Turcia autorizeaza constructia unei biserici la Istanbul, o premiera dupa 1923

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 15:05 Actualitate | Internaţional


Guvernul islamo-conservator turc a autorizat constructia la Istanbul a unei biserici pentru mica comunitate siriaca, o premiera de la infiintarea Republicii Turcia in 1923, a informat sambata o sursa guvernamentala, potrivit AFP.

"Va fi o premiera de la infiintarea Republicii incoace. Biserici au fost restaurate sau redeschise publicului, insa nicio biserica noua nu a fost pana acum construita", a explicat acest oficial turc sub conditia anonimatului.

Crestinii sunt ultra-minoritari si uneori victime ale atacurilor in Turcia, tara laica cu 99% din populatie musulmana, unde regimul este acuzat de criticii sai de "deriva islamista".

Guvernul de la Ankara, care spera sa adere la Uniunea Europeana, a extins in aceasta perspectiva drepturile minoritatilor religioase, restaurand biserici, manastiri si sinagogi si restituind unele dintre proprietatile acestora.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3682 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Contrastat cu declaratiile Inaltilor Oficiali ... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 17:16)

    mitg [utilizator]

    ... pupa astia UE peste vreo 2, 300 de ani.
    • -1 (1 vot)    
      Nu le plînge tu de milă... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 10:50)

      cretu.emanuel [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ...că mai bine e în afara UE...
  • +2 (8 voturi)    
    Prețul? (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 17:28)

    Nyk1 [utilizator]

    Transformarea Haghiei Sofia din muzeu înapoi în moschee. Cel puțin președintele turc și ai lui și-au exprimat dorința în acest sens.
  • -6 (8 voturi)    
    Turcia cu stramtorile ei si cu litoralul la Marea Neagra (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 17:29)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    cu un teritoriu si in Europa ar trebui sa fie in UE
    • +5 (9 voturi)    
      Pai cum ramane cu (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 17:54)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      - drepturile omului

      - libertatea presei

      - represaliile impotriva kurzilor

      - islamizarea institutilor din ultimii ani

      - coruptia ridicata a regimului Erdogan ??
      • -3 (5 voturi)    
        Dar exista un precedent (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 18:50)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Romania e in UE, cum ramane cu:

        - drepturile omului

        - libertatea presei

        - represaliile impotriva demonstrantilor

        - uslamizarea institutilor din ultimii ani

        - coruptia ridicata a regimului Pontan ??
      • -3 (3 voturi)    
        Mă lași? (Duminică, 4 ianuarie 2015, 11:12)

        cretu.emanuel [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Asta cu libertatea presei, corupția lui Erdogan și drepturile omului sunt povești de adormit copii lansate de media aservită! Ce, la noi e libertatea presei??? E pe naiba!! Nu vezi că toți scriu la comandă, fără excepție? Aaaa, am uitat; sunt liberi! Liberi pînă în punctul in care deranjează pe cineva. În momentul in care deranjează pun bîta pe țambal. Toți!! Embargo pe toate canalele media și comentariile șterse la greu. Adevărul/Gîndul/NașulTV ți șterg comentarii, Hotnews nu ți le mai aproba(chiar daca nu e nici unrmă de limbaj vulgar/ură sau altceva). Pe restul nici nu m-am obosit să verific, dar prietenii îmi spun că e la fel peste tot. N-ai văzut cazurile Roșia Montană, ACTA și altele gen vizita doamnei Petrescu alaturi de Ponta in Israel(sa nu săriți că-s antisemit, n-am zis nimic rău despre asta!)(am înțeles ca de pe unele site-uri chiar s-a șters acea știre dupa ce s-a publicat) cît de draconica e cenzura! Că te și sperii cînd vezi cîtă putere au?
        Doar 2 exemple mai dau și închei: Uite la data articolului: http://www.b1.ro/stiri/externe/ucraina-zeci-de-mii-de-manifestanti-proeuropeni-s-au-reunit-in-centrul-kievului-cel-putin-53-persoane-ranite-70675.html și apoi uite data la care a fost făcută poza: http://i.imgur.com/uYcLL26.jpg. O simplă căutare pe Google Images și te și prinzi...doar că majoritatea nu-și pun întrebări. Toți scriu la comandă: http://i.imgur.com/icQa1EQ.png, http://i.imgur.com/lk2hnva.png.

  • -1 (1 vot)    
    un pas mic (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 20:07)

    nash pandelica [utilizator]

    dar inainte.

    e de bine.
  • +3 (3 voturi)    
    ce bine (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 21:49)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Deeeci e posibil de acum incolo sa vedem moschei ridicandu-se si in tarile europene , ca Olanda,Belgia...sau poate chiar Suedia ...
    • 0 (2 voturi)