AUDIO RTL: Ce le spunea Amedy Coulibaly ostaticilor pe care ii tinea in magazinul kosher: "Faceti manifestatii si cereti - 'lasati musulmanii in pace'"

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 12:35 Actualitate | Internaţional


Amedy Coulibaly
Foto: Twitter
Redactia postului de radio francez RTL a intrat in legatura telefonica vineri cu magazinul kosher Hyper Cacher unde Amedy Coulibaly luase mai multe persoane ostatice, cerand ca autoritatile sa ii lase liberi pe fratii Kouachi, cei care au comis atentatul de la Charlie Hebdo. Prin telefonul care nu fusese inchis bine, ziaristii au prins o conversatie intre Coulibaly si ostaticii sai. RTL scrie, in editia online, ca a decis sa publice cateva fragmente pentru a arata spiritul rece si determinat, indoctrinarea terorista si retorica sa, care nu lasa loc negocierilor.

In jurul orei 15.00, RTL incearca sa ia legatura cu magazinul Hyper Cacher din Vincennes. Coulibaly raspunde, insa nu spune nimic, apoi inchide, insa nu pune bine telefonul in furca. Se aude astfel discutia pe care o initiaza.



"De fiecare data, ei incearca sa va faca sa credeti ca musulmanii sunt teroristi. Eu sunt nascut in Franta. Daca nu i-ar fi atacat dincolo, nu as fi aici".

"Ma gandesc la cei care il aveau pe Bashar al-Assad in Siria. Torturau oamenii. Nu s-a intervenit ani de zile, apoi bomboe, coalitie de 50.000 de tari, toate astea. De ce au facut asta? A fost nordul Mali si a fost Siria. Trebuie sa se opreasca sa atace Statul Islamic, sa se opreasca din a ne descoperi femeile, sa se opreasca din a baga la inchisoare fratii nostri pentru nimic".

"Voi sunteti cei care v-ati ales guvernele si guvernele voastre v-au ascuns ca veti purta razboi in Mali sau in alta parte. In primul rand. In al doilea rand, voi le finantati. Va platiti taxele si sunteti de acord."

Un ostatic incearca sa ii raspunda: "Suntem obligati".

"Nu sunteti obligati, eu nu imi platesc impozitiele."

Ostaticul raspunde: "Cand imi platesc impozitele, este pentru drumuri, scoli. Ne platim impozite insa nu facem rau nimanui".

Coulibaly: "Daca toti oamenii s-ar uni, ca pentru Charlie Hebdo, pentru a isi alege presedintele, faceti la fel si uniti-va. Faceti manifestatii si spuneti: 'Lasati musulmanii in pace si va vom lasa in pace'. De ce nu faceti asa?"

"La noi este legea Talionului. O stiti bine. Daca ne atingeti copiii, femeile, combatantii nostri ataca oamenii care ne combat. Nu stiti ce se intampla in tarile musulmane. In Irak, cu embargoul, au omorat un milion de copii. Bun, acum, va spun: armata voastra, nu vor sa puna piciorul acolo, pentru ca daca ar atinge solul ar fi taiati in doua minute. Nu ar apuca sa se lupte. Niciodata nu ne vor bate. Oriunde s-au dus, nu au reusit. Allah este cu noi".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17436 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    un idiot cu mintea spalata (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 12:40)

    sachei [utilizator]

    bine ca n-a zis-o si pe aia cu fecioarele care il astepta in rai
  • -2 (14 voturi)    
    RTL nu-l putea apela pe Coulibaly (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 13:28)

    Argon [utilizator]

    Politia franceza ar fi interzis amestecul presei in orice operatiune reala de salvare a unor ostateci (nu imaginara cum este cazul de fata). Faptul ca ziaristii l-au ascultat pe Coulibaly la un telefon fix ce nu fusese bine inchis arunca totul in domeniul ridicolului. Scenariul este prea de film cu buget redus adresat elevilor sub 15 ani.

    Nu exista acest Coulibaly. Cel mai probabil un ofiter acoperit gen Turcescu, jurnalist la RTL, a primit ordin de la serviciile secrete sa apeleze un numar la care un agent francez care intentionat a lasat telefonul deschis a jucat teatru citind un text (islamist) ce ii fusese dat. Agentul putea fi oriunde deoarece apelurile catre un numar ce apartine cuiva pot fi redirectionate de centrala catre orice alt telefon.

    Politia franceza incearca sa apara victorioasa, apelind la intoxicari. In realitate nu au prins sau omorit nici un atacator din toti care s-au succedat incepind cu 7 Ian. 2015.

    Citat: "In jurul orei 15.00, RTL incearca sa ia legatura cu magazinul Hyper Cacher din Vincennes. Coulibaly raspunde, insa nu spune nimic, apoi inchide, insa nu pune bine telefonul in furca. Se aude astfel discutia pe care o initiaza."
    • -3 (7 voturi)    
      Teorii despre conspiratii.....cam gazoase (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 18:58)

      Nadia_Ramasawmy [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      Mda, Argon

      Daca v-ati fi informat din alte surse, ati fi aflat ca postul de radio n-a difuzat in direct, doar a intrat in contact cu acel bezmetic si dupa ce ostaticii au fost eliberati a difuzat inregistrarea

      DOCUMENT RTL - La rédaction de RTL a pu entrer en liaison téléphonique avec l'Hyper Cacher de la porte de Vincennes, vendredi 9 janvier. Le téléphone mal raccroché nous a permis de saisir une conversation entre Amedy Coulibaly et ses otages. Après réflexion, nous avons choisi de diffuser certains extraits de ce dialogue, ce matin, une fois la prise d'otages terminée. Ils permettent de comprendre la dérive d'Amedy Coulibaly, jeune Français devenu jihadistes

      In rest comentariul imi aduce aminte de o discutie intre mine si doi naivi de la mine de la servici. Pe 11 septembrie 2001 el era in Pakistan, ea era la scoala la vreo 30 km nord de Washington. Amandoi cascasera ochii la un reportaj pe youtube care afirma ca nici un avion n-a lovit Pentagonul.

      Discutia avea loc in 2010 si ei incercau sa ma convinga ca asa era, doar ca eu pe 11 septembrie n-am mai putut sa ma intorc acasa pe acelasi drum dar am trecut pe acolo pe 12. In drum spre servici treceam pe langa Pentagon - am vazut urmarile accidentului.
    • 0 (6 voturi)    
      cum poti fi atat de naiv? (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 19:09)

      zelda [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      dai citate, iti faci parerea ta (falsa) despre atentat! Eu traiesc in Paris, minut cu minut am urmarit luarea de ostateci; politista ucisa de el cu o zi in urma era aproape de cartierul meu...Fortele politiei au acitonat foarte bine, el a ucis deja 4 ostateci cand a intart in magazin.
      Esti tu de fata? Ai vazut tu ca nu exista Coulibaly?
      Eu am vazut ca da, pentru ca am fost aici. Inceteaza sa te mai uiti pe site-uri de consiratii si deschide ochii. Prosti sunt peste tot ... (nu dau exemle)
    • 0 (4 voturi)    
      ... mama da bine le stii ! (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 20:42)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      ... ai fost de fatza ? esti corespondent detasat ?
  • +7 (11 voturi)    
    Mi-e cunoscut "tiparul" (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 14:05)

    JG [utilizator]

    Mi-e cunoscut "tiparul" unui anumit fel de imigranti/emigranti (avem si noi "tuaregii" nostri).
    Nu le place "la ei acasa", se duc unde le e mai bine, nu muncesc nici dincoace, nu participa la binele general al tarii de adoptie, inclusiv prin neplata taxelor si obligatiilor generale, nu respecta legile, inclusiv cele morale sau sociale specifice tarii de adoptie, dar CER sa fie protejati/menajati cit mai mult.
  • 0 (8 voturi)    
    Bravo (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 14:55)

    fit [utilizator]

    Bravo RTL! Asta daca nu e o inregistrare facuta cu alta ocazie....
  • +6 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 15:06)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    despre ce vorbeste?? (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 15:18)

    kripton [utilizator]

    Nu stiti ce se intampla in tarile musulmane. In Irak, cu embargoul, au omorat un milion de copii
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 21:18)

      [anonim] i-a raspuns lui kripton

  • +2 (2 voturi)    
    Toate ca toatele (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 16:09)

    cititoare [utilizator]

    Tot la impozitul de platit se ajunge...
  • +2 (10 voturi)    
    as vrea sa-i vad pe musulmani (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 16:46)

    clint [utilizator]

    iesind in masa prin orasele europene ca sa se dezica de atentate. asa ceva nu se va intampla. deci, lasati ipocrizia domnilor.

    stim ca in tara voastra, cand e sa dati cu piatra ( la propriu ), va inghesuiti toti sa omorati. si la executii publice va inghesuiti sa vedeti oameni cum mor pentru niste delicte pentru care la noi iei nici o amenda.

    si pentru toate astea vreti sa va respectam religia si manifestarile de oameni inapoiati.
    • -3 (3 voturi)    
      ... apelativul " domnilor " ... (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 20:51)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui clint

      ... este eronat iar de la zoo ar fi jignitor pt animalul ales .
      In ceea ce priveste evenimentul pe care al vrea sa-l vezi ai pretentzie la nemurire .
    • -2 (2 voturi)    
      Chiar astazi (Duminică, 11 ianuarie 2015, 10:57)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Si astazi vor iesi musulmanii in Paris, la marele protest. Ca si ieri, si alaltaieri, si in fiecare zi, re-gasesti multimea musulmanilor civilizati.

      O regasesti daca vrei sa o gasesti. Daca nu vrei, ai sa-mi arati numai atentatele teroriste ale musulmanilor. Scrii "as vrea sa-i vad", cind tu de fapt nu vrei.
      • 0 (4 voturi)    
        Da, eu vreau... (Duminică, 11 ianuarie 2015, 13:53)

        Kevi [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Da, eu vreau... sa vad musulmani protestand in strada contra atacurilor teroriste. Pe bune, te rog sa imi arati, nu am vazut nicicaieri inca...
  • +1 (5 voturi)    
    Amedy Coulibaly, suspectul !?! (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 18:32)

    rov [utilizator]

    CRIMINALUL DE EV MEDIU
  • +1 (1 vot)    
    serios? (Duminică, 11 ianuarie 2015, 6:10)

    omezu [utilizator]

    Pai fratii si surorile lui de unde mai primesc ajutor social daca frai...francezii nu-si mai platesc taxele?