Barack Obama rezista "presiunilor in crestere" de a inarma Ucraina

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2015, 10:55 Actualitate | Internaţional


Putin vs Obama
Foto: Facebook
Barack Obama rezista presiunilor in crestere, venite inclusiv de la reprezentanti ai propriului Guvern, de a inarma Ucraina, intr-un moment in care atat autoritatile de la Kiev, cat si serviciile de informatii americane au detectat intrarea de noi echipamente militare si tancuri in Ucraina dinspre Rusia. Atat democratii cat si republicanii, dar si directorul serviciilor americane de informatii,  James R. Clapper Jr., i-au cerut public lui Obama sa trimita arme la Kiev, scrie New York Times.

Liderul de la Casa Alba ramane insa reticent la ideea de a inarma Ucraina, el afirmand, in discutii cu consilierii sai, ca o astfel de miscare ar oferi de fapt mai multa putere Rusiei, al carei raspuns ar fi mult mai violent. In plus, Obama isi pune inca sperante in varianta unei incetari a focului, in pofida numeroaselor incalcari de pana acum, si pare hotarat sa mearga pe mana aliantelor cu liderii europeni care se opun inarmarii Ucrainei.

"Daca joci pe terenul militar in Ucraina, atunci joci pe terenul Rusiei, pentru ca Rusia este chiar langa usa", a declarat saptamana trecuta la Berlin Antonie J. Blinken, secretar de stat adjunct al SUA. "Rusia are forta militara si detine o cantitate mare de echipament militar chiar la granita Ucrainei. Oricat ar sprijini alte tari Ucraina din punct de vedere militar, este posibil ca Rusia sa compenseze si apoi sa isi dubleze, sa isi tripleze forta", a avertizat oficialul american.

Potrivit unor surse familiare dezbaterii interne din SUA, aceasta parere este impartasita si de presedintele Obama, care continua sa se intrebe ce s-ar intampla daca ar trimite echipamente militare Ucrainei si daca nu cumva acest lucru ar face sa escaladeze conflictul cu Vladimir Putin.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4300 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Forte (Miercuri, 11 martie 2015, 11:10)

    Soljenitin [utilizator]

    Chestia cu acumularea de forte langa Ucraina poate fi folosita cu succes in detrimentul urangutanilor sovietici de catre un strateg abil. O concentrare de forte intr-un loc conduce la o scadere a militarizarii altor zone care devin, astfel, vulnerabile. Daca stam sa ne gandim, moscova nu este foarte departe de Letonia si nici Siberia de China. Amenintarea militara si nucleara pluteste si deasupra neanderthalilor de la est, si inca bine de tot!
  • -7 (21 voturi)    
    țară, țară vrem război (Miercuri, 11 martie 2015, 11:11)

    Mazeta [utilizator]

    Mare noroc avem cu Obama, dar greu de crezut că își va termina mandatul. Viața este plină de pericole.
  • -7 (19 voturi)    
    Obama este realist!! (Miercuri, 11 martie 2015, 11:22)

    deveselu [utilizator]

    Stie ca Ucraina este terminată armele trimise ar prelungi agonia și în plus ăștia nu dețin petrol deci interesul este scăzut de ce sa zgandari ursul mai rău pe ceva inevitabil
    • +1 (11 voturi)    
      Obama este cel mai slab presedinte american (Miercuri, 11 martie 2015, 12:39)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui deveselu

      din istorie....nu are nici un fel de viziune. Democratii pierd pe mana lor cu un astfel de lider.
      Pai sa fii fost Ronald Regan, ii baga in niste cheltuieli militare pe rusi de ii falimenta in cativa ani. La fel si George Bush senior, ii punea cu botul pe labe. Nici juniorulnu ar fi stat cu mana in san....
      In schimb Bronzatul nu face nimic....pe motiv ca e riscant...de parca ar fi ceva pe lumea asta care sa nu fie riscant.
      Nu cred eu ca mai voteaza americanii vreun afro-american presedinte cateva generatii de azi inainte.
      • -3 (11 voturi)    
        Matale (Miercuri, 11 martie 2015, 13:42)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Matale i-ai cunoscut pe toti presedintii americani, nu-i asa? Caricatura.
      • -1 (5 voturi)    
        nu are legatura cu afro-americanii... (Miercuri, 11 martie 2015, 14:07)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Ceva nu este in regula cu Obama. Am auzit cu urechile mele comentarii in presa, ceva in genul "isi tine nasul in vant fata de americani si se pleaca fata de musulmani"...
        La fel, in relatiile cu Putin, parca are niste retineri, parca este santajat. In ultimul timp ma intreb daca printre documentele furate de Snowden s-ar afla secrete care ar putea fi folosite de Putin in santajul sau asupra multor personalitati fie din America sau UE.
  • +4 (12 voturi)    
    Cati ucrainieni mai trebuie sa moara... (Miercuri, 11 martie 2015, 11:23)

    worker [anonim]

    .... si cit din teritoriul Ucrainei mai trebuie sa fie cucerit - DA, CUCERIT SI ANEXAT - de rusi pentru a intelege ca acolo nu lupta Rusia contra Ucraina ci Rusia contra lumii vestice? La o adica de ce sa nu lasam intreaga Ucraina sa fie anexata de Rusia ???!!!
    • 0 (6 voturi)    
      Pai, du-te si lupta ! (Miercuri, 11 martie 2015, 14:31)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui worker

      Pai, du-te si lupta !
      Papusenko are nevoie de idioti utili. Nu pierde timpul pe forum !
  • -4 (8 voturi)    
    Foarte de acord cu Obama, ... (Miercuri, 11 martie 2015, 11:23)

    Eu the first [utilizator]

    ... dar in acelasi timp e cam aiurea sa pretinzi ca suporti Ucraina in incercarile ei de a-si pastra integritatea teritoriala dar sa nu le furnizezi armament cand e clar ca-s depasiti tehnic.

    Pe de alta parte, daca treaba se face gradat, in asa fel incat sa nu justifice o crestere masiva si brusca a implicarii Rusiei in Ucraina, asa incat implicarea Rusiei in Ucraina sa devina o tot mai mare rana infectata in bugetul Rusiei, inarmarea Ucrainei poate fi o buna alternativa la sanctiuni formale impotriva Rusiei, accelerand intrarea Rusiei in faliment.
    • 0 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 11 martie 2015, 13:06)

      [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

      • -3 (7 voturi)    
        Te-a depasit postarea omului, nu-i asa? (Miercuri, 11 martie 2015, 13:44)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui

        Te-a depasit postarea omului, nu-i asa? Lasa, incerci data viitoare ceva destept. Pana la anu' reusesti o propozitie !
  • -6 (8 voturi)    
    Mai rasfirati, baieti si fete! (Miercuri, 11 martie 2015, 11:24)

    U_swamp [utilizator]

    Har Domnului, cei doi ministri nu poseda servieta cu butoanele atomice!
    Cit despre recurenta unor gafe la MAE intr-un timp atit de scurt, e de gindit. Poate ca se exagereaza cu pilariaia.
  • -1 (5 voturi)    
    Mai este soluția din judo! (Miercuri, 11 martie 2015, 12:08)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Ucrainienii să folosească armamentul trimis de ruși pentru a-și apăra țara.
  • +2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 11 martie 2015, 12:15)

    [anonim]

  • +2 (8 voturi)    
    Oh, dar pana cand? (Miercuri, 11 martie 2015, 12:38)

    ..13 [utilizator]

    Congresul din USA a identificat persoana care blocheaza actiunile de sprijin in Ucraina.De acum se intra in linie dreapta - ori, ori.

    Cred ca o sa fie asa cum isi doreste Congresul!

    Imi pare ca a trecut de mult vreme lui Oblablabla...
  • +1 (1 vot)    
    Obama este un presedinte valoros (Joi, 12 martie 2015, 10:51)

    jackalphonse [utilizator]

    prin comparatie, uitati-va la fam Bush, care nu a stiut sa aduca decar razboaie si crize. Bush-i au fost niste marionete ale firmelor de armament si petrol. Daca analfabetul de Bush jr. n ar fi prins presedentia, criza economica actuala ar fi putut fi evidata.