Ministerul Educatiei din Republica Moldova: Premierul Gaburici a fost exmatriculat si din liceu si din facultate

de GS     HotNews.ro
Luni, 16 martie 2015, 15:18 Actualitate | Internaţional


Chiril Gaburici, premierul Republicii Moldova
Foto: AGERPRES
Din raspunsul Ministerului Educatiei din Republica Moldova la interpelarea unui deputat de la Chisinau reiese ca actualul premier de peste Prut a fost exmatriculat din liceu, nu are bacalureat, s-a inscris totusi la ASE-ul din Moldova, de unde a fost iar exmatriculat.
Gaburici a reusit insa sa-si ia diploma de licenta la Universitatea Slavona, arata un document al Ministerului Educatiei prezentat de timpul.md.


"Chiril Vasilievici GABURICI a fost exmatriculat de la (cel putin) doua institutii de invatamant. Acesta este profilul perfect al unui prim ministru liberal-democrat, intr-un Guvern sustinut de comunistii lui Vladimir Voronin. Inainte, nu inapoi...", acuza deputatul liberal Valeriu Munteanu pe pagina sa de Facebook, parlamentarul fiind si cel care solicitase detalii privind traseul educational al premierului nou ales de la Chisinau.

Raspunsul Ministerului Educatiei arata ca Gaburici a fost exmatriculat in 1995, la cerere, din Colegiul Republican de Microelectronica si Tehnica de Calcul si nu detine diploma de bacalaureat.

Acesta a fost totusi inmatriculat la ASE-ul din Chisinau, tot in 1995, de unde a fost iar exmatriculat in 1997 "deoarece a plecat la munca peste hotare si nu a frecventat orele", se explica in documentul citat.
A reusit insa sa se incrie in septembrie 2000 la Universitatea Slavona, direct in anul III, pe care insa a absolvit-o abia in 2004.

La inceputul acestei luni, la solicitarea publicatiei Ziarul de Garda, Gaburici a admis ca nu are diplomă de bacalaureat, precizând ca nu era atunci obligatorie. Gaburici afirmă că a ajuns la ASEM în anul 1995, adica imediat după ce a plecat de la Colegiul de Microelectronică și Tehnică de Calcul. Premierul a spus si că a ales Universitatea Slavonă, după trei ani la ASEM, “pentru că a corespuns cerințelor și posibilităților pe care le aveam la acel moment”.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8425 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Deci e mai bun decat Campeanu? (Luni, 16 martie 2015, 15:30)

    emil bobu [utilizator]

    Sau nu?

    Ca mi se pare ca aceasta concurenta intre cei doi e destul de stransa...
  • +5 (7 voturi)    
    Un fel de abramburici (Luni, 16 martie 2015, 16:07)

    ipolitic [utilizator]

    Care e problema voastră? Nici Arhimede nu a avut diploma de bacalaureat, și totuși a reușit să înoate în cadă. Omul nostru înoată în stilul lui liber, când vede ceva baraje, iese la mal și ocolește. Adevărat politician.
  • +7 (9 voturi)    
    Ai nostri ca brazii.. (Luni, 16 martie 2015, 16:28)

    plictisitu [utilizator]

    Inca o dovada, daca mai era nevoie, ca cei de peste Prut sunt de-ai nostri...
  • +3 (5 voturi)    
    Ma mrr ca nu este si profesor universitar !1 (Luni, 16 martie 2015, 18:09)

    gica43 [utilizator]

    Iata un adevarat colaborator,exact pe masura lui ponta !!
  • 0 (2 voturi)    
    Găjburici (Luni, 16 martie 2015, 18:50)

    Maniu [utilizator]

    de a la găjbi, miroase a KGB sau FSB cum s-o mai fi numind.
  • +2 (4 voturi)    
    da' doctorat? (Luni, 16 martie 2015, 19:52)

    Manes [utilizator]

    doctorat are?
  • +1 (3 voturi)    
    deja vu (Luni, 16 martie 2015, 21:19)

    EXEs [utilizator]

    Moldovenii astia sunt tot timpul in intarziere. Cand la noi era furata revulutia de Ilici, la ei inca se mai spera la unire. Cand la noi venea Conventia, la ei comunistii erau calare pe situatie precum Ilici la noi. Cand la noi revenea Ilici, la ei incepeau primele semne de trezire ale anticomunistilor. Cand la noi venea Boc, la ei se chinuia Basescu sa-i dea jos pe comunisti. Cand la noi venea Plagiatorul, la ei in sfarsit veneau pro-europenii. Si in sfarsit cand la noi se pregateste plecarea Plagiatorului, la ei tocmai se pune pe pozitie Exmatriculatul lor cu diploma universitara, dar fara Bacalaureat. Poate peste 5 ani o sa aiba si ei vreun neamt, cand noi il vom realege la al nshpelea congres pe Ilici, eternul si fascinantul criminal al sperantelor noastre de libertate.
    Sad but true.
  • -2 (2 voturi)    
    Bac-ul in Moldova in anii 90 nu era inclus in prog (Luni, 16 martie 2015, 21:32)

    viza [anonim]

    Ce rau a facut omul ca sa dus la munca? Mai bine sa stai 4-5 ani la facultate si dupa absolvire nu iti poti gasi de munca. Bacalaureatul in moldova nu era pe atunci inclus, dar tot e degaeaba nu primesti nici o profesie dupa absolvire.
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Luni, 16 martie 2015, 21:51)

    dragos234 [utilizator]

    N-are nici bacul?!? Nu se gaseste unul cu bacul in RM pe care sa il puna prim-ministru?
  • +1 (3 voturi)    
    Doamne apara si fereste ! (Luni, 16 martie 2015, 23:25)

    solar [utilizator]

    Ditamai prim ministrul unei tari are de fapt OPT CLASE ELEMENTARE!! Si sta de vorba si pune lumea si tara lui la cale cu maharii ai mai prima ai Europei ! Cred ca tipul e de pus in Giunessbook !! Asta e curata nebunie. Asa ceva nici nu s-a mai intalnit in nicio tara.