Seful diplomatiei franceze, despre vanzarea navei militare Mistral catre Moscova: Contractele semnate si platite trebuie onorate

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 24 iulie 2014, 13:38 Actualitate | Internaţional


Nava de asalt port-elicopter de tip Mistral
Foto: Defense.gouv.fr
"Exista o regula care spune despre contractele semnate si platite ca trebuie onorate", a declarat joi ministrul francez de Externe, Laurent Fabius, raspunzandu-le criticilor britanici si americani care reproseaza Parisului ca intentioneaza sa livreze Rusiei o nava de asalt port-elicopter de tip Mistral, in pofida crizei din Ucraina, transmite AFP.

"In ceea ce priveste contractul Mistral, a fost semnat in 2011. Nu era guvernul de acum, insa acest lucru este prea putin important. Exista o regula, si anume: contractele semnate si platite sunt onorate", a declarat ministrul francez pentru postul de radio France Inter.

"In aceste afaceri foarte delicate, recunosc, trebuie respectat un principiu pe care il respecta toate tarile. Si anume, contractele trecute sunt onorate si platite; in acelasi timp, trebuie sa evitam ca Europa sa se dezmembreze" si sa alunece intr-o "cearta interna", a insistat Fabius, amintind de schimburile francezo-britanice acide din ultimele zile.

Presedintele francez Francois Hollande a confirmat luni planurile autoritatilor de la Paris de a livra Rusiei, precum fusese stabilit, o nava de asalt port-elicopter de tip Mistral. In ceea ce priveste cea de a doua nava Mistral prevazuta contractual, liderul de la Elysee a precizat ca decizia de a livra nava va depinde de atitudinea Rusiei in criza ucraineana.

Pana acum, autoritatile franceze afirmasera ca livrarea primei nave Mistral depinde de o decizie, asteptata in toamna, a unei comisii interministeriale insarcinate cu validarea exportului de materiale de razboi.

Aceasta comisie intervine de mai multe ori pe parcursul unei vanzari de armament de catre Franta, mai ales pentru autorizarea unei negocieri, semnarea contractului si livrare.

Londra si Washington au denuntat intens alegerea Frantei de a livra navele de razboi Rusiei, presedintele Barack Obama aratand ca regreta faptul ca Parisul nu a decis suspendarea contractului.

S-au mai inregistrat in trecut cazuri de anulari sau suspendari ale unor contracte, din cauza conflictelor armate sau a sanctiunilor internationale.

Cu titlu de exemplu, in 1967 generalul Charles de Gaulle a decretat un embargo asupra vanzarii de armament catre Israel dupa Razboiul de Sase Zile, anuland o livrare in curs pentru nave lansatoare de rachete. Cinci dintre ele, andocate in portul Cherbourg (nord), au fost recuperate ilegal de catre Israel.

In 1990, vanzarea de catre SUA a 28 de avioane de vanatoare F16-A, a  caror achizitionare fusese deja achitata de catre Pakistan, a fost anulata dupa un vot in Congresul american.

Pe fondul sanctiunilor internationale, Rusia, la randul sau, a suspendat livrarile de rachete sol-aer S-300 catre Siria.

In domeniul non-militar, constructia centrului nuclear de la Bushehr (Iran) s-a confruntat cu intarzieri semnificative. Compania germana Kraftwerk Union (KWU, filiala a Siemens) a intrerupt constructia centralei nucleare in 1979, pe fondul revolutiei islamice din Iran. Rusia, care a preluat apoi contractul, a avut de asemenea intarzieri, unii oficiali iranieni denuntand "motive politice".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2588 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 24 iulie 2014, 13:42)

    tenere [anonim]

    • -4 (12 voturi)    
      Refresh (Joi, 24 iulie 2014, 14:39)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      Baga un refresh. Rusia nu e inamicul Frantei si nici invers. Nu va mai uitati atat in gura americanilor si latrailor lor principali (UK, Canada, Polonia si.... Romania)
      • +5 (7 voturi)    
        ilogic ce scrii (Joi, 24 iulie 2014, 16:06)

        urob [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        Nici Siria nu era inamicul Rusiei,nici Israeul a Frantei(vezi exemplele din articol).
        Dar la felde sigur este ca Rusia nu este (nu a fost) amica Romaniei.Franta s-a declarat si se declara prietena Romaniei,sa nu mai spun ca suntem "colegi de banca" in UE si NATO.Si din pacate impartim o "balta" cu flota rusa care va fi curand dotata exact cu acea nava fabricata in Franta.
        Asa ca ar trebui sa vezi unde e interesul Romaniei si nu sa te legi de detalii de exprimare.
        Ori tov Putin iti plateste ratele?
  • +14 (14 voturi)    
    la 2mld de E (Joi, 24 iulie 2014, 13:45)

    cristi_an [utilizator]

    normal ca trebuie sa avem "onoare"
  • +12 (18 voturi)    
    iresponsabili (Joi, 24 iulie 2014, 13:47)

    Soljenitin [utilizator]

    Cu razboiul batand la usa astia inca vand arme criminalilor. Iresponsabili!
  • +12 (18 voturi)    
    Asa gandeste si fhurtin (Joi, 24 iulie 2014, 13:50)

    rov [utilizator]

    A semnat rusia garantarea suveranitatii Ucrainei???
    Zi mai frantuz destept !!
    in plus voi sunteti inca in NATO neam de naparca, sa dea domnul sa aveti nevoie de ajutor, cand va vor cotropii rusii chiar cu navele voatre.
    Acum vorbeati germana sau chineza sau ...albaneza daca nu va salvau americanii in '45 ipocritilor!!!
    Vitejilor!
    • +1 (11 voturi)    
      "sunteti inca in NATO" :) (Joi, 24 iulie 2014, 14:02)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui rov

      probabil habar nu aveti ca Franta este membru NATO, doar din 2009. :)
  • +9 (9 voturi)    
    De una aveau nevoie (Joi, 24 iulie 2014, 13:51)

    rov [utilizator]

    restul le cloneaza.
  • +7 (11 voturi)    
    Ma, Fabius, ca alt mod de adresare nu meriti... (Joi, 24 iulie 2014, 13:58)

    Herodot [utilizator]

    ... "onorat" vine de la "ONOARE", da' voi faceti dovada ca nu stiti ce este aia onoare!
  • +8 (10 voturi)    
    Daca Rusia nu respecta Tratatul cu Ukraina ! (Joi, 24 iulie 2014, 14:20)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Si Rusia era obligata sa respecte TRATATUL semnat cu Ukraina ,USA si Anglia ,in 1994, cu privire la armele nucleare si frontierele ukraineene. Daca Rusia nu respecta tratatele si contractele internationale , nu vad de ce Franta are aceasta atitudine duplicitara...Hollande aplica politica "sarutului frantuzesc" ,fata de Rusia si Putin, cand e vorba de multi bani !
  • +8 (8 voturi)    
    Ce deosebire este intre Moldova si... (Joi, 24 iulie 2014, 14:38)

    nick24 [utilizator]

    multe țări din Europa?
    Văd că toți care fac comerț sunt șantajabili - le taie exportul de vin, de fructe, de legume sau nu le mai dă gaze, petrol, etc.
  • +3 (5 voturi)    
    nu chiar!!! (Joi, 24 iulie 2014, 15:28)

    ..13 [utilizator]

    Este ca si cum ai vinde petrol armatei inamice - asta daca franta se pozitioneaza in opozitie cu rusia...

    Un contract are si cauze de forta majora, exista si agentii care urmaresc exportul de arme - exista si modalitati de despagubire care sunt mai onorabile decat asigurarea acelor nave de razboi...
    • +2 (2 voturi)    
      corect doar nu e vorba de medicamente (Joi, 24 iulie 2014, 17:07)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      sau alte asemenea...
  • 0 (0 voturi)    
    nenea Iancu (Joi, 24 iulie 2014, 17:46)

    sorin3 [utilizator]

    Onoarea sa le-o repereze dom Mitica...
  • +1 (3 voturi)    
    Aha...ce ti-e cu contractele astea.. (Joi, 24 iulie 2014, 19:02)

    MaQ [utilizator]

    Deci pentru prima nava, zici ca ai contract care trebuie onorat, nu?
    Si mai zici ca livrarea celei de a doua nave va depinde de atitudinea rusilor?

    Pai pentru a doua nava nu o sa ai, la fel, contract ce trebuie onorat?
    Sau sa te intreb altfel: de ce livrarea primei nave nu poate depinde de atitudinea salbaticilor (pardon, rusilor)?

    Ca sa nu mai zic ca poti "onora" un contract si nelivrand produsul si platind penalitatile aferente...daca tot tine de onoare...
    Dar cand e vorba de bani, nici francezii, nici englezii, nici nemtii nu au nici mama, nici tata...
    Scarbelor!