Germania: Miscarea anti-islam Pegida si-a anulat manifestatia de luni, de la Dresda, dupa amenintari islamiste/ Politia a interzis orice adunare publica, invocand un "risc terorist"

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 18 ianuarie 2015, 15:38 Actualitate | Internaţional


Miscarea germana anti-islam Pegida a anuntat, duminica, anularea urmatoarei sale manifestatii saptamanale, ce urma sa aiba loc luni, la Dresda (est), invocand pe pagina sa de Facebook "motive de securitate", dupa o amenintare cu moartea din partea gruparii teroriste Stat Islamic la adresa unuia dintre organizatori, relateaza AFP.

"Ne vedem nevoiti sa luam aceasta masura, dupa discutii avute cu serviciile de politie", au scris responsabilii Pegida, denuntand totodata "un atentat grav la libertatea de opinie si de manifestare" din partea "fortelor teroriste".

Manifestatiile Pegida (acronimul in germana pentru "Europeni patrioti impotriva islamizarii Occidentului"), organizate din luna octombrie a anului trecut, au adunat un numar din ce in ce mai mare de persoane la Dresda. Luni, la cinci zile dupa atentatele comise la Paris in numele jihadului, 25.000 de persoane, un record, au defilat in capitala landului federal Saxonia, pentru a cere o politica mai restrictiva in domeniul imigratiei.

UPDATE: Politia interzice orice adunare publica luni, la Dresda, invocand un "risc terorist"

Politia germana a "interzis orice adunare publica in aer liber" pe parcursul intregii zile de luni, la Dresda, din cauza unui "risc terorist concret", informeaza AFP.

"Toate adunarile publice in aer liber si toate manifestatiile sunt interzise luni, 19 ianuarie, pe teritoriul orasului Dresda", a anuntat politia intr-un comunicat.

"Politia din Dresda dispune de elemente privind o amenintare concreta ce vizeaza manifestatia de luni a Pegida", se arata in comunicat.

Potrivit acestor elemente, "teroristi sunt chemati sa se infiltreze printre manifestanti pentru a ucide un organizator al mitingurilor Pegida", afirma politia.

"Acest apel este similar cu un mesaj (de amenintare) difuzat in araba pe Twitter, in care Pegida este descrisa drept un inamic al islamului", mai precizeaza politia, subliniind ca un atac in randul adunarii prezinta "un pericol pentru viata tuturor manifestantilor".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2854 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Europa (Duminică, 18 ianuarie 2015, 16:40)

    Kepler [utilizator]

    trebuie sa ia masuri urgente din punct de vedere a imigratiei musulmane. Orice suspect de islamism trebuie returnat impreuna cu intreaga familie. Ar fi una din masurile eficiente care se pot lua impotriva psihopatilor religiosi.
    • +2 (2 voturi)    
      Polarizarea societatii franceze, antiislamism (Duminică, 18 ianuarie 2015, 17:13)

      Peraspera [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      IFOP (institutul francez al opiniei publice) a dat publicitatii un sondaj efectuat pe 16-17 ianuarie pentru JDD, un saptamanal.

      57% considera ca nu trebuie luate in considerare reactiile musulmanilor fata de pblicarea de caricaturi cu mahomed, 42% vor evitarea publicarii caricaturilor(autocenzura).

      50% vor limitarea libertatii de expresie pe Internet iar 49% sunt impotriva.
      Nu e clar totusi, pentru ca unii sunt contra propagande islamiste pe Interne dar pentru libertatea publicarii caricaturilor.

      81% sunt pentru privarea de cetatenie franceza a teroristilor cu dubla cetatenie.

      68% vor interzicerea intoarcerii in Franta pentru cetatenii francezi suspectati ca au fost sa lupte pt jihad.

      68% vor interzicerea iesirii din tara pentru cetatenii francezi banuiti ca vor sa mearga in zone controlate de teroristi.

      57% nu vor ca Franta sa mai intervina militar in Siria, Yemen sau Libia.

      63% nu vor o intensificare a operatiunilor franceze in Irak.

      Franta este condusa de un presedinte si un guvern de stanga (orientare social-democrata), fiind acuzata inclusiv de parteneri europeni ca duce o politica securitara laxista, permisiva cu islamistii.

      Explicatiile oficiale sunt confuze, dar reiese ca obiectivul politicienilor de stanga este evitarea "stigmatizarii" celor 5-6 milioane de musulmani, originari in majoritate din Maghreb (arabo-berberi) si Africa subsahariana.

      De altfel, o parte dintre masurile de mai sus sunt propuse de ani de zile de forte politice de dreapta, dar nu au fost luate in seama din considerente politicianiste, de ideologie, fara legatura cu eficienta sau necesitatea de protectie reala a populatiei. Rezultatul s-a vazut..
    • +17 (17 voturi)    
      E deja cam tarziu (Duminică, 18 ianuarie 2015, 17:36)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      In cazul Germaniei cel putin. Orasele mari sunt toate in mana islamului. cartiere intregi in care nici macar un taxi nu mai vine pe intuneric. La scoli sant clase intregi fara nemti get betget ,cu foarte putini europeni. In rest musulmani si africani ,din care mare parte musulmani. Politica inchide ochii ,populismul de dupa Paris cu cateva arestari nu cred ca are sa fie luat in serios de populatie. Cu deja multi au cetatenia germana ( cel putin matrea majoritate din randurile turcilor) situatia devine din ce in ce mai critica.Mda asta este...
      • +3 (3 voturi)    
        Este prea tarziu (Duminică, 18 ianuarie 2015, 19:58)

        Alor [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Este prea tarziu pentru intreaga europa, bomba demografica a inceput deja sa ticaie. Europenii fac un copil, musulmanii cate 6 - 7 copii , plus continua emigratia musulmana masiva, zi de zi , an de an. In 25 de ani musulmanii din Europa devin majoritari. Despre acest subiect nu vrea nici un politician sa vorbeasca, nici o televiziune nu discuta pe acest subiect. Daca acum sunt astfel de probleme cu musulmanii, ce va fi viitorul nu foarte indepartat ?
  • +13 (17 voturi)    
    ... (Duminică, 18 ianuarie 2015, 17:47)

    rerenenegate [utilizator]

    Nu ma asteptam ca germanii sa fie asa de lasi...
    Bah, va baga islamistii cizma in bot! Si voi stati ca fraierii...
    • 0 (2 voturi)    
      Prebubertar.... (Duminică, 18 ianuarie 2015, 21:25)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

      Si daca mor 5-6000 de manifestanti ,le intretii tu familiile? Eu merg la Dresden in fiecare luni din Oktombrie incoace ,acum am sa renunt pentru maine ,pentru ca politia nu-mi poate garanta siguranta. Ce nu intelegi in configuratia asta? Eroi de 2 lei....
  • +17 (17 voturi)    
    Unde este (Duminică, 18 ianuarie 2015, 18:01)

    Alor [utilizator]

    Unde este dreptul la libera exprimare al cetatenilor germani care vor sa demonstreze? De ce nu sunt lasati sa se exprime? De ce nu ii sustin milioanele de ,,,Charlie" din toata europa , asa cum au fost incurajati si sustinuti jurnalistii de la Charlie Hebdo?
    • +2 (2 voturi)    
      Pentru ca politica si mediile germane sant (Duminică, 18 ianuarie 2015, 21:28)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Alor

      jalnice. Populisti. De luni de zile incearca sa puna PEGIDA in genunchi ,ei ar fi nazisti ,samd ,noi ,populatia iubind de fapt Islamul....Nimic nou pe frontul de Vest.....
    • +1 (1 vot)    
      Oamenii sunt tot acolo (Duminică, 18 ianuarie 2015, 22:16)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Alor

      Organizatorii trebuiau sa arate ca respecta legea spre deosebire de ceilalti. Insa lumea s-ar putea sa vina oricum.
    • -3 (3 voturi)    
      Dreptul la injuratura... (Duminică, 18 ianuarie 2015, 22:23)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Alor

      Dreptul la injuratura al catorva dezaxati din societate NU e dreptul la exprimare al societatii in ansamblul ei. E o confuzie pe care o fac unii si o intretin deliberat altii pentru ca le convine sa manevreze talibani in gandire.

      SECATURI !

      Pe de alta parte, societatile cu adevarat mature si cu ceva bun simt mental, nu doar fumuri, cum ar fi Germania, Marea Britanie, SUA, Canada, Australia, tarile scandinave, etc...NU incurajeaza nici extremismul unora (islamisti), nici extremismul altora (talibani crestini sau atei), ambele variante fiind doar fatete ale aceleiasi probleme: intoleranta, cu grave repercursiuni sociale probate de istorie.

      In acest spirit, decizia nemtilor este corecta; numai imbecilii pot introduce ideea ca societatii germane, in ansamblul ei, i-ar fi frica de musulmani.
      • +1 (1 vot)    
        Multam pentru post (Luni, 19 ianuarie 2015, 7:39)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        fain!
  • +1 (1 vot)    
    pina (Duminică, 18 ianuarie 2015, 21:35)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    la urma, la alegeri se vor razbuna cetatenii impiedicati sa-si exprime opiniile, am mai vazut filmul asta in germania. Nu va fi bine, dar in fata impotentei partidelor traditionale altceva nu mai e de facut.
  • +2 (2 voturi)    
    Nici macar ca la footbal?? (Duminică, 18 ianuarie 2015, 21:56)

    Joseph18 [utilizator]

    COMPARAND CU UN MECI DE FOOTBALL:
    - Deci, jucand pe "terenul tau" nu mai ai voie sa-ti exprimi sentimentele, asta pentru a nu DERANJA echipa oaspete???

    Cine merita 'cartonasul ROSU?