VIDEO Prima pagina din Charlie Hebdo care apare miercuri: Profetul Mahomed tine in mana o pancarta pe care scrie "Je suis Charlie". Noul numar va avea 3 milioane de exemplare

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 13 ianuarie 2015, 9:10 Actualitate | Internaţional


Coperta Charlie Hebdo
Foto: Twitter/FRANCE24
In primul numar dupa masacrul asupra redactiei sale, publicatia satirica Charlie Hebdo care va aparea miercuri il infatiseaza pe prima pagina pe profetul Mohamed. Are o lacrima in ochi si tine o pancarta pe care scrie "Je suis Charlie" ("Sunt Charlie"), sub titlul "Totul este iertat", un desen semnat Luz obtinut de agentia de presa AFP.

Pancarta seamana cu cele purtate de milioane de oameni care au manifestat in Franta duminica seara pentru a apara libertatea de exprimare.

Publicatia care va avea din nou miercuri chipul profetului islamului pe coperta, va aparea in trei milioane de exemplare fata de 60.000 in mod normal, in pofida atacului care a decimat redactia saptamanalului acum o saptamana.

Charlie Hebdo promite in noul numar ca nu va ceda in numele "dreptului de a ridiculiza".

Numarul de miercuri va aparea in 16 limbi si va fi vandut in 25 de tari.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16969 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Erdogan: Occidentul e ipocrit (Marţi, 13 ianuarie 2015, 9:33)

    Peraspera [utilizator]

    Luni, primindu-l pe palestinianul Abbas ce revenea de la Paris, presedintele turc a lansat acuzatii dure impotriva Occidentului si premierului israelian Netanyahu (Turcia nu mai are ambasador in Israel).

    Netanyahu a fost acuzat de Erdogan ca a omorat 2.500 de oameni in Gaza prin "terorism de stat".

    Iar despre Occident a spus:

    "Ipocrizia occidentala este evidenta, noi musulmanii nu am participat la nici un masacru terorist. E vorba de rasism, de discursuri de ura si de islamofobie. Cer ca administratiile tarilor unde sunt atacate moschei sa ia masuri".

    "Cetateni francezi au comis masacrul si musulmanii platesc pentru asta. E semnificativ.. Cum de serviciile de informatii nu ii supravegheaza pe cei care au iesit din inchisoare?" (cu referire la teroristii francezi anterior condamnati).

    La randul sau, premierul Davutoglu a afirmat ca Turcia nu are nici un fel de vina pentru ca lasat-o pe Hayat Boumedienne (nevasta islamista a lui Coulibaly) sa treaca in Siria pe 8 ianuarie.

    Turcia sustine activ rascoala contra guvernului sirian la care participa miscari islamiste si jihadiste.
    • +6 (16 voturi)    
      "Cetateni francezi" MUSULMANI (Marţi, 13 ianuarie 2015, 10:27)

      Vreau sa fiu furat deci votez PSD PNL UDMR [utilizator] i-a raspuns lui Peraspera

      Erdogan e ca Ponta si Putin: te minte`n fata fara sa clipeasca!
    • -5 (9 voturi)    
      si (Marţi, 13 ianuarie 2015, 10:53)

      dum_i [utilizator] i-a raspuns lui Peraspera

      Iar sua impreuna cu turcia islamisto.jihadista antreneaza in prezent mii de teroristi isis in turcia pentru a-i trimite in siria impotriva regimului secular Assad.
  • +1 (19 voturi)    
    imi vine in minte (Marţi, 13 ianuarie 2015, 9:54)

    Cata79 [utilizator]

    un citat, nu mai știu de unde:
    a greși e omenesc, a persista în greșeală e diavolesc
    • +6 (14 voturi)    
      Care greşeală? (Marţi, 13 ianuarie 2015, 10:31)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      Oamenii ăştia persistă în a fi liberi, şi asta e remarcabil.
      • -3 (7 voturi)    
        Libertate (Marţi, 13 ianuarie 2015, 12:56)

        gigiK [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Intradevar toata lumea e libera sa spuna ce vrea, si asa trebuie sa fie. Dar in acelasi timp trebuie sa fii detul de inteligent sa stii ca sunt unele limite.

        La fel cum sunt unele subiecte despre care nu se fac glume in Europa, SUA.. (vezi Holocaustul, rasismul) asa sunt unele subiecte despre care nu se fac glume in alte parti ale lumii. Asta trebuie respectat.

        Daca s-ar publica caricaturi de caracter rasist ar fi tot libertate de exprimare. Dar societate civila nu ar fi deacord, pentru ca nu este in ton cu valorile vestice. Sa fie oare standarde duble ?

        Pana la urma si sa fii constant anti-relgie denota un "fanatism ateist".
  • -1 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 13 ianuarie 2015, 10:19)

    rocknum [utilizator]

    3 milioane... bani de bani. Or sa scoata cat n-au scos in intreaga existenta a revistei
  • -9 (21 voturi)    
    Francezii nu dezamagesc (Marţi, 13 ianuarie 2015, 10:34)

    ionutionut [utilizator]

    Sunt in continuare la fel de cretini.
    • +8 (10 voturi)    
      Mai bine cretini decat lasi ca tine (Marţi, 13 ianuarie 2015, 12:09)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui ionutionut

      .
  • -11 (23 voturi)    
    Tupeu idiot (Marţi, 13 ianuarie 2015, 10:46)

    Velma Kelly [utilizator]

    ... sau pur si simplu prostie.

    Cum ar fi daca In tarile arabe s-ar bate joc de simbolurile crestine ? Nu ne-am simti umiliti ? De ce crestinii au voie, iar musulmani pur si simplu nu fac asa ceva ?

    P.S. de cei 100 de copii pakiistanezi nu se spune mai nimic, nici macar o agapa de cativa sefi de stat. A, aia sunt musulmani, sa se omoare intre ei ! Stim !
    • +17 (19 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 13 ianuarie 2015, 10:57)

      [anonim] i-a raspuns lui Velma Kelly

    • +9 (13 voturi)    
      Daca nu te-ai informat, sa nu mai scrii! (Marţi, 13 ianuarie 2015, 11:18)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      Ia incearca sa intrii in Arabia Saudita cu o Biblie. Sa vezi ca este interzis total.
      Si stii ca mai multi crestini au fost linsati in Pakistan pt "blasfemie". Si, probabil ca la cei din Pakistan blasfemie e doar sa spui ca Isus este Domnul si ca nu crezi in Mahomed.
    • +4 (4 voturi)    
      curaj (Marţi, 13 ianuarie 2015, 12:07)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      Nu e prostie, e consecventa si curaj de a nu te lasa intimidat.

      Musulmanii nu fac asa ceva pentru ca nu au libertate de expresie si pentru ca Isus e parte si a religiei lor.
    • +4 (4 voturi)    
      .... (Marţi, 13 ianuarie 2015, 16:27)

      PFlavius [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      Isi bat joc de simbolurile crestine , un mic studiu asupra comunitatii media din statele musulmane iti va arata asta . Tin sa te anunt ca se merge mult mai departe chiar , micile comunitati (crestine/iudaice/diverse ramuri ale islamismului) din tarile musulmane au fost/sunt decimate pur si simplu .

      Sa fim seriosi , in tarile vestice poti fi cat de musulman vrei tu , incepi sa ai probleme abia cand te radicalizezi . A fi crestin practicant spre exemplu in Arabia Saudita insemna condamnnare la moarte .

      Cat despre ce s-a intamplat in Pakistan , eu stiu , tu stii , milioane de oameni din tarile vestice stiu . Regretam , ne pare sincer rau , mai departe ce putem face ? Te asigur ca mici proteste si actiuni diplomatice au avut loc in/din vest . Mai mult ce vrei sa facem ? Trimitem iarasi armata americana sa calmeze o societate blocata in evul mediu , ii trimitem pe ai nostrii sa moara pt ca altii sa nu isi mai omoare singuri pruncii ?
      Te intreb un alt lucru , in Pakistan au protestat pt ce s-a inamplat ? In celalalte tari musulmane s-a protestat , s-a facut ceva , orice ?

      Asa cum nu nemtii sunt responsabili ca romanii sunt cum sunt , asa nici noi nu suntem resposabili pt ce face o comunitate extrem de inchisa undeva la 6000 de km distanta .

      Sa iti mai raspund la o nelamurire , da , poate un crestin se simte umilit de ce scriu ziarele musulmane despre crestinism . Diferenta e ca in loc de gloante , schimba canalul sau arunca ziarul si nu-l mai cumpara niciodata .

      Asa cum religia crestina s-a modernizat si a obscurizat/ignorat pasajele stupide si violente din biblie , asa trebuie sa faca si musulmani , pt ca religia lor , de altfel a dracu de similara cu a noastra in miezu ei , sa nu mai produca atat de multe animale . Doar ei o pot face , ei si nimeni altcineva .

      PS. comentariul tau e de o stupiditate absoluta , esti o rusine si ma simt umilit si jignit de tot ce ai scris , drept urmare te voi ignora . De ce ? pt ca nu sunt musulman fundamentalist .
  • +11 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 13 ianuarie 2015, 11:01)

    [anonim]

    • +3 (3 voturi)    
      Nu doar libertatea de a glumi (Marţi, 13 ianuarie 2015, 11:20)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui

      Este vorba si de libertatea de a spune ceea ce consideri ca este adevarul. Aceasta, in Europa, a fost castigata in urma Reformei incepute in secolul al XVI-lea. Daca atunci s-ar fi aplicat spiritul "politic-corect" de a nu-i ofensa pe catolici, atunci s-ar fi prelungit evul mediu. Aceasta este de fapt miza.
  • -6 (14 voturi)    
    minima moralia (Marţi, 13 ianuarie 2015, 11:04)

    Gustav666 [utilizator]

    Ar fi fost potrivit ca redactia si actionarii sa anunte si destinatia banilor rezultati din aceasta afacere mizerabila. Mi se pare cel putin imoral sa castigi o caruta de bani din moartea colegilor tai.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu sunt banii tai (Marţi, 13 ianuarie 2015, 12:11)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Nu cred ca familiilor victimelor le va lipsi ceva pe tot restul vietii.
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 13 ianuarie 2015, 12:12)

    [anonim]

    • +1 (3 voturi)    
      Chiar asa si este! (Marţi, 13 ianuarie 2015, 17:21)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui

      Dupa calendarul hijri este aproximativ anul 1400. Si cum era in Europa in 1400? Pe atunci il ardeau pe rug pe Ian Huss.
  • -5 (7 voturi)    
    Libertatea cuvantului (Marţi, 13 ianuarie 2015, 13:59)

    arwen [utilizator]

    Libertatea de exprimare are niste limite totusi, ea se termina acolo unde incepe libertatea celorlati, cum ar fi libertatea religioasa!
    Ziaristii isi aroga dreptul de face satira si umor pe seama religiei musulmane si a Profetului Mahomed, or, aceasta atitudine trebuie condamnata, in primul rand!
    Una e sa satirizezi niste talibani si fanatici criminali care sunt musulmani, insa caricaturile cu Mahomed intrec orice lipsa de bun simt, educatie si civilizatie!
    Mie nu mi-ar veni bine daca as vedea caricaturi cu Iisus sau cu Sfanta Maria, satirice, prin ziare!
    Orice libertate şi orice drept al meu se termina acolo unde incepe libertatea si drepturile celorlalti oameni.
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 13 ianuarie 2015, 15:58)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui arwen

      Lasa, ca te obisnuiesti si cu caricaturile. Usor, usor, vom pasi toti in secolul 21.
    • +3 (3 voturi)    
      limite (Marţi, 13 ianuarie 2015, 17:17)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui arwen

      liberatea de exprimare are deja o limita: se numeste lege.
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 13 ianuarie 2015, 17:09)

    [anonim]

  • 0 (4 voturi)    
    unde? (Marţi, 13 ianuarie 2015, 20:00)

    stefan2008 [utilizator]

    Unde se poate cumpara revista tiparita in Romania?