? Ma si mir ca ai luat pana acum doua plusuri. In al doilea rand se scrie "sunt" si nu "sint". Asta e un argument in plus sa cred ca esti al lui Putin... Te rog confirma! Uite eu recunosc, sunt platit de la Moskova, dar nu f. bine . asa ca in timpul liber ma ocup de stiinta: Fizica, Electromagnetism etc. Mai am si un al treilea serviciu, intr-un laborator unde lucrez pentru industrie (e cunoscut faptul ca in ultimul sfert de veac industria ca si celelalte ramuri ale economiei a luat un avant fenomenal). Datorita acestor job-uri cunosc f. bine "informatia de pe Internet". Pot sa-ti spun (si am nenumarate dovezi) ca in domeniul tehnico-stiintific ea este in proportie de 60-70% eronata!!! Daca in acest domeniu unde eroarea se vede imediat, oamenii nu mai au nici o rusine sa scrie toate tampeniile, cum crezi ca in politica, social, etc. (mult mai greu de controlat) o sa gasesti pe Net, chestii adevarate ??? Uite de pilda, cand a iesit in lume dupa 11 zile, Putin a declarat ca a fost paralizat , apoi l-au rapit niste generali, pentru ca in final sa mearga in Elvetia sa nasca...Am intrebat la CIA si mi-au spus ca e adevarat...!?
    • +5 (9 voturi)    
      adevar si opinie (Miercuri, 18 martie 2015, 14:09)

      laborator [utilizator] i-a raspuns lui george

      Omule, tu zici "adevarul nu mai poate fi acoperit opiniile sint libere". Crede-ma, sunt peste 2000 de ani de cand grecii au observat DIFERENTA DINTRE ADEVAR SI OPINIE si tu nici acum nu o vezi ?!!! Poti avea orice opinie vrei, poti spune ca acum afara e noapte, dar toata lumea sanatoasa vede ca e zi, fiindca acesta e adevarul. Observ ca f. multa lume crede ca daca a intrunit o majoritate de plusuri/fani etc. automat acesta e adevarul. Complet eronat. Acestea sunt doar niste opinii. Daca ar fi sa ne luam dupa aplauze si voturi, Hitler ar fi si acum la putere...
  • -6 (10 voturi)    
    La's ca si voi aveti asa ceva (Miercuri, 18 martie 2015, 13:13)

    RRP [anonim]

    ---
  • +2 (2 voturi)    
    Părere (Miercuri, 18 martie 2015, 14:01)

    mircea [anonim]

    Se poate sa fie cum ziceti dvs.
  • +6 (6 voturi)    
    da (Miercuri, 18 martie 2015, 14:35)

    I [utilizator]

    asta e problema in lume acum, oamenii nu mai au principii, nu mai au demnitate, se vand pe bani dar vor sa traiasca intr-o lume mai buna...
  • +12 (14 voturi)    
    postacii (Miercuri, 18 martie 2015, 14:57)

    Ion Zapada [utilizator]

    pai nu-s cam putini 400?
    PSD-ul nostr avea minim 1000 pe vremeea reeferendumului.

    In alta oridine de idei, stim cu totii ca toata lumea are postaci: si de-o parte si de alta.
    • -6 (14 voturi)    
      Corectă remarca (Miercuri, 18 martie 2015, 18:26)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

      Apare însă o problemă: cum poți identifica un troll pro-USA aici pe forum. Aproape orice comentator de aici ar putea fi unul (cu doar câteva excepții)
      • -4 (6 voturi)    
        A vedea sau a nu vedea (Joi, 19 martie 2015, 1:24)

        Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Si troli pro UE desi UE este tot mai Marxist, dar acest mic amanunt scapa postacilor "luminati" de aici.
        • +4 (4 voturi)    
          Tu confunzi marxismul cu comunismul (Joi, 19 martie 2015, 3:18)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

          Nu-l baga pe Lenin in Western Civilisation...ca n-a fost si nu o sa fie vre-un mujic aici, ever.
    • 0 (2 voturi)    
      corect! (Joi, 19 martie 2015, 15:23)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

      Cand asm vazut stirea, m-am gandit "dar pe unii ii stim bine!" si nu am fost atent la CIFRA, evident ca patru sute este imfim pentru toata Federatia, sigur au mai multi potaci! Numai pentru Romania si au mai multi decat patru sute ...
      Si da, termenul corect este mai degraba POSTAC decat troll.
  • +1 (3 voturi)    
    cu aceasta ocazie (Vineri, 20 martie 2015, 2:46)

    stefan2008 [utilizator]

    Doresc sa le transmit multe mu... ltumiri trolilor pentru activitatea lor prin care fac trafic pe o retea americana (Internetul).