Berlin: O confruntare directa intre fortele armate ucrainene si ruse "trebuie evitata cu orice pret", chiar daca "suntem departe de o solutie politica"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 17 august 2014, 22:00 Actualitate | Internaţional


Ministrul german de Externe Frank-Walter Steinmeier a apreciat ca este necesar sa fie evitata, cu orice pret, "o confruntare directa intre fortele armate ucrainene si ruse", catre care risca sa "derapeze" situatia actuala. "Daca nu suntem foarte atenti, vom derapa tot mai mult catre o confruntare directa intre fortele armate ucrainene si ruse", a declarat ministrul, la primirea, la Berlin, a omologilor sai rus, ucrainean si francez. "Acest lucru este necesar sa fie evitat cu orice pret", a subliniat oficialul german. Ministrii de Externe ai Rusiei si Ucrainei, Serghei Lavrov si Pavlo Klimkin, s-au intalnit duminica la Berlin, la reuniunea interministeriala participand si reprezentantii Frantei si Germaniei, Laurent Fabius si Frank-Walter Steinmeier. Intalnirea de la Berlin a decurs "dificil", insa "au fost inregistrate progrese", a declarat seful diplomatiei germane, potrivit AFP.

Reuniunea dintre Steinmeier, Pavlo Klimkin, Serghei Lavrov si Laurent Fabius, a inceput la ora 16:30 GMT (19:30, ora Romaniei), si a avut  ca scop sa "incerce sa faca posibile avansari catre un armistitiu", a adaugat ministrul german, precizand ca "nu exista o garantie" a succesului acestui demers.

Insa, in contextul unei situatii foarte tensionate pe teren - confruntarile armate in estul Ucrainei continua, iar un avion de vanatoare ucrainean a fost dorobat de catre separatisti prorusi duminica - si in contextul in care partile au semnalat ca sunt dispuse sa negocieze, "ar fi fost iresponsabil sa nu se profite" de aceasta bunavointa, a apreciat Steinmeier.

"Avem nevoie de solutie pe termen lung, incercam sa definim etapele pentru a ajunge acolo", a subliniat seful diplomatiei germane. Dar "suntem departe de o solutie politica", a admis oficialul german.

Participantii la reuniunea de duminica vor prezenta concluziile sefilor guvernelor din tarile lor, luni sau marti urmand sa se decida "sub ce forma" va continua acest dialog, a mai precizat Frank-Walter Steinmeier.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5834 vizualizari

  • +6 (20 voturi)    
    Ciudat (Duminică, 17 august 2014, 22:23)

    Daniels22026 [utilizator]

    Pozitia nemtilor e confuza. Cum adica confruntari intre cele doua armate? Ca si cum Ucraina si Rusia ar avea aceleasi drepturi asupra teritoriului ucrainian.

    Totodata, in limbaj diplomatic, exprimarea nemtilor prefigureaza o armata ucrainiana singura in fata armatei rusesti. Ciudat.

    Pe de alta parte, nici Ucraina nu si-a manifestat hotarit decizia de a apela la ajutor NATO. Au mai zis cite ceva cu jumatate de gura. Desi sint intr-o sitiuatie dramatica in fata monstrului rus. Dar nu sint hotariti. Oamenii astia ar trebui sa stie ca rusii nu glumesc si nici nu poti sa-i pacalesti la cacialma cu fortele NATO.
    • -5 (17 voturi)    
      ai obs bine (Duminică, 17 august 2014, 23:21)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      nemtii sunt cu rusii mana in mana. Singura lor problema e cum sa nu fie evident.
      Cei care sunt contra rusilor acum sun britanicii sprijiniti suprinzator de francezi, Nemtii si olandezii sunt acolo ca sa nu se intrebe lumea de ce nu sunt
      Motivele sunt ca s-a format un nou bloc rusia/china/brazilia/india si acest bloc e format impotriva dolaruli. britanicii sunt dependenti la greu de economia americana asa ca nu au ce face. francezii nu depind asa mult de dolar dar ei sunt mai onesti ... atunci cand pot.
      pe nemti ii doare in 14 ... singura lor problema e sa nu ii supere pe chinezi ca le scad afacerile si cu china si cu rusia
      deci o sa fie interesant sa vedem daca valorile libertatii asa cum mai sunt ele reusesc sa razbata sau nesimtirea ii ia locul. S-a mai intamplat si in 470 cu romanii si dupa aia a venit negura ... sa speram ca suntem mai norocsi acum ca negura asta daca vine va fi ff radioactiva
      • -6 (20 voturi)    
        "Valorile libertatii" (Luni, 18 august 2014, 3:39)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        "Valorile liberatatii" au apus de mult prietene......e atat de greu sa observi ca e nevoie de o Europa independenta politic de americani?! Ca e nevoie de o Europa care sa nu mai aiba in inima ei un Cal Troian care baga zazanie si care o atrage mereu in conflicte care-i sunt in dezavantajul ei?!

        Europa trebuie sa-si faca o forta de securitate proprie, care sa o fereasca de santajul NATO.
        • +2 (2 voturi)    
          mda (Luni, 18 august 2014, 12:35)

          Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

          asa ziceau toti despre roma ca e decadenta ca e nashpa
          dupa ce au pus-o pe butuci a fos textrem de bine vreme de vre-o mie de ani
          dar deh cand nu e cap e vai de picioare
          asa cu msun tamericanii negri si jalnici sunt mai buni de 10 ori decat rusii
    • +7 (13 voturi)    
      De ce NATO? (Duminică, 17 august 2014, 23:23)

      urfe [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      NATO nu are sa intervina, pentru ca Ukraina nu este membru. Tocmai de aceeas isi permite Rusia sa se joace cu ei.
    • -4 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 17 august 2014, 23:29)

      [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

    • -11 (13 voturi)    
      Berlinul... (Duminică, 17 august 2014, 23:47)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ... bate campii cu gratie.
    • +5 (7 voturi)    
      sa judecam corect (Luni, 18 august 2014, 6:12)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Germanii sunt rationali si extrem de clari in ceea ce doresc. Ei nu sunt automat impotriva Rusiei, dar nici nu vor tolera orice actiune a Rusiei impotriva Ucrainei. Iar cand incep sa aplice sanctiunile, nu se bucura ca prostii, dar le aplica temeinic. Vai de rusi daca nu inteleg mesajele clare ale nemtilor.
    • -5 (5 voturi)    
      absolut normal, (Luni, 18 august 2014, 7:45)

      finic92 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      pentru ce s-ar implica nemtii acolo unde altii fac promisiuni ...
      https://www.youtube.com/watch?v=jLcHkBv_Umw
      nu numai ca ar pica in capcana intinsa de acestia, ar fi si lipsa de respect pentru ei ...
      gafa localnicilor, deoarece numele "Cain" are anume reputatie, trebuiau sa vada in aceasta un semn clar ca momentul este nepotrivit pentru a duce la indeplinire ceea ce si-au propus ...
      • +4 (4 voturi)    
        Ai pus punctul pe i de la Cain (Luni, 18 august 2014, 8:21)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui finic92

        Si daca il chema Abel, era mai bine, sau cum?
        • -2 (2 voturi)    
          punct pe "i" ? (Luni, 18 august 2014, 9:41)

          finic92 [utilizator] i-a raspuns lui ac

          pardon, tastatura-i de vina, iar in ceea ce priveste eventualitatea "Abel", prin prisma neutrala prin care privim noi de aici din nord, nu se poate spune "mai bine, sau mai putin bine", un lucru in schimb este sigur, unde ar fi semanat, ar fi ingrijit si ar fi cules recolta frumusica ... :)

          Ps. de unde stii continitul mesajului, deoarece public nu s-a facut decit inceputul... !?
  • -9 (9 voturi)    
    da si le pasa mult nemtilor de asta (Duminică, 17 august 2014, 23:18)

    mihaitzateo [utilizator]

    Hai sa fim seriosi,Germania a incercat vreun pic sa medieze intre ukrainieni si rusi?
    Presedintele Poloniei a incercat si ar fi trebuit sa vedem oameni politici romani sa incerce,ar fi trebuit sa vedem oameni politici sarbi sa incerce,ar fi trebuit oameni politici bulgari sa vedem sa incerce o mediere.
    Pentru ca ukrainieni,sarbii,bulgari,romani sunt majoritar crestini ortodocsi si cam de acelasi sange.
    Daca e sa ne gandim,armata germana nazista a ucis atatia slavi estici si nu am auzit pana acum sa isi fi cerut macar scuze vreun om politic german,pentru asta.
    Asta e prostia lui Obama,trebuia sa trimita americani de origine rusa sau ukrainieana ca mediatori acolo.
    • -3 (11 voturi)    
      Nu te mira (Luni, 18 august 2014, 3:40)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Ca doar trambitele americanilor (Polonia, UK, Lituania si... din pacate Romania) sunt singurele care tin aberant partea guvernului criminal de la Kiev?!
  • -2 (12 voturi)    
    sunt eu paranoic... (Luni, 18 august 2014, 0:16)

    alapos [utilizator]

    sau din chestia asta ar putea izbucni un razboi mondial de toata frumusetea?
    • +4 (6 voturi)    
      Sa speram ca nu (Luni, 18 august 2014, 3:22)

      Riconci [utilizator] i-a raspuns lui alapos

      Roaga-te sa nu se intample asta, pentru ca daca o sa se ajunga la un razboi mondial, nu cred ca o sa iesim bine.

      Vad foarte multa retinere din partea marilor puteri, membre NATO, ceea ce inseamna ca e posibil ca in caz de razboi, fiecare sa-si vada propriul interes, ca si pana acum de altfel, urmand ca cei slabi sa fie calcati in picioare de Rusia.

      Este de inteles retinerea NATO avand in vedere ca Rusia este o tara cu arma nucleara si nu doar una, ci mai multe.

      Nici America nu cred ca vrea sa intre intr-un posibil razboi fara sustinere clara din partea tarilor care conteaza din punct de vedere militar in Europa.

      Sa vedem care va fi urmatorul pas al lui Putin.
      • -1 (1 vot)    
        Hmmm (Luni, 18 august 2014, 16:35)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Riconci

        Esti constient ca intr-un eventual razboi este irelevant cine cu cine se pupa, intrucat boambele alea cu hidrogen oricum vor distruge toata viata de pe pamant, indfierent de afinitati?!
    • -2 (8 voturi)    
      Nu esti (Luni, 18 august 2014, 3:41)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui alapos

      Nu esti, din pacate suntem la mustata, poate aproape ca si in timpul crizei rachetelor. Unii nu mai accepta sa faca pasi inapoi, iar altii nu inteleg ca "hegemonia" are si ea o limita.
    • -1 (5 voturi)    
      Nu prea (Luni, 18 august 2014, 8:26)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui alapos

      Un razboi (mondial sau nu) se duce cu cel putin una din doua:
      - carne de tun cvasi-nelimitata (Germania, URSS in al doilea razboi; Franta, Germania (partial) si UK in primul); cu o armata de 800.000, fie si cu cei extra 400.000 vinturati de Putin, ies 1.2 milioane. Nu prea cred ca poti ocupa Europa cu asa ceva, de fapt, nu poti mentine nici Ucraina, ca nu ai cum sa muti toata armata intr-o tara si lasi restul de izbeliste;
      - tehnica ultraperformanta care sa suplineasca numarul mic de oameni (drone, avioane inteligente etc.); nu prea o au nici pe asta.

      Si, in plus, WW2 a fost "marele razboi de aparare a tarii", unde puteau recruta cu forta tot ce misca sa arunce in lupta. Aici nu e vorba de nici o aparare, si Putin nu poate face nici o mobilizare sa ocupe un stat strain. Desi nici in Europa nu mai exista "eroismul" (timpit, dupa parerea mea) de dat navala cu peptu gol contra MG-42.
      E un alt razboi purtat prin terti, propaganda, mercenari, incercat apa cu degetul etc. Parerea mea e ca, pina la urma, o sa iasa prost de tot pentru Rusia (pentru Putin, n-am idee) tot pe plan economic, partial, si pe cel al civilizatiei in mod special.
  • 0 (12 voturi)    
    Bai, sunteti fraieri, sau jucati la 2 capete?! (Luni, 18 august 2014, 1:12)

    Clop [utilizator]

    De ce nu a trimis comunitatea internationala ajutoare in Ukraina, de ce sta sub umbrela initiativei parsive a rusilor? De ce exista situatia de astazi de a verifica via OMS camioane rusesti pe teritoriul Ukrainei?!

    Se dau rusii marii umanitari dupa episodul Crimeea?! Serios?!

    Comunitatea mondiala care a pus embargo pe Rusia, muma embargo-urilor, incercati sa ajutati Ukraina cu un minimum, nu c-ar fi mare cheltuiala, risipa mi se pare sa va aruncati in aer in felul acesta, cu diplomatia asta de 2 lei!...
    • -4 (10 voturi)    
      Poate pentru ca? (Luni, 18 august 2014, 3:42)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Poate pentru ca se simt cu musca pe caciula pentru sustinerea loviturii de stat?! Poate ca le e teama sa nu se "scurga" ceva murdar? Hmm?
  • -3 (13 voturi)    
    Macar ei (Luni, 18 august 2014, 3:36)

    Taras Bulba [utilizator]

    Macar nemtii inteleg pericolul si indeamna la cumpatare... asta in timp ce tampitii de la Kiev si bosii lor de la Washington continua sa faca declaratii, acuzatii si amenintari ce nu au nimic in comun cu diplomatia...
  • -4 (10 voturi)    
    saracii de voi (Luni, 18 august 2014, 7:50)

    freestyle [utilizator]

    Cate lacrimi varsati pentru Ucraina.
    Se pare ca deznodamantul e clar. Crimeea la rusi si federalizarea Ucrainei. Hai ca nu e rau pentru voi. Eu vedeam o Ucraina mai mica cam la 1/2 din ce este acum. Sa vedem care va fi soarta teritoriilor romanesti si a romanilor de acolo. Ar trebui ca guvernul Romaniei sa fie mai ferm in ceea ce priveste drepturile romanilor. Dar unde nu e... ce sa ceri? Basescu termina mandatul si...nici acolo nu il doare , iar Ponta e un Geoana cu aere de shmecher,
    Sa auzim numai de bine.
    • -2 (8 voturi)    
      Federalizarea (Luni, 18 august 2014, 9:04)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Federalizarea, finlandizarea si neutralitatea Ucrainei sunt singurele solutii politice pentru acest conflict cu valente multiple, NATO - Rusia, UE - Eurasia, etnici ucrainieni - etnici rusi.
      • +2 (2 voturi)    
        Sanatate tie (Luni, 18 august 2014, 16:05)

        Ovidiu M [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        O Uniune Europeana ar fi mult mai puternica avand in componenta sa Ucraina. Iar UE nu se extinde in zone cu risc potential fara sa aiba umbrela NATO.

        Cred ca multa lume nu intelege rolul UE. Scopul este ca aceasta zona a lumii sa continue sa conteze si peste 50 de ani sau 100 de ani, cand China va fi fost de mult noua "stapana" a lumii. Ce o face pe China asa puternica? Suprafata? Nu, populatia. Numarul, ca sa fim mai exacti. Europa (nu UE) are undeva la 500 mil de locuitori. India are 1,26 miliarde (de 2,5 ori mai mult), iar China 1,39 miliarde (de 2.8 ori mai mult). Cu alte cuvinte, pentru a fi egal dezvoltati noi ar trebui sa fim de 2,8 ori mai dezvoltati decat chinezii. Si nu suntem. Deci avem nevoie de un numar cat mai mare.

        Turcia ar fi importanta - 76 mil. Ucraina de asemenea - 46 mil. Poate, candva, se vor trezi si rusii, mai ales daca ii ajuta putin chinezii. Si ei mai sunt 110 mil in Europa si 34 mil in Asia. Am ajunge undeva la 740 de mil de locuitori. Insuficient, dar the best we can do. Important e sa exista vointa politica. Si cetateni cu capul pe umar. Daca vrem sa contam. Daca nu, nici macar pretioasele noastre drepturi s-ar putea sa nu mai avem puterea sa ni le aparam. Pentru ca suntem azi autosuficienti.
        • -1 (3 voturi)    
          Tocmai aici e problema (Luni, 18 august 2014, 16:30)

          Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu M

          Ca UE inca nu poate iesi din paradigma "avem nevoie de NATO". Fals! NATO (aka americanski) au mai multa nevoie de tarile UE decat invers. Tarile europene trebuie sa-si creeze o forta proprie de aparare/interventie, independenta de SUA.
  • +7 (11 voturi)    
    noapte buna occident (Luni, 18 august 2014, 9:07)

    Enofereus [utilizator]

    Occidentul trateaza cu manusi pe Ivan si parlamenteaza cu el in timp ce armamament si resurse umane sut introduse in vazul lumii in Ucraina. In momentul de fata orice abordare soft este in avantajului URSS...
  • +2 (6 voturi)    
    cand e vorba de vietile altora (Luni, 18 august 2014, 9:33)

    Maniu [utilizator]

    nu avem dreptul sa vorbim decat pentru pace. Mai ales ca un conflict are capacitatea de a se extinde. Deci, singurul lucru pentru care merita sa se lupte a fost pierdut fara un glont: Crimeea. In rest pentru rahaturile alea de la granita merita sa pice avioane, sa moara oameni? In nici un caz Nato nu se poate lasa antrenat in acest conflict. Nato are datoria sa-si apere propriii membri.
  • -1 (5 voturi)    
    cu orice pret? (Luni, 18 august 2014, 10:52)

    hot news [utilizator]

    Nu, nu vreau razboi!
    Dar mesajul nemtilor catre ruznaci este extrem de clar: "Puteti face ce vreti, ocupati azi Ucraina, maine Romania, poimaine Polonie, ca noi nu vam face NIMIC.
    Vorm da doar pe hartie niste derizorii sanctiuni economice, in vreme ce coloanele voastre de blindate cotropesc tari suverane, fie ele membre NATO sau nu.
    Aveti mana liber, succes!"
    • 0 (0 voturi)    
      "Ocupati" (Luni, 18 august 2014, 16:33)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Ce droguri faci?

      O metoda buna de a analiza o situatie din viata reala, nu din fantezie, este sa te pui in locul protagonistilor. Intrebare:

      - ce ar castiga Rusia daca ar "ocupa" Polonia, Romania, etc. ?

      Te intreb tinand cont ca de vreo doua sute de ani, teritoriile ocupate de terti nu s-au mai dovedit rentabile; din contra, au fost mereu surse de tulburari, vezi Gaza sau Cisiordania contemporana, Irakul sau chiar Afganistanul.