Aleksandr Grusko, trimisul Moscovei la NATO: Stabilirea unor baze de aparare antiracheta in Polonia si Romania poate afecta serios securitatea

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 1 martie 2015, 10:20 Actualitate | Internaţional


Stabilirea unor baze de aparare antiracheta in Polonia si Romania poate afecta serios securitatea militara si Moscova va evalua independent cum dezvoltarea capacitatii militare a NATO in Est afecteaza preocuparile de securitate ale Rusiei, a declarat trimisul Moscovei la Alianta Nord-Atlantica, Aleksandr Grusko, anunta Agerpres, citand agentia rusa Sputnik.

"La momentul potrivit nu am primit un raspuns la propunerile noastre de a dezvolta in comun definitia termenului 'forte de lupta semnificative'. In astfel de conditii, vom decide independent cat de semnificativa va fi dezvoltarea capacitatii NATO din Est in ceea ce priveste securitatea noastra nationala. Nu avem nicio indoiala ca stabilirea de baze pentru apararea antiracheta in Polonia si Romania poate afecta serios securitatea militara si nu este indreptata spre crearea unei Europe stabile, pasnice si unite", a spus el.

Ambasadorul a adaugat ca pentru Moscova Actul fondator al relatiilor dintre Rusia si NATO "ramane unul dintre acordurile fundamentale care deriva din intelegerea faptului ca securitatea poate fi sporita numai prin cooperare". Grusko a mai spus ca documentul "contine principiile fondatoare ale relatiilor NATO-Rusia, inclusiv principiul ca securitatea in comunitatea euroatlantica este indivizibila".

"Documentul contine importante principii conform carora Alianta nu isi va mentine securitatea prin desfasurarea aditionala permanenta de forte de lupta semnificative. De asemenea, contine prezumtia ca NATO nu are planuri de a desfasura arme nucleare in noi state membre. In final, mentioneaza ca Rusia si NATO nu se considera dusmane si nu intentioneaza sa-si submineze securitatea una alteia", a precizat Aleksandr Grusko.

Dupa reunificarea Crimeii cu Rusia in luna martie si inceperea unui conflict armat intern in sud-estul Ucrainei in aprilie anul trecut, NATO si-a dezvoltat prezenta militara in apropierea granitelor Rusiei, inclusiv in tarile baltice, scrie Sputnik, care este noul serviciu in engleza al agentiei ruse Ria Novosti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4222 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    tragicomic (Duminică, 1 martie 2015, 10:14)

    cristi [anonim]

    jokeri rusnacii astia:

    "stabilirea de baze pentru apararea antiracheta in Polonia si Romania poate afecta serios securitatea militara"

    *Invadeaza o tara (o data la doi ani)
    • 0 (0 voturi)    
      Afecteaza securitatea? (Luni, 2 martie 2015, 12:26)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Securitatea cui? Crimeei? Ucrainei?
  • +24 (26 voturi)    
    :))) (Duminică, 1 martie 2015, 10:30)

    thebblack [utilizator]

    ca de obicei, rusii spun lucurile exact pe dos. Neamplasarea unor baze de aparare antiracheta in Polonia si Romania poate afecta serios securitatea".

    ce zici bai grusco, daca ucraina avea vreo 2 baze d-astea mai intrati voi acolo? sau acum ucraina era bine mersi, intreaga si in pace?
    • +7 (7 voturi)    
      arma nucleara (Duminică, 1 martie 2015, 15:52)

      0ptr [anonim] i-a raspuns lui thebblack

      Daca Ucraina nu renunta de buna voie la armamentul nuclear in 1994, Rusia n-ar fi indraznit sa faca un pas pe teritoriul lor.
  • +24 (26 voturi)    
    Ai trait degeaba (Duminică, 1 martie 2015, 10:37)

    Soljenitin [utilizator]

    Altul care a trait degeaba. Prezenta unor state exsovietice in NATO se explica prin suprasaturatia de cizma rusa. Cu alte cuvinte, s-a fugit de voi, asadar o tentativa de reviriment a urss va fi lovita atat de sua cat si de o parte din statele foste membre ale urss.
  • +24 (26 voturi)    
    Depinde de ce parte a rachetei privesti (Duminică, 1 martie 2015, 10:40)

    dadan [utilizator]

    Si securitatea este ca multe alte lucruri in viata - depinde de ce parte privesti lucrurile - poate fi bine sau rau... pentru Romania si Polonia cu siguranta ca e mai bine si se consolideaza securitatea... pentru Rusia , nu e atat amenintare la adresa securitatii ci la adresa capacitatii ei de intimidare si expansionism.... rusii pot sa stea linistiti in rusia din acest punct de vedere.... problema lor e ca nu pot face in restul europei ce fac ca nesimtitii in estul Ucrainiei... adica sa intre cu armata ca intr-un sat fara caini strigand prin canale diplomatice ca occidentul destabilizeaza regiunea...
  • -21 (27 voturi)    
    vad (Duminică, 1 martie 2015, 10:51)

    xanti [utilizator]

    Ca tot ce se face duce implicit la escaladarea violentei,a ne pregati de razboi inseamna sa-l si acceptam.
    Poporul roman e un popor pasnic si crestin si nu va lupta chiar daca americanii sau rusii asta doresc.
    E total gresit sa provocam zi de zi doar doar va incepe razboiul.
    Sper ca politicienii sa nu urmeze sfaturile americane.
    • +9 (9 voturi)    
      Adica daca vine talharul peste tine, nu tipi? (Duminică, 1 martie 2015, 12:09)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      nu vei "lupta" te vei lasa batut, calcat in picioare/ucis c-asculti de americani? Hai pashol!
    • +11 (11 voturi)    
      Poporul roman va vede asa cum sunteti, (Duminică, 1 martie 2015, 12:12)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      tu si colegii tai rusi sunteti servitori ai unui regim putred si violent, care isi trateaza aliatii la fel de rau cum isi trateaza inamicii.

      Poporul roman va lupta daca rusii o vor face o necesitate.

      Numai Rusia incita la razboi, prin amenintarile emanate de Putin, Peskov, Lavrov, clovnul de Rogozin etc.

      Tu ce vei face dupa ce Rusia va primi ce merita? Ce vei face dupa prabusirea criminalului de la Kremlin ? Vei manca scoarta de copac?
    • +10 (10 voturi)    
      Strut (Duminică, 1 martie 2015, 12:34)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Tehnica strutului. Ce ar trebui sa facem, sa ne dam pe mana milostivilor rusi? Dar du-te tu, zevzecule! Si ia-i si pe mazeta, potaizza, zizin si restul de postacti platiti.
    • +6 (6 voturi)    
      treci pe la casierie (Duminică, 1 martie 2015, 12:37)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Deci dupa mintea luminata a propagandei Kremlinului nu invadarea si anexarea unor teritorii unui stat duce la instabilitate ci instalarea unor baze de aparare anti-racheta.
      Concret Romania sau Polonia nu au dreptul sa fie aparate de un eventual atac rus ci trebuie lasate sa aiba aceeasi soarta ca Ucraina.
      Nu-i asa Aliosa?
    • +9 (9 voturi)    
      Se pare că nu vezi bine, monșer (Duminică, 1 martie 2015, 13:25)

      BrainChild [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Dacă eu îmi montez un sistem de alarmă la casă, să mă apăr de răufăcători, înseamnă că le ameninț lor securitatea ?
    • +8 (8 voturi)    
      de ce vezi intotdeauna dinspre DON (Duminică, 1 martie 2015, 13:34)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      spre NISTRU, de ce vezi pericolul numai pt. ca unii ,ca si noi, vor sa-si pregateasca apararea..........dupa tine treb. sa stam cu mainile incrucistae si .........cand o avea chef un rusnac de aventuri, sa aiba cale libera.......este ca asa vrei ??
    • +1 (1 vot)    
      Nu conta pe asta! (Duminică, 1 martie 2015, 19:50)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      A mai fost unul, pe nume Adolf Hitler care a crezut ca democratiile sunt prea lase ca sa lupte cu el si ai vazut ce-a patit!
    • +1 (1 vot)    
      Nici Ucraina nu a provocat (Luni, 2 martie 2015, 8:33)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si a fost ocupata militar. Daca ar fi fost acolo rachete SUA ar mai fi atacat ? Mai rasfirat cu propaganda rusa ca sunt singurul pericol militar pentru Romania si protectia SUA/NATO sunt esentiale.
  • +17 (19 voturi)    
    nedumerire - obiectivism? (Duminică, 1 martie 2015, 10:51)

    Relu [anonim]

    cum se poate "Stabilirea unor baze de aparare antiracheta in Polonia si Romania poate afecta serios securitatea"???
    -o baza de aparare sa afecteze securitatea?
    - e doar aparare antirachete, deci nu poti trage in uscat ca presupun ca se declanseaza autodistrugerea focoaselor respective la cadere si neatigere tinta?
    -securitatea cui o afecteaza? a noastra? au altii acum asa mare grija de securitatea noastra si noi nu stim?
  • +18 (20 voturi)    
    Un atac rusesc (Duminică, 1 martie 2015, 10:55)

    emil bobu [utilizator]

    deja afecteaza securitatea.

    Du-te acasa rusule, tarile astea sunt libere!
  • +13 (15 voturi)    
    ... (Duminică, 1 martie 2015, 11:17)

    rerenenegate [utilizator]

    Ok... am luat cunostinta...

    Ps. ce limba de lemn au astia..,
  • +4 (4 voturi)    
    Rusia nu este egal cu Pactul de la Varsovia (Duminică, 1 martie 2015, 11:39)

    iAHIM [anonim]

    Rusia, fiind continuatoarea URSS, nu are drept nici eventual, de a se considera continuare a "Pactului de la Varsovia", desfiintat de drept din anul 1991, spre deosebire de NATO, care dimpotrivă, se dezvoltă şi se manifestă ca o alianţă defensivă de paciificare, care împreună cu alte organizaţii mondiale urmăreşte obţinerea şi menţinerea unei "concordii generale" de pace pe întreg globul pămîntesc.
  • +8 (8 voturi)    
    Bei uratilor, sunteti spaima lumii civilizate (Duminică, 1 martie 2015, 12:11)

    Maniu [utilizator]

    ce vreti sa ne mai exportati? Mujicie am avut si-avem ca ne-ati distrus elitele formate in secole, betivi avem...ce vreti sa ne-aratati? Iobagia ruseasca ganstereasca?
  • +3 (3 voturi)    
    Rusia poate să adere la NATO și gata stresul (Duminică, 1 martie 2015, 13:22)

    visio [utilizator]

    declarația aceasta a Rusiei este o aberație în ceea ce privește România; problema mare a Rusiei este disponibilitatea Poloniei și neutralitatea Turciei (sau câștigarea ei prin oferte economice); Putin și-a asigurat un spațiu de sacrificiu din sud-estul ucrainei, deci România iese din calcul; Putin și-a creat zona tampon cu Ungaria și Cipru!
    singurul lui stres este Turcia care trebuie menținută în echilibru și cu dementul de Erdogan nu va fi greu; mai este și factorul IT că o rachetă pleacă spre o destinație, însă are nevoie de gps până acolo....și tehnica a evoluat!
    Părerea mea este că occidentul se mișcă în planul lui Putin! Și sincer, tare mi-e că vom ajunge la mâna lui. Noi, occidentul!
    • +1 (1 vot)    
      Stresul lui e economia (Duminică, 1 martie 2015, 19:58)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Cu pretul petrolului la 50$ barilul si rubla mai mica de 2 centi cred ca amaratii aia de rusi o sa ajunga cum eram noi la sfarsitul anilor 80. Si in Romania dupa 4 luni de iarna apar zarzavaturile, mai cresc oamenii pui, etc. ceea ce nu e cazul in Maica Rusie cu cele aproape 8 luni de iarna. Cum zicea raposatul Nemtov: "Sa-l vad pe Putin cum conducea Rusia daca pretul petrolului era ca pe vremea lui Eltin!"
  • +5 (5 voturi)    
    niste ipocriti (Duminică, 1 martie 2015, 13:33)

    Klaus_CT [utilizator]

    De ce nu spun pe bune acesti reprezentanti ai Rusiei ca ei isi doresc, de fapt, o reintoarcere in sfera de influenta rusa a tarilor din estul Europei, iar acest scut antiracheta reprezinta in primul rand o investitie americana, pe care acestia nu vor accepta vreodata sa le fie atacata, distrusa, etc.
    Scutul antiracheta va stopa definitiv reintoarcerea Romaniei sub papucul rusesc, iar asta nu le convine acestor mini bolsevici.
    Sa nu-i aud pe pampalaii de postaci prorusi ca vor spune ca am ajuns colonie americana. Nu imi aduc aminte ca SUA sau UE sa ne fii furat vreun teritoriu si sa-l fi alipit la URSS. Acele teritorii sunt acum parte a Ucrainei si probabil nu vor mai intra vreodata in componenta Romaniei, insa acest "bine" ni l-au facut inaintasii bolsevici ai actualilor conducatori ai Rusiei.
    De asemenea, sa nu inceapa acesti pacalici de reprezentanti ai mafiotului nr. 1 al planetei sa ne spuna ca le e frica ca vor fi atacati de NATO, pana la urma ei calca in picioare tarile din jurul lor. Exemplul pe care mi-l veti da cu bombardarea Iugoslaviei nu sta in picioare si nu are vreo legatura cu Ucraina sau Georgia.
  • +4 (4 voturi)    
    Hai sa fim realisti si sa lasam ipocrizia deoparte (Duminică, 1 martie 2015, 13:50)

    vertical1 [anonim]

    Rusii daca stau cuminti la locul lor ,nu va fi nici o problema de securitate.Problema e ca ei isi baga cizma pe unde apuca , apoi inventeaza probleme de securitate.Atat Polonia cat si Romania ca state suverane au dreptul la propriile decizii , pe care si le asuma cu responsabilitate.Spre deosebire de dinozaurul rusesc care se joaca de-a baba oarba , amenintandu-si constant vecinii .
  • +4 (4 voturi)    
    Sa fim realisti ! (Duminică, 1 martie 2015, 13:56)

    vertical1 [utilizator]

    Sincer sa fiu , nu stiu pe cine mai pacalesc astfel de discursuri moscovite de 2 lei si un leu.
    Vorbe goale si nimic altceva.
    Agresorul striga "vine lupul".
    Mai bine si-ar vedea de industrie ,agricultura ,economie.Ca parca-i vedem intr-un an doi cum vin cu cerutul prin tarile civilizate.
  • +4 (4 voturi)    
    Rusia = Serbia (Duminică, 1 martie 2015, 16:41)

    val1ca [anonim]

    Ce bine seamana scenariul Rusiei cu cel al Serbiei de a tine in sfera lor de influenta vecinii recalcitranti. Mi-ar place ca scenariul sa se repete. Daca putler e atat de cretin sa atace alte tari dupa Ucraina , personal cred ca asta-i va fi sfarsitul. Visul lui Patton se va concretiza , mujicii vor fi impinsi inapoi in stepele din jurul moscovei si ale leningradului.
  • +1 (1 vot)    
    Nu, d-le Gilca, (Luni, 2 martie 2015, 9:29)

    John M. [utilizator]

    singura amenintare va fi ca nu veti mai putea ameninta pe nimeni cu invazia.