ONU: Doborarea avionului MH17 in Ucraina ar putea fi asimilata unei crime de razboi

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 28 iulie 2014, 11:07 Actualitate | Internaţional


Doborarea avionului MH17 in Ucraina ar putea fi asimilata unei "crime de razboi", arata un raport al Organizatiei Natiunilor Unite (ONU), citat de AFP. Acelasi raport arata ca mai mult de 1.100 de persoane au murit pana acum in luptele din Estul Ucrainei.

"Aceasta incalcare a legislatiei internationale, tinand cont de circumstante, ar putea  fi asimilata unei crime de razboi", arata comisarul ONU pentru drepturile omului Navi Pillay intr-un comunicat publicat luni.

ONU a denuntat utilizarea de "armament greu" de catre combatanti, atata separatisti pro-rusi cat si trupe guvernamentale, in zone locuite de civili.

"Informatiile privind intensificarea luptelor in regiunile Donetsk si Lugansk sunt extrem de alarmante avand in vedere ca ambele parti utilizeaza in zone locuite armament greu precum artilerie, tancuri si rachete", arata comisarul pentru drepturile omului.

"Cel putin 1.129 de persoane au fost ucise si 3.442 au fost ranite" de la declansarea "operatiunii antiteroriste" de catre Kiev la mijlocul lunii aprilie, indica datele disponibile pana pe 26 iulie, subliniaza raportul.

Totodata, raportul releva faptul ca grupurile armate au atacat deliberat serviciile de utilitati publice, au jefuit banci, au atacat mine de carbune si au aruncat in aer cai ferate, scrie Reuters.

Vom reveni cu amanunte








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5796 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    ... (Luni, 28 iulie 2014, 11:12)

    un oarecare [utilizator]

    ar putea?
    deci... racheta trasa de la sol in avion civil. cu ce ar putea fi asociat actul de agresiune?
    sincer... ii mai pasa cuiva de civili?
    • -1 (1 vot)    
      nu mai dramatizati atata (Luni, 28 iulie 2014, 14:33)

      H0mbre [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      si americanii au doborat avioane din greseala. Si nu erau niste rebeli mucosi, erau militari instruiti

      http://www.slate.com/articles/news_and_politics/war_stories/2014/07/the_vincennes_downing_of_iran_air_flight_655_the_united_states_tried_to.html


      Parerea mea e ca prea se foloseste accidentul asta ca propaganda.
  • -13 (27 voturi)    
    si a cui e vina? (Luni, 28 iulie 2014, 11:24)

    vindicomvs [utilizator]

    Acel avion de pasageri a obtinut culoar de zbor de la autoritatile ucrainiene care l-au ghidat deasupra unei zone de razboi.
    Ucrainienii stiau ca separatistii primisera tehnlogie militara pentru a dobori avioane la 10000m inaltime, ptr ca ulterior au aparut chiar inregistrari ale SBU.

    Asadar, ucrainienii practic au sperat ca un avion de pasageri sa fie doborat pentru a da vina pe separatisti si a castiga mediatic in fata Rusiei.
    Cam asa arata cinismul acestori slavi, ucrainieni/rusi acelasi lucru. De fapt nu exista etnie ucraineana.
    Iar acum romanii din bucovina sunt inregimentati pentru a fi trimisi la razboi pentru a mentine ucraina mare.
    • -13 (23 voturi)    
      soluție simplă (Luni, 28 iulie 2014, 11:36)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      Într-adevăr, românii din Bucovina nu vor să lupte în armata ucraineană, dar mulți războinici de pe HN abia așteaptă să dea o lecție rușilor, să-i pună cu botul pe labe pe mujici șamd. Deci cel mai simplu ar fi să se facă un schimb de posturi. Toată lumea ar fi mulțumită.
      • +13 (19 voturi)    
        este o diferenta aici: (Luni, 28 iulie 2014, 11:40)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Romanii din Ucraina nu vor sa lupte, pt ca sunt siguri ca vor lupta, iar razboinicii de pe HotNews vor sa lupte, pt ca sunt siguri ca nu vor lupta.
      • +7 (15 voturi)    
        pai sunt rusii si pe forumuri (Luni, 28 iulie 2014, 11:44)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        esti dovada vie
        • +3 (9 voturi)    
          ignoranta (Luni, 28 iulie 2014, 12:09)

          vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

          Eu ma bucur ca romanii sunt principial impotriva rusiei.
          Dar ignoranta nu tine cont ca esti anti sau pro rusia, tot ignoranta se cheama.

          Asa ca mai bine ai citi mai mult despre ce se intampla in estul ucrainei si despre imoralitatea crasa a guvernului ucrainean. Citeste despre cine sunt oamenii din est, despre economia estului, despre formarea statului ucrainean, si despre atitudinea statului ucrainean in relatia cu tarile romanesti in ultimii 100 de ani. Citeste despre cum se asezau abuziv in insula serpilor in timpul lui yushchenko cel pro european si antirus. Despre cum vroiau sa anexeze basarabia, despre politica antiromaneasca in bucovina etc etc..
          Deci mai terminat-va cu empatia asta pentru ucraina si documentati-va un pic.
          • 0 (2 voturi)    
            eu cred ca nu este o empatie (Luni, 28 iulie 2014, 13:51)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

            pentru Ucraina, ci o antipatie fata de Rusia. De data aceasta s-a intamplat ca Ucriana sa fie victma, dar daca Ucraina era calaul, se schimbau treburile.
            • +1 (1 vot)    
              victima (Luni, 28 iulie 2014, 14:41)

              vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              este oare Ucraina victima? sau mai bine zis Kievul?

              In ucraina avem vestul sarac si estul bogat.
              Estul, puternic industrializat, exporta in cea mai mare parte in Rusia. Oamenii aia din est, rusofili rusofoni cum sunt ei, au sustinut financiar pana acum si vestul.

              Acum vestul estimand ca ii va fi mai bine in UE vrea sa traga si estul dupa el. Dar estul ajuns in UE va falimenta rapid, fabricile se vor inchide rand pe rand si oamenii aia vor trebui ori sa traiasca in saracie ori sa emigreze in ue pentru a munci. UE are un surplus in productia de otel (principala ramura a ind ucrainiene) iar industria ucrainiana nefiind la fel de competitiva ca cea din UE si se va prabusi.
              Investitiile UE, daca vor fi, vor fi in vest si nu in est.

              Deci cine este victima acestui razboi, estul sau vestul?
              Ucraina dupa tot ce s-a intamplat nu mai poate functiona ca un stat singular. Iar in urma secesiunii, estul va fi mult mai bogat.

              http://theconversation.com/a-divided-ukraine-could-see-two-radically-different-states-emerge-23946
          • +2 (4 voturi)    
            corect (Luni, 28 iulie 2014, 14:41)

            H0mbre [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

            Ucraina e un stat ARTIFICIAL infiintat de Stalin si dintr-o data toata lumea plange dupa integritatea teritoriala a "ucrainei", despre soarta natiunii "ucrainiene" si alte balarii. Acum 70 de ani acolo erau rusi, romani, unguri, polonezi, tatari si cazaci. Dintr-o data toli au devenit "ucrainieni" , iar statul lor (repet, mostenirea lui Stalin) trebuie aparat pana in panzele albe.

            Ma lasati bre cu ipocrizia asta?
        • 0 (0 voturi)    
          ia de aici (Luni, 28 iulie 2014, 19:37)

          vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

          Mesajul guvernatorului regiunii Cernăuţi pentru românii care refuză mobilizarea: „Dacă nu vă convine, plecaţi din Ucraina!”
  • +9 (15 voturi)    
    Cinstit (Luni, 28 iulie 2014, 11:56)

    sentenced [utilizator]

    O fi crima de razboi, nu sunt familiarizat cu tratatele. Dar daca asta este crima de razboi, atunci sunt sigur ca si cei aproape o mie de civili ucisi in ultimele saptamani in Gaza se incadreaza tot in categoria crimelor de razboi. (unde mai pui ca se folosesc bombe cu fosfor alb, interzise)
    • -4 (6 voturi)    
      ... (Luni, 28 iulie 2014, 12:20)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      @asa zis-ul "cinstit": si nu puteai sa postezi la subiectul cu Gaza?
  • +1 (7 voturi)    
    ... (Luni, 28 iulie 2014, 11:57)

    rerenenegate [utilizator]

    "Dacă și cu Oare s-au dus să se-nsoare. Dacă Dacă nu era, oare Oare se-nsura?"
  • +4 (18 voturi)    
    Mda (Luni, 28 iulie 2014, 11:59)

    RedGuard [utilizator]

    Uciderea pasagerilor e declaratia Rusiei de razboi impotriva Europei.

    Nimic mai mult, nimic mai putin.
    • -3 (5 voturi)    
      si ce daca (Luni, 28 iulie 2014, 13:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui RedGuard

      Rusia e mult mai pregatita militar decat Europa. Fara SUA, Rusia ar cuceri Europa relativ lejer...acesta este unul din motivele pt care Europa nu se grabeste sa raspunda acestei ,,declarati" de razboi. Alt motiv ar fi cel economic...Rusia este inca o sursa de venit, dar si de combustibili pt Occident.
      • +1 (5 voturi)    
        ... (Luni, 28 iulie 2014, 14:12)

        rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        O prostie - de asta cumpara putin armament de la fratzuji? Daca ar fi sa pariez in acest moment as zice ca sansele sunt 3:1 pentru Europa, dar intr-adevar ar fi multe victime, deci e de evitat.
      • 0 (0 voturi)    
        vot pt. EU (Luni, 28 iulie 2014, 20:56)

        Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        mai si eu tot pt. EU votez.
        idee e ca de ce sa se bage EU? Ca sa salveze pe cine de cine?
        Discutam despre un asa zis razboi intre niste cetateni ai aceleleasi tari: ucrainienii din kiev si aia din Donestk care vor si ei sa fie stapani pe feuda lor (si nu ucrainianul kievean).
        Aia din est, sunt ajutati de varu' putin ca de, o mana spala pe alta si ambele obrazul...dar bai frate, daca vrei ca ala nu te vrea, lasa-l frate in durerea lui...dragostea cu de-a sila nu se poate.