EUObserver: Franta risca sa se umple de ridicol daca merge mai departe cu vanzarea navelor de razboi Mistral catre Rusia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 20 iulie 2014, 22:54 Actualitate | Internaţional


Tragedia aviatica de joi din Ucraina, in care si-au pierdut viata toti cei 298 de oameni aflati la bordul aeronavei Malaysia Airlines, readuce in discutie controversata vanzare a navelor Mistral franceze catre Rusia. Franta "risca sa se umple de ridicol" daca va merge pana la capat cu vanzarea navelor de razboi catre Moscova, comenteaza EUObserver. In ciuda dezastrului aerian din Ucraina, intentiile Frantei legate de acest subiect par, deocamdata, neschimbate.

Contractul de vanzare a fost criticat de la bun inceput de catre Statele Unite si de vecinii Rusiei - in special Georgia si statele baltice - care au atras atentia ca noile tehnologii ar putea fi folosite impotriva lor. Mai multe tari membre ale Uniunii Europene si-au exprimat dezacordul inca dinaintea accidentului aviatic din Ucraina, insa altele, cum ar fi Germania, au aparat decizia Frantei de a merge mai departe, inaintea tragediei din Ucraina.

Vinerea trecuta insa, intrebata de jurnalisti daca Franta ar trebui sa mearga pana la capat cu respectarea contractului si sa livreze navele Rusiei, Angela Merkel a declarat ca Germania a suspendat in luna martie un contract pentru a construi un centru de instruire de lupta in Rusia.

Franta si Rusia au semnat in 2011 un contract privind achitionarea de catre Moscova a doua nave de tip Mistral, prima urmand sa fie livrata in octombrie 2014, iar a doua in 2015. Cele doua sunt nave de proiectie si comandament, ambarcatiuni de razboi polivalente care pot transporta elicoptere si tancuri. 

Livrarea, prevazuta in toamna, a primei nave de razboi de tip Mistral catre Rusia a starnit tensiuni intre Paris si aliatii sai. Presedintele american Barack Obama si-a exprimat la inceputul lunii iunie "ingrijorarea" fata de mentinerea acestor contracte in momentul in care Rusia "a incalcat legea internationala" anexand peninsula ucraineana Crimeea.

La inceputul lunii iunie, Vladimir Putin a avertizat insa Franta ca, in cazul in care anuleaza contractul, Moscova va cere despagubiri, iar acest lucru ar putea pune in pericol ansamblul cooperarii militare dintre Franta si Rusia.

Ulterior, Franta a asigurat ca isi va onora contractul, iar 400 de soldati rusi au ajuns in ultima zi a lunii iunie in Saint-Nazaire, port francez unde sunt fabricate aceste nave, pentru a se familiariza cu functionarea lor.

In iunie 2011, Moscova si Parisul au semnat contractul pentru vanzarea a doua nave de razboi de clasa Mistral, in valoare de peste un miliard de euro. Potrivit contractului, cele doua nave urmau sa fie construite de companiile DCNS si STX, impreuna cu societatea de stat ruseasca United Shipbuilding Corporation, OSK. Proiectul, sustinut de presedintele francez Nicolas Sarkozy, a generat inca de atunci critici din partea Washingtonului, a statelor baltice si a tarilor membre NATO, precum si a Georgiei. Compania de stat din Rusia specializata in exporturi de armament Rosoboronexport si compania franceza DCNS, specializata in constructii de nave, au convenit construirea altor doua nave in Rusia.

Oficialii de la Palatul Elysee au declarat initial ca nu doresc sa vanda decat o "cochilie goala". Apoi, Franta s-a aratat dispusa sa vanda in Rusia aproape toata tehnologia care echipeaza navele Mistral. Mistral dispune de tehnologii "sensibile" asupra carora doar Franta are autoritate.


















6902 vizualizari

  • +17 (27 voturi)    
    jeguri de francezi (Duminică, 20 iulie 2014, 23:01)

    rov [utilizator]

    mi-e scarba de lacomi si de tradatori. sarkozy un mare imbecil.
    • +13 (13 voturi)    
      sarkozy? (Luni, 21 iulie 2014, 10:14)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui rov

      daca l-ai injura pe hollande, actualul presedinte, ai putea sa bagi si placa "bolsevic imputit"
    • +7 (7 voturi)    
      Francezii = (Luni, 21 iulie 2014, 11:36)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui rov

      = rusii din vestul Europei... Cine se aseamana se aduna!
  • +15 (21 voturi)    
    n-ar strica niste miscari de strada la francezi (Duminică, 20 iulie 2014, 23:18)

    liviul2006 [utilizator]

    politicienii francezi nu par a fi plini de revolta dupa moarte a 4 cetateni francezi datorita armelor rusesti, poate (si sper) oamenii de rand vor fi !
    • 0 (6 voturi)    
      pai sunt (Luni, 21 iulie 2014, 10:55)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

      dar sunt facute de palestinieni, si sunte "foarte" pasnice :)
  • +11 (19 voturi)    
    Franta e la mijloc acum.. (Duminică, 20 iulie 2014, 23:20)

    CetateanulRoman [utilizator]

    dar daca se doreste cu adevarat rezolvata problema, dece nu face NATO o oferta, ceva mai mica, dar care sa acopere cheltuielile si chiar un mic profit si sa puna de o flotila la Marea Neagra. Pare ca e nevoie de intariri aici!
    Personal asa vad lucrurile rezolvabile, si asa inteleg cooperare in cadrul NATO, nu numai sa aratam cu degetul. Iar Germania poate construi baza la care a renuntat pe Insula Serpilor sau pe continent undeva, sa zicem Dobrogea...
  • +14 (20 voturi)    
    franta e uimitoare (Duminică, 20 iulie 2014, 23:28)

    xanti [utilizator]

    Germania si Franta sunt fratii mai mici ai Rusiei dupa razboi dar Franta bate toate recordurile de servilism.
    Cred ca va merge pana la capat atat ei cat si Germania afacerile vor merge struna,,dupa aceea Rusia poate sa faca ce vrea din Europa.
  • -16 (24 voturi)    
    Mult zgomot (Luni, 21 iulie 2014, 0:14)

    Taras Bulba [utilizator]

    Mult zgomot pentru nimic. Acelasi tam-tam ieftin.

    Revin si intreb: ce are sula cu prefectura?
  • -10 (18 voturi)    
    Franta ca Franta... (Luni, 21 iulie 2014, 0:28)

    lucadd [utilizator]

    Dar ma intreb daca erau navele Germaniei sau ale Angliei...ce pozitii ar fi avut tarile astea care vand armament si tehnica militara la greu Rusiei?
  • +10 (10 voturi)    
    politicienii isi apara pielea (Luni, 21 iulie 2014, 3:00)

    tofu [utilizator]

    Nu vor sa creasca taxele sa acopere gaura creata de ne-vanzarea fregatelor. E simplu, asta se cheama realpolitik. Prostimea plateste intotdeauna. Salvarea e individuala. Plecat din Estul Europei, care devine primitiv (corupt, tiganizat, manelizat, cu penali la putere, cu mici dictatori ca la unguri, cu mass-media tabloidizata, etc.). Cand un animal nu mai poate trai intr-un habitat, pleaca, intra pe teritoriul altuia, se bate, si, fie supravietuieste fie moare. E dur, dar asta e viata.
    • -4 (6 voturi)    
      asta e viata animalelor (Luni, 21 iulie 2014, 8:55)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui tofu

      oamenii nu traiesc ca sa manince.
      • +5 (5 voturi)    
        Nu chiar, (Luni, 21 iulie 2014, 12:00)

        Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

        oamenii trebuie sa manince ca sa traiasca.
    • +4 (4 voturi)    
      Pe (prima) jumatate iti dau dreptate (Luni, 21 iulie 2014, 9:16)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui tofu

      Se pare ca nu s-a citit cu atentie INTREG articolul, caci iata ce este important: "La inceputul lunii iunie, Vladimir Putin a avertizat insa Franta ca, in cazul in care anuleaza contractul, Moscova va cere despagubiri...". Nu stim, contractul asta chiar este secret (:D), s-ar putea ca despagubirile sa fie mai mari decit valoarea contractului in sine. (1). Francezii sunt multumiti ca au avut de lucru si au cistigat bine in acesti ani (citeva sute sau, poate, mii). (2). Refuzul luvrarii navelor ar insemna, pt francezi, nu numai cheltuieli cu despagubirile catre Rusia ci si suportarea cheltuielilor facute pina in prezent cu construirea celor doua nave, care le-ar ramine lor piese de decor in batatura... (3) Ca doara n-or avea nevoie francezii de comenzi rusesti pt flota proprie!!!
      Pt a doua jumatate insa, te contrazic; de fapt, te contrazici tu singur: "... un animal... intra pe teritoriul altuia, se bate, si, fie supravietuieste fie moare. E dur, dar asta e viata.". De ce sa nu "se bata" el, "animalul", in propriul "habitat" pina ce "fie supravietuieste fie moare. E dur, dar asta e viata."?
      • +1 (1 vot)    
        DESPĂGUBIRI ? DESPĂGUBIRI ARE DE PRIMIT FRANȚA (Luni, 21 iulie 2014, 13:28)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        Sau mai precis francezii - pentru împrumuturile perverse acordate de ”La Republique” înainte de 1914 (pentru ca Rusia să se înarmeze și să amenințe Germania). Era vorba de economiile multor oameni modești, amețiți de patriotismul ”revanșei” și prin manipularea presei franceze, STIPENDIATĂ DE RUȘI (Izwolski - Arthur Raffalovich). Lenin&Comp. le-a repudiat, ”drăguțul” de Sarkozy (împreună cu Christine Lagarde) le-a ”stins” pe șest. Actualmente ”sindicatul moștenitorilor” de titluri rusești (ante-1914) încearcă să execute bunurile rusești din Franța.

        Sic transit gloria mundi !
        • +1 (1 vot)    
          Nu te contrazic, se pare ca stii multe! (Marţi, 22 iulie 2014, 20:45)

          ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

          Da' si eu iti zic una: rusii nu sunt de acord sa plateasca francejilor compensatii decit la pachet cu tezaurul nostru... iar francejii nu accepta sa primeasca ceva ce nu li se cuvine, asta e!
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Luni, 21 iulie 2014, 8:47)

    klaudyuxxx [utilizator]

    le cumparam noi in rate fara dobanda pe 20 ani
    • +6 (8 voturi)    
      Aiasta nu se poate, (Luni, 21 iulie 2014, 10:06)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Ca noi avem traditie: cumparam fregate numai de la engleji!
      Si cu comisioane grase... de pe vremea lu' NASTASE!
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Luni, 21 iulie 2014, 13:07)

    rerenenegate [utilizator]

    "Franta risca sa se umple de ridicol" - e tare! Aveam impresia ca Franta s-a umplut de ridicol de multi ani...
    Chiar nu risca nimic (fiind deja "full of shit"), deci "go ahead!".