Casa Alba: Vladimir Putin, "vinovat" de prabusirea zborului MH17

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 iulie 2014, 19:34 Actualitate | Internaţional


Casa Alba a afirmat vineri ca presedintele rus Vladimir Putin este "vinovat" de doborarea avionului Boeing 777 al companiei Malaysia Airlines deasupra zonei de conflict din estul Ucrainei si a reafirmat ca SUA lucreaza concertat cu Uniunea Europeana si G7 pentru a impune noi sanctiuni impotriva Rusiei, relateaza Agerpres citand agentia Reuters.

"Ceea ce stim este ca avionul Malaysia Airlines a fost doborat de o racheta sol-aer. Ea a fost trasa de la sol dintr-o zona controlata de separatisti si unde ucrainenii nu utilizau arme antiaeriene in acel moment", a declarat presei Josh Earnest, purtator de cuvant al Casei Albe, in cea mai ferma declaratie a sa de la catastrofa zborului MH17. "De aceea, noi am conchis ca Vladimir Putin si rusii sunt vinovati de aceasta tragedie", a adaugat el.

Vicepresedintele american Joe Biden a avut o discutie telefonica vineri cu presedintele ucrainean Petro Poroshenko despre ancheta care vizeaza prabusirea avionului malaezian, dar si despre situatia politica ucraineana, a declarat ulterior Casa Alba.

"Presedintele Poroshenko l-a informat pe vicepresedinte ca Rusia continua sa furnizeze arme grele si material separatistilor si ca trupe ucrainene sunt din ce in ce mai des prinse sub focul pozitiilor rusesti de cealalta parte a frontierei", a comunicat administratia americana.

Joe Biden a dat asigurari interlocutorului sau ca Washingtonul actioneaza concertat cu UE si G7 pentru a impune noi sanctiuni impotriva Rusiei ca urmare a "actiunilor sale profund destabilizatoare si iresponsabile in Ucraina".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5893 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Deci fhurtin = criminal de razboi. (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 19:44)

    rov [utilizator]

    Sa speram ca nu vor mai fi facute greselile din anii '38-'39 si se va actiona de pe acum decisiv impotriva satanei.
  • -4 (18 voturi)    
    reacția MAE rus (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 20:04)

    zizin [utilizator]

    În acțiunile sale de politică externă administrația Statelor Unite se bazează pe o minciună sfruntată și are gradul său de responsabilitate pentru conflictul din Ucraina și consecințele sale grave, a declarat serviciul de presă al Ministerului rus de Externe.

    "Judecând după campania furibundă de calomnii împotriva Rusiei, organizată de administrația SUA, aceasta se bazează tot mai mult pe minciuni patentate în activitatea ei de politică externă. Cel puțin dacă ne luăm după noul purtător de cuvânt al președintelui SUA, George Ernest care a acuzat direct țara noastră de doborârea de pe cerul Ucrainei a avionului de linie "Malaysia Airlines", - se spune într-o declarație pe site-ul MAE rus.

    Ministerul a atras atenția asupra faptului că în susținerea poziției sale Washingtonul nu a prezentat "nu doar nici o dovadă, dar nici măcar o singură referire la fapte care să poată fi analizate și comentate." "Totul la Casa Albă se limitează la menționarea de ”rapoarte clasificate” ce nu pot fi prezentate, precum și, ceea ce este absolut ridicol, la "informații din rețelele sociale", - a declarat Ministerul de Externe.
    • +4 (4 voturi)    
      Ma mujicilor... (Duminică, 27 iulie 2014, 16:02)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      ... dovezile sunt cadavrele pasagerilor avionului malaiezian si faptul ca avionul a fost doborat cu sistemul de rachete BUK, oferit teroristilor de catre RUSIA !!! ... Daca n-ar fi avut acest sistem de rachete OFERIT DE RUSIA !!! teroristii n-ar fi putut dobora CU PRASTIA avionul malaiezian!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 28 iulie 2014, 15:26)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Mai bine ati comenta despre faptul ca armata ucraineana bombardata de rusi direct de peste granita se abtine foarte bine de la a le raspunde. Mi se pare excelent comportamentul lor in conditiile date, pentru ca ei stiu ca daca raspund provocarii de abia asteapta Putin sa declare razboi pe fata.

      Adica doar el are voie sa traga pe o raza oarecare in jurul Rusiei, poate o raza suficienta cat sa includa fostul URSS.
  • -5 (17 voturi)    
    un clip de 6 minute edificator (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 20:13)

    zizin [utilizator]

    Cea mai recentă ieșire la rampă a purtătoarei de cuvânt a Dept. de Stat al SUA, Marie Harf, în campania de calomnii contra Rusiei - o vedem aici pe această Harf în toată gloria ei, în dialog cu jurnalistul Matt Lee de la AP:

    ”State Dept. accuses Russia of firing artillery into Ukraine, refuses to provide any evidence”

    http://www.youtube.com/watch?v=OEuviNg2UCg
    • -8 (12 voturi)    
      Una in vacanta (Duminică, 27 iulie 2014, 0:16)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Psaki in vacanta. Inlocuitoarea ei: dezastru si mai mare!

      Cum de le-au angajat pe-astea frate? ///
    • +6 (12 voturi)    
      Comment sters de user (Duminică, 27 iulie 2014, 3:12)

      NL [anonim] i-a raspuns lui zizin

      • -3 (5 voturi)    
        Ia spune-ne (Duminică, 27 iulie 2014, 21:01)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui NL

        Clipul ala e fabricatie nu? E filmat in laboratoarele FSB de la Moscova, aia nu e purtatoarea de cuvant a Departamentului de Stat,............

        Mai sunteti multi? Aveti si drept de vot te pomenesti... Viitor de aur tara noastra are!
  • +11 (13 voturi)    
    este bine ca...... (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 20:17)

    translativus [utilizator]

    .....Rusia nu mai este confundata cu conducatorii ei, cu toate ca acestia au ajuns la putere prin votul majoritatii.

    Din fericire, in Rusia, mai traiesc si oameni cu capul pe umeri si chiar daca sunt inca minoritari, ei reprezinta speranta de mai bine a rusiei.

    Partea proasta este ca actualii smecheri aciuati la Kremlin, vor mai varsa mult sange nevinovat si aceasta doar pentru indeplinirea ambitiilor personale.
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 20:36)

    rerenenegate [utilizator]

    777 - the number of the beast
  • +7 (11 voturi)    
    Lasati sanctiunile si dati-le (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 20:43)

    Matrafirefox [utilizator]

    ucrainenilor niste tancuri si tunuri, ca de asta au nevoie in lupta cu vehiculele blindate rusesti conduse de separatisti.
    • -6 (10 voturi)    
      Iarasi propaganda ta? (Duminică, 27 iulie 2014, 1:34)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Offffff...............deschide ochii....
      • +3 (5 voturi)    
        Sa vad ce? (Duminică, 27 iulie 2014, 9:36)

        Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        "Adevarul" rusesc creat de RT, postul de la care demisioneaza prezentatorii pentru ca nu mai vor sa minta pentru Putin?

        http://www.youtube.com/watch?v=55izx6rbCqg

        Cred ca nici tu nu crezi ce spui, dar o spui ca asta ti-e meseria, n-ai prins alta cariera, asta e.
  • -11 (15 voturi)    
    O dovada mai palpabila, niet? (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 21:36)

    Gustav666 [utilizator]

    "De aceea, noi am conchis ca Vladimir Putin si rusii sunt vinovati de aceasta tragedie"
    Casa Alba crede ca se adreseaza unor americani ignoranti? "Stim, e clar, e sigur, aratam cu degetul, am conchis,..." Cam acestea sunt dovezile cu care se lauda SUA. Ca facaturile cu interceptarile si cu filmuletul s-au fumat deja.
    Acum mai vine si Porosenko sa spuna ca trag rusii peste granita cu bombardeaua. Povesti pentru alienati mintali.
  • +10 (14 voturi)    
    Corecta si ... (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 21:42)

    MichiuStefan [anonim]

    Corecta si necesara reactia SUA;ce nu inteleg de ce vinovatia lui Putin este pusa intre ghilimele(Putin "vinovat"), cand e clara si fara dubii.
    • -8 (14 voturi)    
      lumineaza-ne, inteleptule (Duminică, 27 iulie 2014, 0:26)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan

      si spune-ne si noua cum au doborat Putin si Rusia avionul malaezian?
      • +2 (4 voturi)    
        daca tatucu' iti da o prastie (Duminică, 27 iulie 2014, 9:48)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        si tu prestezi cu ea, atunci sunteti amandoi vinovati.
        Vorba aia, mai bine iti dadea puterea de a rezista banului murdar...
  • +10 (14 voturi)    
    Sa-i crezi pe rusi... (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 23:26)

    brahmenau [utilizator]

    e cea mai mare greseala. Astia traiesc de pe vremea lu Lenin tot in ilegalitate si falsifica toate datele.
    Hlul in care a reactionat dupa catastrofa aeriana e tipic bolsevic, te mint in fata cu o candoare de copil nevinovat. Cand au trecut n 44 spre Germania au furat si masacrat tot ce le-a iesit in cale. Se razbunau pe niste batrani si niste oameni amarati...astia sunt rusii!
  • -7 (17 voturi)    
    Astia de la White House (Duminică, 27 iulie 2014, 0:15)

    Taras Bulba [utilizator]

    Au depasit orice limita a ridicolui. Emanatiile lor precum si prestatia purtatorilor de cuvant......sub orice critica. Cine ii mai ia in seama pe amatorii astia!?! Ei chiar au impresia ca toti suntem spalati la creiei si ca-i credem pe cuvant?

    Dovezi bai descreieratilor, dovezi vrem, nu acuze ieftine demne de Dambovita!
    • 0 (4 voturi)    
      se va schimba proverbul (Duminică, 27 iulie 2014, 9:52)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      acuzele ieftine vor fi demne de Volga si Obi...
  • +6 (12 voturi)    
    pontacii la post si in weekend (Duminică, 27 iulie 2014, 1:54)

    trussardy [utilizator]

    HAHA!
    Primiti si spor de ore suplimentare?
    • +2 (4 voturi)    
      Nu, dar nu-i trimite sefu' la Vladivostok 6 luni (Duminică, 27 iulie 2014, 9:37)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui trussardy

      in exil.

      Nu ca propaganda lor ar functiona, dar asta e Rusia, nu conteaza ca ceva nu merge, trebuie sa continue! Ca administratia lui Putin!
  • -2 (6 voturi)    
    postacii basisti (Duminică, 27 iulie 2014, 11:37)

    vladimir14 [utilizator]

    Vor disparea dupa alegeri,o sa mancati o paine amara rau cu Ponta presedinte.
    In ceea ce priveste sprijinul nostru pentru USA din decembrie va fi istorie ,a doua tara dupa Ungaria care se va elibera de americani.
  • -2 (6 voturi)    
    Casa Alba vinovata de sustinerea (Duminică, 27 iulie 2014, 13:28)

    __alex__ [utilizator]

    regimului criminal din Israel. 1000 de victime, majoritatea civili, omoriti deliberat pe parcursul a doua saptamini. Evident, asta nu e terorism...

    E necesara insa o perdea de fum care sa abata atentia. Toate cancelariile stiu ca tembelii din Ucraina au doborit avionul din greseala, care nu ii scuza, dar e prea bun motivul ca sa nu profiti si sa inventezi un nou inamic teribil, sustinator al terorismului.

    Si prostii se bucura ca la meci...
    • +3 (3 voturi)    
      da (Duminică, 27 iulie 2014, 18:17)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      ma, eu sint prost si ma bucur, cu cit mai multi hamasi morti, civili sau nu, cu atit sint mai bucuros. Iar tu n-ai ce sa-mi, faci, oricit ai urla, eu tot ma bucur.
      Asa ca sa vezi cine esti, razboiul cu hamas a inceput cu citeva zile inainte de doborirea avionului de catre camarazii tai rusi, dar ce mai conteaza....