VIDEO Parlamentar rus: Statele baltice, Polonia si Romania, tari agresive ce dicteaza agenda fata de Rusia

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 16 martie 2015, 15:57 Actualitate | Internaţional


Parlamentarul rus Aleksei Pushkov a calificat luni statele baltice, Polonia si Romania drept un "grup de tari cu comportament agresiv" care aproape dicteaza marilor state europene agenda referitoare la Rusia, relateaza agentia Tass in pagina electronica, potrivit Mediafax.

Presedintele Comisiei pentru Afaceri Internationale a Dumei de Stat ruse, Aleksei Pushkov, a afirmat ca statele baltice si Polonia sunt un "cal troian" care submineaza valorile Uniunii Europene in beneficiul unor interese ostile continentului.

"Acestea sunt tarile care, in realitate, fiind sustinute de SUA, reprezinta "calul troian" care schimba aparentele Europei nu in conformitate cu interesele europene, ci cu interese care vin din afara si care sunt ostile Europei", a declarat el luni in cadrul unei dezbateri in Parlament, cu tema "Rusia-UE: cine beneficiaza de pe urma respingerii parteneriatului strategic?".

"Aceasta este Europa care, in mare masura, este subordonata fundamentelor anglo-saxone, in care politicile fata de Rusia depind in mod bizar de un grup de tari est-europene cu comportament agresiv - ma refer la statele baltice, Polonia, Romania si altele - care aproape dicteaza marilor state europene agenda referitoare la Rusia", a apreciat Pushkov.

"Cred ca, in urma cu ceva timp, statele baltice si Polonia au fost aduse prompt in NATO si UE, iar unul dintre scopuri a fost ca ele sa joace acum acest rol", a adaugat parlamentarul rus.

"Integrarea acestor tari in Uniunea Europeana a fost o strategie pe termen lung a SUA si a celor pe care se bazeaza in Europa pentru a submina independenta Uniunii in politica sa externa, inclusiv in relatia cu Rusia, lucru care devine evident acum", a precizat el.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5176 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    E na? (Luni, 16 martie 2015, 16:02)

    CititorulComentator [utilizator]

    Deci nu Rusia omoara oameni in razboaie inutile etc...Romania si Polonia sunt de vina. Noi ocupam teritorii aiurea si omoram copii cu rachetâi...

    Inconstientilor (prea multa vodca strica!)
  • +20 (22 voturi)    
    rusnacilor (Luni, 16 martie 2015, 16:02)

    RTK [utilizator]

    Pai tarile enumerat mai sus sunt cele mai expuse in toata povestea asta cu rusii - e normal sa sustina masuri anti rusi.
    Pe de alta parte, este clar ca rusnacii se iau de astia mai "mici" dintr-un motiv simplu - pentru ca pot.
    • +11 (13 voturi)    
      Se iau de noi (Luni, 16 martie 2015, 16:29)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui RTK

      deoarece gândim diferit față de vestici, vor astfel să inducă divergențe de opinii în cadrul UE. Scopul politicii externe a Rusiei este să separe poziția Germaniei și Franței de cea a SUA. În privința înarmării Ucrainei deja Germania și SUA au poziții divergente.
  • +15 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 martie 2015, 16:25)

    [anonim]

  • +11 (13 voturi)    
    Tezele bolsevice (Luni, 16 martie 2015, 16:26)

    Costin [anonim]

    Se simte frustarea lui mos Ivan pentru ca respectivele tari nu fac parte din Uniunea Sovietica, Comunitatea Statelor Independente, Federatia Rusa , Uniunea Euroasiatica sau alta forma de organizare slava, ,,daruitoare de libertate'' , emenata din ideologia stepei :))
  • +9 (13 voturi)    
    Putin isi stabileste noile tinte (Luni, 16 martie 2015, 16:39)

    emil bobu [utilizator]

    pentru razboiul lui neconventional: Tarile Baltice, Polonia, Romania.

    Mare atentie ca propaganda anti-libertate de la Kremlin se va inteti.
  • +14 (14 voturi)    
    bine mai copile, da' zi-ne de tezaurul nostru (Luni, 16 martie 2015, 16:39)

    linarel [utilizator]

    de la moscova

    Va iubim pe voi ca pe sare-n ochi. Am avut si noi bunici carora li s-au taiat degetele, li s-au violat femeile din familie de armata voastra, oameni impuscati de soldatii vostrii beti , cica eliberatoare..... asa ca nu sintem prosti, avem toate motivele de "dragoste".
    Ca sa nu mai vorbim de anii comunismului pe ni l-ati indesat pe git cu forta.

    In schimb polonezii sint si mai "dragastosi "...... ia incearca si fa-ti de cap prin Polonia sa vezi ce primesti
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 17 martie 2015, 18:34)

      rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Eu pe rusii astia ii iubesc, de parca le-as da pumni in gura...
  • -14 (20 voturi)    
    Are dreptate... (Luni, 16 martie 2015, 16:45)

    Emil Racoviţan [anonim]

    ...din păcate sunt de acord cu rusnacul. Însă mă bucur că democraţia europeană sau românească îmi permite să am această opinie, diferită de mainstreamul promovat de vestul îndepărtat.
    • +10 (12 voturi)    
      in Mujicstan vezi Nemtov (Luni, 16 martie 2015, 17:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Emil Racoviţan

      nu vei avea acest drept..allege..uresese ? sau Romania ?
  • -20 (22 voturi)    
    eliberati europa (Luni, 16 martie 2015, 16:49)

    xanti [utilizator]

    De ciuma americana,locul nostru este in europa poate chiar impreuna cu Rusia.
    • +11 (11 voturi)    
      uresese e bine sa fie un loc cu verdeata (Luni, 16 martie 2015, 17:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      incepand cu kremlin...si atat..nimic mai mult
    • +7 (7 voturi)    
      Aoleo, ai neobrazarea sa scrii asta in Romania? (Luni, 16 martie 2015, 18:58)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      pashol bai pashol in bordeiul tau din Urali. VALEEEEEEEEEEA!
  • +12 (14 voturi)    
    Adica rusul cotropitor si hotz e bun (Luni, 16 martie 2015, 17:26)

    Parzivall [utilizator]

    Si americanul investitor care te pune la munca e rau. Tipic romanesc.
    • +5 (5 voturi)    
      tipic de mujic (Luni, 16 martie 2015, 18:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      in Romania nu sunt "iubitori" de mujici..decat doi trei care isi iau simbria de la moscow
    • +2 (4 voturi)    
      xxxxxxxxxxx (Luni, 16 martie 2015, 18:37)

      Centurion [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Tipic rusesc ai vrut sa spui probabil. Tipic romanesti sunt comentariile de mai sus in majoritate covarsitoare.
      • +3 (3 voturi)    
        My bad, tipic bullshevic (Luni, 16 martie 2015, 19:06)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Centurion

        am vrut sa spun...sa-i raspund agitatorului pontiac.
  • +11 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 martie 2015, 17:31)

    [anonim]

  • -1 (1 vot)    
    xxxxxxxxxxxxxxxxx (Luni, 16 martie 2015, 18:20)

    Centurion [utilizator]

    Это верно г-н Пешков и будет продолжаться так до тех пор, Путинка как агрессивная игра в нарды в хосписе.
  • +4 (4 voturi)    
    pt HN: (Luni, 16 martie 2015, 19:27)

    Stars_and_Stripes [utilizator]

    Astora din rusia ar trebui sa le publicati spusele doar dupa ce au fost testati cu fiola. Altfel, creati o noua rubrica, "umor".
  • 0 (2 voturi)    
    il bati pe ala mic ca sa l superi cel mare (Marţi, 17 martie 2015, 10:05)

    jackalphonse [utilizator]

    mai nea phutin, noi suntem niste catelusi care executam ordine, in niciun caz nu dam trendul in politica internationala.