VIDEO Ucraina afirma ca parasutistii rusi capturati luni erau intr-o "misiune speciala"

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 august 2014, 22:11 Actualitate | Internaţional


Ucraina a afirmat marti ca fortele sale armate au capturat un grup de parasutisti militari rusi care au patruns pe teritoriul ucrainean fiind intr-o "misiune speciala", insa Moscova sustine ca acestia au ajuns acolo din greseala, relateaza Reuters.

Serviciile ucrainene de securitate au difuzat inregistrari video cu marturiile parasutistilor rusi care au fost retinuti de fortele guvernamentale in timp ce luptau alaturi de rebelii pro-rusi in estul Ucrainei. Acestea sunt cele mai solide dovezi de pana acum in sprijinul afirmatiilor Kievului privind implicarea trupelor ruse in conflict. Rusia neaga in schimb acordarea de sprijin militar insurgentilor separatisti.

O sursa din cadrul Ministerului rus al Apararii, citata de RIA Novosti, a afirmat ca soldatii s-au abatut pe teritoriul ucrainean din greseala, in timpul patrularii la frontiera.

Ucraina a respins insa acest lucru. "Nu a fost o greseala, ci efectuau o misiune speciala", a declarat purtatorul de cuvant al armatei ucrainene, Andriy Lysenko.

Intr-o inregistrare postata pe pagina de Facebook a operatiunii antiteroriste desfasurate de Kiev, unul dintre soldatii rusi detinuti, care s-a legitimat drept Ivan Milchakov, si-a prezentat datele personale, inclusiv numele regimentului de parasutisti, despre care a precizat ca are baza in orasul rus Kostroma.

"Nu am vazut pe unde am trecut granita. Ne-au spus doar ca mergem intr-un mars de 70 de kilometri timp de trei zile (...) Totul e diferit aici, nu cum arata la televizor. Am fost trimisi drept carne de tun", a declarat el.

Un alt soldat rus, care s-a prezentat drept sergent Aleksei Generalov, a afirmat: "Nu-i mai trimiteti pe baietii nostri aici. De ce? Acesta nu este razboiul nostru. Si daca noi n-am fi fost aici, nimic din toate acestea nu s-ar fi intamplat. Si-ar fi rezolvat problemele cu guvernul ei insisi".









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3676 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    greseala? (Miercuri, 27 august 2014, 0:15)

    Ciprian77 [utilizator]

    Aproape ca-mi pare rau pentru soldatii rusi, care se pare ca chiar au fost miniti de superiori si trimisi la razboi fara sa li se spuna. Tipul asta de comportament e tipic pentru armata rusa si nu ma surprinde. Pe de alta parte, nici unul din soldatii aia nu avea vreun telefon cu GPS sa verifice daca au trecut granita? Era vorba de un mars de 70 km pentru 3 zile, deci aveau suficient timp sa se informeze. Chiar si cand mergi la plimbare tot verifici pe unde esti...
    Probabil rusii au subestimat armata ucraineana.
    Deci eu daca prind un hot la mine in casa, nu-i normal sa ma apar? Poate hotul prins sa se justifice ca a venit la furat din greseala?

    Astept comentariile si minusurile grupului de postaci pro-sovietici (kostas, mazeta si altii)
    • +2 (4 voturi)    
      Eu ma mir de prostia rusilor (Miercuri, 27 august 2014, 0:37)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian77

      Este a doua oara cand Ukrainienii se lauda cu distrugerea unei formatiuni de blindate rusesti cu artileria.

      Chiar asa orb/orbit sa fii sa nu intelegi ca sunt ajutati masiv cu informatii? Cred ca li se spune mura'n gura: "Foc de voie la 23:21:03 la coordonatele: ... ...

      Si din intamplare la coordonatele respective se afla total intamplator niste ratacite de blindate rusesti, sau niste infanteristi rataciti samd.

      Rusii nu pot introduce un autoturism pe teritoriul Ukrainian fara sa se stie in secunda 2. Dar continua sa o faca.
    • +5 (9 voturi)    
      telefoane (Miercuri, 27 august 2014, 0:46)

      Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian77

      Am citit din alte articole ca de fapt la soldatii rusi li s-au luat telefonele inainte de aceste "manevre". Si doar ofiterii stiau unde merg unitatile lor.
      Se pare ca lui Putin nu prea ii pasa de viata unor tineri rusi. Pentru individul asta, tot ce conteaza e betia puterii si visele imperiale.
    • -1 (1 vot)    
      Pfff.... (Miercuri, 27 august 2014, 11:24)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian77

      Tradatori gasesti si de-o parte si de alta a baricadei...haideti totusi sa nu generalizam...mie-mi pare rau de baietica asta care zice ca-si iubeste mama, tatal, iubita , etc ... chiar crede ca se mai poate intoarce la cei dragi in conditiile in care face asemena declaratii....
  • +2 (4 voturi)    
    Putin (Miercuri, 27 august 2014, 2:29)

    rutger [utilizator]

    le- a furat busola bietilor soldati si incearca s-o vanda chinezilor ca o mare descoperire a rusnacilor !! Daca i-a incalzit pe bietii parasutisti si cu ceva vodca, atunci totul e normal si la vara cald ! Sa vezi dracie cand s-or rataci cateva Suhoi-uri la vreo pompa de benzina din Ucraina ramase in pana prostului !! Totul se va transforma in manevre comune, vorba Agerpres !!
  • -2 (4 voturi)    
    Pacat.. (Miercuri, 27 august 2014, 3:39)

    emigrant [utilizator]

    Pacat de baietii astia, si rusi si ucraineni care se bat ptr o cauza care nu e a lor ci a oligarhilor de ambele parti. Daca puterea nu ar fi fost luata in ambele tari de oameni avizi de bani si putere, fara scrupule, care manipuleaza, mint si ucid, eram acum in alta parte..Romania are mare noroc cu EU dar nu se stie pina cind..Oricum nu poate fi bine ptr nimeni in regiune cu razboiul asta atit de aproape de granita.
  • +1 (1 vot)    
    Ucraina (Miercuri, 27 august 2014, 10:41)

    Craciunitza [anonim]

    lui Porosenko .. va trebui sa-i scoata pe soldatii rusi perduti pe teritoriul ei.. granita trebuie inchisa spre Rusia .. Putin este mare mincinos .. oare cu cine seamana Ponta ??
  • +2 (2 voturi)    
    2 Variante posibile (Miercuri, 27 august 2014, 10:46)

    Ionut1986 [utilizator]

    Sincer sa fiu exista 2 variante:
    1. Soldatii rusi nu au stiut unde merg ... si au cazut la mijloc intre Putin si Ucraina --> putin probabil in acest caz in care se stie situatia din Ucraina. Daca nu ai vrea trupe "din greseala" in Ucraina nu cred ca ai face exercitii militare langa granita avand ca spatiu o tara cat un continent pentru asta.
    2. Soldatii stiua exact unde merg si au fost invatati ce sa spuna. Ganditiva un pic ... daca ai fi soldat parasutist care cu siguranta are o pregatire speciala nu ai avea si un antrenamnt in cazul in care esti capturat?