Podul care va lega Rusia de Crimeea va fi construit de miliardarul Arkadi Rotenberg, partenerul de judo al lui Vladimir Putin, pentru 2,9 mld euro

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 30 ianuarie 2015, 12:23 Actualitate | Internaţional


Guvernul rus a anuntat vineri ca a incredintat constructia podului care leaga Rusia de Crimeea, anexata de Moscova, societatii miliardarului Arkadi Rotenberg, partenerul de judo al presedintelui Vladimir Putin, scrie AFP.

Potrivit unui decret publicat pe site-ul guvernului, Stroigazmontaj va trebui sa definitiveze podul rutier si feroviar inainte de decembrie 2018, cu un cost plafonat la 228,3 miliarde ruble (2,9 miliarde euro).

Traversarea stramtorii Kerci, un brat de mare de 4,5 km in punctul cel mai ingust intre marea Azov si marea Neagra, in estul Crimeii, este singura modalitate, cu exceptia avionului, de a ajunge in peninsula fara a trece prin Ucraina. Legatura este asigurata in prezent de un bac.

Arkadi Rotenberg, 63 de ani, figureaza alaturi de fratele sau Boris printre rusii apropiati de putere sanctionati de Statele Unite si Uniunea Europeana. Trezoreria americana afirma in martie ca cei doi frati au castigat "miliarde de dolari in contracte pentru Gazprom sau pentru Jocurile Olimpice de iarna atribuite de Putin".

Revista Forbes estimeaza averea lui Arkadi Rotenberg la 4 miliarde de dolari.

"De acum, orice expansiune in strainatate este imposibila pentru mine dar asta nu ma sperie", a recunoscut omul de afaceri, intr-un interviu acordat Kommersant.

"La 63 ans, ma gandesc mai mult la ce las in urma mea, la bilantul vietii mele. Traiesc in Rusia si nu am intentia sa plec in alta parte. Am mers deja peste tot", spunea acesta.

Constructia acestui proiect cu o simbolistica foarte puternica se anunta complicata din cauza costului sau si a imposibilitatii de a gasi finantari de la bancile occidentale. Statul va trebuie deci sa il finanteze in intregime, in momentul in care incearca sa-si reduca cheltuielile pentru a compensa caderea veniturilor petroliere.

De notat ca Stroigazmontaj nu a construit niciodata poduri.

Rotenberg a evocat posibilitatea participarii unor societati din Turcia sau Coreea de Sud in parteneriat public-privat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8102 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Imaginatie (Vineri, 30 ianuarie 2015, 12:28)

    delavrancea [utilizator]

    Sa presupunem prin absurd ca ar "castiga" o firma din Romania licitatia pentru executia podului si s-ar apuca de treaba.L-ar termina in vreo doua generatii.

    Ar fi bine ca poate in timpul asta omenirea ar evolua si si-ar consuma resuresele ,oricare ar fi acestea , intr-un mod pasnic si in directii constructive pentru specie.
  • +11 (13 voturi)    
    urmatoarele sanctiuni economice... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 12:36)

    Daniel [anonim]

    ... ar putea fi (ar trebui sa fie) interzicerea noilor Joint Venture-uri intre companiile occidentale si cele rusesti... macar in domeniul constructiilor de poduri.... poate Stroigazmontaj va face podul din tevi de gaze...
  • +11 (13 voturi)    
    ... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 12:49)

    Lol Lolovici [utilizator]

    Ar putea sa incerce cu parteneriat din China, ca la autostrada suspendata a lui Oprescu. Ideea seamana oricum.
  • +5 (7 voturi)    
    Mai bine tunel (Vineri, 30 ianuarie 2015, 14:27)

    antrax [utilizator]

    Ca podul poate fi bombardat mai usor. Si asa, la 5-6km lungime ar trebui sa fie usor de facut.

    Dar chiar, nu e nimeni socat de suma? 2,9miliarde EURO pt un pod de 5-6km? Ala peste Dunare cred ca are peste 1km lungime si a costat parca 180 milioane. Da, stiu, acolo e mare, nu rau, poate pilonii sunt mult mai lungi dar totusi...200mil/km * 6 km = 1,2 miliarde. Suma astora e de 2,5 ori mai mare.
    • +2 (2 voturi)    
      buget (Vineri, 30 ianuarie 2015, 22:50)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui antrax

      N-ai pus la socoteala vodka pentru muncitori.
    • +2 (2 voturi)    
      Probabil ca acest ...berg (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 7:30)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui antrax

      face profitul 50/50 cu Putin ca nici el n-o sa stea la Kremlin pe vecie si are si el nevoie de o pensie ca lumea, nu?!
  • +1 (3 voturi)    
    ? (Vineri, 30 ianuarie 2015, 15:09)

    cineva [anonim]

    Pai daca podul costa aproape 3 miliarde si prietenul nu are decat 4.In conditiile in care RUSIA este in recesiune si pierde masiv din cele 4.Nu vad logica construirii unui astfel de pod ,care poate fi aruncat in aer oricand in aer in conditiile seapratiste de acolo.
  • +1 (3 voturi)    
    pod, Kerci, strâmtoare (Vineri, 30 ianuarie 2015, 20:30)

    tănase tudoran [anonim]

    De când Rotenberg este nume rusesc? Nu este nici nume german. Atunci cărei culturi îi aparţine acest nume de familie?
    A fost licitaţie ori încredinţare directă?
    Care este comisionul lui Putin?
    Ce va face Procuratura Generală a Rusiei cu acest caz?
    • +1 (1 vot)    
      D-le Tudoran, (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 7:32)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui tănase tudoran

      Cand ati observat ultima data ca logica serveste la ceva la Est de Viena?!
    • 0 (0 voturi)    
      dom' Tanase (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 14:34)

      Centurion [utilizator] i-a raspuns lui tănase tudoran

      sa traiti. Sunteti bun de procoror la DNA. La mai mare si ramaneti vigilent.
  • +1 (1 vot)    
    @HotNews (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 7:35)

    John M. [utilizator]

    Ar fi fost util sa includeti si o harta.