VIDEO Un fundamentalist moldovean, membru al gruparii Statul Islamic, justifica instituirea "califatului"

de A.C.     HotNews.ro
Marţi, 6 ianuarie 2015, 17:05 Actualitate | Internaţional


Abdulah al-Moldovi
Foto: Captura video
Un islamist care se prezinta drept cetatean moldovean si este membru al grupului terorist Stat Islamic in Irak si Siria (SIIS) ofera justificari, intr-o inregistrare video, in favoarea crearii unui califat islamic, conform Institutului SITE, care monitorizeaza site-urile fundamentaliste.

Intr-o inregistrare video difuzata de centrul media Al-Hayat, islamistul Abdullah al-Moldovi, care se prezinta drept cetatean al Republicii Moldova, contesta pretentiile rebelilor talibani afgani privind instituirea propriului califat, argumentand ca singurul califat legitim este cel creat in Siria si Irak de grupul terorist sunnit Statul Islamic, noteaza Mediafax.

"Grupul terorist Stat Islamic intruneste conditiile pentru instituirea unui califat, pentru ca este gardianul doctrinei islamice si administratorul afacerilor globale, nerecunoscand frontierele necredinciosilor si declansand jihadul", afirma Abdullah al-Moldovi, un combatant al grupului terorist Stat Islamic (Stat Islamic in Irak si Siria / Stat Islamic in Irak si Levant - SI/SIIS/SIIL).

"Statul islamic este o obligatie a musulmanilor. Sharia (legea islamica musulmana - n.red) este singura lege a acestui stat", adauga Abdulah al-Moldovi. Numele real al combatantului islamist nu este precizat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6563 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    baiatu asta trebuie MOTIVAT (Marţi, 6 ianuarie 2015, 17:13)

    un domn [utilizator]

    sa ajunga la Kremlin..face to face cu pagadin Putin sa ii spuna..verde (nu roshu) ca....un masaj cu o lama ruginita sau bine ascutita la gatu kaghebistului londonez putin..
    • +4 (6 voturi)    
      Tu nu ești un domn (Marţi, 6 ianuarie 2015, 18:13)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      În cazul fericit, ești doar o persoană care nu prea știe istorie. Citește acum, până când musulmanul nu va fi suficient de motivat încât să-ți violeze fiica/nevasta, să te decapiteze pe tine, etc:

      http://en.wikipedia.org/wiki/Fall_of_Constantinople#Final_assault

      http://www.dailymail.co.uk/news/article-2777834/Mass-executions-1-500-time-girls-abducted-sex-slaves-children-used-soldiers-UN-report-confirms-ISIS-s-atrocities-Iraq.html
      • -1 (3 voturi)    
        nu pricepi romana... (Marţi, 6 ianuarie 2015, 18:48)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        probabil esti un robot sovietic care tasteaza cu google translate langa/la indemana...spuneam ca acest calm al islamistului, relatat si prezentat erudite in rusa..ar fi bine sa il afle Putin..in cecenia si a batut joc de musulmanii de acolo..e o buna ocazie sa il decapiteze pe Putin..si pe tine la pachet
        • 0 (0 voturi)    
          Am cobit ieri parcă (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 18:41)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Masacrul de la Paris vine ca o confirmare la ceea ce am scris deja.
  • +5 (5 voturi)    
    vasile maica.. (Marţi, 6 ianuarie 2015, 17:16)

    sachei [utilizator]

    unde ai invatat tu sa vorbesti asa????
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 6 ianuarie 2015, 18:17)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    ciudat (Marţi, 6 ianuarie 2015, 18:17)

    dandra [utilizator]

    de ce mai este libera acest baietas?
    • +2 (2 voturi)    
      Liber (Marţi, 6 ianuarie 2015, 18:31)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Nu e liber deloc. S-a închis singur acolo în teritoriul ISIS, cu toți dezaxații din lume, ca să fie măcelăriți toți împreună.
  • +2 (2 voturi)    
    sublim (Marţi, 6 ianuarie 2015, 19:15)

    nellino [utilizator]

    "Grupul terorist (sic!!!) Stat Islamic intruneste conditiile pentru instituirea unui califat, pentru ca este gardianul doctrinei islamice si administratorul afacerilor globale, nerecunoscand frontierele necredinciosilor si declansand jihadul"
  • +2 (2 voturi)    
    tipul asta (Marţi, 6 ianuarie 2015, 19:19)

    amanda13 [utilizator]

    cred ca s-a dus pentru bani fiindca salariul unui combatant e de cateva sute de dolari. Vai de el. Un idiot.
  • +2 (4 voturi)    
    mankurti au fost (Marţi, 6 ianuarie 2015, 19:23)

    stefan2008 [utilizator]

    mankurti sunt inca
  • +3 (3 voturi)    
    e bine ca (Marţi, 6 ianuarie 2015, 22:56)

    kripton [utilizator]

    se cearta mahomedanii intre ei,care e mai khalif decat altul. ar trebui sa li se creeze conditii sa-si lamureasca diferendele undeva pe un teritoriu ales de comunitatea internationala,cat mai multi si cat mai repede.
    eventul sa fie si inarmati de comunitate,k sa aiba argumente solide in disputa. cred ca pt inceput iataganele si pustile fara repetitie ar fi un bun inceput. s-a facut teaba buna cu ele timp de secole........
  • +1 (1 vot)    
    Obligatia musulmanilor (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 15:50)

    Setalcott [utilizator]

    "Statul islamic este o obligatie a musulmanilor." De unde are acest distins domn asemenea informatii? Doar n-o fi citit el Koranul, cand marii experti in islam, Bush, Obama, Cameron, Hollande si altii ca ei ne-au spus clar ca islamul este religia pacii.
  • 0 (0 voturi)    
    Cu rromulanii nostri ce facem ? (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 3:01)

    AlexaAlex1307622061300 [anonim]

    Moldovenii se duc de buna voie,dar rromulanii ? bastinasii care traiesc de pe spatele romanilor cu ajutoare sociale ? Cand ii trimitem inapoi in "homeland" la ei in pakistan si india sau poate vor sa se recruteze si ei..