VIDEO Time, reportaj impresionant despre catastrofa aviatica din Ucraina: Tarul secolului 21, Vladimir Putin, stapaneste arta intunecata de a dezvolta probleme pe care doar el le poate rezolva

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 25 iulie 2014, 13:06 Actualitate | Internaţional


Revista americana Time a publicat un reportaj impresionant despre catastrofa aviatica din Ucraina, in care si-au pierdut viata 298 de oameni, dupa prabusirea unui avion Boeing 777, cel mai probabil in urma unui atac cu racheta sol-aer.



"O voce, o singura voce poate opri acest impas indecent al victimelor nevinovate. Dar Vladimir Putin ridica din umeri si arata cu degetul la guvernul ucrainean si la aliatii sai occidentali. 'Fara indoiala, spune Putin, statul pe teritoriul caruia s-a intamplat poarta raspunderea pentru aceasta tragedie ingrozitoare'".

Ziaristii americani noteaza ca Putin va continua pe aceasta cale in conditiile in care "fiecare noua criza il face mai puternic".

"Tarul secolului 21 stapaneste arta intunecata de a dezvolta probleme pe care doar el le poate rezolva", se arata in analiza Time.

Un exemplu perfect este criza din Siria: "A furnizat arme si antrenament pentru armata presedintelui Bashar Assad, sustinandu-l pe tiran in timp ce occidentul ii cerea sa plece. Iar cand Assad a trecut 'linia rosie' trasata de Obama si a folosit arme chimice impotriva poporului sau, Putin a intervenit pentru a oferi solutia. La cererea presedintelui rus, Assad renunta la stocurile de arme chimice. In schimb, SUA renunta la lovituri aeriene in Siria. Sa ghicim cine domneste la Damasc si acum? Aliatul lui Putin, Assad".

Revista noteaza ca Putin are aliati chiar in centrul Europei, cum este cazul Italiei, care detine in prezent presedintia rotativa a UE. Sanctiunile economice dure impotriva Rusiei vor afecta puternic economia europana, argumenteaza Italia.

"Europenii sunt panicati de linia americana a sanctiunilor", spune Serghei Markov, un politician cu conexiuni foarte bune la Kremlin care a calatorit in Europa la jumatatea lui iunie pentru a obtine sprijinul politicienilor europeni. "Imediat ce UE va avea cea mai mica sansa sa scape de Washington in ceea ce priveste Ucraina va profita de ea".

Iar primele trei runde de sanctiuni au facut prea putin in a stopa alimentarea cu arme si combatanti a pro-rusilor din Estul Ucrainei.

Intre timp, planurile lui Putin sunt mult mai mari decat Ucraina. El spera ca acest conflict va crea diviziuni in Europa care vor reduce influenta americana. Viziunea sa, expusa in 17 aprilie, in momentul de varf al euforiei create de anexarea Crimeei, este crearea unei "Europe mai mari", de la Portugalia la coasta pacifica a Rusiei, cu Moscova printre centrele de influenta. "Prin crearea de probleme ca cea ucraineana, pe care doar el le poate rezolva, se pozitioneaza in centrul politicilor europene", subliniaza Time.

Zilele urmatoare vor arata daca SUA si Europa pot forma un front unit impotriva unei tari pe care aproape toata lumea o crede vinovata ca ar fi furnizat arma ucigasa insurgentilor separatisti. "Nu putem face asta unilateral", a declarat un oficial din administratia americana.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19188 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    un articol care punctul pe i (Vineri, 25 iulie 2014, 13:16)

    tofu [utilizator]

    Putin, ca si altii care vor sa fie ca el, vrea sa fie voievod. Cam greu in sec. XXI, dar incercarea moarte n-are. Mai ales intr-o Europa inca puternic divizata pe Nord-Sud, Est-Vest. Aceasta nenorocire ar trebui sa uneasca Europa, dar italienii si altii ca ei sunt neseriosi.
  • +16 (20 voturi)    
    Idioatii de europeni (Vineri, 25 iulie 2014, 13:22)

    Copy-Paste [utilizator]

    au mintea scurta. Au cam uitat ca atunci cand au avut probleme au dat fuga la americani.
    Vai de mama noastra.
    • -2 (8 voturi)    
      pământul este rotund (Vineri, 25 iulie 2014, 14:17)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Copy-Paste

      Interesant cum pro-occidentalii de ieri au devenit anti-europenii de azi. S-au dus naibii teoriile cu estul și vestul, între care românii trebuie să aleagă.

      De fapt, companiile americane și cele europene fac afaceri cot la cot cu rușii:
      http://www.nytimes.com/2014/06/10/business/international/for-western-oil-companies-expanding-in-russia-is-a-dance-around-sanctions.html?partner=rss&emc=rss&_r=1
      • +2 (6 voturi)    
        da, s-au cam dus naibii teoriile (Vineri, 25 iulie 2014, 16:23)

        SergiuAnghel000 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Lumea se schimba, globalizarea ne-a atins pe toti intr-o masura mai mica sau mai mare.

        Nu cred ca poate nimeni spune ca e pro-occidental pana la moarte, indiferent de actiunile occidentalilor. La momentul actual occidentalii sunt nesimtit de libidinosi pe langa rusi. Si rusii sunt mult prea infiltrati in economia europeana, se vede la tot pasul. E clar ca in aceasta economie globalizata exista riscul ca sanctiunile pt rusi sa te afecteze si pe tine, dar, sa fii un pic mai sarac e mai bine decat sa fii mort.. Europenii nu ar trebui sa se lase cuprinsi de lacomie. Ceea ce cred ca e aproape imposibil pt niste pervertiti.
  • -3 (21 voturi)    
    Demonizarea e necesara? (Vineri, 25 iulie 2014, 13:23)

    hitme [utilizator]

    Incep sa ma sperie aceste articole de demonizare.

    Pur si simplu este anormal sa facem pe rusi demoni inainte de a analiza cu atentie situatia din teren.

    Sunt de acord ca accidentul este condamnabil si ca este opera unor oameni fara discernamant, dar totusi problema e in alta parte.

    Noi ca romani nu putem sa spunem ca cei din ucraina sunt fara pata... si ca noi ca romani, buni vecini de-ai lor nu avem nimic de reprosat. Eu personal sunt din Bucovina si stiu ca bunica mea a incuiat casa in Cernauti si a fugit cu ultimul tren spre teritoriile pe care noi romanii le mai aveam la sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial.

    De asemenea stiu ca Stefan cel mare a dus cele mai crancene batalii pentru a apara cetati care acum sunt in Ukraina.

    Sunt multe povesti despre ukrainieni... si bune si rele. Multi spun ca rusii ar trebui sa scoata documente vechi secrete pentru ca sa intelegem mai bine istoria.

    Nu spun ca sunt fan al rusilor, ci doar ca noi suntem prea mici ca sa intelegem un razboi mare.
    • +2 (4 voturi)    
      Da hitme (Vineri, 25 iulie 2014, 16:04)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui hitme

      dar din intunecimea de la nord si est ne-au venit noua dusmanii, ar trebui construit un zid ca al Berlinului intre bielorusi, ucrainieni si rusi si restul lumii cat de cat democratice.Cu gropi comune au inceput rusii din 1918 si au continuat pana astazi. Ce sa cred despre un roman care este de acord cu uciderea preotilor si spune o ineptie atat de mare ca suntem prea mici?Fiecare dintre cei din UE(a dat domnul sa ajungem si npi acolo) ar trebui sa=si exprime dispretul pentru slavii de la nord si rasarit. Nu uitati romanii ucisi de ucrainieni si rusi.
  • +4 (4 voturi)    
    revista TIME (Vineri, 25 iulie 2014, 13:26)

    gigiguma [utilizator]

    Mi-e destul de greu sa cred ca revista TIME este britanica, poate editia pentru Europa......
    • +1 (3 voturi)    
      Time = US (Vineri, 25 iulie 2014, 19:10)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui gigiguma

      nu e britanica , e americana iar nenea Simon Shuster (autorul articolul este si corespondent The Huffington Post.
      Asa ca...prpoaganda americana si-a uns rotitzele.
  • -1 (11 voturi)    
    absolut corect (Vineri, 25 iulie 2014, 13:27)

    corvus coraX [utilizator]

    Este doar o chestiune de timp până URSS va anexa complet UE. Procesul este în plină desfășurare... "Felicitări" UE!
  • -4 (8 voturi)    
    si europa (Vineri, 25 iulie 2014, 13:34)

    bbbbbbbbbbbbbbbb [utilizator]

    cam asa-i, europa este dependenta de rusia, de acolo vin materiile prime si tot acolo vind navele mistral si oricum e departe de america. iar putin are dreptate, ucraina e o tara neguvernabila care poarta raspunderea pentru ce au facut insurgentii, indiferent provenienta insurgentilor, cita vreme nu ai control terestru si aerian al teritoriului national se poate intimpla orice. sunt curios daca vreo comisie de ancheta a doboririi avionului va arata clar cu degetul vinovatii - executanti si sefi si daca vreun tribunal de pe marte ii va judeca
  • +3 (9 voturi)    
    completare (Vineri, 25 iulie 2014, 13:36)

    corvus coraX [utilizator]

    Dansul oficial în UE va fi cazaciocul. Lăcomia occidentală va arunca iremediabil UE sub pulpana Rusiei...
  • +5 (7 voturi)    
    britanica (Vineri, 25 iulie 2014, 13:43)

    john70 [utilizator]

    Revista britanica Time?!
    Uite ce zic boii pe Wikipedia: Time (often written in all-caps as TIME) is an American weekly news magazine published in New York City.
    Daca astia nu stiu nici macar atat, ce credibilitate mai are traducerea lor?

    Va multumim, am corectat!
  • +6 (10 voturi)    
    VAX ”TIME” ! (Vineri, 25 iulie 2014, 13:55)

    pointless man [utilizator]

    Apropo, eu știu că Time este revistă... americană [spre deosebire de Time(S) care e un ziar britanic].

    Nu cu tiribombe de moment se lămurește situația ci lucrînd constant și perseverent la smulgerea măștii europene afișată de Rusia. Că Putin, că ne-Putin, este lipsit de importanță - acolo e o conducere colectivă unde ”Țarul” Vladimir Vladimirovici este doar vîrful aisbergului. Dacă stăm bine să judecăm, ”Răsia” a pierdut mult teritoriu din 1990 încoace și ceea ce face este o luptă disperată de ariergardă - CU ORICE MIJLOACE. Problema principală nu sînt rușii ci AGENȚII LOR DE INFLUENȚĂ, plătiți (Schroeder) sau gratuiți (diverși stîngiști sau chiar extremo-dreptaci precum Marine Le Pen).

    Aicea trebuie muncit. Fără ei, Putin și gașca lui se dezumflă imediat.
  • +1 (7 voturi)    
    pintenul și frâul (Vineri, 25 iulie 2014, 14:06)

    Mazeta [utilizator]

    Rusia are două arme pe care Putin a învățat să le folosească foarte bine: resursele naturale și timpul. Occidentul are timp, dar nu are resurse. SUA are resurse, dar nu mai are timp.
  • +1 (5 voturi)    
    Sa vina revolutia oamenilor (Vineri, 25 iulie 2014, 14:15)

    Ovidiiiiius [utilizator]

    Are dreptate , dar hai sa nu disperam , Europa este viitorul , nu ai cum sa spelii creierul oamenilor la infinit, mai ales in sec internetului si libertati de exprimare. Toti acesti dictatori din Rusia si pana in Mozambic nu au decat o soarta , vor disparea unul cate unul. Adevarata revolutie ( revolutia oamenilor ) este la doar un secol poate doua distanta. :)
  • 0 (6 voturi)    
    Putin (Vineri, 25 iulie 2014, 14:22)

    now_one [utilizator]

    Puntin asta este sinonim cu Hitler si din pacate Europa nu face nimica. Este acease situatie din al doilea razboi mondial pe linia Margot (parca) care separa Germania de Franta. Pana la urma Germani - au adus tot ce aveau acolo si Francezi tot 500 -600 de militari aveau. Credeau ca nu face neamtul nimica si ca Germanul plimba asa trupele (ca nu are ce face, sau creeaza locuri de munca )

    Chiar vorbeam cu parintii - ca trebuie sa plecam din Europa. Nu prea este sigura.
    • +3 (5 voturi)    
      dA (Vineri, 25 iulie 2014, 15:02)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui now_one

      Asta mi-a spus si un francez aici in Canada: bunicul sau a fost in primul razboi mondial, tatal sau in al doilea, el a fost, ca si copil, pus in lagar de germani (fara sa fie evreu), asa ca a plecat din Europa la prima ocazie. Nu e departe de mine: fratii bunicii mele au fost in primul razboi mondial in armata austro-ungara, au luptat in Galitzia, tatal meu in WWII, doi frati ai sai morti unul la Stalingrad si altul in Cehia, apoi el in inchisorile comuniste.....la fel am facut si eu, ca francezul.... RIP EU.
      • -1 (5 voturi)    
        Canada si EU (Vineri, 25 iulie 2014, 19:36)

        Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

        pai io iti urez numai bine acolo in canada la tine si mai bine ne lasi pe noi europenii in durerea si in saracia noastra...daca-i asa de bine-n Canda aia, de ce le trebuie totusi aurul romanesc din Rosia Montana???