Consiliul UE: Statele membre UE pot aproba sau interzice cultivarea organismelor modificate genetic pe teritoriul lor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 3 martie 2015, 11:24 Actualitate | Internaţional


Consiliul UE a adoptat luni un act normativ care acorda tarilor membre dreptul de a interzice sau de a aproba culturile de organisme modificate genetic (OMG) pe teritoriul lor, transmite EFE, citat de Agerpres. In luna ianuarie, Parlamentul European aprobase si el compromisul convenit in luna decembrie cu guvernele statelor membre, pentru a pune capat acestui dosar blocat de patru ani.

"Noile norme vor da statelor membre libertatea de alegere: ele pot decide daca vor ca pe teritoriul lor sa fie cultivate organisme modificate genetic sau nu. Aceasta este in linie cu principiul subsidiaritatii si respecta preferintele cetatenilor si fermierilor" a declarat ministrul leton al Agriculturii, Janis Duklavs.

Consiliul UE a precizat ca noile norme permit tarilor sa solicite ca teritoriul lor sa fie exclus atunci cand este autorizat un OMG la nivel european. La randul lor, statele membre in care sunt cultivate OMG trebuie sa aiba grija pentru a evita contaminarea transfrontaliera in statele membre in care aceste OMG sunt interzise.

Noile norme vor intra in vigoare in termen de 20 de zile de la publicarea lor in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene.

Statele europene au pareri impartite fata de organisme modificate genetic chiar daca acestea sunt cultivate pe scara larga in America si Asia. In timp ce Marea Britanie este favorabila insa multe alte state membre UE, inclusiv Franta si Germania, se opun. In ultimii 14 ani, in Uniunea Europeana doar patru OMG-uri au fost autorizate pentru cultura, insa doar unul singur mai este cultivat si in prezent, soiul de porumb MON810, dezvoltat de compania american Monsanto.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1366 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    mda (Marţi, 3 martie 2015, 11:38)

    Mazeta [utilizator]

    Încă un eșec al UE. Țările mici au fost lăsate pradă marilor corporații. Ia OMG-ul, neamule! Ieftin, superofertă!
    • +3 (3 voturi)    
      Da (Marţi, 3 martie 2015, 12:42)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cu cancer, subdezvoltare, daunatori ultrarezistenti si tot tacamul.

      Nu vreau Monsanto, Syngenta, Bayer in Romania, n-avem nevoie de ei, avem nevoie de agricultura ecologica.

      Dar deh, ce le faci spagarilor de la Palatul Victoria...
  • +2 (2 voturi)    
    TTIP (Marţi, 3 martie 2015, 11:43)

    Gustav666 [utilizator]

    UE s-a descurcat onorabil, permisiunea cultivării OMG-urilor fiind unul din "cuiele" din negocierea TTIP.
    Bineînțeles ca primele tari care vor accepta cu entuziasm OMG-urile vor fi Polonia, Lituania si... România.
    Ghici de ce?
  • +2 (2 voturi)    
    La ce folos...soiuri nemodificate sunt pe disparit (Marţi, 3 martie 2015, 11:53)

    je [anonim]

    Multi vor comenta la ce zic, dar:
    Uitati-va in piata: Rosii, castraveti, pepeni. An de an, inclusiv taranii, folosesc soiurile mai productive, rezistente, etc. Si ghiciti ce: sunt soiuri modificate genetic. Cultivatorii din oltenia, aduc seminte din Israel. Nu-mi ziceti ca la astia cresc pepenii si rosiile in desert!!

    Luati porumbul, graul....chiar si taranii se indreapta spre astfel de soiuri, mai informati sau mai putin informati.
  • +1 (1 vot)    
    La ce folos...soiuri nemodificate sunt pe disparit (Marţi, 3 martie 2015, 11:53)

    je [anonim]

    Multi vor comenta la ce zic, dar:
    Uitati-va in piata: Rosii, castraveti, pepeni. An de an, inclusiv taranii, folosesc soiurile mai productive, rezistente, etc. Si ghiciti ce: sunt soiuri modificate genetic. Cultivatorii din oltenia, aduc seminte din Israel. Nu-mi ziceti ca la astia cresc pepenii si rosiile in desert!!

    Luati porumbul, graul....chiar si taranii se indreapta spre astfel de soiuri, mai informati sau mai putin informati.
  • +1 (1 vot)    
    Romania (Marţi, 3 martie 2015, 12:07)

    doru001 [utilizator]

    Si Romania e dintre putinele tari care permite?
  • +2 (2 voturi)    
    Chiar mi-era dor de vechea disputa (Marţi, 3 martie 2015, 12:45)

    emil bobu [utilizator]

    pe OMG-uri.

    Ca in rest am rezolvat toate problemele, asta era ultima.

    Mai urmeaza sa se semneze TTIP-ul cu clauza ISDS si s-a terminat.

    E vremea sa iesim in strada din nou! Pentru viitorul agriculturii romanesti neinrobita de Cargill, Monsanto, Syngenta etc.