Un europarlamentar leton venit la Moscova pentru funeraliile lui Boris Nemtov a fost intors de pe aeroport. Si presedintelui Senatului polonez i-a fost refuzata sosirea in Rusia

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Luni, 2 martie 2015, 23:15 Actualitate | Internaţional


Europarlamentarul leton Sandra Kalniete, venita la Moscova pentru a participa marti la funaraliile lui Boris Nemtov, a declarat luni ca a fost intoarsa de pe aeroportul international Sheremetyevo din capitala rusa, informeaza AFP.

"Dupa doua ore de asteptare am fost informata ca dreptul de intrare in Rusia mi-a fost refuzat in baza articolului 27, alineatul 1. Am intrebat ce inseamna acest articol, dar nimeni nu mi-a putut explic", a declarat Sandra Kalniete.

Presedintele Senatului polonez, Bogdan Borusewicz, a anuntat, de asemenea, ca i-a fost refuzata permisiunea de a participa la inmormantarea opozantului rus, chiar inainte de a decola spre Moscova.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4432 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    adica (Luni, 2 martie 2015, 23:21)

    jimminy cricket [anonim]

    Everyone who is lawfully staying on the territory of the Russian Federation shall have the right to freedom of movement and to choose the place to stay and reside.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu cred ca la constitutie se refereau (Marţi, 3 martie 2015, 11:12)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui jimminy cricket

      Sau daca ala era articolul in cauza doar le-au sugerat oamenilor ca inca nu sunt "legal" in RUsia deci nu pot sa aleaga unde sa mearga.

      Desi am puternica senzatie ca aia care au turuit explicatia nu au nici cea mai mica idee despre ce vorbesc. Doar repeta ordinele primite prin telegraf...
  • -4 (18 voturi)    
    Reciprocitate (Luni, 2 martie 2015, 23:35)

    newlook [utilizator]

    Reciprocitate.
    • +6 (10 voturi)    
      Adica (Marţi, 3 martie 2015, 0:14)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      un europarlamentar este intors din drum contra distrugerii economice totale a Rusiei.

      Da, mi se pare echilibrat, poti sa te simti bine ca Rusia nu isi ia o mare teapa cu Putin la carma...
      • -4 (10 voturi)    
        Traieste-ti visul ! (Marţi, 3 martie 2015, 4:08)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Bine, daca asa zici ! Traieste-ti visul !
        • -1 (1 vot)    
          Traim (Marţi, 3 martie 2015, 11:05)

          Close [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Mai bine asa decat ca "altii" care incearca fara succes sa traiasca visul altora ;).
  • +19 (23 voturi)    
    totul in Rusia (Luni, 2 martie 2015, 23:43)

    math [utilizator]

    ...se rezolva simplu pe cai legale si democratice.
    Este problema vizitatorilor ca nu cunosc articolul 27.
    Invidia statelor occidentale fata de economia si nivelul de trai din Rusia a atins apogeul.
    Si Putin este invidiat pentru inteligenta si pentru apropierea de popor. Tot ce aflati din articole, buletine de stiri , poze, inregistrari despre distrugerea presei independente si a opozitiei, fraudarea alegerilor, omuleti verzi care ataca state vecine si prietene cu armament greu home-made sunt manipulari ale presei imperialiste.
    Putin a declarat foarte clar in aplauzele sustinatorilor: ucigasii lui Nemtov vor fi cautati cu tancurile prin toata Ucraina. Ce vreti mai mult ?
    • -2 (8 voturi)    
      Dar de ce doar in Ucraina? (Luni, 2 martie 2015, 23:51)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui math

      Cine stie, poate cei care l-au platit pe respectivul sa-l omoare sunt americani.
  • 0 (2 voturi)    
    Interesant... (Luni, 2 martie 2015, 23:56)

    Clop [utilizator]

    http://www.constitution.ru/en/10003000-03.htm

    Article 27

    1. Every who legally stays in the territory of the Russian Federation shall have the right to free travel, choice of place of stay or residence.

    Deci, pentru a asista pret de cateva momente la niste funeralii, e ca si cum ai veni in vacanta...
  • +5 (11 voturi)    
    Mult mai grav (Marţi, 3 martie 2015, 2:47)

    Leon [anonim]

    Ce fac rusii e mult mai grav decit refuzarea unei vize turistice. Liderul opozitiei a fost asasinat, iar unor personalitati politice (presedintele Senatului polonez!) le este refuzata participarea la funeralii. Acestea sint afronturi diplomatice foarte serioase. Interzicerile astea echivaleaza cu o marturisire. Daca toata suflarea ruseasca, impreuna cu Tatuca, condamna asasinatul si doreste pedepsirea vinovatilor, de ce nu au voie personalitati politice externe sa participe la funeralii?
    • -2 (6 voturi)    
      pentru ca (Marţi, 3 martie 2015, 9:53)

      jaz [utilizator] i-a raspuns lui Leon

      nu sunt bine venite. tu primesti pe oricine in casa ta?
      • 0 (4 voturi)    
        Ai dreptate (Marţi, 3 martie 2015, 11:11)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui jaz

        Nu primesti pe oricine in casa. Dar mai tarziu, cand "oricine" alege sa nu te mai primeasca in casa lui de ce ai plange pe la colturi prin intermediul acolitilor?
        De ce Lavrov sa tarsaie cu fundul de pamant plangandu-se ca ai lui primesc interdictii si sunt refuzati? Doar Rusia are voie sa isi aleaga musafirii?

        Pai tocmai de-asta prietene. Pentru ca "diplomatia" se face cu, ai ghicit, diplomatie. Un lucru care le-a lipsit rusilor in toata istoria lor. Si aceasta lipsa de diplomatie este si motivul pentru care inca se zbat intr-un ev mediu economic, politic si social.
    • -1 (5 voturi)    
      adica (Marţi, 3 martie 2015, 10:52)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Leon

      adica tu crezi ca polonezul asta vine doar asa ca se rupe el de jale de mort ? sau ca vine sa mai activeze vreo 2 -. 3 retele tip ochiul si timpanul, sa faca declaratii cu 2 intelesuri (presa il va lua pe ala malefic la adresa lui putin), etc. plus ca mai vine cu vreo 2 - 3 ofiteri dupa el, ca de e presedinte. la ce declaratii au facut multi din clasa politica poloneza la adresa rusiei si putin, nici nu ma mira. ceea ce ma mira este aversiunea asta (sau statul capra la germania si aia de peste ocean), cand in WWII nemtii au omorat de 5 ori mai multi polonezi decat rusii (sovieticii).
      • -2 (4 voturi)    
        De unde apareti ? (Marţi, 3 martie 2015, 11:30)

        math [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

        Omuletilor verzi fara insemne, ce carte aveti voi acasa ? Macar Becali avea doua carti in biblioteca.
        E drept ca ambele erau de colorat.
        • +1 (3 voturi)    
          calitatea (Marţi, 3 martie 2015, 12:57)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui math

          Paranoia spionitei din Rusia si din Romania seamana neplacut de mult.

          Da-i un raspuns rational, de pilda: cum sa creeze o delegatie oficiala de citiva oameni, vizibila, urmarita, o retea de spionaj mai buna decit satelitii si retelele americane? Si, daca nu vrei razboi, ce mari secrete ar afla?
          • +1 (1 vot)    
            cui sa-i dai raspuns rational ? (Marţi, 3 martie 2015, 13:42)

            math [utilizator] i-a raspuns lui doru001

            omuletii verzi nu au insemne, nici urechi, nici multi neuroni. Ei stiu numai ca popoarele sunt exploatate si manipulate de imperialisti si ei au datoria sa le elibereze (pe toate)... cu tancurile as usual.
            • +1 (1 vot)    
              conteaza (Miercuri, 4 martie 2015, 13:58)

              doru001 [utilizator] i-a raspuns lui math

              conflictul dintre democratie si totalitarism este, in buna masura, un conflict intre discursul rational si propaganda agresiva.

              limbajul conteaza si el. de exemplu, ceausescu sustinea centralismul democratic intr-un limbaj totalitar.

              chiar daca el nu poate fi convertit (dar nu stii niciodata), conteaza si altii care citesc si pot fi convinsi.