Marine Le Pen propune din nou un referendum asupra introducerii pedeapsei capitale, dupa atacul asupra Charlie Hebdo

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 8 ianuarie 2015, 18:45 Actualitate | Internaţional


Marine Le Pen
Foto: Agerpres
Marine Le Pen, presedinta Frontului National (FN), a declarat joi, in urma atentatului de la redactia Charlie Hebdo din Paris, la postul France 2 ca daca va fi aleasa presedinte al Frantei, intentioneaza sa declanseze un referendum pe tema pedepsei cu moartea, relateaza Le Parisien.

"Am spus intotdeauna ca vreau sa le ofer francezilor posibilitatea de a se exprima pe aceasta tema printr-un referendum. Eu, personal, cred ca pedeapsa cu moartea trebuie sa existe in arsenalul nostru juridic, bineinteles la indemana juratilor, pentru crimele cele mai odioase, de a avea aceasta optiune", a declarat lidera Frotului National.

Marine Le Pen cere "actiuni puternice si eficiente", precum "controlul frontierelor, retragerea nationalitatii, consolidarea mijloacelor acordate politiei, ale carei efective au scazut in ultimii ani. (...) Serviciilor de informatii franceze le lipsesc resursele. Au calitati, insa nu pot face imposibilul".

Invitata la Palatul Elysee ca si alti politicieni, ea a precizat ca va merge pentru a-i transmite "presedintelui Republicii constatarea lucida a nivelului de infiltrare a islamului radical pe teritoriul (tarii) si mijloacele care trebuie folosite pentru a proteja cetatenii". In opinia lui politicianului francez de extrema dreapta, fundamentalismul islamist, pe care il denunta, "provoaca mii de morti in fiecare zi in lume".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4054 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    eeeee (Joi, 8 ianuarie 2015, 18:42)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ma intrebam cand alti cretini ies la lumina...
  • -3 (11 voturi)    
    ... (Joi, 8 ianuarie 2015, 19:01)

    rocknum [utilizator]

    Fix pix.
    Cine comite acte de genul asta e deja pregatit sa moara. Asa ca pedeapsa asta nu va mai speria pe nimeni
  • -6 (10 voturi)    
    e blonda naturel ? (Joi, 8 ianuarie 2015, 19:09)

    LiviusAcris [anonim]

    Desteapta mutare.
    Deja islamistii duc lipsa de atacatori sinucigasi ?
  • +10 (14 voturi)    
    Mi se pare corect. (Joi, 8 ianuarie 2015, 19:26)

    mitg [utilizator]

    Crima (de orice fel, atât timp cât e comisă cu intenție NU EXISTĂ SCUZĂ) merită pedepsită bazându-ne pe principiul "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte".

    Nu există justificare în a omorî oameni nevinovați.
    • -2 (6 voturi)    
      . (Joi, 8 ianuarie 2015, 19:59)

      Octavian48 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Desigur. Pentru ca pedeapsa capitala a fost abolita de buna ce era.

      Habar nu aveti ce spuneti cand faceti aceste afirmatii. Bine ca nu contati in societate, si mai bine ca Romania nu conteaza in scena geopolitica. Cu asemenea specimene am distruge toata planeta
      • 0 (0 voturi)    
        Dar daca e vorba de recidivisti? (Vineri, 9 ianuarie 2015, 8:47)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Octavian48

        Ia priveste la cum ar proceda un recidivist care s-a obisnuit deja cu inchisoarea pt ca a facut vreo 5-10 ani. Atunci, ce daca comite o crima? Ca tot se duce la inchisoare, cu care deja s-a obisnuit. Pe cand, daca exista pedeapsa cu moartea, atunci poate se teme si nu comite o crima de teama de moarte.
        Altfel, de ce oare crezi ca in Texas exista in continuare pedeapsa cu moartea? De ce, daca nu pt ca acolo sunt destui de multi desperados carora nu le-ar pasa daca nu ar fi ca le este teama de moarte.
        Sau, ce sa faci cu un alde Breivik? Sa stea in inchisoare toata viata pe banii de la buget, bani platiti de contribuabili? Mai bine l-ar fi executat la scurt timp dupa condamnarea la moarte (ca nu era nici un dubiu ca el a dorit sa ucida si nici un motiv sa fie N apeluri in justitie).
    • +1 (5 voturi)    
      E culmea (Joi, 8 ianuarie 2015, 20:08)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Un stat este atacat iar cetatenii lui il tin o viata intreaga in conditii umane pe atacator cu o cheltuiala zilnica superioara mediei pe cap de locuitor . Misto aberatie .
    • +1 (5 voturi)    
      Oh, really? (Joi, 8 ianuarie 2015, 20:10)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Care ar mai fi diferenta intre teroristi si tine?
    • +2 (4 voturi)    
      F. Bine.... (Joi, 8 ianuarie 2015, 20:11)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      subscriu in totalitate.

      p.s.nu se poate eradica ideea de ucidere din culpa decat prin pedeapsa capitala. .
    • +1 (1 vot)    
      pedeapsa e naiva (Joi, 8 ianuarie 2015, 20:13)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      mortii nu sufera si nu cer justitie, ci cei apropiati lor si/sau ramasi in viata, iar ca sa provoci o suferinta in compensatie pentru crima, prima conditie este ca subiectul sa fie in viata (cat mai mult timp, din punctul meu de vedere).
      Pe de alta parte, legea talionului in litera ei, nu se poate aplica corect in cazul crimelor multiple sau a celor singulare savarsite in grup. E corect sa iei 10 vieti pentru una, sau doar una pentru 10 ?
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 8 ianuarie 2015, 20:23)

    dragos234 [utilizator]

    S-a gasit si madam lepen sa-si dea cu parerea. Teroristii se arunca singuri in aer, deci nu au nicio frica de pedeapsa cu moartea.
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 8 ianuarie 2015, 20:25)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    gresit (Joi, 8 ianuarie 2015, 21:03)

    kubbity [utilizator]

    daca un singur om ar fi condamnat la moarte (in mod gresit si fara intentie), mai bine fara legea asta.

    Pentru puscarii, sunt dispus sa mai dau bani - sa aiba loc toti si sa se lase de amnistii ptr. a face spatiu.