Presa din China despre asasinarea lui Boris Nemtsov: O lovitura severa pentru unitatea rusa / Asasinatul politic, o metoda depasita

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 2 martie 2015, 13:29 Actualitate | Internaţional


Asasinatul politic este o metoda "depasita", afirma luni un cotidian oficial chinezesc, intr-un editorial care condamna asasinarea opozantului rus Boris Nemtsov, calificata drept o "lovitura severa pentru unitatea rusa", scrie AFP.

"Asasinarea liderilor opozitiei este un act extrem de lipsit de sens deoarece indignarea pe care o starneste nu poate decat sa intareasca opozitia, in loc sa o slabeasca", a comentat Global Times, cotidian al Partidului Comunist chinez.

Boris Nemtsov, fost vicepremier si adversar declarat al presedintelui Vladimir Putin, a fost ucis vineri in apropiere de Kremlin.

"Asasinatul politic este cel mai rusinos act. Este o strategie depasita si rar folosita in lumea moderna si civilizata", considera cotidianul chinezesc.

"Societatea chineza isi doreste sa vada o Rusie stabila sub regimul lui Putin". adauga ziarul, potrivit caruia asasinarea lui Boris Nemtsov "a adus o lovitura severa pentru unitatea rusa".

Este "o calamitate pentru cultura rusa" de care "unele forte s-ar putea folosi politic", comenteaza ziarul, pentru care comunitatea internationala "trebuie sa sustina autoritatile ruse in ancheta lor".

Opozantul nu se bucura decat de o "influenta limitata" iar uciderea sa "merge impotriva logicii politice normale", continua ziarul.

In China, Partidul Comunist nu tolereaza nicio opozitie politica iar contestatarii regimului sunt inchisi sistematic.

Alianti constanti in cadrul Consiliului de Securitate al ONU, Beijingul si Moscova incearca sa dezvolte o cooperare mai stransa, in special dupa sanctiunile occidentale impotriva Rusiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6115 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    ... (Luni, 2 martie 2015, 13:29)

    rerenenegate [utilizator]

    China vizeaza Siberia, si pe buna dreptate, de ce sa stea ditamai teritoriu nelocuit...
    • +7 (11 voturi)    
      Teritoriul, ca teritoriul, (Luni, 2 martie 2015, 14:17)

      Harald [anonim] i-a raspuns lui rerenenegate

      dar Siberia e ditamai stația de benzină, unde în prezent China trebuie totuși să plătească atunci când alimentează. ”E altceva când basculanta e a ta” :)
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Luni, 2 martie 2015, 14:28)

        rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        corect, chinejii vor si teritoriul, si banii. poti avea doua produse la un pret de unul... adaptabile maimutele alea...
  • +5 (11 voturi)    
    Metoda depasita, ziceti, ha? (Luni, 2 martie 2015, 13:34)

    Xerses [utilizator]

    Candva era la moda si in China, right?
    • +13 (13 voturi)    
      Da (Luni, 2 martie 2015, 13:46)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Xerses

      A fost la moda si in multe alte colturi ale lumii, insa unii au depasit epoca intunecata, altii se incapataneaza sa ramana... Deci daca si chinezii au ajuns sa dea rusilor lectii pe tema asta, ce dovada mai clara avem cat de jos poate fi Putzinica asta?
      • 0 (4 voturi)    
        Nu (Luni, 2 martie 2015, 14:40)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Hehehehehe, tu chiar crezi comunicatul asta? Ca China a depasit aceasta faza? In China e mai rau ca in Rusia: acolo e pedeapsa cu moartea prin tribunale comuniste si noi romanii intelegem prea bine ce fel de procese sunt alea. Nu ne prostesc chinezii cum nu ne prostesc nici rusii nu-i asa Nano2k?
        • +3 (3 voturi)    
          Bine, bine... (Luni, 2 martie 2015, 15:02)

          IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

          Dar "regizorii" aveau mai multa imaginatie, mai avea omul un accident de masina, un atac de inima, dar nu impuscat in plina strada... ca pe potirniche...
        • +4 (4 voturi)    
          Nu stiu sigur (Luni, 2 martie 2015, 15:38)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

          Nu stiu sigur ce etapa a depasit China, eu doar constat ca totusi intr-o tara comunista exista totusi o "foaie" sau publicatie sau ce-o fi care incrimineaza astfel de acte.
        • 0 (2 voturi)    
          Ai dreptate (Luni, 2 martie 2015, 16:02)

          Alor [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

          puscariile pline din china sunt o sursa de trafic de organe.
    • 0 (2 voturi)    
      Este mai la moda (Luni, 2 martie 2015, 16:00)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui Xerses

      Este mai la moda ca oricand in China aceasta metoda.