The Economist: Basarabia ucraineana - teritoriul care preocupa atat Kievul, cat si Moscova

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 1 ianuarie 2015, 23:00 Actualitate | Internaţional


Basarabia ucraineana
Foto: The Economist
Regiunea izolata a Basarabiei ucrainene, cunoscuta si sub numele de Bugeac, a devenit unul dintre ultimele locuri ce au atras atentia observatorilor crizei din Ucraina, ce au remarcat importanta strategica a acestui teritoriu in contextul temerilor ca Moscova ar putea incerca sa creeze un coridor terestru care sa lege Rusia de Romania, trecand prin Crimeea si Odessa, scrie editia electronica a publicatiei The Economist intr-un reportaj ce va fi publicat pe 3 ianuarie.

Basarabia ucraineana se invecineaza la vest si nord cu Republica Moldova, inclusiv cu regiunea separatista prorusa Transnistria, in sud cu Romania, iar in est si sud-est cu Marea Neagra, fiind legata de Ucraina numai de o mica fasie de pamant cu doua sosele. Nu exista poduri peste Dunare sau drumuri care sa o lege de Romania, iar daca podurile de peste Nistru ar fi aruncate in aer, atunci Bugeacul s-ar gasi practic izolat, potrivit Agerpres.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15780 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Adresa articolului original: (Vineri, 2 ianuarie 2015, 1:37)

    dumitrica [utilizator]

    "Ukrainian Bessarabia Towards the unknown region"

    vezi: http://www.economist.com/news/europe/21637415-little-known-place-interests-both-ukraine-and-russia-towards-unknown-region

    Traducere:
    http://independent.md/economist-lupta-pentru-basarabia-ucraineana-ce-vrea-rusia/
  • +8 (12 voturi)    
    BASARABIA E ROMÂNIA (Vineri, 2 ianuarie 2015, 9:57)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Mult ne-au facut muscalii sa suferim, dar suntem aici, stim care ne sunt pamanturile si istoria si nu iertam
    • +6 (6 voturi)    
      frumos spus (Vineri, 2 ianuarie 2015, 14:01)

      [utilizator] [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      ...Bugeac,Cadrilater,Bucovina, Basarabia ....toate au fost,sunt si ramin pururi parte din Romania.
      • -4 (6 voturi)    
        haha (Vineri, 2 ianuarie 2015, 17:39)

        e.o. [utilizator] i-a raspuns lui [utilizator]

        Greșit. Mai citește un pic de Wikipedia și te lămurești exact ce i se cuvine României.
        • +2 (2 voturi)    
          nu e gresit (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 16:07)

          [utilizator] [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

          depinde cu cine si pe unde ai invatat istoria.
          cand traiau romani prin tinuturile enumerate mai sus, Wikipedia nu era nascuta...:))))
          n-am ce sa lamuresc.
      • +3 (3 voturi)    
        Asta (Vineri, 2 ianuarie 2015, 18:23)

        Kepler [utilizator] i-a raspuns lui [utilizator]

        cind vor intra in UE! Dar pina atunci mult mai este! Unele sanse sint doar cu Mica Basarabie, adica Rep. Moldova. Cind va fi Moldova mare va fi si Romania ceva mai mare!!!
      • -2 (4 voturi)    
        Cadrilater? (Vineri, 2 ianuarie 2015, 20:54)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui [utilizator]

        Cadrilaterul pe care l-a anexat Romania in 1913, de la o tara vecina? Despre ala spui ca e 'pururi parte din Romania'?
        Hai sa nu mutilam istoria.
        • +2 (2 voturi)    
          dupa caderea otomanilor.... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 13:07)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          dobrogea,inclusiv cadrilaterul a devenit teren liber, s-a inceput colonizarea......evident bulgarii s-au miscat mai repede ,avantajati si de lipsa oricarui obstacol natural (dunarea)....dar asta nu inseamna ca, Romania ,care la 1913 era o mica putere regionala nu ar fi avut drepturi asupra acestui teritoriu ......la acea data toate tarile reinviate dupa caderea otomana, incercau sa-si ajusteze teritoriul prin razboaie locale (grecia, serbia , bulgaria. macedonia, etc...)
        • +2 (2 voturi)    
          depinde (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 16:12)

          [utilizator] [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          unde ai invatat istoria, in 1913 erau mai mult de 30.000 de romani in Cadrilater, nu va mai luati dupa statistici bulgare sau scrise de comunisti si preluate pe wikipedia.
  • +8 (12 voturi)    
    ehe-he, (Vineri, 2 ianuarie 2015, 11:09)

    victor L [utilizator]

    cind piratul atentiona asupra intentiilor Rusiei lui Putin, niste mari analisti sarira sa-l sfisie, ca ne pune rau cu Putin, ca cine sintem noi ca sa fim baţoşi.
    Ca erau unii analisti care se bagau doar in seama, nu ar fi un capat de tara, dar a intrat in hora priceputilor la toate si Cristian Ghinea, iar de atunci, simtind ca a gresit, ca Tapalaga cu vinzarea Justitiei, il cauta pe pirat si WC sa-i gaseasca vreo bubă
    • +3 (3 voturi)    
      Cine e acest (Vineri, 2 ianuarie 2015, 15:45)

      raudegura [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      neicanimeni Ghinea asta ?
      Cine a auzit de el?
      Poate consumatorii de latrine !
      • +3 (3 voturi)    
        nu, nu este "un neica nimeni", (Vineri, 2 ianuarie 2015, 16:33)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui raudegura

        scrie la Dilema veche de foarte multi ani, este membru CRPE.
        Dar cum nimeni nu e perfect, si nici profet in tara lui, nici Ghinea nu e.
        Pacat ca nu isi recunoaste unele prostii.
    • 0 (0 voturi)    
      sa nu uitati ... (Duminică, 4 ianuarie 2015, 21:40)

      ViR [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      ukraina a scufundat un vas pe Dunarea noastra apoi a inceput sa sape la canal in Delta, sub ocrotirea rusilor care sufera enorm de lipsa legala a gurilor Dunarii. russia este membru in comisie ca riveran suveran - se margineste cu gurile Dunarii prin intermediul Marii Negre. daca ia Bugeagul, prinde trei muste dintr-o lovitura si scufunda si Platformele Petroliere din zona noastra - ca bombardarea Brazilor ...