Aproximativ "10.000 de europeni" s-ar putea alatura gruparilor jihadiste din Siria si Irak pana la sfarsitul lui 2015

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 9 martie 2015, 8:13 Actualitate | Internaţional


Aproximativ "10.000 de europeni" s-ar putea alatura gruparilor jihadiste din Siria si Irak pana la sfarsitul lui 2015, a declarat duminica premierul francez Manuel Valls.

"Acum sunt 3.000 de europeni in Siria si Irak. Daca facem o proiectie pentru lunile urmatoare, s-ar putea ajunge la 5.000 pana la vara si la 10.000 pana la sfarsitul anului. Va dati seama de amenintarea pe care o reprezinta acestia?", a afirmat Valls intr-un interviu acordat jurnalistilor de la publicatia Le Monde, scrie AFP.

"Este nevoie de o mare vigilenta. Si, in acelasi timp, trebuie o mobilizare a societatii, a familiilor si, de asemenea, un mesaj care sa se adreseze acestui tineret, unei parti din acesti tineri minoritari, dar care, indrumati gresit, au ca proiect sa-si sacrifice viata", a adaugat liderul de la Palatul Matignon.

In Franta, 1.400 de oameni, in special tineri, sunt vizati: unii se afla in Siria si Irak, altii au revenit in Franta sau incearca sa se alature jihadistilor.

Potrivit oficialului francez, aproximativ 90 de francezi au murit in Irak si Siria, dupa ce au participat ca luptatori ai gruparilor jihadiste in confruntari armate.

Tari precum Belgia, Olanda, Danemarca sau Marea Britanie fac parte din categorie tarilor cu un numar important de jihadisti.

"Este nevoie de o mare atentie. Si, in acelasi timp, trebuie o mobilizare a societatii, a familiilor si un mesaj care sa se adreseze acestor tineri, unei parti din acesti tineri minoritari, dar care, indrumati gresit, au ca scop sa-si sacrifice viata", a spus Valls.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2301 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Mai bine sa-i lase sa plece (Luni, 9 martie 2015, 8:01)

    rov [utilizator]

    E un moment bun. Oricum nu apartin acestei civilizatii si nici nu vor.
    • -5 (7 voturi)    
      civilizatie ne civilizata (Luni, 9 martie 2015, 14:13)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Probabil nu stii, ca in media europeana nu se mentioneaza, ca civilizati europeni au macelarit la oameni in zona aia in draci. Acum se culeg roadele stradaniei civilizatiei crestin europene.
  • +13 (17 voturi)    
    Sa scapam de ei (Luni, 9 martie 2015, 8:58)

    smc [utilizator]

    Este o sansa pentru Europa sa scape de ei.

    Trebuie facute urgent legi care sa nu le mai permita sa se intoarca inapoi.

    Daca nu suntem capabili sa le interzicem sa se intoarca, baremi sa fie bagati direct la inchisoare, daca revin, pentru 25 de ani.
  • +13 (17 voturi)    
    Nu e nevoie de nicio vigilenta ! (Luni, 9 martie 2015, 9:32)

    -dorian- [utilizator]

    Lasati-i sa se duca draq acolo, in felul asta se curata natural tarile europene de astfel de scursori, si apoi puneti de o coalitie internationala serioasa si radeti de pe suprafata pamantului acest asa-zis "stat islamic" vinovat de crime impotriva umanitatii. E simplu!
    • +4 (4 voturi)    
      + @ rov & @smc: i-as lasa sa plece, dar... (Luni, 9 martie 2015, 12:29)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui -dorian-

      chestia e ca se vor intoarce (cel putin asta au declarat)...pentru a extinde S.I. pe teritorii europene.
      Si tarile europene habar nu au ce sa faca, deci vor culege roadele multiculturalitatii haotice promovate, despre care scrie mai jos @Cote.
      Ca sa fie si mai complicat, nu cred ca vor pleca toti, unii ar putea ramane in UE, ca "back-up"...Si nici sta nu e linistitor, cand nu stii ce hram poarta vecinul "cumsecade" de alaturi
    • -2 (4 voturi)    
      Libertatea religiilor (Luni, 9 martie 2015, 14:06)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui -dorian-

      Se duc acolo din cauza ideologiei islamice.
      Pentru ei pare a fi mai atractiva aceasta ideologie decat cea crestina.
      Libertatea religiilor trebuie respectata, nu poti face scursori adeptii altor religii decat cea crestina.
      • +1 (3 voturi)    
        Divagatie nereusita (Luni, 9 martie 2015, 15:12)

        -dorian- [utilizator] i-a raspuns lui kax

        Cum sa se duca acolo din cauza ideologiei islamice???
        Religia lor este respectata in toate statele civilizate, alaturi de celelalte religii. Le-am spus scursori acelora care se duc acolo sa ucida, n-am nicio problema cu musulmanii, chiar am prieteni musulmani si sa stii ca si ei sunt impotriva atrocitatilor care se petrec acolo.
        • 0 (2 voturi)    
          Isus ar fi facut pe cineva scursura? (Luni, 9 martie 2015, 16:09)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui -dorian-

          Din ce vad eu avem trei variante:

          1. se duc acolo ca sa razbune victimele imperialismului occidental
          2. se duc pentru ca religia islamica ii cheama, iar acolo este terenul cel mai fertil pentru impunerea Sharia. indobitocire religioasa cum zic crestinii.
          3. sunt psihopati.

          Nu stiu ce sa aleg de aici. Eu personal imi suna cunoscuta varianta 2, si anume trebuie sa plateasca tribut religiei.

          Totusi nu i-as face scursuri inainte de a studia putin de ce fac oamenii aia de acolo ce fac. Si nici dupa ce afli motivul pentru care o fac, exista un alt calificativ pentru ei ca oameni.
          Zi si tu -dorian-, Isus ar fi facut pe cineva scursura?
          • +2 (2 voturi)    
            ... (Luni, 9 martie 2015, 17:03)

            -dorian- [utilizator] i-a raspuns lui kax

            Nu, Iisus a propovaduit tot timpul libertatea religioasa si precis, pe undeva in Biblie, spunea: "Veniti musulmani la mine caci a voastra va fi Imparatia Cerurilor".
            Lasand gluma la o parte, ma intrebi de ce fac oamenii aia ce fac? Normal ca au un motiv pentru actiunile lor, dar daca cineva are un motiv de ura nu trebuie sa asasineze oameni nevinovati, sa distruga vestigii arheologice, etc.
            Dupa logica ta nici nazistii nu au nicio vina, deoarece au macelarit atatia oameni pentru o cauza.
            • +1 (1 vot)    
              toti sunt vinovati (Luni, 9 martie 2015, 20:54)

              kax [utilizator] i-a raspuns lui -dorian-

              Atrocitatile pe care le vedem noi sunt de nedescris. Intradevar, distrugerile sunt imense, vieti, artefacte istorice inestinabile.
              Asa sunt oamenii cand sunt in razboi, si militar si ideolgic.
              Nazistii sunt vinovati pentru genocid, comunistii pentru curatare etnica si genocid, islamul pentru aceste atrocitati si altele, crestinismul pentru crime, atrocitati si distrugere de vestigii istorice. Europenii si americanii pentru subjugare si eradicare culturala si etnica...Toti sunt vinovati.
              Eu zic doar sa avem prudenta inainte de a face intr-un anumit fel unii oameni.
              Si mai prudent ar fi sa cautam sa aflam adevarata realitate, de ex sa ascultam si partea lor. Ei ce au de zis?
              Daca ne lasam dominati doar de o parte a presei, o sa ajungem sa judecam impartial.
              Acei oameni, sunt ca noi, doar ca ei acum sunt in conflict., si ideologic si reactionant la adresa europei si americii,. Si cand e conflict, se distrug oameni si bunuri.
          • +1 (1 vot)    
            eu aleg si cred (Luni, 9 martie 2015, 21:04)

            baimarean [utilizator] i-a raspuns lui kax

            varianta 1.
            Are cel mai mult sens, e mult mai evidenta .
            Varianta religioasa o exclud sau as face-o egala cu varianta 3.
      • +1 (1 vot)    
        si cam ce/cat(cum) respect ai arata (Luni, 9 martie 2015, 21:01)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui kax

        daca ar veni la tine in batatura cineva sa te puna sa alegi: musulman sau mort?
        PS sa fiu bine inteles: nu zic ca toti musulmanii fac asa ceva, dar aceia chiar asa fac.
  • -8 (12 voturi)    
    cateva intrebari pentru domnul Valls (Luni, 9 martie 2015, 9:47)

    Encelade [utilizator]

    1. Cine finanteaza gruparile extremiste din Orient?

    2. Era bine cand veneau magrebienii sa-ti curete veceul?

    3. De ce te miri?
  • -7 (9 voturi)    
    ...in Ucraina (Luni, 9 martie 2015, 10:01)

    dixi [anonim]

    In Ucraina nu s-ar duce sa lupte
  • -10 (12 voturi)    
    luptatori? (Luni, 9 martie 2015, 10:29)

    xanti [utilizator]

    Sunt oameni normali care s-au prins ca occidentul este un mare rahat,si nu mai pun botul la minciuni capitaliste.
    Asa se intampla cand amerlocii isi baga nasul in tot si toate.
    • +5 (5 voturi)    
      Tampenia zilei (Luni, 9 martie 2015, 14:41)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Felicitari ! Rar asa concentrare de ineptii. Americanii sunt de vina ca cetateni ai Comunitatii Europene, resping valorile acesteia si aleg sa mearga sa lupte in numele unei cauze extremiste, in Siria, impotriva unui regim sustinut direct de Rusia. Asa se intampla cand mononeuronali bat in tastele calculatoarelor
  • +5 (5 voturi)    
    Titlul stirii trebuia formulat un pic altfel (Luni, 9 martie 2015, 11:40)

    Cote [utilizator]

    In loc de "10.000 de europeni" daca ghilimenele ar fi fost puse asa: 10.000 de "europeni", era mai clar. Intentia europenilor de a respecta multiculturalitatea este de-a dreptul paralizanta pentru excesele la care recurg extremistii musulmani - NU la ei acasa, ci in EUROPA acasa.
    • -1 (3 voturi)    
      informatie partiala (Luni, 9 martie 2015, 21:02)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui Cote

      Ar trebui sa mai citim un pic si presa islamica, dar astia nu emit in limba engleza - daramite in romana- sa mai vedem cum arata stirile si la ei. Asa doar cu bbc, si hotnews, ne alegem cu informatie partiala.
  • +3 (3 voturi)    
    Vigilenta sa nu-i mai primeasca la intoarcere (Luni, 9 martie 2015, 14:37)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Altfel pot sa plece. E un criteriu bun de selectie a celor ce accepta si se integreaza in societatile respective.
  • +1 (1 vot)    
    Selectia naturala :) (Luni, 9 martie 2015, 18:21)

    Cetatean97513 [utilizator]

    Inainte erau razboaiele si foametea... acum sint astia... e ok... genele lor nu merg mai departe :))