Aleksandr Dughin, consilier al unui parlamentar rus: Este necesar un "imperiu eurasiatic" care sa includa tari precum Romania

de Narcis Anton     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 2:00 Actualitate | Internaţional


Aleksandr Dughin
Foto: Arhiva personala
Filosoful Aleksandr Dughin, consilier al presedintelui Dumei de Stat si un apropiat al presedintelui rus Vladimir Putin, considera necesara crearea unui "imperiu eurasiatic" dominat de Rusia din care sa faca parte inclusiv Romania, Ungaria, Serbia, Slovacia si Austria, noteaza Mediafax.

Potrivit editiei austriece a publicatiei The Local, filosoful Aleksandr Dughin a facut aceste declaratii intr-un interviu acordat site-ului ungar Alfahir.hu, apropiat al miscarii ungare de extrema-dreapta Jobbik. Intrebat despre perceptia sa privind viitorul Europei, Dughin a spus ca anticipeaza sfarsitul statelor-natiuni, explicand ca tari precum Romania, Ungaria, Serbia, Slovacia si Austria ar putea fi inglobate intr-un "imperiu eurasiatic".

"Este necesar un imperiu eurasiatic care sa contracareze influenta Occidentului nihilist", a spus Dugin, vorbind despre o "noua ordine mondiala" bipolara, formata, de o parte, din Statele Unite si Europa Occidentala (condusa de Germania), si, de alta parte, din Uniunea Eurasiatica, dominata de Rusia.

"Intr-o lume globalizata, este necesar sa fie aparate identitatile culturale ale indivizilor, redusi pana acum la fluxuri migratorii", a spus Dugin. Referindu-se la formatiunea nationalista ungara Jobbik, Aleksandr Dughin a declarat ca miscarea populista are o doctrina "realista".

Aleksandr Dugin a fost consilier al Kremlinului, este membru al partidului Rusia Unita, un apropiat al lui Vladimir Putin si consilier al presedintelui Dumei de Stat Serghei Nariskin. Tratatul privind constituirea Uniunii Economice Eurasiatice (UEE) a intrat in vigoare la 1 ianuarie 2015. Noua organizatie internationala include Rusia, Armenia, Belarus si Kazahstan. Kirgizstanul urmeaza sa adere in mai.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10390 vizualizari

  • +32 (36 voturi)    
    ASA sa fie (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 2:14)

    1leu [utilizator]

    dar sa inceapa cu includerea maicii lui.

    rusi tampiti
    • +14 (14 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 9:57)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui 1leu

      Dughin - acest Ilya Ehrenburg al zilelor noastre... La cretinii astia de rusi s-a mers intotdeauna pe reteta falimentara lider cu fumuri imperialiste + consilier dobitoc si paranoic.

      Nu s-au saturat mujicii de Evul Mediu, nu vor si ei sa evolueze?...
    • +7 (7 voturi)    
      Nu va fi imperiu Euroasiatic.. (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 11:01)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui 1leu

      .. ci mai curand califat. Daca te uiti la procentul de musulmani din Rusia - cam 15% si sporul de natalitate, realizezi ca au o buna sansa sa ajunga stat islamic, sub conducerea lui Ramzan Kadarev, seful cecen, fiu de mare Hogea si favorit al lui Putin.
  • +35 (39 voturi)    
    Vodca si Imperiul Rus (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 2:14)

    24alex24 [utilizator]

    Tampitul asta nici macar nu ar mai trebui citat. Sa stea necajitul asta la el in tara ca are 17 milioane de KM2 unde sa-si faca o casa.
  • -20 (32 voturi)    
    E posibil sa aiba dreptate (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 3:30)

    Kepler [utilizator]

    in ceea ce priveste sfirsitul statelor-natiune.
    `Competitia' economica si politica e posibil sa se dea intre 4-5 `imperii' in viitorul nu prea indepartat.
    • +26 (30 voturi)    
      hai sa fim seriosi (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 4:13)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      cand putin o sa fie rasturnat de multimea furioasa si flamanda de la putere, dughin, asta, o sa-si mai schimbe din pareri.
      • +1 (7 voturi)    
        despre rusi (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 9:08)

        Kepler [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

        au avut un tzar f slab (ma refer la ultimul), atit de slab incit RasPutin era mai important decit el insusi, de aceea a cazut imperiul tzarist. Dupa aceea, trecind peste Stalin, a venit Gorbaciov, tot slab, atit de slab incit a cazut imperiul sovietic. Cind se controleaza un teritoriu atit de mare, adica imens, fara argumentul economic ci doar militar, atunci cel care conduce este un fel de sultan, vreau sa spun o persoana feroce.

        Nu cred ca Rusia, nu ma refer la federatie ci la imperiul care este, va cadea si asta din multe motive. Dezintegrarea care a avut loc la sfirsitul secolului trecut a fost doar o fragmentare si acum ceea ce se intimpla sint doar ultimele zbateri teritoariale. Ucraina (Kievul) trebuie pur si simplu sa renunte la teritoriile pierdute si cu asta totul o sa se calmeze, iar rusii nu vor mai putea sa pretinda nimic. In schimb, daca ucrainenii, care oricum au o tara facuta de rusi (sau daca vreti, sovietici), vor pierde si mai mult si inclusiv multe tari europene vor fi afectate.
        • +1 (1 vot)    
          imi pare rau ca trebuie sa amintesc (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 19:23)

          thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

          ca rusia a semnat niste tratate internationale cu actualele granite ale ukrainei pe care nu mai vrea sa le respecte. asta este de fapt problema aici.
        • +1 (1 vot)    
          sa incepem cu tzarul (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 21:15)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

          Tzar era foarte slab fiindca imperiul lui era foarte slab. Gorbaciov nu era slab ba dimpotriva, daca nu facea ce a facut Rusia ar fi cazut mult mai rau de pe cal.
          Revenind la Putin, indiferent de faptul ca pe termen scurt ramane cu Crimeea sau mai mult din Ucraina pe termen lung rusii sunt pierdanti absoluti. Pur si simplu nu mai resursele umane sa faca ce au facut un sec. 18, sunt o natiune epuizata, asa cum au fost si turcii dupa caderea imperiului otoman. Deci despre rusii mai vorbim undeva prin sec. XXII cand probabil vor face parte din imperiul asiatico-asiatic cu capitala la Beijing.
    • +7 (7 voturi)    
      Uniunea eurasiatica (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 9:47)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      se bazeaza pe resurse naturale , in niciun caz pe competitie economica.
    • +7 (7 voturi)    
      e in regula (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 10:08)

      Ce FaciFoca [anonim] i-a raspuns lui Kepler

      sa dispara statele natiune, si sa avem o competitie Occident - Rusia. Ca oricum de la Lenin incoace, rusii viseaza o Revolutie Mondiala in urma careia ei sa devina stapaii lumii - atata doar ca ciuma asta ruseasca, trebuie sa dispara. Cei mai sangerosi criminali, imperiul lui Satan pe pamant.
  • +29 (33 voturi)    
    Filosofu' lu' peste (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 3:59)

    halepeno [utilizator]

    Romanu' s-a nascut poet si Grecu' s-a nascut filosof.
    Ce cauta Rusu' in povestea asta? S-a trezit Rusu-n cucuruz. Hai, da-l dreaqu' de tembel!
  • +24 (24 voturi)    
    am inteles... (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 7:28)

    thebblack [utilizator]

    un imperiu eurasiatic condus de un putin sfatuit de tine!
  • +3 (5 voturi)    
    filosofu pewlii (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 8:35)

    amycus [utilizator]

    rusul e contraindicat la gandire, ca sifilisul la sistemul nervos.

    uitandu-te la ipochimen iti dai seama ce mari frustrari refuleaza prin el.

    asta e un fel de lazaroiu al lor cu barba mai mare.
    • +1 (1 vot)    
      e figurant din zero dark thirty 2 (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 16:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui amycus

      filmul e in faza de productie, kremlinul va fi cenusha pana la finele anului ..si l au trimis pe acest mujic sa ceara iertare Lumii Civilizate....dupa ce se darama kremlinul trebuie stropit cu votca...sa nu iasa gandacii dintre daramaturi..si apoi...rise the fire !!!...uresese este capitala mondiala a Satanei !..
  • +11 (11 voturi)    
    Rusia, huh? (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 9:01)

    Margrethe [utilizator]

    Rusia a dominat cu oarecare succes atunci cand a avut suverani luminati, de regula germani. Cand a incaput pe mana mujicimii bolsevice, a redevenit hoarda barbara care nu poate supravietui altfel decat prin jaf si violenta.
  • +4 (4 voturi)    
    Puric si restul de pe lista lui Dughin (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 10:08)

    Maniu [utilizator]

    ce parere au? ce zici nea Puric cu "fii demn" al tau, insotit in amfiteatrul plin cu studente, profesori etc, de injuraturi de mama (ce mai "domn demn" ai fost atunci!), esti de accord?
  • +6 (6 voturi)    
    Imperiul s-ar numi Rusia Ticnita (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 10:43)

    arheopterix [utilizator]

    Acesti oameni nu numai ca abereaza dar si arata ca niste anormali . In momentul cind turburarile psihice depasesc o anumita intensitate , duc la modificari somatice (felul cum aratam ) si invers cind turburarile psihice diminueaza (de obicei sub tratament ) omul incepe sa arate normal . Uitati-va atent la liderii Rusiei si trageti singuri concluzii.
  • +4 (4 voturi)    
    Asta se crede Rasputin ! (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 10:50)

    adrian88000 [utilizator]

    Prevede viitorul, se gudura pe langa Ţarul Putin, ( poate si pe lamga "Ţarina" ?), ortodox " pur sange ", neam de mujic.
    Posibil sa aiba acelasi sfarsit !
  • +7 (7 voturi)    
    Revin (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 11:04)

    arheopterix [utilizator]

    Si noi , cit de timpiti sa fim sa intram in tocana asta formata din : betivi barbosi , Jobici frustrati ,pravoslavnici resapati , abulici ereditari si ar fi multe altele de spus .Sigur ca au nevoe de un imperiu mare pe care sa-l jupoaie , pentru ca rusii nu sunt in stare sa produca mai nimic in afara de arme cu care sa oblige pe altii sa-i intretina .Ungurii (Jobik ) daca sunt atit de timpiti s-o faca e treaba lor dar noi romanii (mai normali la cap -sper )nu avem ce cauta in acest delir Dughinopat
  • +3 (3 voturi)    
    cucu, cucu ! (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 11:17)

    nash pandelica [utilizator]

    odiridi, odirididina, u ha ha !

    a uitat grecia, turcia, cipru, siria, libanul iranul si india.
  • +8 (8 voturi)    
    De ce? (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 12:01)

    alexjecu [utilizator]

    Ca sa facem foamea mai multi? Idiot!
  • +5 (5 voturi)    
    Eh lasa (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 14:46)

    adi_b_razzor [utilizator]

    A vorbit si nea dughi ca si el e om.... Dara poate ne explica totusi, "NECESAR" pentru CINE??? Aa, pardon, au ajuns rusii milionari (in ruble) si e "necesar" sa isi imparta bogatia cu noi, nu-i asa?
  • +1 (1 vot)    
    Keep Calm (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 17:46)

    ChildoftheGrave [utilizator]

    And Ignore The CYKA
  • +3 (3 voturi)    
    acest tovaras... (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 18:27)

    trandafil [utilizator]

    ...s-a nascut cu 100 de ani prea tarziu. S-ar putea ca si cei care il asculta sa se fi nascut 100 de ani prea tarziu, inclusiv jobik.
  • +2 (2 voturi)    
    status Rusia (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 19:41)

    Adrian999 [utilizator]

    In opinia mea datorita context:
    1.un presedinte american nu foarte interesat de geopolitica
    2. un presedinte rus la al 3 mandat
    3. o Rusie redusa la furnizor de materii prime
    s-a ajuns la urmatorul status:
    - razboi ucraina - rusia
    - asalt islamic in orientul mijlociu
    posibila urmare- destramarea Rusiei.
    deoarece aceasta este inconjurata de uniuni cu PIB in jur de 16 000 miliarde $ fiecare (China, Europa, USA) in total 48 000 miliarde $ fata de un buget al Rusie de 2600 miliarde aceasta nu are nici o sansa in confruntarea directa economica.
    Daca altele ar fi fost conditiile poate eram in alta situatie: Medvedev incepuse dezvoltarea Rusiei prin incurajarea investitiilor in industrii cu valoare adaugata mare si punea accent pe educatie.La cit este de construit in Rusia pt a o aduce la nivel occidental puteau sa munceasca si Europenii si Rusia fara a exista somaj in toata aceasta uniune si chiar se putea vorbi de o dimensiune Euroasiatica.
  • +2 (2 voturi)    
    DUGHIN dar cu testamentul lui Petru ce faci ? (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 20:05)

    andreesanu [utilizator]

    Testamentul lui Petru l este visul orcarui rus treaz or beat !
    Petru visa sa ajunga stapin peste strimtorile Bosfor si Dardanele,asta insemna ca Rusia trebuie sa ajunga la Constantinopol azi Istambul ,ar insemna sa aiba culoar Rusii prin Dobgogea si sa stapineasca Bulgaria si zona europeana a Turciei de azi ,Cu Sirbii nu-i greu daca ai Bulgaria ocupata ,chestia cu Austria este ciudata ca dupa cum se vede Orban deja se pupa cu tarul Putin ,iar Slovacia ar trebui s-o intrebe careva daca n-au ramas rusii prin Bratislava cind s-au intors de la Praga in 68.
    Somnul ratiunii naste monstri ,iar la betie se vorbeste si ce nu trebuie .
    Gaspadin Dughin cinstit cit ai baut ???,ca sa vedem
    erai mort de beat ,or erai numai in delir ???
  • +1 (1 vot)    
    Ce gasim noi in Dugheana? (Duminică, 1 februarie 2015, 14:25)

    arheopterix [utilizator]

    Ace brice si carice ! ...si alte animale salbatice !Cu aceste strigari circarii din secolul trecut , ademeneau prostii sa cumpere marfa proasta din dughenele lor mizerabile . Noii circari in curu gol , dar inarmati pina in dinti se rup in figuri doar , doar vom intra in dugheana lor mizerabila de unde nu ai cum sa iesi decit pacalit (in cel mai bun caz )Ba Dugheana noi abia am iesit (pacaliti ) de acolo si ne-am jurat ca nu mai facem prostia . Mars inapoi la sanatoriu !
  • +3 (3 voturi)    
    na.. davai tovarasci Dughin.. (Duminică, 1 februarie 2015, 18:18)

    Inna100 [utilizator]

    Noi suntem latini, asa ca nu prea avem nimic in comun cu ( viso) imperiul asiatic.. Doar daca vreti sa va mai slugarim .. vreo juma de secol.. atunci.. NEIN!! Ne e sila de toti cei care nu ne lasa in pace
    • +2 (2 voturi)    
      tigva lui AD (Duminică, 1 februarie 2015, 21:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

      sa o expunem la Antipa, si cu laser american sa gravam pe ea secera si ciocanul
  • -1 (1 vot)    
    Dughin (Luni, 2 februarie 2015, 14:22)

    Cristian N. ANTONESCU [anonim]

    Dughin isi expune ideile, macar.
    Din partea UE, NATO sau SUA, nu am auzit despre mesaje de pace, ce cooperare, in ultimii zece ani.
    Bun, imi veti spune ca situatia din Ucraina nu trebuie sa mai continue. Dar, oare, ucrainenii vor avea o viata mai buna?
    Au romanii o viata mai buna, dupa 1989?
    Da, se pot plimba prin lume. Dar mai au siguranta supravietuirii de maine? NU. Nu, nu!
    Macar Dughin vorbeste deschis.
    Ceilalti, in numle democratiei lor, uita sa ne spuna despre colonia Romania. Ufff...
    Nu sunt nici pro-rus, nici pro NATO. Sunt pentru cooperare, liniste si pace, fara echivoc. <3