VIDEO ARHIVA Cantaretul grec Demis Roussos a murit

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 26 ianuarie 2015, 14:03 Actualitate | Internaţional


Demis Roussos
Foto: Facebook/Demis Official
Cantaretul grec Demis Roussos a murit la varsta de 68 de ani, in noaptea de sambata spre duminica, a declarat fiica artistului, Emily, pentru publicatia Le Figaro.
       
Demis Roussos este cunoscut mai ales pentru cariera sa solo care a atins apogeul in anii '80.

Demis Roussos, pe numele sau adevarat Artemios Ventouris Roussos, s-a nascut in Alexandria, Egipt, pe data de 15 iunie 1946. La varsta de zece ani s-a aratat interesat de jazz, incepand sa studieze si tainele muzicii cantate de trompeta. Cativa ani mai tarziu, Demis Roussos a emigrat in Grecia impreuna cu familia iar in scurt timp s-a angajat ca muzician de cabaret in Atena, unde a invatat sa cante la chitara si la pian.

La inceputul carierei, a facut parte din formatii ca The Idols, We Five si Aphrodite's Child.

Dupa debutul in cariera solo, Demis a inregistrat foarte multe succese, printre cele mai cunoscute piese ale artistului grec aflandu-se: Forever And Ever, My Friend The Wind, Zorba, Someday, Lovely Lady Of Arcadia si Goodbye, My Love, Goodbye.

De-a lungul carierei sale, artistul a obtinut mai mult de 100 de discuri de aur, platina si diamant.

















Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24948 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    R I P (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:12)

    Vreau sa fiu furat deci votez PSD PNL UDMR [utilizator]

    :((
  • +2 (2 voturi)    
    !!! (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:30)

    Daniels22026 [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=WeDOi967gpM
  • +2 (4 voturi)    
    Odihnească-se în pace! (Luni, 26 ianuarie 2015, 16:03)

    LianBerthold [anonim]

    :( :(

    Poate găseşte şi în ceruri vreo lovely lady of Arcadia ...
  • +8 (8 voturi)    
    DUMNEZEU SA IL ODIHNEASCA!!! (Luni, 26 ianuarie 2015, 16:06)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Ne-a incantat copilaria! RESPECT!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 26 ianuarie 2015, 16:59)

    [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    goodbye (Luni, 26 ianuarie 2015, 18:27)

    paul [anonim]

    In noptile iubirii noastre
    cadeau petalele de mar
    in mângâierea razelor de luna-
    goodbye my love,goodbye !
  • +4 (4 voturi)    
    O mare, mare pierdere (Luni, 26 ianuarie 2015, 20:34)

    mopsu [utilizator]

    pentru pasionatii de muzica adevarata."Red rose cafe "este reinterpretata magistral de Demis Roussos.Odihneasca-se in pace...
  • +4 (4 voturi)    
    goodbye Demis Roussos.. (Luni, 26 ianuarie 2015, 21:16)

    Inna100 [utilizator]

    Nu te vom mai vedea , insa prin ceea ce ai creat si ne-ai oferit in ( prea) scurta trecere prin aceasta lume , vei ramane mereu prezent in inimile noastre!!
    Cel putin eu, te-am iubit si te voi iubi mereu!!
    Goodbye!!
  • +3 (3 voturi)    
    My Friend The Wind... (Marţi, 27 ianuarie 2015, 7:48)

    jadu [anonim]

    "I Miss You"
    http://www.youtube.com/watch?v=fvQL0uaZiwo
    God bless you