Razboi hibrid: Ucraina nu va fi ultimul capitol

de Laurentiu Colintineanu     HotNews.ro
Marţi, 10 martie 2015, 10:34 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: Captura YouTube
In urma cu doi ani, conducerea Rusiei descoperea „razboiul non-linear”. Foloseste actiuni sub acoperire, militii private si propaganda. In noul joc al Moscovei cu securitatea din regiune, Ucraina nu este ultimul capitol, ci, mult mai probabil, un experiment de laborator, considera un editorial al cotidianului german „Die Welt”.


Rusia si-a trezit vecinii europeni din visul Europei pacificate. Si nu e vorba numai despre vecinii directi ai Federatiei. Si cei mai indepartati, precum Germania, incearca sa se obisnuiasca cu noua arhitectura de putere si trec la elaborarea unei noi strategii de securitate. Dezbaterea va dura un an si jumatate, dar putem prezice fara niciun fel de dificultate ca ideea de „razboi hibrid” va ocupa un rol central in noul document. Miza uriasa nu este nici macar Europa de Est sau cea Centrala, ci intreaga constructie euro-atlantica.


Ce vrea Putin NU este al treilea razboi mondial, asa cum se tem multe voci din spatiul public international, dar asta nu inseamna ca nu va folosi mijloace militare pentru a-si atinge scopul. Si ideea nici macar nu e noua. Razboaiele asimetrice sunt mai vechi decat marja amintirii generatiei noastre.


„Razboiul de gherila” a aparut in vremea lui Napoleon. „Terorismul” a fost mereu arma celui mai slab impotriva celui mai puternic. Inventarea armelor nucleare a reprezentat insa o „revolutie a razboiului”, ceea ce a facut ca „micile razboaie” sa ia alta forma in umbra marelui conflict nuclear. Iminenta distrugerii finale prin folosirea armelor atomice a dus la situatia in care marile puteri, practic, au batut palma intre ele. Acolo unde dezastrul ar fi total s-au introdus mecanisme de control reciproc si acorduri de denuclearizare.


De facto, marile puteri nucleare au ajuns sa formeze un „cartel anti-razboi”. Pe langa evitarea „confruntarii finale”, statele cu arsenal atomic mai sunt unite si de un alt interes comun: consolidarea propriei pozitii pentru a impiedica alte state mai mici sa intre in clubul nuclear elitist. Asa a aparut Tratatul de Neproliferare a Armelor Nucleare, numai ca el nu a reprezentat primul pas catre dezarmarea nucleara totala a lumii, ci doar o consolidare a structurii nucleare bipolare a lumii: SUA vs URSS. 


In acest context, razboaie prin interpusi au fost multe: din Vietnam, trecand prin Orientul Mijlociu si pana in Nicaragua. Mereu s-au folosit mijloace militare cu scopul de a intretine flacarile razboaielor mici, dar si a le tine departe de arsenalele nucleare. Ceea ce a facut Vladmir Puti in Ucraina este folosirea razboiului hibrid dincolo de limitele jocului tactic, ajungand astfel la un intreg sistem strategic. 


Apetitul Rusiei vine mancand si o va face in continuare sub limita acelui pas care ar insemna razboi deschis, respectiv incalcarea Articolului 5 din Tratatul NATO. Iar procesul acesta continuu va testa in mod clar tocmai acest Articol 5. Razboiul hibrid nu respecta regulile lumii, dar oare partenerii NATO se vor tine de propriile lor reguli?


Pentru Vladimir Putin, o frontiera este sigura doar atunci cand e securizata de ambele parti de soldati rusi. Liderul de la Kremlin cultiveaza cu state de plata politicieni europeni din Ungaria pana in Franta. Mobilizeaza voluntari si aduce ordine in militii radicale prin infiltrarea de trupe elita. In tot acest timp, Putin pozeaza in pompierul care lupta cu focul pe care tot el l-a aprins. El anunta acordul Minsk II si tot el se uita cum trupele sale calca totul in picioare. 


In secolul al 21-lea, primul soldat al Rusiei crede a granita dintre razboi si pace e una fluida. Cu alte cuvinte, procesele in sine se schimba si ele, iar razboiul hibrid se aplica pe ruinele Ucrainei sub pretentia de a lucra la un plan de pace. Forta militara ramane o componenta cruciala, dar ea e completata cu mijloace politice, economice, informatice si de propaganda.


Si nu numai atat. „Exploatarea potentialului protestatar al populatiei locale” sau forte politice dirijate din afara” sau „miscari sociale” - toate acestea sunt parte a noii doctrine militare. Daca proiectam pe harta Europei de Est acest nou concept, atunci ne putem da seama ca Vestul are nevoie de nervi tari in anii urmatori.


Sistemul Putin, bazat pe bunastarea economica data de bogatia de resurse naturale, se prabuseste. Drept urmare, Kremlinul are nevoie de o compensare ideologica nationalista si de un Occident care sa fie portretizat, din nou, drept dusman. Numai asa poate Vladmir Putin sa mentina echilibrul ecuatiei, care cuprinde, ca element principal, razboiul hibrid. In aceasta noua disciplina, Ucraina nu e nici inceputul, dar, cu siguranta, nici sfarsitul.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















26854 vizualizari

  • +24 (34 voturi)    
    ciudat (Marţi, 10 martie 2015, 11:07)

    Point [utilizator]

    cine dracu sa-i mai inteleaga pe nemti?!pana si orbul vede ce face nebunul de putin,insa deh,politicienii nu!primele comentarii ale merkeloaicei,la inceputul balamucului,au fost ca nu se poate discuta/dialoga cu putin.si totusi,au facut-o pe indelete,dandu-i nebunului sfoara cat cuprinde.
    o stire trecuta cu vederea:ivan a bagat rachete intercontinentale in crimea: http://www.hotnews.ro/stiri-international-19595574-comandatul-trupelor-nato-europa-denunta-militarizarea-crimeii-sistemele-rachete-croaziera-acopera-practic-intreaga-mare-neagra.htm
    sa vina repdede merkeloaika sa mai negocieze o leaca
    • +6 (12 voturi)    
      Sper sa vorbesc prostii. (Marţi, 10 martie 2015, 13:50)

      Jimbo [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Si Neville Chamberlain este (in mod gresit, dupa parerea mea) vazut ca un loser, tocmai fiindca i-a permis lui Hitler anexarea Sudeților in oct. 1938, dar totusi lucrul asta i-a permis amanarea celui de-al doilea razboi mondial cu aproape un an, timp suficient pentru UK sa se inarmeze pentru a face fata unui atac din partea Germaniei Naziste ! OK, probabil ca o pozitie de forta ar fi de preferat si ar descuraja extinderea "cancerului" dar in acest moment nu vad Germania pregatita din niciun punct de vedere(economic-gaz, exporturi spre Rusia ca sa nu mai vorbim de militar) sa faca fata unui eventual conflict "hibrid" cu Rusia.
      Asadar se prea-poate ca "Merkeleoaika" sa traga de timp ca sa poata pregati un raspuns mai ferm,
      Sper sa vorbesc prostii si lucrurile sa se calmeze dar uitandu-ne putin la istoria rusilor...
      • +2 (10 voturi)    
        corect (Marţi, 10 martie 2015, 15:02)

        clint [anonim] i-a raspuns lui Jimbo

        Europa si cu atat mai mult Germania nu are o armata pe masura Rusiei si o atitudine prudenta este binevenita.

        Pe Putin il atrag locurile unde populatia poate fi convertita usor si ieftin intai la sentimente anti-occidentale si mai apoi filoruse. Chiar daca nu sunt slavi. Nu cred ca Putin va fi atras de tari care i se vor opune si cred ca asta a fost lectia pe care ei au invatat-o din comunism. Nu va vrea Cehia, cu atat mai putin Polonia, desi slava, este puternic anti-rusa. Pe lista lui mai e Serbia, Grecia, Ungaria, tari care pot fi transformate prin propaganda si impuneara unor guverne marioneta, ademenirea cu gaze si credite otravite in vasali de facto.

        Moldova, ca restul statelor foste URSSS e ca si luata pentru ca ei, de 25 de ani ei nu au inteles ca sunt romani si ca trebuie sa mearga cu noi. Si acum, se cred moldoveni, nu romani si voteaza masiv cu comunistii care habar nu au limba oficiala a statului ci vorbesc direct rusa, si nu au mare simpatie nici pentru romani dar nici pentru occident.

        Acum se vad beneficiile politicii lui Stalin de a deporta bastinasi in Siberia si inlocuirea lor cu rusi in tarile foste URSSS.

        Romania este acum la limita. Aici cu cativa postaci si cu fostii ziaristi de la Scanteia care apar in fiecare seara la TV, poti face minuni practic gratis, pentru ca aparatul de propaganda se intretine singur din publicitate, avand audiente record.

        Nu se stie ce intorsatura o sa ia circul cu DNA si arestarile si cine va mai ramane in libertate ca sa continue drumul pe care am luat-o, miraculos, in noiembrie.

        Eu cred ca lui Putin ii convenea situatia cu zone tampon si conflicte inghetate. Acum trebuie sa plateasca pensii si celor din Crimeea si nu cred ca ii e usor. Dar nu a avut incotro, simtea ca ii fuge pamantul de sub picioare daca intra Ucraina in UE, era o chestiune de timp ca sa piarda totul. Acum, nu se stie daca fiara fiind trezita, o va mai opri c
        • +4 (6 voturi)    
          atiudinea "merkeloaicei"..... (Marţi, 10 martie 2015, 17:42)

          novator [utilizator] i-a raspuns lui clint

          .....nu are nimic in comun cu cea a lui Neville Chamberlain pentru ca aceasta are deja la indemana NATO.

          Poate ca "inclinarea exagerata spre dialog" a acesteia, care impreuna cu Hollande vorbesc in numele UE (cine i-o fi delegat ?), are alte dedesupturi.
          Pozitiile umilitoare la care a fost supusa de catre Putin si pe care le-a acceptat cu stoicism, ar putea avea legatura cu un trecut al acesteia pe care Putin, ca sef al spionajului in Germania de Est, sa il cunoasca.
          Pe scurt, o fi fost o colaboratoare STASI (fosta securitate a RDG) iar Putin are dosarul.

          Acesta poate fi un raspuns la nedumerirea exprimata pe "Point" : "....pana si orbul vede ce face nebunul de putin,insa deh,politicienii nu....". Sunt convins ca vad si politicienii dar unii se cam feresc sa recunoasca, stiu ei de ce.
  • +13 (27 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 10 martie 2015, 11:33)

    polonyca [anonim]

    • +7 (13 voturi)    
      pe bune? (Marţi, 10 martie 2015, 13:14)

      deveselu [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Erai bun de scenarist la bollywood
  • -14 (38 voturi)    
    nam (Marţi, 10 martie 2015, 11:42)

    idealogul [anonim]

    Saracii rusi, vesnic inapoiati. Americanii folosesc razboiul hibrit non-linear pe intreg mapamondul de vreo 50 de ani (Libia si Siria cele mai noi exemple) si rusii au descoperit si ei saracii mersul pe jos si apa calda (cu apa calda nu sunt prea singur). Militiile private ruse sunt copchii cu pempars pe langa forta mercenarilor de la BlackWater.
    Rusii nu au nici o sansa. Americanii isi vor pune presedinti preferati in orice tara vrea muschii lor si oricand vrea muschii lor. Urmeaza un nou Maidan democratic la Moscova cu lunetisti fantoma si ong-sti pasnici inarmati cu coctailuri Molotov sponsorizati de Soros exact ca in Ucraina. Pentru cei care nu stiu ambasadorul american care a coordonat revolutiile potocalii din Georgia si Ucraina tocmai a fost mutat la Moscova -John F. Tefft. Deja Nemtov si-a luat rolul prea in serios in aceasta piesa de teatru non-lineara.
    • +28 (36 voturi)    
      Corect cu o mentiune (Marţi, 10 martie 2015, 11:56)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Europa de vest si SUA au construit ceva in ultimii 50 de ani. Ce a construit Rusia folosind aceleasi mijloace?

      Oamenii au la fel de putine ca acum 50 de ani, cu ura sau nu viseaza sa aiba lucrurile din Vest si daca nu pot sa le aiba macar sa le distruga si pentru ceilalti.

      Asta e pedeapsa si blestemul de pe capul rusilor. Indiferent cat vor bate cu piciorul in pamant, indiferent cat vor distruge din ce au construit altii, indiferent cate zeci de milioane de oameni mai omoara liderii lor in propria lor tara si in afara (nu uita ca pe mana lui Stalin au murit vreo 40 de milioane de rusi! Nu americani, rusi), Rusia nu va avea niciodata mai nimic, va trai la limita subzistentei (ca tara), va saliva la ce au ceilalti si o vor lua de la capat.

      Prefer sa-mi petrec viata urcand muntele si stand o vreme la varf si apoi sa cad de acolo decat sa fiu constant jos, in umbra si saracie si sa scutur pamantul ca sa cada ceilalti. Sa-mi irosesc istoria si poporul facand nimic altceva decat sa distrug ce au altii de invidie ca eu nu am fost, nu sunt si nu o sa fiu niciodata in stare sa construiesc asa ceva.

      Rusia e printre putinele popoare din lumea asta care nu au avut nici o epoca stralucita in istorie. O raza de lumina pe vremea lui Petru cel Mare nu e suficient.
      • +9 (17 voturi)    
        Tragic (Marţi, 10 martie 2015, 14:37)

        vali [anonim] i-a raspuns lui Close

        Destul de tragic, daca e asa cum ati scris. Cel mai tragic mi se pare ca rusnacii habar n-au ca-i asa situatia. Ei se tot cred un mare popor.
        Cu un astfel de popor, cu mintea sucita, se pot face multe nenorociri altora. Fereasca Domnul!
    • +2 (16 voturi)    
      ce zici? (Marţi, 10 martie 2015, 12:07)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      pica putin?aaaliluiaaaa
      asculta-l doaaamneeee
      aamiin

      hai ca ma cauta popii dupa aia ce le-am luat painea
  • -24 (40 voturi)    
    aiurea (Marţi, 10 martie 2015, 11:54)

    Mazeta [utilizator]

    Putin n-a inventat nimic, copiază și el ce a văzut pe la americani. Războiul hibrid, non-linear sau cum i-o mai zice a fost practicat de multe ori până acum. Restul Ucrainei, de exemplu, a fost capturat de SUA prin „actiuni sub acoperire, militii private si propaganda”.
    • +3 (21 voturi)    
      bai frate (Marţi, 10 martie 2015, 12:13)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      iar a intrat un incult pe contul mazetei?diferentele de gandire se reflecteaze si in scris,bai mujicilor.
      hai gata,destul cu penalizarile.la gulag cu voi.siberia scrie pe fruntea voastra
    • +6 (22 voturi)    
      Curiozitate (Marţi, 10 martie 2015, 13:02)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Eu am alta curiozitate : Mazeto tu n-ai altceva mai bun de facut decat sa stai sa comentezi pe forumuri?
      M-am saturat, de fiecare data cand citesc un articol, hop si tu.
      Mergi omule in Rusia si lasa-ne pe noi sa traim in decadenta vestului.
    • +3 (7 voturi)    
      Bai, care ia-ti hacuit contul mazetei? (Marţi, 10 martie 2015, 16:59)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ca asa gugumanii inca n-am mai vazut din partea lui.
  • -6 (22 voturi)    
    cultiveaza (Marţi, 10 martie 2015, 11:59)

    nelu [anonim]

    mobilizeaza si pozeaza.
    In rest, nimic nou sub soare, un articol care se bazeaza pe supozitii, vezi titlul.
    A aparut "razboiul hibrid" si acum preluati toti acesta sintagma. Pe cand putin mai multa originalitate?
  • +3 (7 voturi)    
    xxxxxxxxxxxxxxxxxx (Marţi, 10 martie 2015, 12:22)

    Centurion [utilizator]

    Este rezultatul inevitabil al unui lant de transformari politice din Germania (mai ales) dar si celelalte tari occidentale. Treptat, treptat s-au cocotat in functii polituice acei care in anii 68 erau taxati drept tradatori de tara si comunisti. Erau hoardele de "studenti" care demonstrau pentru Mao, Enver Hodja, "unchiul" Ho (shi Min) si aruncau cocktailuri Molotow in reprezentantele americane. La un moment dat s-a pus urmatoarea intrebare a casei politice (oarbe ) de atunci : ce facem cu astia ? Ii marginalizam sau ii integram ? S-a ales in mod naiv cum era de asteptat solutia a doua. Si asa avem astazi o clasa politica , dar mai ales o presa, o TV si medii in general total de stanga, care au luptat din rasputeri la distrugerea tarii lor. Au taiat masiv bugetul apararii, au infiltrat justitia si mai recent si organele de securitate cu oamenii lor. Cireasa de pe torta a fost ca un fost asasin al unui politist a ajuns ministru de externe al Germaniei.
    Pe scurt rateurile , panele si deciziile aiurite ar fi putu duce la colapsul Germaniei daca baza acestei tari nu ar fi formata din structuri extrem de solide si capabile. A urmat retragerea in masa a trupelor USA, dela o jumatate de milion, azi mai sunt doar cateva mii. O faceau cu dezinvoltura, URSS parea stins....pana ce a aparut Putin, acest Putin. Cat despre cancelarul Merkel (al carei nume il vad schimonosit in mod primitiv de un alt contributor, a sanctionat Rusia in modul cel mai consecvent cu sanctiuni economice care s-au dovedit a fi extrem de usturatoare pentru Putin.
    • -1 (7 voturi)    
      mda (Marţi, 10 martie 2015, 12:51)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Centurion

      ce te faci daca peste 50 de ani se desecretizeaza discutiile merkel -putin?intrebare:de crezi ca o ascultau americanii pe KLANZERIN merkel.
      deci da merkeloaica e bine zis.no offense!
  • +13 (19 voturi)    
    Rusia factorul de conflict cel mai periculos. (Marţi, 10 martie 2015, 12:28)

    vali47 [utilizator]

    De la conflictele din Orientul Mijlociu,la cele din America Latină,nordul Africii vedem implicarea tot mai vizibilă a Rusiei încât pare tot mai credibil că destructurarea Rusiei încât să nu mai fie capabilă să susțină,inițieze,mențină conflicte militare va duce spre o lume mai bună.Toate marile companii mai ales în domeniul petrolului și gazelor trebuie să se retragă din Rusia cu tot cu personal,fonduri și echipamente.Rusia este un promotor al războiului,trebuie lăsată să se lupte cu sărăcia și prostia.
  • -2 (22 voturi)    
    nam (Marţi, 10 martie 2015, 12:49)

    idealogul [anonim]

    Aoleu. Mi s-a facut frica. Un filo-american mi-a dat dreptate cand am spus ca America schimba presedinti pe planeta cum se schimba pampershi la un bebelus. S-a intors lume acu susul in jos.
    "Rusia e printre putinele popoare din lumea asta care nu au avut nici o epoca stralucita in istorie."
    Nu prea inteleg afirmatia ta. Cred ca "epoca stalucitoare" are o semnificatie tare particulara pentru tine. Rusi poate nu au fost "stralucitori" dar au facut "epoca" mai tot timpul incapand cu piratii ruso-vikingii care au atacat Constantinopolul si luat bataie pana la respingerea tatarilor, infrangerea cruciadelor nordice, infrangerea kazarilor, infrangerea imperiului polono-lituanian, infrangerea tentativei de imperiu suedez, infrangerea lui Napoleon si Hitler si multe altele. De muzicienii rusi , scriitorii , oamenii de stiinta, atletii etc ai auzit.
    Acum ca sa fiu clar. Nu sunt filo-rus prefer sa fim ocupati de americani sau nemti decat de rusi. Nu sunt nici filo-american. Sunt doar filo-roman o ciudatenie rarisima pe site-ul acesta.
    "Este bine ca imperiul otoman sa ocupe Polonia?" Intreaba generalul turc pe ambasadorul moldovean. Armata turca era in tranzit prin Moldova spre Polonia.
    "Ne bucuram sa se intinda Imperiul otoman peste tot pamantul. Numai peste tarisoara noastra nu ne bucuram. " Raspunde moldoveanul.
    Acum inlocuiti imperiul otoman cu orice alt imperiu Rus , American etc.
    • +1 (5 voturi)    
      rusi? (Marţi, 10 martie 2015, 14:12)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Piratii aia ruso-vikingi au fost 90% vikingi si 10% ucrainieni!
    • +1 (7 voturi)    
      DA!! SUBSCRIU. (Marţi, 10 martie 2015, 14:15)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Eu unul , nu pot sa nu-ti dau dreptate. Atitudine f f clara si care trebuie largita in perceptia publica!! Ceea ce sustinem nu este NATIONALISM. Cred ca esti de acord. E cu totul si cu totul altceva.Romania intruneste din ce in ce mai mult niste conditii specifice de dezvoltare. Doamne, da-ne minte multa si noroc !!
  • -8 (20 voturi)    
    fabulatii (Marţi, 10 martie 2015, 13:18)

    xanti [utilizator]

    Ukraina apartine de facto rusiei asa ca astea sunt fabulatii ca va urma ceva dupa.
    • -4 (14 voturi)    
      corect. (Marţi, 10 martie 2015, 15:10)

      clint [anonim] i-a raspuns lui xanti

      apartine de facto pentu ca oamenii de acolo sunt pro-rusi si anti-occidentali.

      la fel ca orice alta fosta tara URSSS cu cateva exceptii notabile.

      incercarea de a le baga pe usa din dos in UE, chiar si simpla amagire a lor este o greseala a occidentului asemanatoare cu primavara araba care nu numai ca au produs efectele scontate, dau au facut de fapt mai rau.

      intrebarea este daca noi, prin populatia pe care o avem, apartinem "de facto" Rusiei sau Occidentului si daca nu cumva nenea Putin stie ca cu cativa postaci gen Mazeta si cu niste "formatori de opinie" de teapa lui Chireac, Vadim, etc. nu poate deturna tara asta ieftin si elegant de la parcursul occidental, asta inainte sa trimita omuletii verzi sau camioanele albe care i-ar pune in cap tot NATO si celelalte.
    • +7 (11 voturi)    
      Bravo, asta e motto-ul bullshevicilor (Marţi, 10 martie 2015, 17:00)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Tot timpul, orice tara de la granita apartine Mujiciei....
  • +8 (16 voturi)    
    razboiul hibrid (Marţi, 10 martie 2015, 13:20)

    Adelina Baleanu [anonim]

    ma bucur ca traduceti articole despre razboiul hibrid al lui Putin. pentru opinia publica au rostul de a le deschide ochii asupra pericolelor nenumarate care acum planeaza asupra noastra, de la propaganda, manipulare, minciuna, coruptie, terorism politic, greu de palpat, pana la actiunile militare directe, pe care le putem mai usor intelege. Este mare nevoie ca poporul sa fie informat si sa priceapa ca se petrece ceva neobisnuit si extrem de periculos. Banuiesc ca specialistii stiu deja. in occcident se vorbeste si se scrie mult despre acest razboi hibrid si oamenii obisnuiti au inceput sa-si puna intrebari, de unde la inceput credeau tot ce vedeau.
    • -1 (7 voturi)    
      Propaganda anti-Putin (Marţi, 10 martie 2015, 16:35)

      Vasile F [anonim] i-a raspuns lui Adelina Baleanu

      Nu exista razboi hibrid. Termenul nu se asociaza la ideea de razboi. Esential este ca, dupa maidan, Rusia a ramas descoperita. Au fost depasiti de evenimente, adica nu au vazut in viitor. Cind si-au dat seama, tirziu, au pus masina ruseasca la lucru. Intrebarea e: cine vrea Ucraina o tara destabilizata? Cui ii foloseste? Daca avem raspunsul la intrebare avem si intelegerea a ceea ce se intimpla. Propaganda anti-Putin (repet anti-Putin) nu este cea mai buna soulutie pentru confuzia din zona. Inarmarea? Credeti ca pot 1000 de soldati NATO sa-l puna pe Putin la ordin?
  • +3 (5 voturi)    
    Nici Rusia! (Marţi, 10 martie 2015, 14:07)

    Supravietiutorul [utilizator]

    Nici Rusia nu va fi ultimul capitol!
  • -9 (15 voturi)    
    cine spune ca avem razboi hibrid? (Marţi, 10 martie 2015, 14:31)

    hermin [anonim]

    occidentul, caruia ii e frica de Putin si care se pregateste cu ipocrizie fara margini pt neaplicarea pct 5 NATO, poate chiar ruperea aliantei, dupa cum vedem ca multe state vestice fac diverse tratate cu Putin.. Despre ce razboi hibrid vorbim? In care trupele rusesti si artilerie grea (venita de unde?!) sunt in toata partea de est a Ucrainei? Si bunica vede ca ce se intampla in Ucraina este razboi clasic, in toata regula. O tara, anume Rusia, a invadat o alta tara, Ucraina, iar liderul rusilor negociaza acorduri de pace (daca nu e implicat, atunci in numele cui?!).
    Trupele unui stat pe teritoriul altui stat, fara acordul celui din urma, se cheama invazie, razboi in adevaratul sens al cuvantului.
    • -3 (9 voturi)    
      Eu nu inteleg (Marţi, 10 martie 2015, 17:10)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui hermin

      Eu nu inteleg de ce ti-au dat astia atatea minusuri.

      Obiceiul era ca hoarda spalata pe creier de pe aici sa dea minusuri semnalizand astfel postarile inteligente.

      La matale - nimic - nici macar o spalare pe creier d'aia adevarata. Gica-Contra zicand nimic !
  • +1 (9 voturi)    
    Partia spre Kalinigrad va fi urmatorul pas (Marţi, 10 martie 2015, 17:02)

    Savitar [utilizator]

    De aia Statele Baltice vor fi urmatoarea tinta.
  • 0 (0 voturi)    
    nam (Miercuri, 11 martie 2015, 12:36)

    idealogul [anonim]

    "Piratii aia ruso-vikingi au fost 90% vikingi si 10% ucrainieni! "
    M-am apucat sa scriu un mesaj cu date istorice clare si concrete ca sa demontez afirmatia dar este inutil. Cautati singuri pe google. Afirmatia este profund gresita si nedocumentata istoric.

    Imi arata si mie o dovada clara pentru sutele de mii de soldati ai armetei ruse cu mii de tancuri, piese de artilerie, camioane cu munitie si logistica aferenta care de mai bine de un an se plimba in zigzag prin Ucraina? Superavansata SUA cu NSA, FBI si armata de sateliti spion, avioane de recunoastere si drone teleghidate au fost in stare sa produca drept dovada doar cateva poze neclare cu rezolutie de amator.
    Problema este ca cineva care spune : "Piratii aia ruso-vikingi au fost 90% vikingi si 10% ucrainieni! " desi poate in 5 minute sa verifica aceasta informatie dar nu vrea prefera sa creada fara sa verifice ca armate fantoma cu soldati rusi ninja invizibili invadeaza Ucraina de un an de zile. Un minim de scepticism este totdeauna util.
    Din pacate in zilele noastre minciuna nerusinata fara o umbra de dovada este la mare cautare.
    • 0 (0 voturi)    
      da (Miercuri, 11 martie 2015, 22:04)

      unu [anonim] i-a raspuns lui idealogul

      de acord cu tine, toate dovezile aduse pana acum sunt cateva tancuri amarate... si alea capturate de la armata ucraineana. Este foarte posibil ca rusii sa trimite ceva forte speciale sa lupte alaturi de rebeli.. dar cam atat, restul sunt fabulatii