Lider cecen: Zaur Dadaev, suspect in cazul asasinatului lui Boris Nemtov, este un musulman devotat, socat de caricaturile Charlie Hebdo

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 8 martie 2015, 22:06 Actualitate | Internaţional


Zaur Dadaev, suspectul cecen in cazul asasinatului lui Boris Nemtov, liderul opozitiei din Rusia, este un barbat "extrem de credinios" care a fost socat de caricaturile din revista Charlie Hebdo cu Profetul Mohammed, a declarat duminica liderul cecen Ramzan Kadirov, potrivit Reuters.

Anchetatorii rusi au precizat saptamana trecuta ca analizeaza posibilitatea ca militantii islamisti sa il fi impuscat mortal pe Nemtov, un liberal, pentru ca acesta a aparat caricaturile din revista franceza de satira Charlie Hebdo.

"Toti cei care il cunosc pe Zaur Dadaev confirma ca este extrem de credincios si ca a fost, ca toti musulmanii, socat de activitatile revistei Charlie si de comentariile venite in sprijinul publicarii acelor caricaturi", a scris Kadirov pe contul sau de Instagram.

Kadirov a confirmat de asemenea ca Dadaev, unul dintre cei cinci suspecti retinuti pentru asasinatul din 27 februarie al lui Nemtov, fusese embru al politiei cecene si fusese decorat pentru curaj.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3407 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    s-a clarificat totul (Duminică, 8 martie 2015, 22:01)

    Cristi [anonim]

    Kadirov, slugoiul lui Putin - pardon, presedintele Ceceniei - a montat deja 5 roboti - pardon, suspecti - sa spuna ca ei l-au omorat pe Boris Nemtov, pt. ca, vaz-doamne, Boris a aparat caricatursiti de la Charlie Hebdo, care se stie, au insultat Profetul. Dar ei, ca musulmani devotati nu au omorat si ei pana acum niciun mafiot kremlinez - pardon, oficial guvernamental - unul din cei care au ordonat timp de ani de zile macelurile din Cecenia. Nu, macelarii aia de la Kremlin nu ii deranjeaza deloc, dar au fost profund enervati ca Boris si-a declarat suportul pt. niste caricaturisti.
    • +4 (4 voturi)    
      Se zvoneste (Luni, 9 martie 2015, 0:14)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      ca acest Kadirov a primit 100 de milioane de dolari de la Putin ca sa treaca de partea lui.

      Deh, daca nu poti sa-l infrangi pe tip, il cumperi.
  • 0 (8 voturi)    
    declaratie (Duminică, 8 martie 2015, 22:17)

    Mr Poirot [anonim]

    Daca nu exista declaratia asta imi ramanea o doza mai mica de pesimism , asa este pesimism 100% in ce mai zic rusii...
  • +5 (11 voturi)    
    Nu tine povestea, tovarăși (Duminică, 8 martie 2015, 22:22)

    Sorin Oprescu [anonim]

    Mai bine spuneati ca cecenii l-au omorât pe Nemtov pentru ca ar fi afirmat că nu știe care e diferența dintre un musulman și un punker homosexual care asculta Pussy Riot la un casetofon sovietic. Asa mai mergea povestea. Pare de glumă dar nu e, Putin trebuie liniștit rapid și definitiv.
    • +7 (13 voturi)    
      Numai prostii il sustin pe Putin (Duminică, 8 martie 2015, 23:19)

      Dumitru Cercel [anonim] i-a raspuns lui Sorin Oprescu

      Dovada povestea cu cecenii, un om cu mintea intreaga scotea ceva mai plauzibil. Povestea e inventata de prosti pentru singurele persoane ce nu au plecat din Rusia, adica tot prosti.
    • -4 (6 voturi)    
      domn' primar (Duminică, 8 martie 2015, 23:37)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Sorin Oprescu

      Într-adevăr, povestea asta cu cecenii care omoară un dizident rus, care se plimba cu o tânără ucraineană lângă zidurile Kremlinului, pare incredibilă. Și totuși tocmai de aceea poate fi adevărată.

      Dacă FSB-ul voia să creeze o acoperire, chiar ai impresia că nu putea găsi o poveste mai ușor de crezut?
  • +9 (13 voturi)    
    si toti credeam ca putin e criminalul (Duminică, 8 martie 2015, 22:22)

    rov [utilizator]

    Si cand colo surpriza: Tot democratia l-a omorat pe dusmanul lui fhurtin... de vina este tot creionul saracului Charlie Hebdo.
    putin e asa de revoltat ca ar incepe un razboi impotriva ei, a democratiei.
  • +8 (12 voturi)    
    Si app ... va puteti inchipui (Duminică, 8 martie 2015, 22:28)

    rov [utilizator]

    La cat de sensibil e omul acesta ''Dadaev''- ranit de acea caricatura...ce s-ar fi intamplat daca-l supara anexarea Crimeei, sau doborarea avionului cu civili ??
    Cred ca nenea asta intorcea globul invers!
  • +1 (5 voturi)    
    Deci de data (Duminică, 8 martie 2015, 22:48)

    Kepler [utilizator]

    aceasta faimosii ceceni l-au ajutat pe Putin.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Duminică, 8 martie 2015, 23:24)

    dragos234 [utilizator]

    Charlie Hebdo l-a asasinat pe Nemtov? Ha, ha, Putin e disperat sa iasa basma curata.
    Era la fel de plauzibil daca il scoteau vinovat pe Johny Jihadistul.
  • +2 (2 voturi)    
    ce are sula cu prefectura?!? (Duminică, 8 martie 2015, 23:34)

    Absurdistanul [utilizator]

    se pare ca se deviaza de la cel care a comandat asasinatul!

    FSB ( alias KGB) e inteligent, dar nici noi cei liberi, nu suntem prosti!

    cel putin noi, romanii, ne-am fript cu multe gogorite rusesesti!

    baietii astia au fost instigati, hipnotizati si antrenati de liderii lor musulmani ( a se citi agenti FSB mascati cu turbane) sa ucida acest mare dusman al Islamului ( a se citi Putin).
    • 0 (2 voturi)    
      Liberi? (Luni, 9 martie 2015, 3:27)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Absurdistanul

      Liberi?
      La ce anume te referi cind spui "liberi"?
  • +4 (4 voturi)    
    Recunoasterea vinovatiei (Luni, 9 martie 2015, 0:39)

    lucky luck [utilizator]

    Prin aceasta stratagema penibila, 2 obs:
    - Constituie de facto o recunoastere a vinovatiei regimului putinist pt crima politica comisa. C'est un aveu;
    - Putin se intoarce intr-adevar la epoca stalinista: crime politice la nivel inalt, anchete masluite pe care le conduce "personal", procese rasunatoare cu "vinovati" care vor recunoaste "totul".

    O concluzie: vi se pregateste ceva! In ordine: rusilor, statelor ex-sovietice, Europei. Declansarea unei politici de indiguire ferme (politice, economice, militare) este, din pacate, de neevitat.
  • +3 (3 voturi)    
    ЩАРЛИ ХЕБДО (Luni, 9 martie 2015, 3:00)

    anonimicus [utilizator]

    Miroase a vodka de la mii de kilometri distanţă ...
  • 0 (0 voturi)    
    Mai grav este (Marţi, 10 martie 2015, 7:56)

    Koczka Gyorgy [anonim]

    ca lideri europeni se impaca cu ideea ca numai prin negocieri se va ajunge la un modus vivendi cu acest stat criminal.