Angela Merkel a evocat la Davos o cooperare economica intre UE si Uniunea Eurasiatica dominata de Rusia. Time scrie ca e "un morcov" fluturat in fata lui Putin

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Vineri, 23 ianuarie 2015, 16:10 Actualitate | Internaţional


Guvernul german ia in calcul, in viitor, o cooperare economica intre Uniunea Europeana si Uniunea Eurasiatica, ultima dominata de Moscova, relateaza Deutsche Welle si Welt.de.  In cadrul forumului economic de la Davos, cancelarul Angela Merkel si ministrul german al economiei, Sigmar Gabriel, au intins o mana Rusiei si lui Putin, dar si propriei economii, afectate de scaderea exporturilor, prin sanctiunile aplicate de UE Rusiei. Conditia este ca sa se gaseasca o solutie de pace in Ucraina de Est. Revista americana Time scrie insa ca e vorba de o strategie a liderilor europeni de "a-i arata lui Putin morcovul" astfel incat sa-l determine sa iasa din Ucraina.

Angela Merkel (CDU) a vorbit despre "posibilitatile unei cooperari intr-o zona de comert comuna", iar Sigmar Gabriel (SPD) despre faptul ca "ar trebui sa oferim Rusiei o cale de iesire". La reuniunea ministrilor de externe de miercuri, de la Berlin, parea ca s-ar fi facut progrese: ministrul de externe al Rusiei, Serghei Lavrov, si cel al Ucrainei, Pavel Klimkin, s-ar fi inteles asupra retragerii armelor grele din zona de criza, de ambele parti ale liniei de demarcatie deja convenite. Si totusi, joi au fost inregistrati din nou morti, in luptele de la Donetk.

Daca guvernul german face pasi in vederea restabilirii unei relative normalitati a afacerilor cu Rusia e mai ales din cauza evolutiilor economice. Exporturile Germaniei catre Rusia in 2014 au scazut, conform unor evaluari, cu cca 18%, ceea ce inseamna un volum de 6 miliarde de euro. "Scaderea exporturilor s-a accelerat luna de luna, asa incat trebuie sa ne asteptam in 2015 la o situatie si mai proasta, daca nu se gaseste rapid solutia politica pentru aceasta criza", a spus presedintele Comisiei pentru probleme economice externe din Est,  Eckhard Cordes, citat de presa germana.

El a adaugat ca mai cu seama europenii "sunt cei care platesc pretul economic pentru o criza politica". In acelasi timp, exporturile SUA au inregistrat un plus, iar comertul Rusiei cu parteneri de afaceri asiatici si latino-americani a crescut. Cordes se mai teme si pentru locurile de munca din firmele germane. "Daca luam in calcul ca in Germania cca 300.000 de locuri de munca depind de partenerii rusi, un regres permanent de 20% (n.r. in cifrele de export ale acestor firme)  poate duce, in cel mai rau caz, la pierderea a 60.000 de locuri de munca." Cateva dintre cele mai importante firme si concerne din Germania active in Rusia sunt: E.on, BASF, Deutsche Bahn, Daimler, Metro, Henkel, Adidas .

Prin crearea unei zone comerciale comune UE-Rusia ar avea de profitat si furnizori europeni de gaze ca RWE (Germania), GDF Suez S.A. (Franta) si Statoil (Norvegia), adica exact marile companii care au facut lobby intens impotriva sanctiunilor aplicate Rusiei. In 2015, gazul livrat in Ucraina se vrea a fi in primul rand prin intermediul furnizorilor europeni. Anul trecut, din Europa s-au livrat 5 miliarde de mc, iar din Rusia doar 21 de miliarde de mc, o cifra in scadere, deoarce din cauza pretului ridicat al gazelor rusesti, multe firme din Ucraina au recurs la energia pe baza de carbuni.

Din Rusia, in 2015 urmeaza a fi importat doar 40% din necesarul de gaz al Ucrainei, pentru ca procentul sa fie redus in urmatorii ani la cca 33%. Declaratia a fost facuta de seful Naftogaz-ului din Ucraina, Andrei Koboljev, la Davos. El a adaugat ca in ultimele luni capacitatea de transport a conductelor de gaz europene a fost marita atat de substantial, incat prin intermediul acestora ar putea fi acoperit 90% din necesarul ucrainean de gaz.

Iar aici survine legitima intrebare daca tarile Europei pot realmente sustine necesarul de gaz al Ucrainei in cifrele optimiste estimate, sau gazul vine pe cai ocolite, tot din Rusia. In acest caz, marii castigatori sunt concernele distribuitoare de gaz din Germania, Franta sau alte tari tari din UE. Acestora, liberul schimb (inclusiv de gaz) le-ar putea aduce profituri enorme. Iar aceasta nu inseamna ca, neaparat, consumatorul final, mai ales cel din zona privata, va face si el economii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5379 vizualizari

  • +8 (24 voturi)    
    logica neamtului (Vineri, 23 ianuarie 2015, 16:08)

    Boomper [utilizator]

    de ce sa pierdem 60 000 locuri de munca (care le putem recupera, daca ne incordam putin neuronii), mai bine pierdem 60 000 ucrainieni in 2015.
    mi-e frica sa ma gandesc la cat de "ingrijorati" si ce "apel la pace si reconciliere" vor face nemtii la "masa discutiilor" daca ne ataca pe noi moscalii...
    • -5 (13 voturi)    
      stai linistit la locul tau (Vineri, 23 ianuarie 2015, 18:32)

      jaz [utilizator] i-a raspuns lui Boomper

      nu te ataca nimeni. ue a pierdut ukraina si incearca acum sa repare ce mai poate. pariu ca in cel mult o luna ridica sanctiunile impuse rusiei
    • +2 (4 voturi)    
      esti pe dinafara (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 2:38)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui Boomper

      Nu va exista "masa discutiilor" in cazul Romaniei. De NATO ai auzit?
  • +7 (13 voturi)    
    COOPERARE (Vineri, 23 ianuarie 2015, 16:25)

    Scridon Radu-Lucian [anonim]

    Subiect foarte delicat, singura solutie viabila este legata de incetarea conflictului din Ucraina, conflict care afecteaza Europa, Rusia si alte state.Este de neanteles ,cum populatii ortodoxe sunt angrenate in lupte distrugatoare pentru ambele tabere.Si in fond, pentru ce ?In perspectiva, daca va triumfa ratiunea,Germania, varful de lance a Europei, va putea dezvolta proiecte de colaborare pentru toate natiile, iar o colaborare Europa-Eurasia va fi benefica pentru toti.
    • +6 (14 voturi)    
      Razboiul din Ucraina nu e de neinteles (Vineri, 23 ianuarie 2015, 18:05)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Scridon Radu-Lucian

      E chiar usor de inteles, Putin e avid de putere iar Ucraina este importanta pentru planurile lui geostrategice de a ameninta si influenta regiunea Marii Negre si poate mai departe Europa.

      Odata cu disparitia tiranului Ianukovici, Putin si-a pierdut pionul din Ucraina, asa ca a trebuit sa invadeze Ucraina ca sa-si repuna planurile in grafic.

      Ortodoxia nu are nicio treaba cu nimic, religia e doar un mod de a pacali si controla populatia.
      • -2 (8 voturi)    
        ce spui neamule? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 2:41)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        "religia e doar un mod de a pacali si controla populatia."
        Erai bun de propagandist bolsevic. Du-te...si te plimba.
      • 0 (0 voturi)    
        Esti amnezic (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 6:05)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Cine a invadat pe cine?!
        • -1 (3 voturi)    
          Rusia (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 12:44)

          coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

          Rusia a invadat Ucraina, mai devreme Georgia si R. Moldova
    • +5 (13 voturi)    
      Agresorul (Vineri, 23 ianuarie 2015, 18:07)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Scridon Radu-Lucian

      Gresesti punind Ucraina si Rusia pe picior de egalitate morala. Ucraina n-a lezat cu nimic teritoriul Rusiei. Doar una dintre cele doua tari este agresoare si e foarte usor de identificat.
      • -2 (6 voturi)    
        Ce fain , Stefane... (Vineri, 23 ianuarie 2015, 23:12)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Ca Anonim Antiputin postezi ca de obicei aberatii , iar ca Daniels 22siceva iti dai dreptate. Practic....Ti-am mai spus eu ca asta nu e chiar normal.......Cauta-ti nene un continut al vietii !
      • 0 (6 voturi)    
        Si Bucovina unde e? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 2:45)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        La Ucraina. Aia care nu a lezat pe nimeni. Decat toti vecini de la care a luat teritorii.
        Nu direct, dar tot aia este. Cand beneficiezi de bunuri furate si de care stii ca sunt furate, nu e de bun simt sa le returnezi proprietarului?
    • +1 (3 voturi)    
      populatia ortodoxa (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 2:39)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui Scridon Radu-Lucian

      e cu Rusia. Ceilalti sunt pro UE.
  • +7 (7 voturi)    
    Căci că fiindcă ... (Vineri, 23 ianuarie 2015, 17:43)

    LianBerthold [anonim]

    ... v-am zis io că iei ie braţ în braţ şi crenvurşt la vodcă.

    În legătură cu asta, sînt curios care mai e statutul lu don preş al nostru, că a jurat credinţă în 2 locuri, şi la licurici şi la frau Geli, şi asta înseamnă 1 bucă într+o luntre şi 1 bucă în ailaltă luntre, ceea ce nu se face.

    Singura problemă: cînd o să înceapă să-şi împartă molotovribentropii efectiv sferele de influenţă, cu arma (economică) în mînă ?
    • +1 (1 vot)    
      La licurici (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 6:07)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold

      Pentru licurici este vorba dulce ca sa-i adoarma :)
  • -2 (8 voturi)    
    Merkel are un morcov... (Vineri, 23 ianuarie 2015, 17:43)

    demaGOGU [utilizator]

    ...dar nu in mana.
  • 0 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 23 ianuarie 2015, 17:55)

    cartograful [utilizator]

    @cooperare: chestia cu cooperarea e chamberlainism . Cum sa cooperezi cu cineva care incalca principiile de baza ale pacii in Europa? Ce ai de discutat cu el? As pune pariu ca dupa UA urmeaza tarile baltice, si odata intrate lucrurile in logica razboiului Polonia, Cehia, samd. sau Romania, Bulgaria, Turcia, samd.
  • -1 (7 voturi)    
    Putin e consiliat de oligofreni endocrinopati. (Vineri, 23 ianuarie 2015, 18:01)

    arheopterix [utilizator]

    SINGURA SCAPARE a Rusiei din ghiarele dragonului chinezesc ,care se pregateste tacticos (trec peste detaliile pragmatice preliminare , care se desfasoara AZI sub ochii nostri ) sa-i sufle Siberia , iar fara Siberia , Rusia e ceva ... cam ca Polonia , pe scurt nu mai conteaza . Din nenorocire dupa asta China e cam prea mare si pentru NATO . Oricum Angela care e ceva mai desteapta a mirosit chestia si incearca sa le displice la oligofreni (dughinofreni ) Va reusi sau nu va reusi ? Aceasta e intrebarea !
  • +7 (9 voturi)    
    :) (Vineri, 23 ianuarie 2015, 18:17)

    ipolitic [utilizator]

    Sper ca morcovul fluturat in fata lui Putin e același cu cel din spatele lui. Altfel n-are nici un efect.
  • -2 (4 voturi)    
    Ce idee inteleapta.... (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 3:42)

    Lucky1 [utilizator]

    ...UE sa faca afaceri cu Rusia si cu satelitii sai iar SUA sa pazeasca granitele UE sa nu fie ocupata de Rusia.
    Caci atunci cand dragostea este focoasa, s-ar putea lui Putin sa-i vina pofta sa sara putin peste Europa...
    • -1 (5 voturi)    
      SUA (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 6:07)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      SUA sa stea la ei acasa, sa aiba grija de Cuba!
  • -2 (4 voturi)    
    S-a trezit? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 6:04)

    Taras Bulba [utilizator]

    S-a trezit Frau Merkel?

    E la logica unei bibilici ca stabilitatea si dezvoltarea in spatiul Euro-Asiatic poate fi atinsa numai printr-o colaborare stransa UE-Rusia, fara calul troian americanesc.

    Vrem si fapte Frau Merkel, nu doar vorbe!