VIDEO Toti cei trei atacatori care luasera ostatici in Paris vineri au fost ucisi. Imagini cu momentul asaltului

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Vineri, 9 ianuarie 2015, 18:20 Actualitate | Internaţional


Cei doi presupusi atentatori de la Charlie Hebdo, fratii Said si Cherif Kouachi, care se ascundeau intr-o tipografie la Dammartin unde luasera un ostatic, sunt morti, relateaza AFP.  Surse apropiate anchetei au declarat pentru France Presse ca ostaticul luat de acestia a fost salvat si este teafar.

Informatia privind uciderea in asalt de catre trupele speciale a celor doi frati acuzati ca au comis atentatul de miercuri de la sediul Charlie Hebdo a fost confirmata de jandarmeria nationala.

Ulterior, surse au declarat pentru Le Monde ca si Amedy Coulibaly, care luase ostatici intr-un magazin evreiesc din porte de Vincennes, a fost ucis. Politia declansase asaltul aproape conncomitent.

Cu privire la ostaticii din supermarketul din porte de Vincennes, informatiile sunt contradictorii si confuze. Presa franceza citand surse din politie vorbeste fie de trei, fie de patru morti. Cinci sau sase persoane au iesit nevatamate. Numarul total al ostaticilor nu a fost confirmat oficial.

Imagini de la asaltul trupelor speciale la magazinul din Paris:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















30701 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Infos (Vineri, 9 ianuarie 2015, 18:33)

    Peraspera [utilizator]

    Se pare ca cei doi jihadisti nu au stiut ca in tipografie era si un angajat, acesta s-a ascuns intr-o camera. De aceea, cei doi au iesit singuri sa lupte cu fortele de acolo, tragand cu armele si au fost aproape imediat doborati.

    Imediat s-a dat semnalul pentru asalt si la magazinul evreiesc, de teama ca jihadistul de acolo sa nu afle de moartea celor doi si sa se razbune pe ostatici. Inainte de a muri, el a ranit doi politisti din fortele speciale.
  • +8 (12 voturi)    
    Au murit pentru-ca au vrut. (Vineri, 9 ianuarie 2015, 18:35)

    vali47 [utilizator]

    Nu sunt martiri.O spun chiar musulmani convinsi.Au murit ca niste talhari criminali.Daca ramaneau in viata poate se gaseau organizatii musulmane radicale care sa-i infieze.Asa,morti,nu sunt de folos nimanui.Autoritatile trebuie sa-si modifice procedurile si sa fie mai putin blande cu dezaxatii.Eu,ca sa-i invat ce inseamna libertate de exprimare,as finanta un site care sa dea replici celor care critica fundamentalisti musulmani si as cauta sa-i antrenez in actiune.Poate asa se civilizeaza si lupta cu vorba la vorbe.
    • +8 (12 voturi)    
      eu as face , (Vineri, 9 ianuarie 2015, 18:56)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      ca toti strainii care vin in Europa pusi sa semneze o declaratie de loialitate si care face ceva impotriva acelei tari sa fie expulzat absolut cu toate neamurile lui in tara de origine ca sa numai aiba liniste nici acolo. Cine face rau tarii gazda nu e om normal. As avea si solutii mai extreme...pusi subt lupa si la primele semnale de alarma afara din EU.Daca noi mergem la cineva acasa nu-i normal sa.i faci critica si daca nu ne place nu mai mergem. Dar cred ca pana la urma o punem de un razboi chiar daca nimeni n-o sa isi mai aminteasca de ce . Aici regimurile noastre trebuie sa ia masuri urgente.
      • +3 (3 voturi)    
        de acord, cu o exceptie (Vineri, 9 ianuarie 2015, 21:26)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

        nu e nevoie de a da declaratie de loialitate. Vorbe-n vant. Gura bate ......tot
  • +1 (23 voturi)    
    Franta (Vineri, 9 ianuarie 2015, 18:37)

    Kepler [utilizator]

    va trebui sa ia masuri decisive impotriva numeroasei sale populatii arabe. Riscul de a nu lua masuri hotarite este mult prea mare.
    • +11 (21 voturi)    
      de ce (Vineri, 9 ianuarie 2015, 18:43)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      De ce ar lua masuri impotriva populatiei arabe? Ca sa se creeze si mai multi teroristi?

      Si ce logica e asa? Doi francezi de origine araba organizeaza un atentat terorist si statul trebuie sa ia masuri impotriva intregii populatii de origine araba?

      Adica doi romani omoara pe cineva pe undeva si statul respectiv trebuie sa ia masuri impotriva tuturor romanilor.

      Folositi-va creierul oamenilor si nu cadeti prada discursurilor radicale.
      • +3 (7 voturi)    
        `Frumos' spus: (Vineri, 9 ianuarie 2015, 19:07)

        Kepler [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

        doi romani omoara pe cineva pe undeva... in cazul asta, e vorba de Paris, capitala Frantei, sa nu mai vorbim de tot restul. I-ai vazut pe magrebinii adolescenti ? Este pur si simplu rusinos ca acest lucru se intimpla in Franta.
      • -3 (7 voturi)    
        se face o greseala prea facila (Vineri, 9 ianuarie 2015, 19:16)

        zenovia [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

        cei doi nu erau de "origine araba" ci nord africana.
      • +3 (5 voturi)    
        Pentru ca pe langa cei (Vineri, 9 ianuarie 2015, 20:09)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

        care pun mana pe arme, sunt numerosi cei care aproba. Cat de numerosi, nu stim, pentru ca nu sunt studii serioase pe tema asta - sau nu stiu eu de ele.
        Ce stim este ca :
        - apar mereu semne de aprobare din partea oamenilor obisnuiti - chiar si acum este un clip pe HN; aia sunt pusti, dar ar fi avut curajul sa faca asta, daca ar fi stiut ca parintii sunt complet impotriva unor astfel de manifestari ?
        - clerici fundamentalisti pot tine discursuri de ura in locuri publice din comunitatile musulmane, fara sa provoace reactii de protest sau respingere
        - o parte din finantarea retelelor teroriste provin din donatii din vest
        Dupa cum am zis, nu stim cat sunt de numerosi cei care aproba violentele si ura. Dar in niciun caz nu este vorba de acte isolate de violenta, si in rest de o comunitate care dezaproba ferm aceste acte. Este clar ca o parte a comunitatilor respective aproba violenta si prin asta o incurajeaza, chiar daca nu participa direct la ea.
        Asa ca da, ar fi nevoie de masuri. Ce fel de masuri, nu stiu - e clar ca nu poti sa-i expulzezi pe toti, ar fi nu doar foarte greu, dar nedrept si inuman - unii chiar sunt foarte bine integrati. Insa cei despre care se demonstreaza ca au legaturi cu retele teroriste da, ar trebui expulzati. Nu printr-o lege rasista - sa se aplice oricui, indifferent de rasa, religie etc.
        Cel mai important, ar trebui sa inceapa sa ia masuri de integrare a comunitatilor - e clar ca prostia asta cu multiculturalismul, fiecare sa ne pastram traditiile si modul de a gandi si obiceiurile nu merge. Macar unele valori trebuie armonizate - cum ar fi toleranta la ceea ce te deranjeaza.
        Si ... sa opreasca odata imigratia aia nenorocita ! Nu au destui ?! Chiar nu sunt in stare sa faca nici macar atat ???
  • +3 (19 voturi)    
    isusi si mahomezi inventati (Vineri, 9 ianuarie 2015, 18:41)

    Zentrix [utilizator]

    gata, e pace! a durat ceva pana jandarmeria a pus calcaiul pe grumazul dementilor alora dar pana la urma a reusit.

    Poate aceasta criza e un semnal de alarma impotriva indobitocirii maselor cu isusi si mahomezi. Eu nu inteleg cum de mai exista oameni care cred in "forte supranaturale" in loc sa inteleaga ca religiile sunt chestii inventate de sute de ani ca sa robeasca si sa tampeasca oamenii liberi.
    • +4 (6 voturi)    
      Inventia e miraculoasa! (Vineri, 9 ianuarie 2015, 19:17)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      Avem un animal viclean si o cusca. E de vina cusca pentru ca a fost inventata pentru animalul viclean?

      Animalul viclean e bineinteles omul, iar cusca e religia. Nu te supara. Dar cusca sta foarte bine acolo unde sta. Locul animalelor este in cusca. Marele nostru avantaj este ca animalele intra singure la cusca. Nu trebuie sa le impingem noi.

      Religia cu ceremoniile si prejudecatile ei, este o inventie extraodinara, un miracol ancenstral, care trebuie utilizat, nu criticat. Locul animalelor este sub poala popii!!! Baga la cap si foloseste cu intelepciune traditia stramoseasca!
    • -1 (9 voturi)    
      Mda... (Vineri, 9 ianuarie 2015, 19:33)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      Isus si Mahomed nu au fost inventati, ei chiar au trait/existat. Poate vrei sa spui altceva. E ca si cum cineva ar vrea sa te inventeze pe tine.

      Fiecare crede in ceva: unii au religiile, altii Apple, altii guverne, altii superstitii, unii cred in ei insisi etc. Si guvernele sunt tot ca sa te inrobeasca, asa ca bla, bla, bla... Get a life, Nancy.
  • +3 (3 voturi)    
    forte speciale... (Vineri, 9 ianuarie 2015, 21:46)

    Gustav666 [utilizator]

    La Dammartin n-a fost niciun asalt al fortelor speciale. Stiindu-se fara scapare, fratii ucigasi au iesit afara tragand la intamplare pentru a fi ucisi ca niste adevarati martiri, dupa mintea lor. Numai asa puteau ajunge la muntii de pilaf si la fecioarele neprihanite ale raiului islamist.
    Cat despre asediatori, sarcina le-a fost usoara, aceeasi treaba o puteau face si un pluton de racani de la termen redus.
  • 0 (0 voturi)    
    counter strike win (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 11:01)

    eny [utilizator]

    Ma asteptam ca Franta sa se predea sincer.
  • 0 (0 voturi)    
    Fost sef la Mosad: (Duminică, 11 ianuarie 2015, 7:28)

    John M. [utilizator]

    "Nu poti captura viu pe cineva care vrea sa moara pentru cauza lui".