China promite sa-si consolideze cooperarea cu Rusia, "o necesitate" pentru ambele tari

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 8 martie 2015, 19:47 Actualitate | Internaţional


China a promis duminica sa-si consolideze cooperarea economica si diplomatica cu Rusia, asigurand ca este vorba de o "necesitate" pentru cele doua tari, in conditiile in care sanctiunile occidentale impotriva Moscovei se inaspresc, pe fondul conflictului din Ucraina, transmite AFP.

"Cooperarea pragmatica dintre China si Rusia este o necesitate mutuala, care vizeaza rezultate reciproc benefice. Exista o dinamica viguroasa si o marja importanta pentru extinderea ei", a declarat ministrul chinez al Afacerilor Externe, Wang Yi.

Cele doua tari "vor lucra intens" pentru a depasi 100 de miliarde de dolari schimburi comerciale bilaterale anuale, care au atins 95,3 miliarde de dolari in 2014, a adaugat seful diplomatiei chineze.

De asemenea, Beijingul si Moscova "isi vor continua coordonarea strategica pentru mentinerea pacii si a securitatii in lume", a subliniat Wang, in cursul unei conferinte de presa in marja unei sesiuni a Adunarii Nationale Populare, parlamentul chinez.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3322 vizualizari

  • +7 (21 voturi)    
    Daca se retrag masiv companiile straine (Duminică, 8 martie 2015, 19:51)

    Dalinar [utilizator]

    sa-i vad eu pe chineji cum prospera din relatia bilaterala cu mujicii...ca pe vremuri.
    • +3 (17 voturi)    
      Nu pot să se retragă (Duminică, 8 martie 2015, 20:04)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Deja totul se produce în China, în USA și Europa a mai rămas doar managementul. O retragere în stadiul acesta înseamnă faliment pentru 90% dintre companii.
      • +5 (7 voturi)    
        Cum au intrat...la fel pot sa se retraga (Duminică, 8 martie 2015, 23:20)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        incet, in 10-20 de ani....nu e China untul pamantului.
        • +2 (2 voturi)    
          Pe termen mediu... (Luni, 9 martie 2015, 2:18)

          Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          nici nu se pune problema. China singura supart cam 25% din datoria publica a SUA. Un mic dezechilibru economico-financiar in China ar afecta intreaga economie mondiala. Si apoi, nu prea exista in momentul de fata o tara cu o populatie atat de mare, alfabetizata, ce constitutie o forta de munca ieftina, dinamica si care nu se supune dreptului international privind protectia muncii si conditiile de munca.

          Singurele alternative ar fi India (daca si-ar putea alfabetiza intreaga forta de munca) si tarile africane (aceasi problema ca si India + saracia crunta).
    • -1 (13 voturi)    
      mda (Duminică, 8 martie 2015, 20:29)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Cuvantul cheie este "daca". Dar omul alb esti cunoscut pentru setea lui de bani... :))
    • -2 (8 voturi)    
      Visezi cai verzi pe pereti (Duminică, 8 martie 2015, 21:34)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Visezi cai verzi pe pereti

      Miine, daca se retrag aceste companii, jumatate din UE si USA intra in somaj.

      Productia industriala mondiala s-a mutat in Asia, ii doare in pix pe chinezi de ce debitezi tu.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu intra in somaj ba din contra (Luni, 9 martie 2015, 0:16)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        Or sa se creeze locurile de munca...pierdute. Poate in Romania gumarii chinezesri Abibas is apreciati...nu si la mine. Exemplul cel mai clar...cumpara o chitara electrica facuta in China si una in America, acelasi brand...o sa vezi diferenta dintre o balie si un sunet exceptional.
  • +1 (9 voturi)    
    Declarațiile lui Wang Yi din sursă oficială (Duminică, 8 martie 2015, 19:57)

    zizin [utilizator]

    http://www.fmprc.gov.cn/mfa_eng/zxxx_662805/t1243662.shtml

    Wang Yi: The China-Russia relationship is not dictated by international vicissitudes and does not target any third party. Thanks to the strong strategic trust the two sides have established, our relationship has become more mature and stable. As comprehensive strategic partners of coordination, China and Russia have a good tradition of supporting each other. And the friendship between our two peoples provides a strong foundation for strengthening strategic cooperation between the two sides.

    Practical cooperation between China and Russia is based on mutual need, seeks win-win results, and has enormous internal impetus and room for expansion. This year, our practical cooperation is expected to deliver a series of new results. For example, we will work hard to lift two-way trade to US$100 billion. We will sign an agreement to work on the Silk Road Economic Belt and begin relevant cooperation. We will start full construction of the eastern route of the natural gas pipeline and sign an agreement on the western route of the pipeline. We will accelerate the joint development and research of long-distance, wide-body passenger jets. We will start strategic cooperation on the development of Russia's Far Eastern region. And we will strengthen our cooperation on high-speed railways. At the same time, we will continue to intensify our cooperation in the financial, oil and gas, and nuclear-power sectors.

    China and Russia are both permanent members of the UN Security Council. We will continue to carry out strategic coordination and cooperation to maintain international peace and security.
  • +6 (16 voturi)    
    Mi-e mila deja de rusi (Duminică, 8 martie 2015, 20:00)

    MPopa [utilizator]

    China a avut mereu o politica externa foarte pragmatica. Acum ca Rusia e intr-o situatie economica extrem de dificila China se ofera sa o "ajute". Acest ajutor inseamna, pe de o parte, achizitii de materii prime la preturi foarte scazute (pe care rusii le vor accepta fiindca nu prea mai au piata in alta parte) si implantarea companiilor chineze in Rusia. Aceasta alianta are si avantajul ca limiteaza influenta SUA in regiune.
    Pentru viitor sunt doua posibilitati: fie Rusia ajunge in coma economica si China ii va schimba perfuziile, fie Rusia isi revine si va constata cu suprindere ca s-a legat de China mai mult decat si-ar fi dorit.
  • +4 (16 voturi)    
    logica decizie (Duminică, 8 martie 2015, 20:07)

    Klaus_CT [utilizator]

    Decizia lor este logica, insa scoateti din China toate firmele europene dar si pe cele americane. Cu ce raman chinezii? Cu copii ale produselor occidentale, dar si cu o economie in ruina.
    Chinezii au nevoie de resurse ieftine din Rusia pentru a -si dezvolta economia in continuare, insa ei se dezvolta pentru ca Vestul a investit masiv in China. Ce-i drept si mana de lucru este ieftina.
    Insa fara Vest atat China, cat si Rusia, cad in prapastie.
    De ce ar cumpara cineva un produs chinezesc?
    TTIP va fi o garantie in plus, alaturi de NATO si UE pentru spatiul euroatlantic.
    Ce ofera Rusia sau China in schimb? Zero libertate de opinie, lideri care cred ca teama inseamna si respect, dar si calcarea in picioare a vecinilor.
    Nu cred ca nimeni normal la cap isi doreste asa ceva.
    • -2 (4 voturi)    
      Esti pe langa (Duminică, 8 martie 2015, 23:44)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      "De ce ar cumpara cineva un produs chinezesc?"

      Intrebarea e, "de ce n-ar cumpara cineva un produs chinezesc", avand in vedere ca mai toate sunt produse acolo, inclusiv iPhone-ul tau magic.
      • 0 (2 voturi)    
        esti out (Luni, 9 martie 2015, 6:42)

        Klaus_CT [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        Surprinzator nu am iPhone, insa daca as avea m-ar interesa sa respecte standardele de calitate ale producatorului. Acest produs nu arata atat de bine pentru ca este produs in China, ci pentru ca producatorul sau Apple a decis sa arate in felul in care arata. Iphone ar putea fi produs oriunde in lume, insa in China costurile de productie sunt mai mici. Iphone nu este un produs chinezesc, ci american,
        • 0 (0 voturi)    
          N-am inteles (Marţi, 10 martie 2015, 17:16)

          Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

          N-am inteles de ce te contrazici. Este un produs marca Apple manufacturat in China. Repet, si de data asta sunt un pic mai specific: "de ce n-ar cumpara cineva un produs Apple facut in China ?!"
  • -5 (15 voturi)    
    Sa-i elimine? (Duminică, 8 martie 2015, 20:37)

    echidistantul_ [utilizator]

    Oare nu ar fi potrivit sa-i elimine din sistemul SWIFT???
    Ca impreuna cu India, trec de 50% din populatia globului.
  • +1 (15 voturi)    
    china să ia aminte ce pățește rusia (Duminică, 8 martie 2015, 20:39)

    visio [utilizator]

    ea urmează! Și pentru o piață de 2 miliarde de suflete, unii fac pactul cu diavolul!
    so, distrugem rusia, o exploatăm forever și ne consolidăm pozițiile și peste 100 de ani dăm buzna în china! și ne mai asigurăm pt 1000 ani!
    lumea e mare, gândirea e mică și turcia ține balanța!
  • +7 (17 voturi)    
    Declarativ (Duminică, 8 martie 2015, 20:45)

    Daniels22026 [utilizator]

    "coordonarea strategica pentru mentinerea pacii si a securitatii in lume"

    Asta inseamna ca in eventualitatea unei angajarii militare a NATO in Ucraina, atunci si China va misca ceva in Marea Chinei de Est sau in Marea Chinei de Sud. Probabil ca si Iranul va misca ceva in Golful Persic sau chiar in Irak.

    O strategie primitiva, de copii la sotron. Greseala Rusiei a fost monumentala. Avea mare influenta in Ucraina si mai ales, avea Europa de est DEZARMATA, o garantie strategica extraordinara pe termen lung, un cadou nemaipomenit din partea NATO. Un cadou a carei importanta Rusia a inteles-o foarte tirziu. Acum Europa de est urmareste sa se inarmeze cit de mult, Iar ucrainienii ii urasc pe rusi de moarte. Invazia Ucrainei a fost o prostie imensa a rusilor.
    • +4 (6 voturi)    
      evident o tampenie (Duminică, 8 martie 2015, 21:47)

      Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Rusia este zero barat, pe de alta parte nu poate fi atacata din cauza armamentului nuclear
    • -3 (3 voturi)    
      Te rugam (Duminică, 8 martie 2015, 23:46)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Te rugam, scrie o carte! Lumineaza-ne si pe noi cu aceste analize fara cusur ale situatiei geopolitice. Si mai ales cu previziunile tale, de mare certitudine!
    • +1 (1 vot)    
      Adevar (Luni, 9 martie 2015, 11:19)

      vertical1 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Foarte buna analiza
  • +4 (12 voturi)    
    Oare ? (Duminică, 8 martie 2015, 20:52)

    vertical1 [utilizator]

    Deja miroase a aliante gen "cel de-al-doilea razboi mondial".
    In privinta Chinei .Nu stiu daca isi permit un embargo European , asociat cu unul USA.Ei si asa cu toate cladirile si autostradele nou construite , ar resimtii puternic , in primul rand o lipsa de produse alimentare.Pentru ca sunt prea multi .Si de la rusi , in afara de petrol si gaze , nu au ce lua in cantitati suficiente.Iar rusii fara bani cum sunt acum , nu au cum cumpara mare lucru din China.
    Alianta aceasta economica , seamana mai mult cu una militara , intr-un eventual conflict.
    • +3 (5 voturi)    
      asa (Duminică, 8 martie 2015, 22:05)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui vertical1

      e, chinezii stiu foarte bine ca rusii sint inghesuiti si nu prea au de ales, petrol si gaze, da, sint cel mai mare consumator si le vor lua ieftin de la rusii cei natarai, ar mai fi cheresteaua ca paduri are maica rusia si putinel nu va ezita sa le taie iar ongurile econaziste gen grinpis nu vor avea nimic de comentat ca doar sint subventionate de rusi. China nu are prieteni, are doar interese si rabdare. N
      • 0 (0 voturi)    
        Auzi (Luni, 9 martie 2015, 13:21)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Greenpeace, organizatie econazista subventionate de rusi... Omule, zau asa...

        https://www.youtube.com/watch?v=Qt1ecAxv0a0
  • +9 (15 voturi)    
    Se anunta zile grele pentru Rusia (Duminică, 8 martie 2015, 20:59)

    emil bobu [utilizator]

    Cand devii interesant pentru chinezi... nu e bine...
  • +6 (8 voturi)    
    China de-abia aşteaptă (Duminică, 8 martie 2015, 22:20)

    Kentt [utilizator]

    să ajungă Rusia la mâna lor.

    Îi vor încolăci ca un şarpe boa.
  • +3 (3 voturi)    
    Ma si umfla rasul (Luni, 9 martie 2015, 0:18)

    Dalinar [utilizator]

    Cand ma gandesc ce-o sa-i mai jumuleasca pe mujici...ca'n cazul Marelui Contract de Gaz cu China...le da gaz la chineji la juma de pret, 3 firfirici cat sa nu crape mujicul de vodca.