Lupte grele intre armata si separatisti: Rebelii au doborat doua avioane de vanatoare ucrainene

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 23 iulie 2014, 14:44 Actualitate | Internaţional


Aparat Su-27 al armatei ucrainene
Foto: Wikipedia / wikimedia commons
Rebelii pro-rusi au deborat miercuri doua avioane de vanatoare ale armatei ucrainene, a anuntat un purtator de cuvant al fortelor guvernamentale, citat de Reuters. Oficialul ucrainean a spus ca cele doua avioane au fost doborate in estul tarii, deasupra Savur-Mogila, o zona inalta din regiunea Donetsk, in apropiere de localitatea Snijne, adica la aproximativ 25 de kilometri locul prabusirii zborului MH17.

UPDATE: Ucraina afirma ca cele doua avioane de vanatoare au fost doborate de rachete trase din Rusia, scrie AFP.

"Doua dintre avioanele noastre au fost doborate la altitudinea de 5.200 de metri. Potrivit primelor informatii, lansarea de rachete a fost efectuata din teritoriul Rusiei, a declarat Consiliul de securitate nationala si de aparare al Ucrainei, intr-un comunicat.

Distrugerea celor doua avioane de vanatoare Suhoi Su-25 a avut loc intr-o zona situata la cateva zeci de kilometri de locul prabusirii avionului malaiezian de linie, doborat de o racheta joia trecuta.

Potrivit AFP, e vorba despre doua avioane de tip Suhoi Su-25.

Doborarea celor doua avioane de lupta vine la sase zile dupa prabusirea avionului de linie malaezian cu 298 de persoane la bord, avion lovit de o racheta trasa din zona controlata de rebelii prorusi.

Igor Strelkov, liderul rebelilor din Donetk, a anuntat ca pilotul unuia dintre avioane a reusit sa se catapulteze, dar nu a dat detalii suplimentare, mai scrie Reuters.

Doborarea celor doua avioane de lupta vine pe fondul luptelor grele intre fortele guvernamentale si rebeli in Donetk si Lugansk. In ambele orase, rebelii au pierdut teren in fata armatei ucrainene. In Donetk, rebelii s-au retras spre centrul orasului, unde - potrivit localnicilor citati de Reuters, au sapat transee in apropierea Universitatii. Ei se adapostesc, de altfel, in caminele studentesti ale Universitatii din Donetk.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














20617 vizualizari

  • +19 (27 voturi)    
    le-au doborat cu prastia? (Miercuri, 23 iulie 2014, 14:52)

    snowflake [utilizator]

    parca rusii (separatisti sau nu) sustineau ca ei nu au armament capabil sa doboare avioane ce zboara la peste 10000 de metri, dar se pare ca au armament capabil sa doboare avioane de lupta (adica supersonice)
    • +7 (9 voturi)    
      su25 (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:29)

      ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      este un avion subsonic, de atac la sol.
    • -10 (24 voturi)    
      Pai (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:33)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      Pai Su-25 nu poate zbura mai sus de 7000 m......

      Repet: puneti mana pe-o carte......faceti cornete......
      • +4 (6 voturi)    
        nu fii trist (Miercuri, 23 iulie 2014, 19:26)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        cititorii mai gresesc, nu sunt de meserie...
      • +4 (6 voturi)    
        e totusi un avion de lupta (Miercuri, 23 iulie 2014, 19:41)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        cu radar si mijloace de lupta anti-racheta
        Nu un Boeing civil
      • -1 (1 vot)    
        CÎND ÎL TRAGEȚI PE PATTON ÎN HAZNAUA COMENTARIILOR (Joi, 24 iulie 2014, 13:12)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        - care chiar a fost un militar valoros - mă întreb: CÎT ați citit ? Sau ați pus mîna doar pe ”Manualul dezinformatorului complet” ?
    • -6 (14 voturi)    
      avioane de vanatoare? (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:39)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      Avioanele de vanatoare se utilizeaza in lupte aer-aer, deci folosirea acestora pentru atacuri la sol denota faptul ca armata si aviatia ucraineana sunt conduse de niste ageamii. Cei care le-au doborat nu puteau rezista unei asemenea oferte generoase, fiind o joaca de copil sa le ia la ochi chiar cu un armament antiaerian mai putin performant.
      Probabil avioanele destinate atacurilor la sol stau prin hangare asteptand piesele de schimb din Rusia.
      • +6 (6 voturi)    
        Este... (Miercuri, 23 iulie 2014, 17:01)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        vorba de su-25, avion de atac la sol nu de vanatoare, nu prea vad de ce sa ridice su-27 de la sol decat daca rusii le invadeaza spatiu aerian. Asta daca nu cumva separatistii au pus mana si pe avioane. Poza afisata de Hotnews induce in eroare.
  • +13 (17 voturi)    
    cam mare nr de avioane doborite (Miercuri, 23 iulie 2014, 15:04)

    sorin3 [utilizator]

    Rachetele sint asa bune, sau avioanele asa proaste?
    • +6 (6 voturi)    
      sunt compatibile (Miercuri, 23 iulie 2014, 18:53)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      :D
  • +9 (13 voturi)    
    Disiminarea (Miercuri, 23 iulie 2014, 15:11)

    cornel19 [utilizator]

    performanentelor arme antiaeriene, ridica in modesta mea opinie, probleme incomensurabile pentru transportul aerian civil. Din ce am vazut ca imagini, din zona estica a Ucrainei controlata de separatisti, acestia sunt convins ca sunt dispusi sa vanda aceste arme diverselor tipuri de teroristi, fara sa puna multe intrebari. Cred ca neutralizarea arealului, nu mai este numai problema Ucrainei si nici chiar a Eu., datele indica o problema mai grea, mai complexa. Ca un relativ cunoscator, al acestor tipuri de conflict, sunt convins ca in un viitor, cel putin cateva grave probleme din Ucraina vor fi "reexportate" in Rusia cu probabile mai grave consecinte.
    • -1 (13 voturi)    
      asa este (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:26)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui cornel19

      doar ca UE este un colos economic, un pigmeu politic si o larva militara.
      Ultimele 2 caracteristici (adica cea de pigmeu politic si larva militara) se simt din plin, in cadrul confilctului Ucrainiean.
      In loc sa ia masuri politice drastice, gen embargou asupra Rusiei, UE sta si se uita la TV, preferand sa importe gaze din Rusia, decat sa se bage intr-un conflict care nu e al lor. NU-i nimic, le va veni si lor randul, abia astept sa se intinda Putin si in UE, la fel cum a facut Soliman Magnificul.
  • +12 (16 voturi)    
    cand stii..... (Miercuri, 23 iulie 2014, 15:16)

    translativus [utilizator]

    .....ce anti-aeriana are inamicul, nu mai trimite avioane ci piseaza-i cu artileria.
    • -1 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 23 iulie 2014, 17:36)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      In propriile tale orase?
    • +3 (3 voturi)    
      artileria (Miercuri, 23 iulie 2014, 17:45)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Incearca si ucrainenii sa nu darame complexele studentesti sau alte zone ale oraselor prin folosirea exclusiva a artileriei.
      • +3 (5 voturi)    
        Complexele studentesti...... (Miercuri, 23 iulie 2014, 19:27)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui ta31

        .....sunt doar pe hartie pentru ca nu imi imaginez vreun student mergand la cursuri in haosul de acolo si intre timp, acuratetea loviturilor de artilerie s-a imbunatatit foarte mult.

        Totusi, daca teroristii utilezeaza acele complexe pentru depozite de armament si pe studenti drept scuturi umane, vina nu este a ukrainienilor.

        Stiu, suna cinic ceea ce spun dar realitatea razboiului este total diferita de filmele cu Rambo,
        Trebuie sa fim constienti ca un Afganistan la portile europei nu poate fi permis, indiferent de pierderile pe care le-ar presupune evitarea acestei situatii.
  • +1 (11 voturi)    
    Rachete BUK? (Miercuri, 23 iulie 2014, 15:18)

    DigitalScribe [utilizator]

    Dar parca nu aveau posibilitatea sa dea jos avioane... cum de le-a iesit? Su-27 e un supersonic, ce armament trebuie ca sa-l poti da jos asa?

    Si nu vorbim de 1, ci de mai multe avioane... cum sta treaba pana la urma cu rusii astia ai lui Putin?
    • +4 (4 voturi)    
      avion gresit (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:18)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui DigitalScribe

      nu e SU27 - ci SU25!
      diferentele aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Sukhoi_Su-27 vs http://en.wikipedia.org/wiki/Sukhoi_Su-25
      • +4 (4 voturi)    
        SU-25 (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:42)

        DigitalScribe [utilizator] i-a raspuns lui danzigk

        Chiar si asa:

        "Service ceiling: 7,000 m[97] (22,965 ft) clean, 5,000 m (16,000 ft) with max weapons"

        5Km in aer... cu alea de mana... max 3Km...
        • +6 (6 voturi)    
          su 25... (Miercuri, 23 iulie 2014, 17:08)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui DigitalScribe

          din cateimi amintesc, in Afganistan rusii au pierdut cateva contra Stinger. Insa informatia e veche si nu stiu cata baza sa pun pe memoria mea.
          Atunci cand ataca la sol, depinzand de armamentul folosit, poate fi nevoit sa coboare sub plafon, mai ales intr-un mediu unde cu siguranta vrei sa minimalizezi pierderile din cadrul propriei populatii. In aceste conditii pilotii sunt "fortati" sa coboare cat mai jos pentru a mari precizia. Astea nu prea folosesc bombe laser...
  • +8 (16 voturi)    
    Aha deci mai au rachete... (Miercuri, 23 iulie 2014, 15:25)

    lucadd [utilizator]

    nu e rau acum se stie cu siguranta cine a doborat avionul.
  • +4 (18 voturi)    
    hai, conspirationistii! (Miercuri, 23 iulie 2014, 15:36)

    Fapte [utilizator]

    Hai, ma, cu teoriile, ce faceti? Stai, dom'le, ca rebelii nu au tehnica de doborit avioane, stai, dom'le, ca avioanele astea de lupta zboara mult mai jos (desi Carlos le-a vazut zburind linga MH17, la 10.000 de metri), stai dom'le, ca de fapt separatistii au tras cu prastia si de fapt Ucraina si-a doborit propriile avioane... Haideti, nu mai asteptati sa va dea Russia Today mura in gura!
    • -5 (13 voturi)    
      Prietenas (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:36)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      Daca nu stii, inainte de MH17, rebelii au doborat cu lansatoare mobile de rachete circa 5-6 avioane militare ucrainiene, AN-26-uri si Su-25-uri.... precum si elicoptere.... Toate zburand la altitudine joasa, nu la 10 000 m :)
    • +5 (5 voturi)    
      Realitate nu conspiratia betivanilor (Miercuri, 23 iulie 2014, 17:59)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      despre asta e vorba. De ce doboara aia avioane? Cu ce drept? Cine-i înarmează pe mujici?
  • -3 (27 voturi)    
    ai naibii rebelii ăștia (Miercuri, 23 iulie 2014, 15:39)

    Mazeta [utilizator]

    Au comunicațiile intereceptate de ucraineeni și sunt pe jumătate beți, dar reușesc să decimeze aviația inamică. Slavă Domnului că Ucraina nu mai are arme nucleare!
    • +10 (16 voturi)    
      Nu numai.. (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:36)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dar sunt si portari, oameni fara pregatire, etc.. conform mazetelor rusesti.
      • +6 (6 voturi)    
        Mobilizare pro rusă pe HN l-a scos pe Mazeta (Miercuri, 23 iulie 2014, 18:00)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        pe plus. Rar lucru, îmi fac un print screen.
        • +1 (5 voturi)    
          mazeta (Miercuri, 23 iulie 2014, 18:36)

          un moldovean [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Pai din comentariul lui am inteles ca rusii lui Putin doboara avioanele... poate nu si-a dat seama dar asta a sugerat.
  • +6 (14 voturi)    
    Rachete (Miercuri, 23 iulie 2014, 15:49)

    Airwaves [utilizator]

    Presupun ca pe astea le-au dat jos cu prastiile sau teava de cornete cu bold in varf, pentru ca ei afirmau acum cateva zile ca nu au "tehnologiile necesare pentru a dobori avioane".

    Daca mai avea cineva vreun dubiu asupra ticaloseniei de care dau dovada mizeriile astea de teroristi, sper ca e complet lamurit acum.
    • -6 (12 voturi)    
      Pai nu au (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:36)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      Pai nu au tehnologia pentru a dobori avioane care zboara la 10 000 m. Intelegi?
      • +5 (7 voturi)    
        Tovarase Kalașnikov, au primit-o zilele (Miercuri, 23 iulie 2014, 18:01)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        trecute de la nea Putin. Dar a uitat sa-i ducă la dezalcoolizare mai întâi.
      • +2 (4 voturi)    
        Aham (Miercuri, 23 iulie 2014, 21:23)

        Airwaves [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        Ma scuzi. Tocmai ce mi-am amintit ca am doborat si eu unul, acum 2 ani, scuipand gresit pe geamul balconului. Intamplator, trecea un avion din asta lenes. Ghinion de nesansa.

        Mai pot fi doborate cu pietre, cu cornete, cu strigate si, chiar cu rugaciuni. Tare priceputi mai sunteti voi intr-ale aviatiei... Tz tz tz...
  • +8 (10 voturi)    
    precizare (Miercuri, 23 iulie 2014, 15:58)

    nimrod [utilizator]

    Su-25 este un avion de atac la sol, nu de vanatoare, aproximativ echivalentul rusesc al avionului american A-10. E o crima sa trimiti asemenea avioane in misiune intr-o zona saturata cu mijloace antiaeriene, asa cum am inteles, fara protectie aeriana. Nici nu ma mira ca au fost doborate.
    • -8 (20 voturi)    
      Mai sa fie! (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:13)

      Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      Si eu care credeam ca e o crima sa trimiti avioane de atac la sol impotriva cetatenilor propriei tari! (indiferent ce fac acestia!)
      • +1 (5 voturi)    
        crima (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:35)

        nimrod [utilizator] i-a raspuns lui Matrix-4

        Si la noi s-a folosit aviatia de atac la sol in decembrie 1989.
      • +7 (13 voturi)    
        Mai sa fie! (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:37)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Matrix-4

        Eu credeam ca cetatenii propriei tari nu doresc alipirea cu o alta tara.
        • +4 (4 voturi)    
          Mișto răspuns (Miercuri, 23 iulie 2014, 18:03)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          jumătate din Ardeal fiind, m-am gândit o
          țâră...:)
  • +9 (9 voturi)    
    Ucraina are armata cumva ? (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:01)

    mnicku [utilizator]

    cad migurile lor ca mustele, niste smecherii fac legea lor intr-o regiune intreaga, graniat cu rusia e un fel de mall in care intra si iasa cine vrea ; pai ce armata-i asta?
    • +2 (4 voturi)    
      A se vedea si ce s-a intamplat in urma (Miercuri, 23 iulie 2014, 17:39)

      Laseru [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Si anume ca Ianukovici a vandut tehnica militara la greu si a adus armata ucraineana intro stare deplorabila, tocmai pentru ca nu o vroia puternica, un fel de armata de cacao cum e si la noi.
      • +1 (1 vot)    
        La noi macar uman nu mai de cacao (Miercuri, 23 iulie 2014, 18:03)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Laseru

        Nu mai e ca pe vremea lui ceasca.
        • 0 (0 voturi)    
          Uman nu mai e de cacao (Miercuri, 23 iulie 2014, 18:17)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          a pierit un "e" pe drum.
  • +1 (13 voturi)    
    dap... mai clar de atat nu se poate (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:05)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    daca au doborat 2 avioane de vanatoare...clar au tehnica de la rusi. doar nu le pot dobora cu prastia.
    Sau or fi dat drumu la un stol de porumbei in fata avioanelor??
    • -5 (13 voturi)    
      Toata lumea (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:38)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      Toata lumea are tehnica de la rusi in Ucraina. 99% din tehnica militara de acolo provine din Rusia.
  • +8 (8 voturi)    
    su 25 poza cu su 27 (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:14)

    mihnea2012 [utilizator]

    nu inteleg de ce nu ati luat de pe wikipedia poza cu su 25, care e avion de atac la sol si ati luat poza cu su 27 care e multifunctional si mai bine cotat....
  • +8 (10 voturi)    
    SU-25 sau Su27???? (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:21)

    gaesseki [utilizator]

    Daca e vorba de Su-25, asta e subsonic, aceeasi clasa cu al nostru IAR-93, destul de usor de doborat. In schimb Su-27 e alt animal, supersonic, bimotor, plafon mult mai mare de zbor, aparare antiracheta mai avansata... Poza e de Su-27.
    • -3 (19 voturi)    
      Bine punctat (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:38)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui gaesseki

      Bine punctat, dar fii intelegator......e vorba de Hotnews totusi :)
      • +4 (8 voturi)    
        La... (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:58)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        aia ma gandeam si eu, diferenta dintre cele 2 avioane e imensa...una este sa dobori un su-27 (faimos si pentru "cobra", sau scara lui Suharov) avion de suprematie aeriana cu o defensiva excelenta, si alta este sa dobori un soim..su-25 se incadreaza la aceasi categorie ca iar-93 sau a-10 fara a le compara calitativ intre ele. Astea pica si de la un Sa-7 nu mai zic de stinger.
      • +4 (10 voturi)    
        Pattonu si Buku (Miercuri, 23 iulie 2014, 17:16)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        Bai Pattone, ai facut ravagii pe forumurile astea, mai rau ca Buku lu' sefu tau. Remarc de asemenea ca v-au invatat romaneste destul de bine.
        • +6 (10 voturi)    
          N-a fost nevoie sa invete romana (Miercuri, 23 iulie 2014, 17:37)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

          se vede ca e native...doar ca e fomalau si tradator de neam.
  • +6 (8 voturi)    
    Cred ca si ...... (Miercuri, 23 iulie 2014, 16:29)

    conul [anonim]

    .....acestea au fost doborate tot din greseala.
  • +4 (8 voturi)    
    Daca mai erau dubii (Miercuri, 23 iulie 2014, 17:03)

    Dalinar [utilizator]

    Patton si Gustav au ajuns sa se contrazica pe Ei Insisi, chiar. Se vede ca au cunostinte militare dar...posteaza dupa cum bate vantul de la Moscova.
    Penibil.
    • +6 (6 voturi)    
      Cine-or fi indivizii? (Miercuri, 23 iulie 2014, 18:05)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      mai bine zis, ce-or fi?
  • +6 (6 voturi)    
    2 Su 25 doborate (Miercuri, 23 iulie 2014, 18:21)

    Rogue [utilizator]

    Asa cum s-a scris Su-25 este un avion de atac la sol care nu poate zbura la mai mult de 7 000 de metri decat pt. foarte putin timp, iar daca este incarcat cu armament la 5000 m. De aceea este posibil sa fie boborate cu MANPAD-uri Igla (la 5000) dar putin probabil.
    Ucraina sustine ca rachetele care le-au doborat au fost trase din Rusia.

    Su 25 este inferior IAR-ului 93 (cine a dat ordin ca acest avion sa fie taiat este un tradator -puteau fi stocate pana avem bani sa le mai modernizam) la toate capitolele:
    IAR 93 putea zbura la 13 600 m fata de 7000m Su 25;
    Avea viteza, rata de urcare si raza de zbor superioare (conteaza mult cand esti urmarit de racheta sa te poti indeparta cat mai mult cand lansezi capcanele termice si racheta inamica explodeaza pt. ca multe contin un fel de alice), putea cara mai mult, etc.

    Este o tragedie pt. aviatia romana ca s-a taiat acel avion. Macar daca am moderniza IAR99-le.

    Ucraina a retras Su25, ca nu-i asa cine ii ataca, iar cand au inceput problemele si-au dat seama ca nu au cu ce sa se apare si le-au reopertionalizat dar cum pilotii nu prea aveau pe ce sa se antreneze, acum se vede in nr. destul de mare de pierderi.
    Totusi ei nu le-au taiat ca noi.....
  • +1 (1 vot)    
    eu nu cred ca au cazut (Miercuri, 23 iulie 2014, 18:28)

    MoldovaErepublik [anonim]

    ...din cauza rachetelor. cand au dat cep la votca, a sarit dopul prea sus. accident, ce sa-i faci!
  • +5 (5 voturi)    
    Cutiile negre (Miercuri, 23 iulie 2014, 19:43)

    Taras Bulba [utilizator]

    Investigatorii olandezi au concluzionat ca informatia de pe cele 2 cutii negre ale MH17 nu a fost alterata in nicun fel, iar memoria acestora este intacta - semn bun ca vom avea informatii reale despre ce s-a intamplat

    http://onderzoeksraad.nl/en/onderzoek/2049/investigation-crash-mh17-17-july-2014/onderzoek/1545/data-cockpit-voice-recorder-mh17-downloaded#fasen
  • 0 (8 voturi)    
    Ii uram pe rusi (Miercuri, 23 iulie 2014, 22:29)

    UpNext [utilizator]

    da' mai si gandim putin. Probabil comentatorii de mai sus nu au facut armata sau au uitat ca Ukr. si Ru. au sisteme de armament (toate tipurile) absolut identice, iar procedurile de instructie sunt, de asemenea. identice. Mai mult, intre Uk. si Ru exista o stransa cooperare pe productia de componente pt. aviatie si artilerie. De altfel, cele mai mari avioane din lume A 225 Mria si An 124 Ruslan sunt fabricate in cooperare Ru. - Ukr.Ca atare, a spune ca s-au transferat arme grele de la Ru. la rebelii din SE Ukr. este o tampenie, stiind ca autoritatile Ukr. au recunoscut ca in martie-aprilie mai multe unitati militare au fost ocupate de rebeli, care au preluat si armamentul existent, iar multi militari/ofiteri Ukr. au dezertat la separatisti. Cel mai probabil, cele doua Su 25, care efectuau zbor de recunoastere la 1000 - 1500 m atitudine, chiar mai jos, cu o viteza de max. 500 km/h, au fost lovite de SAM 9K38 Igla, din lansatoare portabile de un singur operator, aflate acum in dotarea separatistilor, si nicidecum de catre rusi, aflati la peste 15 km distanta. Se va vedea!
    • -1 (3 voturi)    
      Bine punctat (Joi, 24 iulie 2014, 3:46)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Dar Hotnews nu mai este demult un cadru in care argumentatiile logice sa aiba castig de cauza. Totul este emotional, oamenii au deja ideile si opiniile preconcepute.

      In sustinerea a ceea ce ai scris tu iti dau ca referinta un articol care discuta posibilitatea ca bateria BUK incriminata de americani sa fi fost manuita de dezertori din armata ukrainiana:

      http://consortiumnews.com/2014/07/22/the-mystery-of-a-ukrainian-army-defector/