Ucraina: Racheta antitanc trasa asupra casei primarului din Liov

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 iulie 2014, 18:31 Actualitate | Internaţional


O racheta antitanc a fost trasa asupra casei primarului din orasul Liov, bastion nationalist din vestul Ucrainei, au anuntat sambata autoritatile, care au deschis o ancheta pentru "atentat terorist", relateaza AFP.

Racheta, care a fost trasa vineri seara, in jurul orei locale 23.00 (23.00, ora Romaniei), a lovit un colt al casei, goala la momentul atacului, avariind acoperisul, o grinda si spargand mai multe ferestre, a anuntat Primaria intr-un comunicat.

Primarul Andrii Sadovyi, una dintre figurile-cheie ale miscarii pro-europene de contestare a regimului presedintelui pro-rus Viktor Ianukovici, destituit in februarie, se afla la acel moment in vacanta cu familia sa.

"O ancheta a fost deschisa pentru atentat terorist", a declarat seful politiei locale, Serghei Ziubanenko.

"Din cate stiu eu, nu s-a tras niciodata la Liov cu lansatoare de rachete", a reactionat Sadovyi, primar din 2006, reputat pentru reformele sale de succes si pentru ca a transformat Liov in una dintre destinatiile turistice din Europa de Est.

"Nu am conflicte politice care sa ma faca tinta unui asemenea atac", a adaugat el.

Liov, un oras cu 750.000 de locuitori situat in apropiere de frontiera cu Polonia, este un bastion nationalist si ucrainofon al tarii.

Doua regiuni din estul rusofon al Ucrainei, Donetsk si Lugansk, sunt afectate in prezent de o insurectie armata separatista pro-rusa, inspirata, potrivit Kievului, de Rusia.

Un alt primar, Oleg Baiev, din orasul Kremenciuk, in regiunea Poltava (centru-est), a fost impuscat mortal sambata, in apropierea locuintei sale, a anuntat Ministerul ucrainean de Interne.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4785 vizualizari

  • -6 (22 voturi)    
    atentate la primari: 1 vineri, 1 sâmbătă (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 19:13)

    zizin [utilizator]

    Nu e chiar știre de ultimă oră, având în vedere că azi dimineață (sâmbătă 26.07) un alt primar, cel din Kremenciuk (regiunea Poltava) a fost împușcat. Poliția face cercetări pentru ”omor premeditat”.

    http://www.kyivpost.com/content/ukraine/kremenchuk-mayor-babayev-shot-358041.html

    UE are tot mai multe motive de bucurie că a semnat acordul de asociere cu această țară!
    • +3 (5 voturi)    
      mai faceai tu banutu'? (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 19:47)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      bucuria unora , tristetea altora...
    • +3 (17 voturi)    
      Pai nah, trebuia sa semneze cu Rusia (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 20:10)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      un acord de asociere banuiesc, unul de sclavie pe viata sub tutela tarului pitic Putin.
      • 0 (2 voturi)    
        Romana, limba grea! (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 20:56)

        UpNext [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

        Este vorba de "Primarul Andrii Sadovyi, una dintre figurile-cheie ale miscarii pro-europene de contestare a regimului presedintelui pro-rus ...", adica ( daca reusesti sa pricepi) este anti-rus. Greu cu lb. romana si, din pacate, sunteti multi, prea multi!
    • +3 (3 voturi)    
      What? (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 21:04)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      E clar ca nu intelegi ce se intampla acolo.

      Adica UE are motive de bucurie pentru ca rusii s-au apucat sa asasineze lideri ucraineni pro-europeeni?
    • +9 (9 voturi)    
      Putin (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 22:00)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Oare câți mai trebuie să moară ca lumea să ia atitudine împotriva unui ucigaș ?
      • -3 (7 voturi)    
        Impotriva lui Porosenko? (Duminică, 27 iulie 2014, 0:13)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui m1ha1

        Din pacate Porosenko e mana in mana cu americanii, iar UE ii pupa in fund pe americani......deci slabe sanse!
        • +3 (3 voturi)    
          dar oare cand vine Vlad Tepes (Duminică, 27 iulie 2014, 9:40)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

          sa-i "lucreze" pe tradatori...
  • +5 (5 voturi)    
    Europa de Vest, grabiti-va! (Sâmbătă, 26 iulie 2014, 19:56)

    Crup [utilizator]

    Bonjour. Commen ca va, la France? Ca va, ca va? Grabiti-va mai baieti sa terminati odata portelicoptelerele alea Mistral dotate cu tehnologie de ultima ora NATO, sa le puteti trimite la rusi, ca au baietii nevoie urgent! Cei 400 de soldati rusi prezenti acum in Franta, unde ii instruiti legat de folosirea primul Mistral, cum se descurca? Sa-i tratati bine, cu caviar si vodca, sa se simta asa cum merita, adica intre prieteni apropiati!
    Hallo, Deutschland. Was machst du? Dragi nemti, grabiti-va si voi cu construirea acelei baze miliatare din Rusia (pentru armata rosie, evident), baza nou nouta si cu ultimile dotari. Grabiti-va dragi nemti, ca au nevoie rusii.
    Hello Britain! How are you? Is it everything ok? OK, atunci bagati tare, fiindca comenzile de armament britanic, construit de firme britanice in UK, comandate de Rusia, sunt comenzi mari si grase! Nu-i lasati pe fratii rusi sa astepte, livrati-le armele alea mai repede! God save the Queen! Ca pe ucrainieni sigur nu-i va salva!
    Aaaaa, sa nu uit. Bagati si voi acolo o masura de genul blocarea conturilor din Occident ale femeilor de serviciu de la Kremlin, sa pareti ca faceti presiuni!
  • +4 (4 voturi)    
    Da, jihadul rusesc se dezlănțuie ! (Duminică, 27 iulie 2014, 1:12)

    Fisherman [utilizator]

    Câtă ură trebuie să ai în tine pentru a face așa ceva ?
    • +2 (2 voturi)    
      Poate prostie (Duminică, 27 iulie 2014, 8:58)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

      La cat sunt de manipulati de RT/Ria Novosti/Voice of Russia, nu ma surprinde deloc.
    • 0 (0 voturi)    
      Atentate precum acesta (Duminică, 27 iulie 2014, 10:19)

      mrness [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

      nu fac decit sa intareasca determinarea ucrainienilor.

      Rar mi-a fost dat sa vad sef de stat mai prost ca Putin, concureaza cu George Bush jr. la titlul de cel mai dobitoc conducator ever.
      • 0 (0 voturi)    
        nu e prost (Duminică, 27 iulie 2014, 16:19)

        Crup [utilizator] i-a raspuns lui mrness

        Nu e deloc prost. E doar malefic.