Vezi imagini cu asaltul din mai multe unghiuri

VIDEO Imagini cutremuratoare cu asaltul trupelor antitero asupra magazinului evreiesc din Paris in care teroristul Amedy Coulibaly a luat mai multi ostatici

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 9 ianuarie 2015, 18:54 Actualitate | Internaţional


Postul francez BFM TV a surprins imagini cutremuratoare din momentul in care care trupele de elita antitero ale Politiei si Jandarmeriei franceze au dat asaltul decisiv asupra magazinului evreiesc in care teroristul Amedy Coulibaly s-a refugiat vineri dupa-amiaza cu mai multi ostatici. Trupele antitero au dat asaltul in jurul orei 18.10 (ora Romaniei) si au reusit eliberarea unui numar neprecizat de ostatici, precum si uciderea lui Coulibaly. Imaginile arata momentul in care trupele de elita au scos ostaticii, au intrat in cladire, dar si modul in care un politist a fost ranit de gloantele teroristului.

Bilantul actiunii este insa dur: Atentatorul ucis, 3 ostatici morti, 4 ostatici raniti grav intre viata si moarte, 2 politisti raniti grav, 1 politist ranit usor (surse medicale pentru RTL).


Exclusif France 2 : les images du face-à-face... by francetvinfo







Charlie Hebdo - Les images de l'assaut de la... by francetvinfo


Porte de Vincennes : les images de l'assaut du... by LCP



Porte de Vincennes. Des blessés et des morts... by leparisien


Reamintim ca Amedy Coulibaly a ucis joi dimineata o politista care il oprise in trafic in Paris. Coulibaly a reusit sa scape ieri, dar astazi a fost surprins de politisti si a reusit sa se refugieze intr-un magazin evreiesc din cartierul parizian Porte de Vincennes (una din intrarile in Paris, cartier locuit de multi evrei), unde a luat mai multi ostatici.

El le-a cerut fortelor de ordine sa nu atace depozitul in care se aflau fratii Cherif si Said Kouachi (presupusii atacatori de la Charlie Hebdo), care luasera si ei un ostatic vineri dimineata. In caz contrar, Coulibaly a amenintat ca-i va ucide pe toti ostaticii sai.

Legatura dintre Amedy Coulibaly si fratii Kouachi a fost anuntata in mod oficial de Ministerul francez de Interne, care a relatat ca toti au facut parte din aceeasi grupare jihadista in anii 2004-2005.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















42282 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Trist.. (Vineri, 9 ianuarie 2015, 18:56)

    Peraspera [utilizator]

    Din pacate, la magazinul evreiesc au fost obligati sa dea asaltul inca nepregatiti, pentru ca Coulibaly aflase probabil de atacul celorlalti doi jihadisti, care in acelasi moment iesisera din tipografia unde se baricadasera si incepusera sa traga.
    Se vede clar ca a existat un schimb de focuri foarte violent.
    Asa ca exista victime din pacate, civili !
    • +4 (6 voturi)    
      suspect (Vineri, 9 ianuarie 2015, 21:19)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Peraspera

      Pe CNN a aparut la putin timp un tip, care vorbea o engleza francofona, la costum care se dadea martor, care mi s-a parut cam suspect. Zicea ca a auzit cum teroristul zicea ca a auzit ca a omorat el personal cele patru persoane ostatice. Vad ca si cei de la CNN nu au mai repetat ce a zis, li s-a parut ciudat si lor... Doar l-au intrebat daca si ceilalti ostatici au auzit. Dupa cum vorbea parea putin fals. Mi s-a parut o justificare care sa acopere de fapt ca cei patru ostateci au fost de fapt impuscati tot de politistii francezi, in timpul rafalelor nebune, dupa cum se vede din primul filmulet.
      • +3 (3 voturi)    
        d´acord 100% (Vineri, 9 ianuarie 2015, 22:13)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui fit

        PS e cea mai dezordonata gramada de polististi, TOTI in fata unei SINGURE usi...care trag de afara inauntru...n-ar fi de mirare ca gloatele lor sa fi omorat ceva civili.....
        Mais, a la guerre come a la guerre, nu?
        Doar ca acum nu au avut ajutoare ca in Normandia, sic!
      • +1 (3 voturi)    
        Banuiala mea se intareste (Vineri, 9 ianuarie 2015, 22:15)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Cred ca cei patru ostatici au fost omorati in imbulzeala impuscaturilor politistilor francezi.
      • 0 (0 voturi)    
        video din fata (Vineri, 9 ianuarie 2015, 22:46)

        Interlop [anonim] i-a raspuns lui fit

        se vede aici, cel putin unul era mort cand au intrat ei http://www.francetvinfo.fr/faits-divers/attaque-au-siege-de-charlie-hebdo/exclusif-france-2-les-images-du-face-a-face-entre-le-raid-et-amedy-coulibaly-lors-de-l-assaut-porte-de-vincennes_793119.html
      • 0 (0 voturi)    
        Nu! (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 0:46)

        Vade Retro [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Din declaratiile autoritatilor, ale ostaticilor si ale teroristului, victimele au fost impuscate la inceputul luarii de ostatici, nu in timpul asaltului!

        Se vede si in primul video corpul unei victime pe jos inainte ca politia sa deschida focul!
  • -4 (30 voturi)    
    ata-i asalt? (Vineri, 9 ianuarie 2015, 19:22)

    Yankeu [utilizator]

    parca e o harjoneala intre pustani.Unul impinge, unul trage, ne mai gandim, mai stam un pic....
    ASALT? Oi fi uitat eu limba romana si nu mai stiu ce inseamna cuvantul ?
    Atata s-au coit si codit de mai era un pic si-i rugau in genunchi pe teroristi sa plece acasa!
    80.000 de politisti, elicoptere, tancuri, pe doi amarati?Dar ce aveau frate aia, bombe nucleare, tancuri invizibile?Sau doar ceva Kalasnicoave?
    Vai de capul lor!
    Ca sa nu mai spun ca , vezi draga doamne, redactia era pazita si protejata.
    Pe scurt, francezi, sunteti cu vaca!
    Cred ca o unitate de mascati din Romania rezolva mai repede si cu mai putine victime!
    • +14 (20 voturi)    
      realitatea (Vineri, 9 ianuarie 2015, 19:58)

      vali2 [utilizator] i-a raspuns lui Yankeu

      nu e ca in filme sau jocuri pe calculator..
      • +11 (15 voturi)    
        dar nici in halul asta! (Vineri, 9 ianuarie 2015, 20:29)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui vali2

        Uitati-va cu mare atentie la primul filmulet!

        Cred ca politistii au fost raniti si de propriile gloante, trageau toti, si cei din spatele gloatei de politisti si cei din fata usii.... Pe usa aia intrau odata atat gramada de politisti in timp ce ostaticii se imbulzeau si ei sa iasa. Dupa ce ieseau, de unii ostatici nu se mai ocupa nimeni! Unii din ostatici puteau fi chiar teroristi, adica complicea lui Amedy. Pe CNN se spunea ca politia comunica cu o persoana care se ascunsese in camera frigorifica si ca Amedy era ajutat de un BARBAT COMPLICE, care se dadea ostatic, pentru a induce in eroare. Deci nu o femeie.

        Cat despre numarul ostaticilor, eu am numarat chiar15 ostatici...
        • +8 (10 voturi)    
          gloante in ricoseu si haos (Vineri, 9 ianuarie 2015, 20:59)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

          Urmariti si cei doi politisti care cad secerati...

          De asemenea urmariti in filmuletul al patrulea cum la min 1,20 iese ca din pusca o femeie cu parul negru cu paltonul jumate crem, jumate negru si care se culca la pamant langa motocicleta din susul imaginii, desi toti prizonierii se duc acolo unde li se indica, adica in spatele masinii negre blindate, notata cu BRI. Imediat dupa ea, mai vine o persoana in negru, si la min 1,30 o iau la fuga destul de siguri intr-o directie total opusa, dupa ce se uita putin in spate, in timp ce toti ceilalti sunt cam haotici, inclusiv politistii. Nimenidin autoritati nu se uita dupa ei. Mi s-a parut cam ciudat.
          • +2 (2 voturi)    
            Nu cumva... (Vineri, 9 ianuarie 2015, 22:23)

            jas [utilizator] i-a raspuns lui fit

            ...e vorba de Hayat Boumeddiene?
          • +5 (5 voturi)    
            asa e... (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 0:24)

            keo [utilizator] i-a raspuns lui fit

            incredibil... femeia a scapat ...spune CNN-ul, cred ca era chiar cea cu palton crem. E si ajutata de un politist apoi se strecoara printre masini si fuge ...SE VEDE CLAR! Nu pot sa cred.. ce politisti slabi.... foarte slab organizati...
















            0
            • +2 (2 voturi)    
              poate daca s-ar uita mai mult la filme americane (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 12:25)

              stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui keo

              ar fi mai eficienti.
              Dar astia-s dinaia care schimba vocile actorilor, ca sa fie totul frantuzesc.
          • 0 (0 voturi)    
            Filmulețul a patrulea? (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 1:40)

            ValTo [anonim] i-a raspuns lui fit

            ... cel la care acum scrie că e "privat"?
        • +1 (1 vot)    
          Iata cum se face o treaba buna! (Vineri, 9 ianuarie 2015, 22:01)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

          SAS Storm Iranian Embassy in London (1980)

          https://www.youtube.com/watch?v=eKi5AvTbYBM
        • 0 (0 voturi)    
          fara cuvinte (Vineri, 9 ianuarie 2015, 23:24)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

          Prise D'hotage à porte de Vincennes à Paris
          https://www.youtube.com/watch?v=7v-pz9-6iYQ
        • 0 (0 voturi)    
          Atentie, s-a mai bagat un film in fata! (Vineri, 9 ianuarie 2015, 23:33)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

          Atentie sa numarati filmele tinand cont ca s-a mai bagat un film in fata, pe primul loc.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu ai vazut bine (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 0:40)

          Vade Retro [utilizator] i-a raspuns lui fit

          In momentul in care ostaticii ieseau, teroristul era deja mort! A fortat iesirea, si a fost doborât chiar in fata usii (momentul 0:36 in primul video). Din pacate filmul este cenzurat din momentul respectiv.

          Procurorul orasului Paris a declarat ca cele 4 victime erau deja moarte cand a inceput asaltul (ceea ce a si declarat teroristul la telefon cu doua ore inainte).
          • +2 (2 voturi)    
            eu nu am gasit declaratia asta nicaieri (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 15:09)

            fit [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

            doar de la un martor care a spus ca a omorat de la inceput doi clienti si apoi o femeie in cap care s-a chinuit mai multe zeci de minute. Dar a patra persoana cred ca au omorat-o chiar politistii in imbulzeala aia neprofesionista.
    • +7 (11 voturi)    
      filmele americane (Vineri, 9 ianuarie 2015, 20:23)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Yankeu

      filmele americane v-or cam spalat pe creier.

      Sunt curios ce-i fi facut tu in locul lor?
      • +5 (5 voturi)    
        :))))) (Vineri, 9 ianuarie 2015, 21:30)

        jderu [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

        Sunt multi experti in aersoft si counter strike, sascha!
    • +3 (9 voturi)    
      francezii au fost intotdeauna niste penibili (Vineri, 9 ianuarie 2015, 20:52)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Yankeu

      este o rusine sa fii francofon numai cand te uiti la ei
      http://youtu.be/7v-pz9-6iYQ
  • +10 (16 voturi)    
    da (Vineri, 9 ianuarie 2015, 19:33)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    odata cu atacul asta la magazinul evreisc jihadistii din europa vor avea probleme nu cu slab pregatita politie franceza, ci cu altii, mult mai bine antrenati si la fel de motivati ca si ei.
  • +3 (3 voturi)    
    asalt nu foarte bine coordonat (Vineri, 9 ianuarie 2015, 21:00)

    ovhutu [utilizator]

    Intr-adevar situatia cerea o interventie rapida, daca nu se alegeau cu toti ostaticii morti.
    Dar e putin haos, uitati-va atent la coordonare. Fiecare da din coate sa ajunga sa traga cu arma, WTF.
    Ceva inteligent a fi fost o distragere in fata cu atac din spate (usa de aprovizionare de exemplu).
    S-au bagat toti ca in fata pe o usa lata de 1 metru.
    Nu e rea intentie, dar pur si simplu nu au fost bine coordonati.
  • +4 (4 voturi)    
    mda... (Vineri, 9 ianuarie 2015, 21:06)

    Laurentiu78 [utilizator]

    Astia-s mai rau ca noi...Nu stiu cine e responsabil de asaltul asta dar probabil ca "yankeeii" si "limonistii" rad de fac pe ei...

    Stiu ca nu e ca-n "filme" dar sa ataci aglomerat pe o singura directie cu 20 de oameni contra 2 oameni "aerisiti" cu toate caile de tragere deschise...suna.."rusesc"....
  • +4 (4 voturi)    
    de ce n-au intrat... (Vineri, 9 ianuarie 2015, 21:29)

    Zalmoxis [utilizator]

    ... pe doua usi in acelasi timp?
    • +1 (1 vot)    
      trupe SWAT civilizate (Vineri, 9 ianuarie 2015, 22:15)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Zalmoxis

      nu sar pe ferestre, iau bilet, etc etc
    • +1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Vineri, 9 ianuarie 2015, 22:31)

      valli [anonim] i-a raspuns lui Zalmoxis

    • +3 (3 voturi)    
      pt ca (Vineri, 9 ianuarie 2015, 23:39)

      paraipan [utilizator] i-a raspuns lui Zalmoxis

      riscau sa se impuste intre ei camera fiind plina de fumul flashbang-urilor. la ce invalmaseala a fost la usa principala e un adevarat miracol ca au iesit atat de multi pe picioarele lor. oricum erau mai multi ostateci decat numarul anuntat initial.
    • -1 (1 vot)    
      Buna idee! (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 0:25)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Zalmoxis

      Ca sa se impuste intre ei!
    • -1 (1 vot)    
      ...sau pe sus? (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 15:05)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Zalmoxis

      De pe acoperis?
  • 0 (0 voturi)    
    Si complicele??? (Vineri, 9 ianuarie 2015, 22:33)

    cititoare [utilizator]

    Ala unde e? La fel si nebuna aia. Astia trebuie gasiti urgent. Cine stie ce poate face nebuna aia mai ales ca e plina de ura acuma ca i-a murit iubitul. De complice nu imi fac mari griji ca parea cam las, daca nici nu avea curaj sa tina in mina un Kalashnikov. Negrul ala avea 2 in ambele miini, probabil una trebuia sa o tina complicele, dar i s-or fi inmuiat picioarele.
  • 0 (0 voturi)    
    cam ciudata incghesuiala (Vineri, 9 ianuarie 2015, 22:37)

    sorin3 [utilizator]

    de ce nu au spart vitrina?
  • +1 (1 vot)    
    Analiza interventiei (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 10:52)

    AlexandruBlaga [anonim]

    Cu parere de rau ma alatur si eu celor care vad in modalitatea de efectuare a aceastei interventii un mare punct negativ adus serviciilor special din Franta.

    1.Elementul surpriza a lipsit cu desavarsire- miscarea trupelor spre punctual de infiltrare s-a facut in mersul si viteza la pascut a unei turme de oi, cu lanterne de observatie nenecesare in vitrina magazinului;