VIDEO Ungaria: Zeci de mii de oameni au protestat impotriva taxei pe internet la Budapesta, in ciuda temperaturilor scazute

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 28 octombrie 2014, 22:54 Actualitate | Internaţional


Viktor Orban, premierul Ungariei
Foto: Guvernul Ungariei
Cateva zeci de mii de persoane, potrivit estimarilor presei locale, au defilat marti seara la Budapesta impotriva unui proiect de lege care propune instituirea unei "taxe pe internet", scrie AFP.

"Nu vom permite asta", scanda o multime formata din oameni de toate varstele, reuniti pentru a doua oara in trei zile pe strazile capitalei ungare, in ciuda temperaturilor scazute de iarna.

Guvernul conservator condus de Viktor Orban vrea sa taxeze download-ul de date cu 150 forinti (0,50 euro) pentru fiecare gigabyte. In fata dezaprobarii publice, autoritatile au precizat ca ar putea plafona noua taxa la 2 euro pe luna.

Comisia Europeana a criticat dur proiectul iar opozitia din Ungaria acuza o restrangere a libertatilor.

Balazs Gulyas, unul dintre organizatorii acestei mobilizari nascute pe Facebook, spune ca proiectul pun sub semnul intrebarii "dreptul de a fi informat".

Intr-un sector al mass-media bulversat de o legislatie restrictiva impusa de la venirea la putere a lui Orban, in 2010, "internetul este partea din presa cel mai putin controlata de guvern", a declarat Gulyas.

Manifestatii au avut loc in alte opt orase din Ungaria, dar si in fata ambasadei Ungariei din Varsovia.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3292 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    download (Marţi, 28 octombrie 2014, 23:42)

    hollow [utilizator]

    De curiozitate, dacă stau în Budapesta și n-am un provider local (i.e.: am internet prin satelit), cum știe guvernul cât download fac?
    • +14 (14 voturi)    
      mda.. (Miercuri, 29 octombrie 2014, 0:52)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui hollow

      si bancile domne??? si bancile ??? ce fac ele cu atatea bancomate ... ce fac ele cu atatea vpn-uri intre filiale? ... off off
    • +5 (5 voturi)    
      mai da-le idei multe (Miercuri, 29 octombrie 2014, 10:32)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui hollow

      ca avem copy-paste aici s-apoi sa vezi taxe...
  • +17 (17 voturi)    
    la ce s-au gandit si astia (Miercuri, 29 octombrie 2014, 0:42)

    alapos [utilizator]

    politicienii bosgori intrec la inventivitate pe ai nostri. taxa pe internet...doamneee... cred ca poluam cand navigam sau ceva, ca altfel nu-mi explic.
    • -1 (3 voturi)    
      chiar poluezi ... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 10:40)

      Tymax [utilizator] i-a raspuns lui alapos

      http://www.businessgreen.com/bg/news/2288738/googles-footprint-falls-as-users-emit-eight-grams-of-co2-per-day
      si alea sunt date de la Google himself; deci, le-as lua cu un gram de sare
    • +5 (5 voturi)    
      stai linistit.... (Miercuri, 29 octombrie 2014, 11:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui alapos

      in 2015 pomenile electorale trebuie recuperate cumva... nu m-ar mira ca monta sa faca fix la fel... pentru a ne proteja datele, pentru un internet mai bun etc....
      la noi o sa iasa 1000-2000 de oameni ca la protestu anti acta, o sa puna minerii,.... pardon jandarmii pe ei si s-a rezolvat
  • +11 (13 voturi)    
    Reeditare (Miercuri, 29 octombrie 2014, 1:08)

    Soljenitin [utilizator]

    Reeditarea Euromaidanului ucrainean? :-)
  • +16 (18 voturi)    
    asa le trebuie (Miercuri, 29 octombrie 2014, 4:00)

    I [utilizator]

    daca nu au fost atenti la ce au votat!
    • +18 (18 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 29 octombrie 2014, 9:05)

      qwerasdf [anonim] i-a raspuns lui I

      • +10 (12 voturi)    
        Pai (Miercuri, 29 octombrie 2014, 9:55)

        canuta [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        ca sa nu voteze pensionarii pentru voi, iesiti la vot
        in loc sa va bociti si sa va innecati amarul in beri si coctail-uri prin cluburi!
      • +3 (7 voturi)    
        Basescu a castigat la sate, la orase a pierdut (Miercuri, 29 octombrie 2014, 11:16)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Asa s-a intamplat la ultimele alegeri (din 2009). Deci, atentie la catalogari!
  • +13 (15 voturi)    
    Ăștia măcar au ieșit în stradă (Miercuri, 29 octombrie 2014, 9:06)

    OzzyO [utilizator]

    La noi ar fi luat foc Facebook-ul.
    • +5 (5 voturi)    
      :D (Miercuri, 29 octombrie 2014, 10:28)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

      true
    • +2 (2 voturi)    
      CORECT! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 11:54)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

      Noi cand am "primit" acciza la combustibili am bagat teasta in pamant, am injurat si injuram in gurpul de prieteni si atat!
      Cam asta este diferenta dintre ungui si romani!
  • -13 (15 voturi)    
    Orange (Miercuri, 29 octombrie 2014, 9:22)

    Qwertz [utilizator]

    Vedeti cu cat va taxeaza Orange Romania pe Mega download-at si o sa vedeti ca la noi in Romania se intampla treaba asta demult si nimeni nu face nimic. E plin internetu de romani tzepuiti de Orange.
    • +5 (7 voturi)    
      ce treaba are? (Miercuri, 29 octombrie 2014, 10:22)

      EuInsumi [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      un internet provider care iti pune un tarif ca sa accesezi innternetul cu un guvern care pune o taxa in plus? Poti sa alegi alt internet provider daca nu iti convine dar taxa nu o poti ocoli
      • -8 (8 voturi)    
        Mda (Miercuri, 29 octombrie 2014, 10:36)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

        Are cam aceeasi treaba care o are Microsoftu cu guvernu Romaniei. De ce facem gargara ca Microsoft a dat spaga X milioane euro cand tu oricum poti schimba sistemu de operare pe computeru tau? Ce legatura are ca, companiile in Romania te fura cu complicitatea guvernului cand TuInsuti esti prea prost ca sa realizezi asta? Te uiti la unguri cu admirare dar preferi sa nu te uiti la TineInsuti cu indignare.
        • +2 (2 voturi)    
          bati campii,amice (Miercuri, 29 octombrie 2014, 11:59)

          urob [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

          incurci merle cu perele.
          1.nu te obliga nimeni sa iei net de la orange.Sint oferte garla pe piata.Succes la a cauta.
          2.treaba dintre guvernul romaniei si Microsoft am citit-o de pe un calculator cu Ubuntu...si ce treba are sistemul meu de operare de acas cu spaga luata de ploticieni pentru a instala SO Microsoft pe calculatoarele din scoli?
          Mai urmareste A3 si poate vei gasi raspunsuir si la intrebarile tale.Aici nu preai ai cum : pui prost problema de la bun inceput.
  • +6 (8 voturi)    
    internet sau rusia? (Miercuri, 29 octombrie 2014, 9:30)

    xanti [utilizator]

    Nasol ,s-au luat de internet au iesit internautii sa protesteze,daca spuneau ca ies din UE, internautii stateau acasa in spatele calculatoarelor.
    Proasta miscare facuta de Orban,daca va renunta la taxa va fi liniste si se pot indrepta linistiti spre Rusia ,internautii vor sta acasa pentru ei conteaza sa descarce filme.
  • +8 (10 voturi)    
    unguri (Miercuri, 29 octombrie 2014, 9:45)

    gebeleizis2020 [utilizator]

    Intotdeauna mi-au placut ungurii, ca sarea'n ochi, ca sa ma exprim asa.
    Nu a fost ocazie sa trec prin Ungaria si sa nu ma enervez. Am ajuns chiar sa nu mai cumpar nimic de la ei, in afara de vigneta...
    Dar nu ma intelegeti gresit, nu am ceva cu ei toti, ci doar cu majoritatea :)
    Dar au ceva ce romanilor le lipseste: simtul proprietatii publice, al revendicarii drepturilor si al apararii intereselor.
    Ungurii au iesit in strada pentru o taxa aiurea, au iesit in strada pentru ca bancile au abuzat de comisioane, au iesit in strada cand un politician a luat spaga 50.000 euro si nu isi dadea demisia.
    La noi nu o sa vedem curand asa ceva.
    La noi spagile sunt de zeci de milioane de euro si tot se gasesc dobitoci care sa le ia partea hotilor. La noi drepturile sunt incalcate in mod sistematic si nu protesteaza nimeni.
    Suntem prea lenesi, betivi, dezinteresati sau filosofi... Am un prieten care are o vorba mare: 'la cat si cum gandim, o ducem mult prea bine"
    Se poate sa dai in bot sistemului, trebuie sa ai vointa si rabdare. Dupa 5 ani de judecat cu banca, am castigat masiv.
    Altii s-au resemnat si au predat unor angajati hoti ai bancilor munca de o viata...
    Singurul motiv pentru care ungurii o duc mai bine e ca-si apara mai bine interesele.
    In rest nu au resursele Romaniei (nu e ca si cum nu si le-ar dori si ca si cum nu s-ar zbate sa le ia), nu au o populatie mai inteligenta, nu au potentialul economic si demografic, nu au angajati mai capabili. Sunt doar o idee mai harnici si repet, isi pazesc interesele.
    • +1 (5 voturi)    
      Ungurii (Miercuri, 29 octombrie 2014, 10:30)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui gebeleizis2020

      Si nu sunt tradatori ca romanii. Ei nu si-au tradat aliatii in razboaie. Romanii isi merita soarta cu varf si indesat.
      • 0 (2 voturi)    
        eu as fi ceva mai atent (Miercuri, 29 octombrie 2014, 11:20)

        Consonant [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        cand vorbesc despre urnguri si tradare, asta presupunand ca stii ce este vorba in propozitie.
      • +2 (2 voturi)    
        Pai si acum ce fac? (Miercuri, 29 octombrie 2014, 11:32)

        AnduDimofte1320324445161 [anonim] i-a raspuns lui Qwertz

        Te contrazic, suntem in plin razboi economic si ungurii isi tradeaza aliatii europeni.
      • +1 (1 vot)    
        BA I-AU TRĂDAT (Miercuri, 29 octombrie 2014, 12:01)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        Hitler l-a schimbat urgent pe Horthy cînd a aflat că tratează cu aliații (aprilie 1944, dacă nu mă înșel) înlocuindu-l cu Szalasi de la ”Crucile cu săgeți” (un fel de Horia Sima). Sub conducerea acestui extremist au avut loc enormele deportări de evrei spre Auschwitz.

        Numai că ungurii, așa cum demonstrează @gebeleizis, au gena apărării intereselor - în sens modern „public relations” sau, mai ”vetust”, PUBLICITATE. Atîta de eficientă încît neobrăzatul de Elie Wiesel, din Maramureșul cedat prin Dictatul de la Viena, susține fără ezitare ȘI FĂRĂ RUȘINE că românii l-au trimis în lagărele germane.

        Cu evreii făcură multe porcării și românașii, în stilul lor rudimentar-dezorganizat. Nu-i o scuză, dar nici nu avem voie să înghițim toate minciunile (ATENT ORCHESTRATE).
        • 0 (2 voturi)    
          ? (Miercuri, 29 octombrie 2014, 14:06)

          Cutezatorii2013 [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

          Cine e Elie Wiesel? nu am auzit de asta niciodata.

          PS E o intrebare retorica, nu-mi trimiteti link-uri de pe wikipedia ca stiu sa caut si eu :)