O alta drona a survolat Franta, deasupra unei zone militare sensibile

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 8 martie 2015, 21:00 Actualitate | Internaţional


O drona a fost detectata sambata seara survoland o baza militara sensibila din Seine-Port, la sud-est de paris, unde se afla un centru al Marinei responsabil de comunicatiile cu submarinele in misiune, relateaza AFP.

Aparatul zburator a fost detectat in jurul orei 21.30.

Seine-Port gazduieste de la inceputul anilor '90 Centrul de transmisiuni marine (CTM) Sainte-Assise, responsabil de comunicatiile cu submarinele aflate in misiune. Mai multe antene, dintre care unele depasesc 200 de metri inaltime, se afla in zona.

La sfarsitul lunii ianuarie au fost detectate drone de mai multe ori in apropierea zonei militare din Ile Longue, in golful Brest, port pentru patru submarine nucleare lansatoare de rachete.

Incepand cu 5 octombrie, cel putin "60 de zboruri de drone" au fost inregistrate deasupra unor zone sensibile, precum centrale nucleare, dar si in Paris, potrivit ministrului francez de Interne, Bernard Cazeneuve.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5138 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    de ce nu le doborati oameni buni (Duminică, 8 martie 2015, 21:09)

    rov [utilizator]

    asteptati sa vina americanii?!
    • -10 (22 voturi)    
      Ale americanilor sunt... (Duminică, 8 martie 2015, 21:06)

      echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Cine crezi ca ii spioneaza cu drone ? SUA. Merkel stie asta. Axa Londra -Washington se clatina.
      Viva axa Paris-Roma-Berlin! Si de ce nu, si Bucuresti?
      • +10 (10 voturi)    
        sua spioneaza (Duminică, 8 martie 2015, 21:35)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

        din sateliti. de drone au nevoie cei care nu pot ridica sateliti de spionaj. mai ganditi putin.
      • +8 (12 voturi)    
        mai (Duminică, 8 martie 2015, 22:08)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

        rar asa un comentariu cretin, credeam ca chiar si nasibotii amariti ai micului putinel au o limita a prostiei, dar cel putin tu nu o ai. Drone americane peste franta, asa o timpenie de mult n-am auzit.
      • +9 (9 voturi)    
        esti baba Vanga? (Duminică, 8 martie 2015, 22:20)

        torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

        si de unde stii matalutza ca erau americanii?
        daca erau rusii?sau ISIS?sau Alien?
        hai plimba drona...
      • +2 (2 voturi)    
        Dezbina si cucereste (Luni, 9 martie 2015, 9:15)

        vladf [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

        Hai sa analizam putin, dronele nu au o raza lunga de manevra/zbor.

        Dronele sunt lansate chiar din Paris, ca doar este centru cultural si avem acolo de la islamisti pana la nord-coreeni.

        Dronele au un singur scop, sa bage intriga intre vecini, FR, DE, EN ...... de parca astia au un motiv sa se spioneze intre ei, doar sunt in NATO si UE.

        Dronele sunt lansate de niste tampiti care beau vodka in loc de apa, chipurile sa spioneze, de parca ei nu au sateliti si nu pot sa vada totul pana la obiecte de 1m.
        Drona ca sa trimita si poze trebuie sa fie conectata la net, ca sa fie conectata la net inseamna ca este in reteaua FR, o alta metoda este sa aduca pozele inapoi la sursa dar cum ele sunt doborate in aer singurul scop este sa bage intriga.

        Cu 100-200$ poti sa cumperi o "drona" de pe internet, hai sa fim seriosi si realisti.

        In cele din urma toti o sa murim intr-un razboi nuclear.
    • +5 (7 voturi)    
      momentan (Duminică, 8 martie 2015, 21:36)

      Mr Poirot [anonim] i-a raspuns lui rov

      toata lumea e la munca, construiesc linia maginot.
  • -1 (11 voturi)    
    mare e grădina... (Duminică, 8 martie 2015, 22:32)

    biggigi [utilizator]

    Nu e nicio dronă. E un război mediatic, iar noi suntem nişte cretini.
  • +3 (3 voturi)    
    dronele sunt reale (Duminică, 8 martie 2015, 23:45)

    Absurdistanul [utilizator]

    sunt si de la ....... si de la ..... dar si de la .......!

    asta e sunt multi care doresc sa se cunoasca mai bine!

    problema e ca Franta iar e prinsa cu "pantalonii in vine" pentru ca de regula sunt instrumente care sa le detecteze si sa le doboare. Au si doborat ei, dar la fortele lor, trebuiau sa le doboare pe toate!

    La noi STS ar dormi linistit, au lasat ei un avion in Apuseni sa fie cautat ca in Evul Mediu, da' sa se activeze pentru nistre drone acolo !
  • +1 (1 vot)    
    De la Ambasada USA (Luni, 9 martie 2015, 13:47)

    echidistantul_ [utilizator]

    Dronele au fost lansate de la ambasada USA. De aia nu au fost doborate de francezi. Atata tot.