UPDATE NATO: Rusia are 20.000 de soldati pregatiti de lupta la granita cu Ucraina/ Moscova neaga

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 6 august 2014, 15:30 Actualitate | Internaţional


Rusia a instalat circa 20.000 de soldati la granita cu estul Ucrainei, pregatiti de lupta, si ar putea folosi pretextul unei misiuni de mentinere a pacii sau umanitare pentru a invada tara, a avertizat miercuri NATO, potrivit Reuters.

NATO sustine intr-un comunicat de presa ca masarea de trupe duce la “escaladarea unei situatii periculoase”.

“Nu o sa ghicim ce e in mintea Rusiei, insa putem vedea ce face Rusia - si asta este foarte ingrijorator. Rusia a masat circa 20.000 de soldati gata de lupta la granita din estul Ucrainei” a declarat purtatorul de cuvant al NATO, Oana Lungescu, in comunicat.


UPDATE 18.10 Rusia a dezmintit miercuri afirmatiile facute de NATO. “As vrea sa explic oficialilor de la Pentagon si NATO ca deplasarile mai multor mii de persoane si de echipament nu se pot face intr-un timp atat de scurt, fara sa tinem cont de faptul ca observatorii OSCE care lucreaza in zona au observat acest lucru”, a declarat purtatorul de cuvant al ministerului rus al apararii.

Acesta a indicat ca ministerul apararii de la Moscova ia in considerare sa deschida conturi pe retelele de socializare pentru a furniza “informatii obiective legate de actiunile fortelor militare rusesti”. 


La randul sau, premierul polonez Donald Tusk a declarat miercuri ca amenintarea unei interventii directe a armatei rusesti in Ucraina a crescut in ultimele doua zile.

La inceputul anului, NATO spunea ca Rusia are adunati peste 40.000 de soldati langa granita cu Ucraina. Pana in luna iunie, numarul a scazut la sub 1.000, insa apoi Rusia a inceput sa isi mareasca efectivele.

Prezenta ruseasca de la granita include tancuri, infanterie, artilerie, sisteme de aparare aeriana, precum si forte speciale si diverse aparate de zbor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3959 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 6 august 2014, 15:57)

    [anonim]

    • +6 (8 voturi)    
      pai.... (Miercuri, 6 august 2014, 16:33)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui

      cam de asta se aduna rusii la granita ...
      pro-rusii non-rusi se pare ca pierd teren ....
    • -1 (3 voturi)    
      8 militari ucrainieni morți + 54 răniți în 24 ore (Miercuri, 6 august 2014, 17:14)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui

      Purtătorul de cuvânt al Consiliului de Securitate națională și Apărare al Ucrainei, Andrei Lysenko, declarație de astăzi, miercuri:

      "În cursul ultimelor 24 de ore, trupele ucrainene implicate în operațiunea de combatere a terorismului în partea de est a Ucrainei au pierdut 8 militari, iar 54 au fost răniți.
  • +4 (6 voturi)    
    Pana acum Ucraina s-a batut cu separatistii (Miercuri, 6 august 2014, 16:11)

    Matrafirefox [utilizator]

    pro-rusi condusi de agenti GRU din Rusia, dar acum Putin isi pierde rabdarea si trece la invazie direct.
  • -5 (5 voturi)    
    strategie militara (Miercuri, 6 august 2014, 16:33)

    artimon [utilizator]

    lucrurile sunt simple:
    -exista un conflict de exemplu in Moldova
    -Romania la granite sa cu Moldova va masa trupe (20 000 de soldati instruti si pregatiti)
    -presa din Est va spune: romanii au masat trupe la granite cu Moldova. Sigur vor interveni daca e pe cale sa se declanseze un masacru asupra populatiei moldovenesti civile!!!
    -presa din Vest va spune: rusii au masacrat mii de moldoveni!!! Chemati NATO sa intervina!!!
    in esenta ce se intampla acum este un masacru: doua orase civile sunt incercuite si atacate de armate dotate cu munitie de razboi, provizii, etc. La fel ca in Fasia Gaza!
    • +5 (7 voturi)    
      "Doua orase civile".. (Miercuri, 6 august 2014, 17:06)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui artimon

      Pai daca nu erau "orase civile", cam ce fel de orase ar fi putut fi?.. Orasele alea "civile" sunt dotate cu rachete, armament greu etc. ca in Gaza.

      "In esenta", situatia este diferita de cea din Gaza, pentru ca "atacatorii" acestor "orase civile" au pierderi mai mari decat "aparatorii" acestor orase. Fireste, "civile". Sa nu mai amintim si de gropile comune descoperite, fapt ce ne arata cat de umani sunt "aparatorii" din orasele unde se intampla "masacrul" de care vorbesti. Dar hai sa amintim, totusi.
      • -3 (3 voturi)    
        deci diferenta este ... (Miercuri, 6 august 2014, 17:32)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ca separatistii mor mai putini(civili si noncivili) decat aia din gaza ? .. tare .

        mai e una ..aia din gaza se tot ocupau cu atentate teroriste (real teroriste .. nu doar numite teroriste asa ca da bine) .. nu ca asta ar scuza macelul de civili de acolo ..
        • +2 (2 voturi)    
          Diferenta este... (Miercuri, 6 august 2014, 19:22)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          ..ca in "orasele civile" mortii civili sunt mai putini ca numar decat mortii din randurile soldatilor ucrainiei. Deci nu se poate vorbi de un masacru. Si mai este ceva: separatistii omoara ei mai multi civili decat mor din cauza luptelor dintre armata ucrainieana si separatistii pro-rusi.

          Da, este tare. Tare greu de cap pentru admiratorii putinisti si pontisti. Tare. Mai citeste inca o data ce am scris si arata-mi unde am zis eu ca diferenta este ca mor mai putini oameni decat in Gaza. Daca gasesti o astfel de afirmatie la mine in comentariu, posteaz-o, daca nu, du-te....sa nu te mai vad pe-aici, ca numai tampenii si minciuni scrii.
          • 0 (0 voturi)    
            mai pixel albastru ... (Joi, 7 august 2014, 11:23)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            " "In esenta", situatia este diferita de cea din Gaza, pentru ca "atacatorii" acestor "orase civile" au pierderi mai mari decat "aparatorii" acestor orase "
            asta ai scris , se vede mai sus .
            atacatorii din gaza mor mai putini decat atatcatorii din ucraina ... asa ca du-te .... tu ,c a incerci sa minti cu dovada scrisa 2 randuri mai sus .

            si ideea ca mor mai putini civili decat atacatori .. pai da , ca mor si aparatori ..ca numar civilii + aparatori sunt mult mai multi morti decat atacatori ... bunul simt si logica te cam ocolesc ...