Presedinta Lituaniei denunta "mistralizarea Europei": UE isi sacrifica valorile si securitatea de dragul afacerilor. Vanzarea de tehnologie militara Rusiei in conditiile actuale nu poate fi tolerata

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 22 iulie 2014, 17:35 Actualitate | Internaţional


Dalia Grybauskaite
Foto: Agerpres/AP
Presedintele lituanian Dalia Grybauskaite a criticat, marti, faptul ca Uniunea Europeana "isi sacrifica valorile pentru a-si proteja legaturile comerciale cu Rusia", ea denuntand "mistralizarea politicii europene" - o referire clara la contractul Franta - Rusia in valoare de 1,2 miliarde de euro ce prevede vanzarea, de catre francezi, a doua nave de razboi de tip Mistral catre Moscova, scrie The Telegraph. In ciuda criticilor venite de la tari din UE, vecini ai Rusiei si de la Washington, crtici care s-au intensificat dupa criza izbucnita in urma anexarii Crimeei, prima nava de razboi va fi livrata de francezi, conform contractului, in octombrie 2014, a anuntat presedintele francez Francois Hollande.

"Prima nava este aproape gata si va fi livrata in octombrie", a anuntat Hollande, precizand ca livrarea celei de-a doua nave de razboi, prevazuta pentru 2015, va depinde de "atitudinea Rusiei". "In acest moment nu este in vigoare nicio sanctiune care ne-ar obliga sa nu onoram contractul", a adaugat insa Hollande.

La cateva ore dupa anuntul lui Hollande, presedintele Lituaniei, Dalia Grybauskaite, a denuntat "mistralizarea Europei", criticand Uniunea Europeana pentru faptul ca isi sacrifica "valorile si securitatea" de dragul afacerilor si subliniind ca "Vanzarea de tehnologie militara Rusiei, in conditiile actuale, nu poate fi tolerata."

"Nazismul nu a fost oprit la timp, in anii '30, iar acum suntem martori la sovinismul Rusiei, care duce la lucruri precum atacul impotriva unui avion civil. Cei care au organizat, au ordonat atacul si au furnizat arme trebuie sa raspunda in fata Tribunalului de la Haga", a incheiat Grybauskaite.

  • UE pregateste noi sanctiuni pentru Rusia

Ministrii de Externe din tarile Uniunii Europene, reuniti marti la Bruxelles, discuta despre posibile noi sanctiuni impotriva Rusiei, fara a lua insa o decizie, a declarat un diplomat european pentru Reurters. O lista cu sanctiuni si nume ar urma sa fie propusa spre dezbatere joi de Comisia Europeana.

Ministrul austriac de Externe, Sebastian Kurz, a declarat, insa, marti, la Bruxelles, ca Uniunea Europeana va pregati sanctiuni tintite vizand Rusia in domeniile tehnologiei si apararii, in urma prabusirii avionului malaezian in Ucraina.

"Comisia va fi mandatata sa pregateasca sanctiuni tintite in sectoarele tehnologiilor-cheie si militare", a declarat ministrul Sebastian Kurz in cursul unei reuniuni cu omologii sai la Bruxelles, varianta confirmata si de surse europene.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6557 vizualizari

  • -17 (33 voturi)    
    are dreptate dar (Marţi, 22 iulie 2014, 17:48)

    vladimir14 [utilizator]

    Cand deschide gura Lituania,Romania,Bulgaria cu afaceri ridicol de mici e ca si cum bazaie un tantar la urechile unui elefant,cand deschide gura Germania sau Franta atunci Rusia POATE ciuleste urechile.
    Gazul,armamentul,bursa de diamante din Olanda,asta conteaza in Europa,gargara din Lituania Romania,Bulgaria e praf in ochi buni pentru populatiile autohtone.
    Ia sa vedem ceva de genul,UE nu mai exporta sau importa armament,gaz sau diamante ,oare le da mana ca dupa 6 luni de gaze la pret mare , vor fi revolutii industriale si Guvernul doamnei Merkel va fi zburat de la putere.
    • +14 (22 voturi)    
      Ponta e in cadere libera! (Marţi, 22 iulie 2014, 19:37)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui vladimir14

      De la intalinirea de la Cotroceni, Ponta nu mai stie sa se comporte. Nu sunt sigur daca este de la B1 dar un reporter i-a facut praf conferinta de presa lui Ponta intrebandu-l cati kilometri de autostrada a facut guvernarea PSD. Ponta si-a luat mina de natang, a bagat un mic discurs fara noima gen Adrian Nastase, s-a ridicat nervos si a tulit-o cu Petreasca dupa el...
    • +12 (20 voturi)    
      mai ruznac nituit, (Marţi, 22 iulie 2014, 19:37)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui vladimir14

      Ia sa vedem ceva de genul UE nu mai exporta armament, nu mai importa gaz sau diamante, oare le da mana rusilor sa vada ca dupa 6 luni de gaze NEVANDUTE n-or sa mai aiba bani nici de vodca sa se imbete ca porcii ????
      UE ar mai rezolva inca ceva; sa nu mai cumpere gaze la pret mare, ci sa vina rusii in genunci sa-i roage sa le ia gazele SEMImoca; SIGUR vor fi revolutii in ultimul imperiu barbar al lumii si Guvernul domnului putin nu va fi zburat de la putere, ci ori va spala putina, ori va avea soarta familiei ULTIMULUI tar Nicolae....
  • +44 (54 voturi)    
    Respect, Doamna Presedinta! (Marţi, 22 iulie 2014, 17:51)

    Herodot [utilizator]

    Ati pus punctul pe I : "UE isi sacrifica valorile si securitatea de dragul afacerilor. Vanzarea de tehnologie militara Rusiei in conditiile actuale nu poate fi tolerata!"
    • +17 (25 voturi)    
      Doamna "Presedinte" - este corect ! Altfel (Marţi, 22 iulie 2014, 18:06)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      subscriu intru totul !
      • +8 (10 voturi)    
        Si "Presedintă" este corect! (Marţi, 22 iulie 2014, 18:57)

        Herodot [utilizator] i-a raspuns lui Luke1

        PREȘEDÍNTE ~tă (~ți, ~te) m. și f. 1) Persoană care stă în fruntea unui organ de conducere (economic, social, sportiv etc.). 2) Conducător al unei țări cu formă republicană de guvernământ; șef al statului; prezident. 3) Persoană care prezidează (o adunare, o ședință etc.). /<fr. président, lat. praesidens, ~ntis
        Sursa: NODEX (2002)
  • +12 (20 voturi)    
    ... (Marţi, 22 iulie 2014, 18:28)

    rerenenegate [utilizator]

    Foarte bine, la noi actualul PM (si cica viitorul presedinte) nu e in stare de o declaratie de bun simt, decat la cateva zile distanta.
    • +14 (18 voturi)    
      N/a avut (Marţi, 22 iulie 2014, 18:54)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

      dupa cine sa copieze!
      C'asa/i in tenis!
      (Traducere: il doare/n... tenis de noi!)
      • +1 (5 voturi)    
        ... (Marţi, 22 iulie 2014, 19:35)

        rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Chiar copy-paste... Am citit declaratia lui dar chiar n-avea nici un element de originalitate, desi ideile erau bune.

        Am mai citit o declaratie oarecum intarziata (dar el avea o scuza - nu era nici macar candidat) - chiar avea multe elemente de originalitate, se pare ca a fost gandita, spre deosebire de cele ale actualului PM...
  • -11 (13 voturi)    
    ... (Marţi, 22 iulie 2014, 18:49)

    klaudyuxxx [utilizator]

    eheheee, si asa ca n-avem cine stie ce datorie externa in comparatie cu altii. Mai bine cumparam noi unul din mistraluri
    • +4 (10 voturi)    
      si (Marţi, 22 iulie 2014, 19:23)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      ce sa facem cu el, sa se plimbe mongo si dragnea cu el prin delta? Asta in cel mai bun caz.
  • +2 (10 voturi)    
    Mistral (Marţi, 22 iulie 2014, 18:51)

    nimrod [utilizator]

    La fel ca şi nemţii, am mai spus-o, ruşii n-au nici un fel de vocaţie strategică, deci, cu Mistral-ul aruncă banii pe fereastră. Iar Hollande e un mare şmecher: vânzând ruşilor nave de speriat fraierii îi determină pe ăştia din urmă să se gândească serios la achiziţionat niscaiva rachete EXOCET. :)
  • +18 (22 voturi)    
    Un lider curajos ... (Marţi, 22 iulie 2014, 19:32)

    A_Radu [utilizator]

    Care spune lucrurilor pe nume si se pozitioneaza intransigent impotriva agresiunii rusesti dar si a duplicitatii vest europenilor chiar daca poporul lituanian este in prima linie intr-o eventuala agresiune ruseasca
    Cred ca cei din estul europei sunt lideri adevarati in comparatie cu molustele vest europene care uita si de valori si de solidaritate pentru ceva banuti in plus ... vezi acest pigmeu si impotent de Holland care in plin scandal cu Rusia , le vinde nave de razboi ... asta dupa ce in al doilea razboi mondial americanii le-au salvat fundurile ciuruite de catre nemti in mai putin de o luna ...
  • +14 (18 voturi)    
    Franta nu se dezminte (Marţi, 22 iulie 2014, 20:18)

    AsimoHonda [utilizator]

    Ca intotdeauna Franta isi urmareste propriul interes financiar, considerand ca SUA au obligatia de a le garanta securitatea in cazul unui razboi, stiind ca ei, francezii, sunt incapabili sa castige un razboi vreodata in existenta lor. Franta, in plus, mai e si frustrata ca in UE Germania decide, ei fiind doar o piatra de moara. Chiar daca nu o declara, Franta este prima care si-ar dori ca UE sa se desfiinteze iar tarile din Europa de Est sa revina unde le e locul, adica sub papucul Rusiei. Pentru noi nu este decat o sansa, aceea de a merge pana in panzele albe cu SUA. Franta este o mizerie de tara. Rusine!
  • +5 (11 voturi)    
    dar niscai rachete d'alea (Marţi, 22 iulie 2014, 20:20)

    nash pandelica [utilizator]

    sol-apa, aer apa, nu se gasesc ?
    macar una...accidental, ca e drum lung din frantza pana la Sevastopol.
    si multe se mai pot intampla...:)
    niscai separatisti, sau teroristi libieni, o greseala de identificare de catre un avion nato, aflat in zona, ratacit...vanand vase pirat..
  • +8 (12 voturi)    
    sper (Marţi, 22 iulie 2014, 21:15)

    Adrian_. [utilizator]

    ceilalti lideri din UE ar trebui sa o sustina si sa forteze Franta sa anuleze contractul.
    • +1 (1 vot)    
      Buna gluma (Miercuri, 23 iulie 2014, 10:33)

      AsimoHonda [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      Fiecare lider din UE face ce vrea in ograda lui. Se intalnesc din cand in cand la Bruxelles la un sprit si se felicita reciproc pentru realizarile marete. UE nu a functionat si nici nu functioneaza ca o entitate capabila sa vorbeasca cu o singura voce la nivelul tuturor statelor membre. Fiecare stat membru face ce vrea muschii lui.
      Am avut Irak, Afganistan, Georgia, Siria si acum Ucraina (si din cand in cand Coreea de Nord mai face cate un test cu rachete balistice) si de fiecare data UE a facut acelasi lucru:liderii au discutat cateva saptamani ca sa decida daca vor da un comunicat sau nu, si in cazul in care vor da un comunicat s-au intrebat unii pe altii daca sa isi exprime ingrijorarea, sa condamne sau sa se cace pe ei de frica. Intre timp SUA ataca Irakul si Afganistanul, Rusia mai punea stapanire pe cateva orase din Georgia si Ucraina, Siria isi omora cetatenii cu arme chimice!
      In final fiecare stat din UE a facut ce l-a taiat capul in functie de interesele financiare ale unor companii private transnationale. Iar intreaga lume s-a cacat pe ea de ras de fiecare data vazand reactia UE. Si principalii lideri ai UE se mira ca cetatenilor a cam inceput sa li se acreasca de UE?
      Merkel, Cameron, Hollande sunteti penibili!
  • +9 (9 voturi)    
    Oare.... (Marţi, 22 iulie 2014, 23:04)

    CetateanulRoman [utilizator]

    daca rusia ar ataca teritoriile de peste mari ale Frantei, francezii ar livra aceste nave?
    Daca Franta e in NATO asta nu inseamna tradare fata de aliatii sai?
    NATO e numai un chiosc in care se vinde tehnica 3-rd, 4-th hand pentru prostii care au aderat mai tirziu? Si tehnica moderna pentru potentialii inamici?
    Am eu o problema de pricepere?
  • +3 (3 voturi)    
    EXCELENT (Miercuri, 23 iulie 2014, 9:54)

    mihnea2012 [utilizator]

    cine zicea ca daca esti o tara mica nu trebuie sa deschizi gura in cazul marilor probleme, cu atat mai mult cu cat chestiunea (inarmarea unui inamic de catre un aliat) te impacteaza in mod direct.
    Inca o data BRAVO. Aceasta persoana a mai avut interventii juste si cu alte ocazii.