Vladimir Putin: Ni se cere sa facem presiuni asupra rebelilor. Vom face tot ce e in puterea noastra, dar acest lucru nu va fi de ajuns

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 22 iulie 2014, 17:55 Actualitate | Internaţional


Presedintele rus Vladimir Putin a sustinut marti ca Moscova va face tot ce este posibil, inclusiv folosirea influentei asupra separatistilor, pentru a ajuta in derularea anchetei privind prabusirea avionului malaiezian Boeing in Ucraina si a cerut Kievului sa inceteze orice lupta, scrie AFP.

"Rusia va face tot ce este in puterea sa pentru o ancheta completa, implicand toate partile, in profunzime si transparenta", a declarat Putin, citat de agentiile rusesti de presa, in cadrul unei reuniuni a Consiliului rus de securitate.

"Ni se cere sa facem presiuni asupra rebelilor. Vom face, desigur, tot ce este in puterea noastra, dar, repet, acest lucru nu va fi de ajuns", a adaugat el.

Presedintele rus s-a referit la un presupus atac al blindatelor ucrainene impotriva Donetskului, controlat in prezent de rebeli. "Trebuie cerut autoritatilor ucrainene sa respecte normele elementare de decenta si sa aplice o incetare a focului fie si numai pe perioada anchetei", a spus acesta.

Presedintele ucrainean Petro Poroshenko a cerut luni fortelor armate sa intrerupa operatiunile pe o raza de 40 de kilometri in jurul locului unde s-a prabusit zborul MH17, zona care nu include insa si Donetsk.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3864 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    de ajuns ar fi sa te duci in siberia (Marţi, 22 iulie 2014, 18:02)

    sachei [utilizator]

    la vinatoare si sa nu te mai intorci. nu ai ce cauta in lumea civilizata
  • +12 (12 voturi)    
    nimic concret Mujicul Putin (Marţi, 22 iulie 2014, 18:12)

    un domn [utilizator]

    chiar nu gasim un commando specializat sa il faca mai bun ?
  • +6 (10 voturi)    
    O sa-l cred cand voi auzi ca: (Marţi, 22 iulie 2014, 18:41)

    LiviuX [utilizator]

    Trupele rusesti au atacat unitati ale rebelilor pro-rusi, capturand n lansatoare de rachete, m tancuri si multe vehicule militare si armament. Toate au fost distruse in prezenta unor reprezentanti ONU si ucraineni.
    Ce credeti, voi auzi asa ceva??
    • +2 (2 voturi)    
      -:) (Marţi, 22 iulie 2014, 19:42)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      daca citesti pravda, vei afla in curand exact aceste lucruri.
      • +3 (3 voturi)    
        Ei si tu... (Marţi, 22 iulie 2014, 21:11)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        La asta nu m-am gandit. Trebuia sa mentionez ca numai ziare si posturi serioase, ca cel care spunea ca avionul a plecat incarcat cu cadavre din Amsterdam...
  • +3 (3 voturi)    
    Era doar o problema de timp... (Marţi, 22 iulie 2014, 20:11)

    lucadd [utilizator]

    Pana se ajungea la o asemenea tragedie. Asa se intampla cand dai pe mana unor netrebnici arme de distrugere sofisticate.
    • +3 (3 voturi)    
      Astia sunt rusii si sustinatorii lor (Marţi, 22 iulie 2014, 21:19)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

      Ma refer aici la conducatori si sustionatorii lor, nu la toti rusii in masa. Mai exista si rusi de treaba, chiar cunosc cativa, dar nu in Rusia, e drept.
      Am mai spus-o de multe ori in diverse comentarii, nu pot sa nu fac o comparatie cu alte zone de conflict: Siria, Gaza, Irak, si altele. Si acolo se bombardeaza, arunca in aer unii pe altii, dar, in mult mai multi ani de conflict, nu au distrus NICI UN avion civil cu oameni nevinovati. Rusii si ai lor, in numai cateva luni de conflict au reusit! Cum sa-i caracterizezi dar?
  • +1 (1 vot)    
    Impotenta Ukrainei (Miercuri, 23 iulie 2014, 6:40)

    John M. [utilizator]

    este induiosatoare...Cum sa ai o parte a tarii tale ocupate de niste criminali inarmati si tu sa negociezi cu ei?! Trebuiau inconjurati si lichidati imediat ce a aparut problema...
  • +1 (1 vot)    
    exact! (Miercuri, 23 iulie 2014, 10:14)

    revo [utilizator]

    Si aici este greseala si inconstienta voita si rusinoasa a vestului: vi se cere sa faceti "presiuni" asupra "rebelilor", cand comanda imperativa ar trebui sa fie: retrageti-va militarii, mercenarii, consultantii si armamentul din estul Ucrainei, altfel va trimitem ambasadorii acasa!!
    Criminalii din inregistrarea audio sunt CETATENI RUSI, CU DOMICILIUL LA MOSCOVA, nu "rebeli pro-rusi".
    Ceea ce s-a intamplat este un act terorist clar: cetateni rusi au doborat un avion de linie deasupra unei alte tari.
    Nu stiu cum reusiti chestia asta, sa faceti in asa fel incat omenirea sa nu uite nicio clipa cine si ce sunteti cu adevarat - CRIMINALI, HOTI, BETIVI, BARBARI, TROGLODITI!