Grecia propune folosirea turistilor drept "spioni fiscali"

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 8 martie 2015, 17:05 Actualitate | Internaţional


Guvernul de la Atena condus de Alexis Tsipras urmeaza sa prezinte luni, la Bruxelles, ministrilor de finante europeni o serie de masuri, in incercarea de a obtine ajutor financiar. Printre aceste masuri se numara si propunerea introducerii de "spioni fiscali".

Potrivit New York Times, "spionii fiscali" ar fi turisti, studenti, menajere sau alti inspectori nepresionisti - "care sa se dea, dupa o instruire elementara, drept clienti, din partea autoritatilor fiscale, avand pe ei tehnologie de inregistrare audio si video", se arata intr-o scrisoare trimisa saptamana trecuta de catre ministrul de finante Yanis Varoufakis lui Jeroen Dijsselbloem, seful Eurogrupului.

Propunerea este menita sa ii sperie pe cei care comit evaziune fiscala si sa instaureze "o noua cultura de conformitate la taxe si impozite".

In Grecia se inregistreaza datorii din taxe si impozite de 76 miliarde de euro.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3656 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 8 martie 2015, 17:11)

    [anonim]

  • +11 (11 voturi)    
    Ce nemernic... (Duminică, 8 martie 2015, 17:16)

    rov [utilizator]

    Adica vinovati pentru situatia greciei sunt cei 1 mil de privati ce au investit si lucreaza in turism, nu cei 4 milioane de bugetari ce freaca menta pe 2000 euro/luna...
    traiasca Lenin! si fhurtin.
  • +1 (7 voturi)    
    Ar putea functiona (Duminică, 8 martie 2015, 17:32)

    emil bobu [utilizator]

    In vremuri disperate se cer masuri disperate.
  • +10 (10 voturi)    
    Trazniti (Duminică, 8 martie 2015, 17:49)

    istoriograf [utilizator]

    Astia sunt trazniti rau. Sunt curios cat o sa dureze pana or sa distruga complet economia greceasca.
  • +9 (11 voturi)    
    puturosii!!! le este lene si sa mestece (Duminică, 8 martie 2015, 18:21)

    mnicku [anonim]

    Iar turistii care vor face reclamatii vor lua bataie.

    Habar nu au ce se intimpla la ei in tara. Cu alte cuvinte fura toti ...... dar nimeni nu vede nimic .
    • 0 (0 voturi)    
      Pai nu fac reclamatie la vanzator, ci ... (Luni, 9 martie 2015, 0:01)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      ... la organul fiscal, asa ca nu-i ia nimeni la bataie. Dar asa sunt multi, se tem si de umbra lor...
  • +9 (13 voturi)    
    Turisti ? (Duminică, 8 martie 2015, 19:03)

    adrian88000 [utilizator]

    Care turisti ? Grecia va fi ocolita de turisti ,atata timp cat
    acolo sunt comunsti radicali si alti nebuni la conducere.
    Poate vor veni masiv turisti din Coreea de Nord...
    • +3 (5 voturi)    
      Nu-i nimic (Duminică, 8 martie 2015, 19:18)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Cateva milioane de "spioni fiscali" in rol de turisti va invigora economia Greciei. La o adica, poti sa faci sex si fara femei..
  • +1 (3 voturi)    
    O tâmpenie. (Duminică, 8 martie 2015, 20:06)

    vali47 [utilizator]

    De ce s-ar duce un turist să reclame o evaziune fiscală și de unde știe turistul ce prevede legea greacă.Riscă să se aleagă cu o mamă de bătaie și de la reclamat și de la autorități că dezinformează.
  • +3 (3 voturi)    
    Astia se asteapta sa le fac eu treaba lor? (Duminică, 8 martie 2015, 20:20)

    bigbrother [utilizator]

    Ca nu-mi ajunge nebunia din tara, mai fac si politie cand ma duc in concediu la ei? Nu merci, vreau sa ma intorc intreg acasa. Ca si in Romania, umbla la efect in loc sa umble la cauza si rezultatul se vede, datorii uriase care nu vor fi acoperite prin aceasta idee prosteasca.
  • +1 (1 vot)    
    Ma bag! (Luni, 9 martie 2015, 0:12)

    sile [anonim]

    Cat se plateste pentru fiecare turist care face treaba asta?

    </sarcasm> Glumeam, Europa e mare, nu mai calc curand pe la greci.