Delegatia Canadei la NATO ia Rusia peste picior: Geografia poate fi dificila, iata un ghid pentru soldatii rusi care se tot ratacesc in Ucraina

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 28 august 2014, 7:21 Actualitate | Internaţional


Harta postata de canadieni pe Twitter
Foto: Twitter
Delegatia Canadei la NATO a postat miercuri pe Twitter un mesaj ironic la adresa Rusiei, dupa ce autoritatile ucrainene au capturat mai multi militari rusi care pretindeau ca s-au ratacit accidental pe teritoriul Ucrainei. "Geografia poate fi dificila. Iata un ghid pentru soldatii rusi care se tot ratacesc si intra din greseala in Ucraina", au scris canadienii pe Twitter, postind o harta marcata cu "Russia" in rosu si "Not Russia" in albastru.

De remarcat ca peninsula Crimeea, a carei anexare de facto de catre Moscova nu este recunoscuta de comunitatea internationala, apare pe partea de harta marcata "Not Russia".

Mesajul delegatiei canadiene vine dupa ce Kievul a facut publice imagini cu soldatii rusi capturati in Ucraina, despre care Moscova a spus ca s-au ratacit si au trecut accidental granita.

Relatiile dintre NATO si Rusia sint la un minim istoric dupa Razboiul Rece din cauza anexarii Crimeei si a implicarii Moscovei in revoltele separatiste din Estul Ucrainei.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11872 vizualizari

  • +31 (31 voturi)    
    ... (Joi, 28 august 2014, 7:58)

    rerenenegate [utilizator]

    Nu e harta buna, la cat de tampiti sunt s-ar putea sa creada ca unde nu scrie nimic e teritoriul lor...
    • +8 (8 voturi)    
      exact aia am vrut sa zic si eu (Joi, 28 august 2014, 12:46)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

      Mai ales ca cele 3 culori sunt pe steagul lor. :))
  • -17 (25 voturi)    
    Si ce bine ca nu se ratacesc (Joi, 28 august 2014, 7:59)

    Kepler [utilizator]

    in Canada!
  • -10 (28 voturi)    
    Glume (Joi, 28 august 2014, 8:14)

    Rntmpx [utilizator]

    Ăia invadează Ucraina bine-mersi, iar deștepții de la NATO se țin de glumițe puerile... Vai de capul nostru dacă așa știe NATO să răspundă...
  • +22 (24 voturi)    
    Nu numai (Joi, 28 august 2014, 9:06)

    EXEs [utilizator]

    Cred ca mai corect ar fi fost sa marcheze toata Europa ca "Not Russia". Cine stie ce idei le mai vin rusilor cu privire la Tarile Baltice sau Finlanda.
  • -13 (25 voturi)    
    Canada si geografia (Joi, 28 august 2014, 9:40)

    omega [utilizator]

    Mai trupe NATO,de Kaliningrad,fost Konigsberg,ati auzit? La cat de inculti sunteti,nu m-ar mira sa nu stiti.
    • +8 (10 voturi)    
      Pesemne ... (Joi, 28 august 2014, 9:47)

      LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui omega

      ... că au ei un gînd cu Konigsbergul ăla :D :D
    • +19 (19 voturi)    
      Bineinteles ca au auzit (Joi, 28 august 2014, 10:09)

      Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui omega

      Dar nu e ceva de care sa fii mandru. Teritoriul ala a apartinut Germaniei si avea o populatie multietnica germana poloneza si lituaniana pina au venit rusii si i-au alungat de acolo. Tu de republica Moldova ai auzit ? Era un teritoriu care inainte ne apartinea pina sa vina dratii tai de la rasarit sa stea cu armata vreo 2 generatii pe acolo...
    • +2 (2 voturi)    
      Fii capitanul nostru dom' profesor cel cult (Joi, 28 august 2014, 20:20)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui omega

      Nu mai poti de cultivat ce esti bag seama, si daunator la bun simt.
  • -3 (3 voturi)    
    logic ca romanii sa se amuze! (Joi, 28 august 2014, 20:21)

    Habs [utilizator]

    Canada este tara a carui guvern sprijina si incurajeaza proiectele ca cel de la Rosia Montana. O sa va rida in nas peste citiva ani si o sa va exporte si niste aparatura medicala pentru tratarea cancerului. Daca nu cumva o sa mute proiectul la prietenii ucrainieni.