VIDEO Miting de amploare la Moscova in memoria lui Boris Nemtov, opozantul lui Vladimir Putin asasinat in centrul orasului: Peste 70 de mii de participanti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 1 martie 2015, 13:36 Actualitate | Internaţional


Miting in memoria liderului opozitiei ruse Boris Nemtov
Foto: Twitter/EvgenyFeldman
Un mars in memoria liderului opozitiei ruse Boris Nemtov a avut loc duminica dupa-amiaza in centrul Moscovei. Mii de oameni s-au adunat in Piata Slavianskaia din centrul Moscovei, de unde participatii au plecat in mars prin oras in jurul orei 15:00. Potrivit unuia dintre organizatori, citat de AFP, la miting s-au adunat peste 70 de mii de persoane. Mitingul a fost autorizat sambata de autoritatile de la Moscova in urma unei solicitari a opozitiei. Boris Nemtov a fost impuscat mortal in centrul Moscovei in noaptea de vineri spre sambata, in timp ce se plimba alaturi de o tanara pe Marele pod de piatra (Bolshoy Kamenny), aflat in apropierea Kremlinului.Adversar declarat al lui Vladimir Putin, Nemtov a fost impuscat in spate de 4 ori. El afirmase recent, intr-un interviu, ca se teme sa nu fie ucis de Putin, din cauza opozitiei sale fata de razboiul din Ucraina.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















17091 vizualizari

  • -52 (62 voturi)    
    putin (Duminică, 1 martie 2015, 15:28)

    doru001 [utilizator]

    si eu ma tem sa nu fiu omorit de fascistii romani care ma ameninta constant pe acest site fara nici o problema din partea moderatorilor, din singurul motiv ca prefer sa traiesc in pace.
    • +21 (35 voturi)    
      Pace? (Duminică, 1 martie 2015, 16:41)

      Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui doru001

      Sa traiesti in pace ca Boris Nemtov? Pesemne ca te doare in cot ca mii de oameni sint omoriti ca Domnia sa Doru I sa traiasca in pace. Vrei sa traiesti in aceeasi pace care ne era propovaduita in regimul comunist. USSR, Bastionul Pacii e! Asta-i pacea ta.
      • -12 (26 voturi)    
        sinteti tare (Duminică, 1 martie 2015, 18:42)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

        Dv. argumentati convingator ca, in numele lui Boris Nemtov, care a fost omorit pt. ca voia sa traiasca in pace, si CHIAR FACEA CE TREBUIA PENTRU ACEASTA, si pentru a razbuna miile de victime ale razboaielor din estul Europei, noi trebuie sa declansam al Treilea razboi mondial, care sa distruga o parte insemnata a populatiei planetei si orice farima de libertate care ne-a mai ramas. Sint impresionat, de unde va inspirati, din Main Kampf sau din Das Kapital, ca ambele reusesc sa fie la fel de convingatoare. Sau din Coran?
        • +4 (8 voturi)    
          Daca tot ne invatati..... (Duminică, 1 martie 2015, 19:33)

          coco04 [utilizator] i-a raspuns lui doru001

          Invatati-ne ca lumea! Se scrie "Mein Kampf"..
          • +4 (4 voturi)    
            Asta-i alt trademark! (Luni, 2 martie 2015, 10:06)

            hot news [utilizator] i-a raspuns lui coco04

            La fel ca utilizarea termenului aberant de "fascisti" pentru toti ce nu sunt de acord cu ei, scrierea agramata este obligatorie pentru agentii KGB. Daca ar scrie corect, ar putea fi interpretat ca o tradare a intereselor Federatiei!
            • -1 (1 vot)    
              fascisti si KGB-isti (Luni, 2 martie 2015, 20:20)

              doru001 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

              esti fascist pt. ca vrei sa omori pe toti ceilalti

              fireste, esti incapabil de orice comunicare rationala
            • -1 (1 vot)    
              nebunie (Luni, 2 martie 2015, 20:22)

              doru001 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

              si esti nebun fiindca niciodata nu raspunzi argumentat la subiect

              nu poti purta o discutie rationala
            • -1 (1 vot)    
              logica (Marţi, 3 martie 2015, 10:03)

              doru001 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

              O singura litera gresita vi se pare ca dovedeste ca as fi eu KGB-ist. Multa sanatate!
          • -1 (1 vot)    
            asa e (Luni, 2 martie 2015, 20:18)

            doru001 [utilizator] i-a raspuns lui coco04

            scuze, dar nu va invat nimic.
        • +7 (9 voturi)    
          Putin va cadea! (Duminică, 1 martie 2015, 20:31)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui doru001

          Veti vedea!
          • +6 (8 voturi)    
            Comment sters de user (Duminică, 1 martie 2015, 21:15)

            Pastrati-l pe Conta [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            • +1 (1 vot)    
              Nu tocmai (Luni, 2 martie 2015, 13:55)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Pastrati-l pe Conta

              Ar fi un inceput, da' dupa parerea mea ar mai fi nevoie de inca 50 de ani de implicare masiva a occidentului, mai ales pe partea de educatie. (Cam aia e dupa parerea mea ce-i nevoie si la noi.)
              • -1 (1 vot)    
                oare? (Luni, 2 martie 2015, 21:12)

                doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

                Daca n-au facut-o in Grecia, s-ar putea sa n-o faca nici in alta parte. Te-ai gindit la asta?
              • -1 (1 vot)    
                la noi (Marţi, 3 martie 2015, 10:25)

                doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

                La noi educatia ar ajuta, dar nu asta este problema. Lipsa spiritului civic este problema. Si asta nu se poate importa. De aici vine si fascismul, de fapt.
          • -1 (1 vot)    
            e complicat (Marţi, 3 martie 2015, 10:23)

            doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Am trait sub Ceausescu si va spun ca regimurile totalitare cad mai greu decit credeti Dv.

            Acest comentariu a fost cenzurat. Tare ma intreb de ce.
      • +3 (3 voturi)    
        nu are sens! (Luni, 2 martie 2015, 10:04)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

        Ai spus bine, dar chiar nu are sens sa incerci sa "discuti" cu agentii KBG!
        In mod evident "doru" (numarul de ordine implica o incredibila sinceritate: in curand vom vedea pe formum doru2, doru3, doru999 ... ) nu este un ruzakofil, ci de-a dreotul un agent KBG. Asta reiese clar nu doar din CE aberatii spune, ci din TERMINOLOGIA folosita: pentru adeptii lui ilci si ai lui putin, noi suntem "fascisti romani"! Folosirea apelativului de FASCIST este un trad-mark al ruznacilor si ai celor cu deviza "noi nu gandim", un om normal la cap ar fi vorbit eventual de ne0-NAZISTI, fascistii erau cei italieni si s-au terminat o data cu executarea dictatorului Musollini, in1945! Numai ruznacii vrobesc si acum de fascisti, asa cum ion ilici vedea in iunie 1990 "steaguri verzi legionare" la sediile partidelor istorice ....
        • -1 (1 vot)    
          fascisti (Luni, 2 martie 2015, 21:06)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          Cum sa se termine cu Mussolini (sic!), poate spui ca Putin e democrat? Parca ai fi un stand up comedian.
        • -1 (1 vot)    
          bun venit (Marţi, 3 martie 2015, 10:10)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          Pentru prima data observ o sclipire de inteligenta la unul dintre voi. Incercati sa argumentati in mod logic ca as fi KGB-ist. Argumentatia Dv. nu e valabila deoarece:

          Este adevarat ca fascistii rusi eticheteaza ca fasciste guvernele tarilor vecine pe care doresc sa le invadeze, dar:

          1. daca ai o tara vecina fascista asta nu inseamna ca ai dreptul s-o invadezi;
          2. puterea din Romania nu este fascista, si este ridicol sa invadezi o tara pentru ca exista o gasca fascista pe Internet;
          3. pina in Romania, mai trebuie sa traverseze Ucraina si Modova;
          4. fascistii rusi nu se mai obosesc sa-si justifice invaziile si crimele.

          Va atrag atentia ca, daca mai continuati sa ginditi logic, veti avea probleme cu camarazii Dv. Totusi, ginditul este periculos si dificil, poate ca va opriti.
      • +1 (1 vot)    
        Ce s-a intamplat in SUA in 1963 ? (Luni, 2 martie 2015, 22:40)

        Alistar44 [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

        Presedintele Kennedy al SUA a fost asasinat. Apoi unul cate unul martorii inainte de a ajunge la Tribunal au decedat subit. Asa ca ....ciocu' mic !
    • +12 (22 voturi)    
      da (Duminică, 1 martie 2015, 17:07)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui doru001

      tu minti ca de obicei, oricum stai la moscova si esti de partea celor care l-au ucis pe nemtov, deci n-ai a te teme de nimeni si nimic.
      • +1 (1 vot)    
        N-are a se teme ... (Luni, 2 martie 2015, 13:56)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        ... de nimeni si de nimic ... inca.

        Poate nu prea degraba, da' o sa vina vremea cand fiecare va trebui sa raspunda pt. modul in care si-a castigat pita.
        • -1 (1 vot)    
          asa este (Luni, 2 martie 2015, 21:08)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          nu sint amenintat cu moartea, dar sint amenintat cu moartea. si esti gratis, mai bun decit orice comedie!

          parazit bugetar securist ce esti! daca intra americanii in sfirsti poate imi recuperez si eu paminturile furate de parintii tai turnatori.
    • +6 (14 voturi)    
      un trol care se plange? (Duminică, 1 martie 2015, 18:12)

      muma_padurii [utilizator] i-a raspuns lui doru001

      uau... in Romania pana si trolii se poarta altfel.

      Si iti spun "trol" pt ca altfel nu ai fi bagat comentariul asta penibil (ce cauti pe forumuri daca nu poti face fata comentariilor celorlalti? ), sub titlul ala la fel de penibil...si total off-topic
    • +4 (8 voturi)    
      Aoleu !!! (Duminică, 1 martie 2015, 19:27)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui doru001

      Da, de vodculita nu te temi ?!
    • +6 (8 voturi)    
      tu stii romana... (Luni, 2 martie 2015, 0:21)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui doru001

      ..dar roman nu esti!
      Niciun roman nu si-ar spune fascist...pentruca nu am fsot vreodata. Singurii care ne numeau fascisti erau bolsevici rusi: deci asta poti fi tu..un rusnac care cauta nod in papura. Mai poti fi un simplu agitator, dar sa spui o tampenie asa de mare, trebuie sa fii bine pregatit in spirutl bolsevic al FSBului..
      Ce se intampla zilele acestea in Rusia, e mai fascist decat orice s-a intamplat vreodata in Italia sau Germani su alte state "fasciste" din istorie...
      • -1 (1 vot)    
        idei fara legatura (Marţi, 3 martie 2015, 10:17)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        Eu nu-mi spun mie fascist, ci tie.
        Nu-i adevarat, Occidentul foloseste acest termen, si oricum eu vorbesc romana. Vezi DEX-ul.
        Nu caut nod in papura. Democratia, libertatea se bazeaza numai pe dreptul de a critica. De laudat lauda fascistii pe Marele Conducator.
        Pe tine te agita orice gindire independenta. Nu e vina mea.
        Da, nu stiu daca e mai fascista Rusia azi decit Germania atunci, dar cel putin la fel de fascista este.

        Acuma, cum ramine cu pacea? Vrei razboi cu orice pret, omori pe cei care prefera pacea, sau nu? E simplu, pina la urma.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 2 martie 2015, 10:30)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui doru001

      un pic de antentie vroiai si tu ca sa iti faci existenta mai interesanta intr-o zi de luni.
      felicitari....
  • +18 (32 voturi)    
    Odihneasca-se in pace (Duminică, 1 martie 2015, 15:39)

    emil bobu [utilizator]

    Curajul acestui om e admirabil, putini oameni au curajul de a i se opune tiranului Putin.
  • -25 (35 voturi)    
    7.000 din 12.000.000 = 0.06% (Duminică, 1 martie 2015, 15:42)

    zizin [utilizator]

    "Mii de oameni s-au adunat " ... max. 7.000 din cei 12.000.000 de moscoviți,

    adică 0.06% ...sau 1 din 1.700

    Organizatorii contau pe 50.000 ..
    • +20 (30 voturi)    
      Da, i-a speriat FSB-ul (Duminică, 1 martie 2015, 16:56)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Prin uciderea lui Nemtsov, FSB-ul vroia sa evite protestele de astazi, misiunea a fost indeplinita.

      Putin conduce prin teroare si asasinate.
    • +9 (15 voturi)    
      da de unde stii tu pe cati contau? (Duminică, 1 martie 2015, 17:05)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Poate pentru 50.000 a mobilizat FSB-ul lu nentu Putin ceea ce e altceva.
    • +13 (21 voturi)    
      vrei sa spui 70.000 (Duminică, 1 martie 2015, 17:17)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      sau pentru Putin un 0 nu se pune ca doar e Tzar!
    • +8 (16 voturi)    
      in alta ordine de idei (Duminică, 1 martie 2015, 17:57)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      ce te paste pe dumneata grija citi au fost la mitingul de la Moscova?
      7000 sau 70000?!?
      Repet ca si ieri, dezinformarea dumitale nu tine. Comenteaza pe la antene daca vrei sa te asculte cineva, ca pe aici numai colegul tau Mazeta te mai aproba.
    • +9 (13 voturi)    
      Pai FSB lucreaza la limita de avarie (Duminică, 1 martie 2015, 17:59)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      iar Phutin prin crima asta a transmis un semnal clar ca il lasa capul, a cedat nervos. De acum incolo e chestie de timp pana pica....
      • +3 (3 voturi)    
        GRESIT!!! (Luni, 2 martie 2015, 10:14)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Nu a transmis smenal ca il lasa capul, dimportiva, a trasmis semna ca este extrem de stapan pe situatie, ca poate lichida opozantii ziua in amiaza mare, la doi pasi de Kremlin, fara sa incerce de loc sa camufleze asasinatul!
        Vrea sa arate ca detine puterea TOTALA!
        Intelgi? Nu 90%, cum a obtinut ion ilici la elegrile din 1990, ci suta la suta!
        Un om care STIE ca are o popularitate de peste 70% nu are absolut nicun motiv sa isi asasineze rivalii, stie ca va putea ulterior sa ii RDICULIZEZE, ca i-a infrant cu un scor foarte mare. Insa Putin nu este un lider democrat, sa se multumeasca cu 80%, ci vrea 100%. Vineri pe pod a fost ucis nu omul Boris, ci IDEEA de opozitie!
    • +5 (9 voturi)    
      opozitia a estimat 50.000 participantii (Duminică, 1 martie 2015, 17:59)

      muma_padurii [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      nu numai "au contat pe".
      Evident ca oficialii cauta cifrele mici.

      BBC vorbeste de o cifra intre 16.000 si 50.000
      Iar in Sankt Petersburg s-au strins cateva mii.

      Si asta in conditiile in care tocmai a fost ucis un dizident, ca exista multe forte de ordine ( pe care nu stii in ce sens poti conta), iar unii dintre participanti sunt agenti sub acoperire.
    • 0 (0 voturi)    
      in articol scrie de... (Luni, 2 martie 2015, 10:32)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      70 mii
  • +16 (24 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 1 martie 2015, 17:15)

    Metec [anonim]

  • -7 (19 voturi)    
    Cifre (Duminică, 1 martie 2015, 18:38)

    newlook [utilizator]

    "There has been no official figure on turnout yet, with estimates ranging from 16,000 to 70,000."

    (BBC, cu corespondent la fata locului.)

    http://www.bbc.com/news/world-europe-31677506
    --------------------------

    "....Peste 70 de mii de participanti"
    (HN. Fara corespondent dar si fara dubii!)

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-19517333-live-video-mars-amploare-memoria-lui-boris-nemtov-centrul-moscovei.htm
    • -7 (17 voturi)    
      BBC 70, KievPost 44, Politia locală 7-10 (Duminică, 1 martie 2015, 19:42)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      BBC surclasează până și pe ”Kiev Post” organul de presă (în lb. engleză) al lui Porishenko, Yatseniuk & Co. care plusează doar la 44.000! lol

      http://www.kyivpost.com/content/russia-and-former-soviet-union/memorial-march-for-nemtsov-in-moscow-live-stream-2-382231.html
      • +7 (11 voturi)    
        intoxicare ieftina.. (Duminică, 1 martie 2015, 21:55)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        se vede clar din videoclip cat de multi sunt. iti pierzi vremea. l-au asasinat si tot nu i-au speriat... asta spune ceva despre disperarea oamenilor.
      • +2 (2 voturi)    
        chiar conteaza (Luni, 2 martie 2015, 10:46)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        pentru voi,ca au fost 100 de oameni sau 100000?nu-i problema,la o adica,papasa putin aduna jde milioane,sa-l sustina si eventual sa-l apere cu ar ma in mana.
        reminder:de studiat cum si-a inceput stalin cariera politica!
  • +8 (10 voturi)    
    oligarhia anti-rusa (Duminică, 1 martie 2015, 19:56)

    Razvan_M [utilizator]

    Mafiotii care conduc Rusia sunt cateva mii de capete. Bine, au poate sute de mii sau milioane de slugi conectate la hidrant si loiale in felul asta. De ce ar fi mai importanti ei decat zecile de mii de moscoviti care au iesit sa-si cinsteasca eroul asasinat? De ce procentul de oameni care au iesit in strada, considerat mic de slugile lui Putin, este trasformat in justificare pentru asasinat?
  • +11 (13 voturi)    
    da (Duminică, 1 martie 2015, 20:03)

    I [utilizator]

    iata cum mitingurile din Ucraina s-au mutat in Rusia. De asta se tem Putin si mafiotii lui.
    • -2 (6 voturi)    
      Cate mitinguri? (Duminică, 1 martie 2015, 21:17)

      echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui I

      Mitinguri este pluralul, adica mai mult de unu. Cel putin in romana :)
  • +7 (11 voturi)    
    Daca tot ne invatati...se intoarce (Duminică, 1 martie 2015, 21:19)

    idsoc [utilizator]

    @ Leon (nu chiar atat de Magnific): e URSS nu USSR
    @ ProLibertate: e Nemtov (sau Nemțov)
    @ Zizin: e Porosenko (Poroşenko) si e Iatseniuk.
    Invatati si voi sa transcrieti corect romaneste denumirile astea rusesti si ucrainiene daca tot sinteti pasionati de subiect.
    • +3 (3 voturi)    
      LASA CIOLOVECII SA ISI FACA DATORIA!!! (Luni, 2 martie 2015, 10:18)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

      scrierea incorecta, agramata, este un trade-mark al agentilor KBG, astfel si dovedesc loialitatea fata de Maica Ruznacia. Daca ar scrie corect, nu numai ca nu-si mai primesc salariul, dar risca sa fie acuzati de TRADARE!
      De aceea baga mereu si faza cu "fascistii", desi sunt perfect constienti ca un om normal la cap nu se exprima asa ...
  • +3 (7 voturi)    
    What goes up, (Duminică, 1 martie 2015, 22:04)

    John M. [utilizator]

    must come down. Putin goes next...Such is history...

    Pushkin,"Russian mutiny...Senseless, merciless..."
  • -3 (3 voturi)    
    Oare de ce? (Luni, 2 martie 2015, 11:48)

    dt1961 [utilizator]

    Voi toti care hapaiti contra balaurului Putin si a dictaturii sale criminale.
    De ce taceti malc si nu comentati deloc si despre genocidul pe care il fac americanii peste tot in lume unde se infiltreaza prin asa zisa lupta pentru democratie si a drepturilor omolui????
  • -1 (1 vot)    
    Super! (Luni, 2 martie 2015, 13:31)

    Cristi_B [utilizator]

    Eu ma bucur nespus cand vad atat de multi indivizi inversunati impotriva lui Putin si contra Rusiei! O sa dorm foarte linistit stiind ca are cine sa se duca la razboi impotriva rusnacilor, caci, presupun ca, toti acesti viteji de pe forum, se vor oferi voluntari si se vor inrola sa-l bata la "fundulet" pe tiranul de Putin...

    Rusii nu sunt singurii care au facut rau Romaniei si ma mir ca nu sunteti atat de inversunati si impotriva ungurilor, ale caror atrocitati si crime le egaleaza pe cele ale rusilor.

    Nici bulgarii sau sarbii nu au fost chiar ingerasi... Sau de ce nu? Germanii in primul razboi mondial?

    De ce sa nu-i uram pe toti, in egala masura?...
  • +1 (1 vot)    
    Cu Rusia nu-i de glumit ! (Luni, 2 martie 2015, 15:08)

    Fisherman [utilizator]

    Nu trebuie uitat că un Maidan în centrul Moscovei înseamnă același lucru ca Piața Tiananmen sau ca Piața Universității: o baie de sânge irosit in zadar.

    Dar ceea ce este cel mai periculos este că se uită că dacă există o problemă demografică în Rusia, despre care se spune că este, poate, mai gravă decât a altor state europene, aceasta își are una dintre principalele cauze în totalitarismul stalinist care, in deceniile 2... 5 ale secolului trecut, a distrus în Gulag un număr semnificativ de familii educate, la care se adaugă milioanele de barbați care au pierit pe fronturile din WWII.

    Niciodată în Istorie nu se va mai ivi oportunitatea de acum pentru Civilizația Umană de a rezolva problema Democrației:
    Există sau Nu Democratia ? Sau este doar o fantomă...
    La acest răspuns o contribuție majoră aparține rușilor.
  • 0 (2 voturi)    
    catre moderatori (Marţi, 3 martie 2015, 10:21)

    doru001 [utilizator]

    Daca permiteti comentariile care ma acuza ca as fi KGB-ist si ma ameninta cu moartea pentru asta si cenzurati comentariile in care raspund ca acuzatia este absurda si ca cei care fac aceste acuzatii sint criminali (platiti, motivati, sau bolnavi mentali), atunci veti trai la fel ca rusii pentru restul vietii voastre.