Serghei Lavrov: Occidentul incearca sa schimbe regimul din Rusia cu ajutorul sanctiunilor

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 decembrie 2014, 7:49 Actualitate | Internaţional


Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a declarat marti ca are "motive serioase" sa creada ca Occidentul incearca sa provoace o schimbare de regim in Rusia cu ajutorul sanctiunilor, relateaza agentia Tass, preluata de Mediafax.

"Am serioase motive sa cred ca asa este. Unii politicieni occidentali nici nu incearca macar sa ascunda" ca sanctiunile lor au rolul de a forta liderii rusi sa paraseasca puterea, a declarat Lavrov, intr-un interviu pentru postul de televiziune France 24.

El a declarat ca sanctiunile occidentale afecteaza economia Rusiei si "nu ne fac nicio placere, insa aceasta nu este problema noastra, ci a Uniunii Europene si a Statelor Unite".

"Pot sa va asigur ca Rusia nu numai ca va supravietui, dar va deveni chiar mai puternica. Am trecut prin incercari mult mai dificile in cursul istoriei noastre si, de fiecare data, am iesit din aceste aventuri mai puternici", a subliniat ministrul rus.

El a exclus o prabusire a economiei Rusiei, mentionand ca acest lucru "se poate intampla doar in tari mici si, probabil, in Ucraina".

Declaratiile ministrului rus intervin in contextul in care presedintele Statelor Unite, Barack Obama, intentioneaza sa promulge rezolutia Congresului american care prevede sanctiuni suplimentare impotriva Rusiei si oferirea de armament Ucrainei.

Obama a declarat de mai multe ori ca se opune impunerii de noi sanctiuni Rusiei fara o coordonare cu Uniunea Europeana.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4288 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Rusia este o tara mica... (Miercuri, 17 decembrie 2014, 7:53)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    dar cu o suprafata mare.
    • +7 (7 voturi)    
      excesiv de mare (Miercuri, 17 decembrie 2014, 19:15)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      si nemeritat.
  • +7 (17 voturi)    
    Razboiul sanctiunilor (Miercuri, 17 decembrie 2014, 8:40)

    Kepler [utilizator]

    este doar o alta forma a razboiului rece. Cred ca Rusia
    si rusii vor termina f rau de data aceasta, pt ca, sa fim seriosi, in WW2 au fost americanii care i-au ajutat f mult. Cum cred ei ca se pot opune unei lumi intregi. Doar Hitler a crezut ca o poate face!
  • +11 (17 voturi)    
    Lavrov nu a inteles. (Miercuri, 17 decembrie 2014, 8:41)

    vali47 [utilizator]

    Occidentul incearca sa-i determine pe rusi sa stea acasa.Sa nu se mai reverse peste vecini.
    • -6 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 decembrie 2014, 16:15)

      [anonim] i-a raspuns lui vali47

      • 0 (2 voturi)    
        problema voastra (Joi, 18 decembrie 2014, 3:13)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui

        a rusilor, e ca nu mai plecati de unde v-ati bagat cizmele. Iar asta se vede cu ochiul liber, fara a scrie multa prostologie anti-americana pe-aici.
        • -1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 decembrie 2014, 13:16)

          [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

          • +1 (1 vot)    
            te cam contrazici singur (Vineri, 19 decembrie 2014, 20:18)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui

            ii detesti pe rusi da' americani-s mai rai, America este binele da' ai nevoie de raul rusesc... poate ar fi bine sa iti faci un control. Oricum, e evident ca tu nu deosebesti binele de rau nici la nivel teoretic macar. Pentru tine, democratia autentica e aia in care cei care se lupta pentru drepturile omului sunt mai rai decat cei care se lupta pentru a-si extinde dictatura.
  • +7 (15 voturi)    
    INCLUSIV poporul; Rus Vrea Acest Lucru (Miercuri, 17 decembrie 2014, 8:43)

    un domn [utilizator]

    evident...TREBUIE deconectat de la Vocea Rusiei si injectomatele de votca..atunci coane Javroave sa vezi...Octombrie Roshu !
  • +6 (12 voturi)    
    Supravietuirea unei natii ca Rusia.. (Miercuri, 17 decembrie 2014, 8:45)

    strelka [utilizator]

    dl. Lavrov se va face nu datorita politicienilor ci in ciuda greselilor pe care le faceti. In final Rusia va supravietui, dar sistemul politic din care faceti parte nu. Asta fara legatura cu sanctiunile economice ci pt ca este INEFICIENT. Ca in povestea celor 3 porcusori, cei care au construit casele din paie sau nuiele erau condamnati sa fie mancati de un lup. E adevarat ca aceasta criza va "intari" pe termen f. lung(decenii) economia, pt. ca grabeste asanarea sistemului, pe termen scurt(ani) va urma un infern daca nu aveti intelepciunea sa faceti ceea ce e corect.
  • +9 (15 voturi)    
    Bolovanul asta . . . (Miercuri, 17 decembrie 2014, 9:01)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .abia acum s-a prins. Tovarisci Lavrov, vreti sa ramaneti la putere? Foarte simplu: Carati-va din Crimeea, din Transnistria si din estul Ucrainei si toate vor reveni la normal ca prin minune. Nu vreti! Veti fi aruncati peste bord de propriul popor. Nu cumva sa va dea prin cap sa apelati la razboi ca va fi vai de pielea voastra. Fiti rationali si urmati-mi sfatul. ACASA!
    • +6 (10 voturi)    
      Ai uitat (Miercuri, 17 decembrie 2014, 11:34)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Abhazia, Osetia de Sud, Siria. Pentru rusi, notiunea de "acasa" e relativa.
  • -8 (10 voturi)    
    Ne ducem la vale (Miercuri, 17 decembrie 2014, 9:08)

    echidistantul [anonim]

    El a exclus o prabusire a economiei Rusiei, mentionand ca acest lucru "se poate intampla doar in tari mici si, probabil, in Ucraina".

    Romania se prabuseste si noi radem ca puiu'n buda.
    Ioan Popa, proprietarul grupului Transavia, a declarat recent pentru MEDIAFAX că în a doua parte a anului există o mare presiune pe scăderea preţurilor la carnea de pui, care se suprapune şi pe criza din Ucraina şi faptul că multă carne care mergea în Rusia ajunge şi la noi.
  • +7 (13 voturi)    
    de invazia din Crimeea nu ai auzit labrov? (Miercuri, 17 decembrie 2014, 9:22)

    rov [utilizator]

    poate asta va ingroapa...tovarasi mafioti.
    Pana nu va spalati pe dinti, occidentul nu va mai primeste la masa, ce-i greu>?
  • +6 (12 voturi)    
    Las-o Javrov, (Miercuri, 17 decembrie 2014, 9:34)

    graveyard_shift [utilizator]

    subiectul e inchis, ati pierdut razboiul asta. Concentreaza-te acum la granita de sud ca in curand s-ar putea sa va invadeze Azerbaijanul.
    • +3 (9 voturi)    
      +musulmanii ISIS (Miercuri, 17 decembrie 2014, 15:23)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui graveyard_shift

      atunci sa vezi cum doboara aia bisericile rusesti cu ciocanele..nu pentru fier vechi..ci sa "creasca" in loc niste moschei...atunci Javrov..ce face ? se converteshte...la islam
  • +11 (17 voturi)    
    i-auzi! (Miercuri, 17 decembrie 2014, 9:37)

    hot news [utilizator]

    Cat tupeu !

    Adica eu la scoala nu stiu lectia, proful imi da o nota mica, iar eu zbier ca incearca sa ma schimbe, cu ajutorul sanctiunilor!
    Pai DE CE a introdus lumea civilizata sanctiuni?
    Nu cumva pentru ca ruznacii au incercat sa invadeze Ucraina, si au luat deja Crimeea?
    Nu cumva sanctiunile sunt un RASPUNS la aciunile intreprine de Federatia lui Putin?!
    • +3 (5 voturi)    
      Misto postare! (Miercuri, 17 decembrie 2014, 18:37)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      si corecta explicatia.
  • +5 (11 voturi)    
    Propaganda prin cersetorie (Miercuri, 17 decembrie 2014, 9:59)

    Daniels22026 [utilizator]

    Javrov bate saua sa priceapa iapa. Adica un nou regim in Rusia ar putea fi mai rau decit Putin. Aiurea!

    Asta e multumirea pe care Rusia o aduce relatiilor privilegiate cu occidentul si NATO. Rusia a beneficiat, i-a mers bine citeva decenii. Asa ca a decis ea, superputerea Rusia, ca poate ataca orice tara din jur, daca nu face parte din NATO. Ce alt regim rusesc poate fi mai rau decit regimul Putin?!
  • +7 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 17 decembrie 2014, 9:59)

    polonyca [anonim]

  • +9 (9 voturi)    
    Nu inteleg... (Miercuri, 17 decembrie 2014, 15:53)

    Patrula10000 [utilizator]

    la ce regim se refera. La cel care are printre obiective invazia altor tari? A, atunci sunt cu americanii...
  • +3 (3 voturi)    
    si-asa... (Miercuri, 17 decembrie 2014, 20:23)

    brita [utilizator]

    se adevereste zicala lu' Machiavelli ala.... aferim!