Barack Obama: Militarul israelian rapit de palestinieni trebuie eliberat imediat si neconditionat / Noi am facut multe lucruri juste, insa am torturat oameni

de Narcis Anton     HotNews.ro
Vineri, 1 august 2014, 23:20 Actualitate | Internaţional


Barack Obama
Foto: Captura Youtube.com
Presedintele american, Barack Obama, a sustinut o conferinta de presa in care a vorbit si despre situatia din Fasia Gaza. Dupa ce un soldat israelian a fost rapit in Gaza de gruparea separatista palestiniana Hamas, presedintele american a declarat ca militarul trebuie eliberat neconditionat si ca in aceste conditii este foarte greu sa se semneze un nou acord de incetare a focului, transmite AFP. Obama a mai facut un apel catre partile implicate pentru protejarea populatiei civile din Gaza prinsa in lupta dintre Hamas si Israel.

Despre conflictul din Fasia Gaza

  • Condamnam fara echivoc Hamas si gruparile palestiniene care sunt responsabile de moartea a doi soldati israelieni si de rapirea a unuia la doar cateva minute dupa anuntarea unui acord de incetare a focului pentru 72 de ore.
  • Daca sunt seriosi si chiar isi doresc sa gaseasca o solutie pentru rezolvarea acestei situatii, soldatul trebuie eliberat neconditionat cat mai curand posibil, indiferent daca militarul a fost rapit de Hamas sau de alta grupare palestiniana.
  • Cred ca un nou armistitiu va fi foarte greu de consfintit in conditiile in care isrelienii si comunitatea internationala nu poate avea incredere in faptul ca Hamas poate indeplini angajamentele asumate in cadrul unui acord de incetare a focului.

Despre summitul SUA-Africa

Presedintele american a declarat ca participantii care vin din tarile afectate de virusul Ebola la summitul SUA-Africa de saptamana viitoare de la Washington vor fi supusi controalelor medicale la sosirea in SUA: "Noi ne vom asigura ca vor fi controale acolo cand parasesc tara lor si vom continua controalele aici".

Despre torturile facute de SUA dupa atentatul din 11 septembrie

  • "Noi am facut multe lucruri juste, insa am torturat oameni", a recunoscut Obama in fata presei, evocand o viitoare declasificare a unui raport parlamentar american asupra tehnicilor de interogare folosite de catre CIA intre 2002 si 2006, in timpul mandatului lui George W. Bush.
  • "Cand noi am folosit unele tehnici de interogare mai puternice, tehnici pe care eu le consider drept tortura si orice persoana onesta ar trebui sa le considere la fel, am traversat o linie", a adaugat el. In opinia lui Obama, "trebuie, in calitate de tara, sa ne asumam responsabilitatile fata de ceea ce s-a intamplat, pentru ca acesta sa nu se mai intample in viitor".











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3925 vizualizari

  • -7 (25 voturi)    
    Ei na (Vineri, 1 august 2014, 23:52)

    Taras Bulba [utilizator]

    Ei na, zau? De cand sunt dati prizonierii de razboi inapoi? De cand sunt tinuti fara drept la Guantanamo?!

    http://www.thenation.com/article/180825/why-washington-risking-war-russia
    • -7 (17 voturi)    
      Pardon (Sâmbătă, 2 august 2014, 0:00)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Am dat linkul gresit:

      http://www.thenation.com/article/180783/five-israeli-talking-points-gaza-debunked
      • +4 (6 voturi)    
        mai bine (Sâmbătă, 2 august 2014, 1:53)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        impune iar embargourile pentru tehnologii dinspre vest spre est.Design-ul, know-how-ul toate trebuie restrictionate. imi pare rau ca deschiderea occidentului l-a adus pe Putin la putere.
  • -8 (16 voturi)    
    stie el ceva (Sâmbătă, 2 august 2014, 0:13)

    vladimir14 [utilizator]

    E ori spion ori mercenar american
    • +1 (5 voturi)    
      ori vor crapa cativa rusnaci infiltrati (Sâmbătă, 2 august 2014, 2:02)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui vladimir14

      misiunea spre disperarea ta se va intampla candva maine de catre beretele verzi fara probleme. ba mai mult Rusia nu va spune nici pas. Pariu?
  • +6 (10 voturi)    
    Ultimul prizonier din armata israelului a fost... (Sâmbătă, 2 august 2014, 1:38)

    lucadd [utilizator]

    schimbat daca nu ma insel pentru cateva sute sau 1000 de prizonieri palestinieni din inchisori... ma indoiesc ca o sa fie eliberat de buna voie data fiind valoarea lui.

    Probabil o sa bombardeze mai rau si o sa prelungeasca misiunea militara terestra motivand gasirea lui... dar asa a fost si ultima data...au rascolit peste tot si nu l au gasit luni intregi. Toti trebuie sa se astepte la asta pentru ca asa e la razboi din pacate. Unii tineri nu accepta sa mearga la mobilizare si infrunta politica Likud-ului.

    Cat despre oamenii din Gaza, tot ei o sa sufere pentru ca nici Hamas-ului nici armatei israeliene nu le pasa de ei.

    Pentru unii scut pentru altii carne de tun.
    • +5 (13 voturi)    
      1041 (Sâmbătă, 2 august 2014, 3:11)

      legolas13 [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

      Daca nu ma insel, acesta a fost numarul de paletinieni eliberati de Israel pentru ultimul soldat luat prizonier de Hamas.
      Sincer, mi-ar placea sa locuiesc intr-un stat care isi considera cetatenii atat de valorosi. La noi ar fi uitat guvernul a treia zi ca e un roman luat prizonier.
  • -2 (18 voturi)    
    imediat (Sâmbătă, 2 august 2014, 2:31)

    evoque [utilizator]

    imediat ce israelul va inapoia viata copiilor nevinovati ucisi de bombele lor. Cata nesimtire.....
    • 0 (10 voturi)    
      Care copii? (Sâmbătă, 2 august 2014, 9:49)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Cei folositi drept scuturi umane de Hamas? Adica israelienii nu au dreptul sa omoare copii, dar teroristii islamici, da, ca este un drept divin, acordat islamicilor si rusilor.
  • -2 (12 voturi)    
    E penibil (Sâmbătă, 2 august 2014, 3:15)

    Marius Ogrean [utilizator]

    Ce rost avea sa declare faza cu tortura?
    Obama este un nimeni.
    • 0 (6 voturi)    
      Pai ii spune doar adevarului (Sâmbătă, 2 august 2014, 11:19)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      pe nume ,asa cum va ramane si in istorie. O jumatate de secol de groaza sub teroare americana ( Vietnam ,Irak , Afganistan&Irak , asazisa primavara Nordafricana cu Libia , Egipt , inchisorile CIA din estul Europei, Guantanamo...)
    • +1 (1 vot)    
      Da, mai bine cum face Putin nu? (Sâmbătă, 2 august 2014, 11:41)

      Andrei Bz. [anonim] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      Sigur, cand un om sau o natiune fac actul foarte greu de a recunoaste o greseala e penibil nu? Mai bine cum face Putin care cand deschide gura ori spune o minciuna, ori ameninta nerusinat pe cineva, ori spune o blasfemie, ori o chestie incoerenta si incomprehensibila venita de la deficitul de "thorazine" din sistem.
  • +1 (7 voturi)    
    Soldatul nu a fost rapit (Sâmbătă, 2 august 2014, 8:01)

    xrogo [utilizator]

    adica vin unii,imi bombardeaza teritoriile,intra cu armata si le scotocesc si daca iau un prizoner asta se numeste rapire?
  • +5 (5 voturi)    
    Agentii rusi sunt f activi pe hotnews (Sâmbătă, 2 august 2014, 10:32)

    Buonarroti [utilizator]

    Patton_cel_Postac din exces de zel a postat un link pe care KGB-ul i-a trasat sa-l posteze pe orice site unde se discuta despre Ucraina. El, saracul, a incurcat borcanele.
    Dragi rusnaci, nu va mai bateti capul, in Romania NIMENI nu va iubeste. ///