Kiev: Militari ucraineni, atacati de trupe rusesti in regiunea Lugansk

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 20 ianuarie 2015, 19:46 Actualitate | Internaţional


Soldatii ucraineni au fost atacati marti de trupe regulate rusesti in partea nordica a zonei de conflict din estul Ucrainei, a anuntat un purtator de cuvant al armatei ucrainene, potrivit Reuters.

"Se desfasoara in continuare lupte grele in apropiere de punctele de control 29 si 31 (ale armatei ucrainene - n.red.)", a declarat Andrii Lisenko, referindu-se la o parte a regiunii Lugansk din apropiere de granita cu Rusia.

"Fortele ucrainene au oprit avansul trupelor rusesti. (¬) Situatia in zona de conflict este grava dar sub control", a adaugat reprezentantul militar intr-o declaratie de presa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7312 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Nu sunt rusi (Marţi, 20 ianuarie 2015, 20:48)

    Tudor_Al [utilizator]

    Sunt omuleti verni, nu, sunt extraterestri, nu - sunt fantome, nici macar - ucrInienii se impusca singuri... Desigur sunt rusi, cie. Naiba mai crede ca sunt luptatori pentru libertate. Sper din toata inima ca minunatii cetateni rusi sa ajunga vai de ei sub Putin si sa le iasa si prin oase porcaria care au facut-o...
  • +9 (13 voturi)    
    :-) (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:02)

    Soljenitin [utilizator]

    Iar va fi ImPutzin ingrijorat si are sa zica ca e o manipulare, de fapt erau niste extraterestri. Ce, vorbeau rusa? Pai inseamna ca Marte este tot rusia, si asa e rosie. Uraaa!
  • +1 (7 voturi)    
    Ne spune Colonel Truthcescu ca nu sunt dovezi (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:08)

    Fu Leng [utilizator]

    Deci aia is ai nimanui...ai lui Phutin nici intr-un caz.
  • +5 (9 voturi)    
    nu i-a ajuns lui putin (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:22)

    cartofil [utilizator]

    piticania frustrata s-a clatinat un pic la sanctiunile lumii civilizate dar a revenit la vechile metehne, care, deh, se vindeca greu.... daca mai dureaza cateva luni acest kgbist stalinist o sa fie maturat de propria populatie, aia care zice el ca-i acorda 80% incredere(in sondajele falsificate)
  • +11 (13 voturi)    
    Ceea ce s-a intamplat cu adevarat (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:30)

    ipolitic [utilizator]

    e ca niste militari rusi deghizati in militari ucraineni au atacat niste militari ucrainieni deghizati in militari rusi.
    E clar.
  • +2 (6 voturi)    
    Asta-i cu dedicaţie pentru Mogherini (Marţi, 20 ianuarie 2015, 22:17)

    Kentt [utilizator]

    Să grăbească dreaq ploconirea UE în faţa Rossiei.
  • +2 (6 voturi)    
    e clar (Marţi, 20 ianuarie 2015, 22:29)

    capitan [utilizator]

    Iar s-au "ratacit" niste rusi pe acolo. Au calcat frontiera din greseala, ce nu e lar ?
  • +2 (6 voturi)    
    e clar ca dictatorul pitic (Marţi, 20 ianuarie 2015, 22:34)

    rov [utilizator]

    nu se lasa pana nu distruge... rusia
    • -2 (4 voturi)    
      Asa se arata? (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 1:34)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Asa se arata in sticla de lampa?
  • -2 (8 voturi)    
    Greu, tata, greu ! (Marţi, 20 ianuarie 2015, 23:21)

    CezarN [utilizator]

    Greu, este foarte greu sa tii unita teritorial o tara (Ucraina) care are in interiorul granitelor sale teritorii furate de la vecini (Romania, Cehia, Polonia,, Rusia). Faptul ca aceste furturi/nedreptati au fost facute de sovietici, nu de actuala Ucraina, conteaza foarte putin pentru stabilitatea regiuniii.
    • 0 (6 voturi)    
      Dar sa le dea inapoi poate? (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 1:10)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Si asa ar fi normal. Sa spuna ca are teritorii furate de sovietici (e adevarat ca nici nu prea poti sa spui care teritorii apartin de Ucraina) si sa le dea inapoi proprietarilor de drept.
    • +1 (5 voturi)    
      Bine ca m-ai lamurit (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 1:16)

      sile [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      Eu ma tot uitam pe tratatele internationale care recunosc Ucraina ca stat in forma actuala si nu intelegeam.
      Ei, dar daca tu zici ca tratatele alea sunt doar niste fituici fara valoare, acum am vazut si eu lumina.
      • +1 (1 vot)    
        Ha, ha, ha! (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 19:11)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Vezi ca tratatele internationale spun ca Crimeea este parte a Ucrainei, si nimeni nu mai pomeneste de asta in zilele acestea.
        Tot ele ne spun ca Transnistria este parte a Moldovei iar Chisinaul nu poate da nicio amenda de circulatie in Tiraspol,
        Daca te uiti in tratate vezi ca inaltimile Golan sunt ale Siriei, ca URSS inca exista cand ea era facuta bucatele, ele recunosteau si Iugoslavia cand ea de facto nu mai exista, etc.
        Si tot in ele, dar numai in ele, s-ar putea sa gasesti scris ca tu te pricepi la politica.
    • -2 (6 voturi)    
      Ai nimerit prost (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 2:04)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Aici posteaza numai filoucrainieni si/sau antiromani. Tu, desi ai 100% dreptate o sa-ti iei un car de (-)-suri.
      • -2 (2 voturi)    
        ... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 12:14)

        Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        Argumentul "cine nu e de acord cu mine e antiroman". Bine gandit, i-ai aratat calea cea dreapta.
  • -1 (7 voturi)    
    Ce tare e ucrainianul asta in gura (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 1:25)

    freejack [utilizator]

    "Fortele ucrainene au oprit avansul trupelor rusesti. (¬) Situatia in zona de conflict este grava dar sub control"
    Fortele ucrainiene? Care forte? Aia 50000 care au luat-o in bot de la 5000 de rusi la Donestk? Au dezertat toti. Deci?